Każdy warsztat powinien dysponować odpowiednimi lampami

Lampa warsztatowa – jak wybrać oświetlenie techniczne do warsztatu, komórki czy piwnicy?

Lampa warsztatowa, dostępne między innymi w hurtowni elektrycznej Alkan, to urządzenie odpowiedzialne za oświetlenie pomieszczeń takich jak warsztaty i pracownie, ale też piwnice, składziki czy garaże. Wybierając lampy do tego typu pomieszczeń, zastanawiamy się nad tym, jakie powinny one spełniać zadanie oraz jakimi kryteriami powinniśmy się kierować podczas zakupu. Często jednak bagatelizujemy temat myśląc, że oświetlenie techniczne nie jest ważne – ma ono przecież za zadanie jedynie oświetlić wnętrze na tyle, aby wszystko było w miarę dobrze widoczne. Tak naprawdę jednak wybór i rozmieszczenie oświetlenia technicznego są równie ważne, co dobór odpowiedniego światła do każdego z pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Jak wybrać odpowiednie lampy warsztatowe, czy warto zdecydować się na oświetlenie techniczne lampami LED i gdzie powinniśmy zainstalować oświetlenie tego typu?

Spis treści:
Gdzie konieczny jest montaż dobrej lampy warsztatowej?
Oświetlenie techniczne w piwnicy, garażu czy komórce
Jakie lampy warsztatowe wybrać do oświetlenia garażu?
Czy do oświetlenia technicznego pracowni i warsztatu wystarczy pojedyncza warsztatowa lampa sufitowa?
Czy warto zdecydować się na warsztatowe lampy LED?

Hurtownia elektryczna Alkan radzi, gdzie konieczny jest montaż dobrej lampy warsztatowej?

Montaż dobrej lampy warsztatowej konieczny jest w pomieszczeniach takich jak garaże, piwnice i magazyny, ale też wszelkiego rodzaju komórki oraz składziki, a także – a być może przede wszystkim – pracownie i warsztaty. Jest to konieczne z kilku powodów. Przede wszystkim musimy pamiętać, że dobry wybór lamp w miejscach takich jak komórka, garaż czy piwnica, gwarantuje nam bezpieczeństwo. To w końcu właśnie tam znajdują się poustawiane jedno na drugim pudła, nieużywane meble, rowery i narzędzia. Aby nie zrobić sobie krzywdy, musimy – oczywiście poza porządkiem – zadbać także o prawidłowe oświetlenie całej powierzchni, dzięki czemu nie przeoczymy żadnego ukrytego w kącie pudła ani nie zahaczymy nogą o wystające elementy mebli czy części do roweru.

Poza tym w pracowni czy warsztacie, w którym będziemy wykonywać prace przy użyciu ostrych narzędzi, powinniśmy również zadbać o dodatkowe oświetlenie swojego miejsca pracy. Ma to wpływ oczywiście przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo – unikniemy dzięki temu potencjalnego skaleczenia się czy innych urazów, które mogłyby powstać podczas posługiwania się ostrymi narzędziami. Ponadto odpowiednie oświetlenie powierzchni, przy której pracujemy, pozwoli nam na jak najdokładniejsze wykonywanie naszej pracy. Niezależnie więc od tego, czy zajmujemy się drobnym majsterkowaniem i niewielkimi projektami, których efekty są widoczne przede wszystkim w postaci różnych udogodnień w naszym domu lub niewielkich prezentów dla znajomych, czy też trudnimy się nieco bardziej skomplikowanymi zadaniami lub po prostu zajmujemy pracą zawodową w przydomowej pracowni, odpowiednie oświetlenie przestrzeni, w której pracujemy, z pewnością będzie miało kluczowe znaczenie dla jakości wykonywanej przez nas pracy.

Bez wątpienia odpowiednie oświetlenie powierzchni magazynowych takich jak komórki czy piwnice oraz powierzchni pracy, czyli pracowni czy warsztatów, ma również wpływ na jakość korzystania z danego pomieszczenia. Nasz wzrok o wiele mniej się zmęczy podczas pracy w dobrze naświetlonej pracowni, co będzie skutkowało większą efektywnością wykonywanych przez nas czynności i mniejszym poczuciem wyczerpania po kilku godzinach majsterkowania w warsztacie. Również w piwnicy wiele zależy od oświetlenia – ciemna i zagracona piwnica z pewnością nie będzie miejscem, do którego chętnie będziemy się udawali, nawet jeżeli nasze wyprawy będą miały na celu tylko przeniesienie do mieszkania słoików czy wydobycie z piwnicy roweru, aby odkurzyć go przed nadejściem wiosny. Z jasnej i dobrze zaplanowanej piwnicy możemy korzystać niemal jak z kolejnego użytkowego pomieszczenia, do którego nie tylko z przyjemnością zajrzymy po potrzebne nam akurat rzeczy, lecz być może nawet zrobimy z niego przytulny dodatkowy pokój do pracy bez rozpraszającej obecności dzieci czy innych domowników. W dobrze oświetlonym pomieszczeniu – nawet wówczas, gdy znajduje się ono w piwnicy – możemy przecież pisać, sporządzać plany domowego budżetu czy zajmować się wypełnianiem i porządkowaniem przechowywanych tu dokumentów.

Praca w warsztacie wymaga oświetlenia w postaci odpowiednich lamp

Oświetlenie techniczne w piwnicy czy komórce – jak dokonać wyboru odpowiedniej lampy warsztatowej?

Cechy dobrego oświetlenia technicznego to przede wszystkim energooszczędność i trwałość, lecz wybór odpowiedniej lampy warsztatowej do piwnicy, składziku czy komórki powinien być także uzależniony od dopasowania odpowiedniej mocy oświetlenia. Jest ona zależna między innymi od powierzchni pomieszczenia, które potrzebujemy oświetlić, dlatego inna będzie dla niewielkiej komórki o powierzchni metra czy dwóch metrów kwadratowych, a inna dla średniej wielkości piwnicy. Jak zatem dobrać odpowiednią moc światła do przestrzeni, w których głównym zadaniem lamp warsztatowych będzie oświetlenie pomieszczenia na tyle, aby można było komfortowo i wygodnie korzystać z niego jako ze składziku, w którym przechowujemy różnego typu przedmioty, od starych mebli i pudeł z zabawkami z dzieciństwa naszych dorastających pociech aż po nieco częściej używane rzeczy, takie jak rowery czy słoiki z przetworami?

W przypadku piwnic i komórek zwykle głównym źródłem światła musi być światło sztuczne. Niekiedy pomieszczenia te mają bowiem tylko niewielkie okienka, które nie dostarczają wystarczającej ilości światła naturalnego z zewnątrz, a w większości przypadków w piwnicach czy niewielkich schowkach lub komórkach nie znajdziemy okien w ogóle. W tego typu pomieszczeniach zwykle montuje się górne oświetlenie sufitowe, które – przy dobraniu odpowiedniej mocy lampy – będzie wystarczającym źródłem światła zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o niewielkiej powierzchni. Lampa sufitowa sprawdzi się świetnie także wówczas, gdy pomieszczenie ma pełnić wyłącznie funkcję składziku i nie zamierzamy spędzać w nim zbyt wiele czasu. W średniej wielkości piwnicach wykorzystuje się zwykle oświetlenie w postaci tradycyjnych żarówek o mocy 60 W, lub – w przypadku innych urządzeń, takich jak lampy halogenowe, jarzeniowe czy LED – około 600-700 lumenów. W niewielkim składziku wystarczy natomiast górna lampa z tradycyjną żarówką o mocy 40 W, czyli halogenem, jarzeniówką lub LED-em o mocy mniej więcej 400-500 lumenów. Dla nieco bardziej równomiernego oświetlenia możemy też zdecydować się na montaż dwóch lub trzech sufitowych źródeł światła o podobnej mocy.

Przy wybieraniu odpowiedniego oświetlenia warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie na wysokość pomieszczenia. Piwnice w blokach mieszkalnych bywają bowiem zwykle nieco niższe niż standardowe pomieszczenia mieszkalne, dlatego też jeżeli zamierzamy zamontować jedną centralnie usytuowaną lampę sufitową warto przemyśleć kupno modelu jak najbardziej przylegającego do powierzchni sufitu. Pozwoli nam to uniknąć konieczności schylania się za każdym razem, gdy będziemy potrzebowali przejść pod lampą, oraz zapewni jak najlepsze oświetlenie całej powierzchni pomieszczenia. Unikniemy też bardzo prozaicznego zagrożenia, jakim jest nabicie sobie guza w momencie, gdy zapomnimy, jak nisko wisi lampa w naszej piwnicy. Odpowiednim modelem będzie tu na przykład wpuszczane oczko, wyposażone w diody LED, które nie tylko zagwarantuje nam bezpieczeństwo, lecz również obniży rachunki za prąd i przyczyni się do ogólnych oszczędności. W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy między innymi model o mocy 280 lm, który należy wyposażyć w dodatkową żarówkę typu GU10, aby móc cieszyć się odpowiednim oświetleniem w nawet najmniejszej i najniższej z piwnic.

W piwnicy czy komórce, do której zwykle wchodzimy tylko na kilka minut po to, aby wyjąć określone przedmioty lub schować inne, warto rozważyć również montaż lampy warsztatowej wyposażonej w czujnik ruchu. Dzięki temu urządzenie uruchomi się tylko wówczas, gdy będzie nam potrzebne, a po chwili samoistnie zgaśnie. Rozwiązanie takie jest szczególnie wygodne w sytuacjach, gdy budynek, w którym mieszkamy, nie jest wyposażony w rowerownię, więc w sezonie wiosenno-letnim często wyciągamy rower z piwnicy i chowamy go z powrotem. Znacznie wygodniej będzie nam wynieść rower czy inne ciężkie przedmioty z piwnicy wówczas, gdy nie będziemy musieli martwić się zgaszeniem za sobą światła.

Lampy warsztatowe przydają się w garażu

Jakie lampy warsztatowe wybrać do oświetlenia garażu?

Wybór odpowiednich lamp warsztatowych do garażu zależy przede wszystkim od tego, czy planujemy wyłącznie parkować w nim auto, czy też może jesteśmy fanami majsterkowania przy naszym samochodzie i będziemy chcieli korzystać z garażu również przy wykonywaniu podstawowych prac naprawczych czy konserwatorskich naszego auta. Podobnie jak w przypadku komórek i piwnic, wiele zależy też od powierzchni samego garażu oraz od tego, czy ma ono jakiekolwiek okna, a jeśli tak, to czy zapewniają one odpowiednio dużą ilość dziennego światła w pomieszczeniu.

W garażu warto zainwestować również w lampy warsztatowe o podwyższonych stopniach szczelności, oznaczanych symbolem IP oznaczającym „International Protection”, czyli międzynarodowy stopień ochrony, i dwucyfrowymi liczbami, które opisują poziom szczelności danego urządzenia. Lampy takie sprawdzą się nawet wówczas, gdy garaż będzie nam służył tylko jako miejsce, w którym przechowujemy samochód, a do oświetlenia go wystarczy nam pojedyncza lampa sufitowa umieszczona w centrum pomieszczenia i wytwarzająca odpowiednio rozproszone światło o określonej mocy. Podwyższony stopień szczelności pozwoli nam nie martwić się pyłem unoszącym się w powietrzu czy też ewentualnymi nieszczelnościami, które mogą skutkować podwyższonym poziomem wilgoci w garażu. Lampy w garażach są również znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też warto wybrać urządzenia o solidnych oprawach, których nie uda się łatwo stłuc ani zarysować.

Jeżeli jednak zamierzamy samodzielnie majsterkować przy naszym aucie, a dodatkowo w naszym garażu znajduje się przeznaczony do tego kanał, powinniśmy zainwestować w nieco bardziej rozbudowany system oświetlenia. Konieczne będzie zainstalowanie oddzielnej lampy do oświetlenia kanału oraz kilku pomniejszych źródeł światła, które sprawią, że całe pomieszczenie będzie wystarczająco doświetlone i będziemy mogli wygodnie i bezpiecznie w nim pracować. Przy oświetlaniu tego typu garażu – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z przestronnym pomieszczeniem o naprawdę dużej powierzchni – warto jako lampy warsztatowej użyć na przykład dobrej jakości naświetlacza LED, który sprawdzi się przede wszystkim jako oświetlenie kanału, zapewniając odpowiednią ilość i skupienie światła w określonym miejscu.

Czy do oświetlenia technicznego pracowni i warsztatu wystarczy pojedyncza warsztatowa lampa sufitowa, czy może warto zdecydować się na doświetlenie na przykład taśmami LED?

Przy projektowaniu oświetlenia technicznego w pracowni czy warsztacie warto zdecydować się nie tylko na montaż pojedynczej warsztatowej lampy sufitowej, ale też na doświetlenie istotniejszych powierzchni mniejszymi źródłami światła, czyli na przykład taśmami LED. Pracownie i warsztaty służą nam bowiem nie tylko w celach magazynowych, jak piwnice czy składziki, lecz także do pracy. Do tego potrzebne jest nam znacznie lepsze i mocniejsze światło, które jednocześnie nie będzie nas raziło ani powodowało szybkiego zmęczenia narządu wzroku. W takich przypadkach zwykle nie sprawdzi się więc wyłącznie oświetlenie sufitowe w postaci jednej lampy produkującej rozproszone światło o odpowiedniej mocy, gdyż stojąc przy stole lub blacie roboczym sami będziemy zasłaniali sobie źródło oświetlenia.

Konieczne będzie zatem dobranie pomocniczych źródeł światła w postaci mniejszych lamp doświetlających samą powierzchnię pracy, czyli stół czy blat roboczy, przy którym pracujemy. Świetnie sprawdzi się tu na przykład oświetlenie taśmami LED, które nie tylko są energooszczędne, lecz również nie zajmują wiele miejsca i są naprawdę łatwe w montażu. W przypadku, gdy nasza praca wiąże się z wykorzystywaniem niewielkich elementów, warto zamontować także dodatkowe taśmy LED przy półkach regałów, dzięki któremu z łatwością znajdziemy to, czego akurat szukamy.

Taśmy LED sprawdzają się w pomieszczeniach, w których pracujemy również ze względu na to, że są bezpieczne dla naszego wzroku i nie przemęczają go tak jak na przykład halogeny czy lampy jarzeniowe o podobnej mocy. Ponadto lampy LED wyposażone są w odpowiednie obudowy, które możemy zamontować w taki sposób, aby światło padało tylko na przestrzeń, na której pracujemy, a nie świeciło nam po oczach. Obudowy te dostępne są również w wersjach o podwyższonej szczelności, dlatego możemy bez obaw zamontować je nawet wówczas, gdy podczas naszej pracy powstają znaczne ilości kurzu lub pyłu, na przykład podczas polerowania drewnianych elementów, a także, gdy nasza praca wiąże się z podwyższeniem poziomu wilgoci lub możliwością zachlapania bieżącą wodą znajdującego się nad blatem oświetlenia. Dla taśm LED w odpowiedniej obudowie żaden z tych czynników nie będzie stanowił zagrożenia.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na dodatkowe oświetlenie taśmami LED, czy może niewielkimi przenośnymi lampami, zawsze powinniśmy pamiętać o doświetleniu całego pomieszczenia równomiernie. Pozwoli nam to na bezpieczną i komfortową pracę, gdyż w pomieszczeniu, w którym pracujemy, oświetlenia nigdy nie może być za wiele. Powinno ono jednak zawsze mieć odpowiednie natężenie i być rozmieszczone tak, aby na blacie roboczym nie powstawały znaczne różnice w oświetleniu różnych przestrzeni.

Bez odpowiedniej lampy warsztatowej trudno obsługiwać elektronarzędzia

Czy warto zdecydować się na warsztatowe lampy LED?

W oświetlaniu warsztatów, garaży i pracowni nierzadko stosuje się nie tylko dodatkowe oświetlenie taśmami LED, ale też sufitowe lampy warsztatowe oraz naświetlacze wykorzystujące tę technologię. Wynika to z faktu, że podobnie jak taśmy LED, lampy LED mają naprawdę długą żywotność – przy prawidłowym montażu i eksploatacji mogą posłużyć nam nawet kilkadziesiąt lat! Aby tak się stało, warto jednak wybierać nieco droższe modele renomowanych marek, które znajdziemy w specjalizujących się w handlu osprzętem elektrycznym i urządzeniami oświetleniowymi sklepach czy hurtowniach – na przykład w hurtowni elektrycznej Alkan i połączonym z nią sklepie internetowym. Dostępne tu lampy LED wyprodukowane przez firmy takie jak GTV, LedLabs, Ledvance czy Bemko z pewnością wytrzymają znacznie dłużej niż niemarkowe podróbki dobrych urządzeń oświetleniowych wykorzystujących technologię LED z kategorii „made in China” – nawet wówczas, gdy oświetlenie LED będziemy wykorzystywali w wymagających warunkach warsztatów czy magazynów.

Dobrej jakości lampy LED są ponadto jednymi z najbardziej energooszczędnych i przyjaznych środowisku źródeł światła. Mocy oświetlenia za pomocą lamp LED nie mierzy się bowiem podobnie jak w przypadku tradycyjnych żarówek w watach, tylko w lumenach, a dobrej jakości lampa LED o mocy zaledwie 10 W może wytwarzać nawet do 600 lumenów, czyli niemal tyle, co tradycyjna żarówka o sześciokrotnie większym poborze energii. Dzięki temu za pomocą pobierających niewiele prądu urządzeń możemy oświetlić nawet naprawdę przestronne pomieszczenia i zapewnić sobie nie tylko odpowiednie doświetlenie, ale też obniżone rachunki za energię. Pobór energii nie jest tu bowiem jednoznaczny z mocą żarówki, a nawet pobierające tylko kilka watów urządzenia są w stanie wyprodukować strumień lumenów wystarczający do odpowiedniego doświetlenia blatu roboczego tak, aby można było przy nim komfortowo i bezpiecznie pracować, nie przemęczając wzroku.

Lampy LED dostępne są w różnych barwach światła – możemy wybrać oświetlenie ciepłe lub zimne w kolorze białym lub żółtym. Współpracują one także z licznymi modelami dostępnych obecnie na rynku ściemniaczy, dzięki czemu możemy kontrolować natężenie wytwarzanego przez nie oświetlenia w zależności od potrzeb. Możemy również wyposażyć je w czujniki ruchu, które pozwolą na samoistne włączanie i wyłączanie na przykład górnej lampy sufitowej w zależności od tego, czy ktoś znajduje się w pomieszczeniu. Ponadto wśród urządzeń oświetleniowych wykorzystujących technologię LED z łatwością znajdziemy szczelne oprawy odpowiednie do garażu czy pracowni, w której ze względu na wykonywane przez nas czynności unosić się mogą znaczne ilości pyłu. Oprawy o odpowiednim stopniu IP sprawdzą się także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lub takich, w których urządzenia oświetleniowe mogą być narażone na bezpośredni kontakt ze strumieniem wody.

Naświetlacze LED sprawdzą się również wówczas, gdy nasza pracownia, warsztat czy garaż znajdują się poza domem czy głównym budynkiem mieszkalnym. Wówczas warto bowiem zadbać o oświetlenie pomieszczenia z zewnątrz, czyli na przykład zainstalowanie naświetlaczy uruchamiających się dzięki czujnikom ruchu w momencie gdy zbliżamy się do wejścia do pomieszczenia lub podjeżdżamy autem do garażu. Dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie LED-ów w oświetleniu schodów prowadzących do piwnicy, dzięki czemu nawet w sytuacji, gdy światło na klatce schodowej zgaśnie nam zbyt wcześnie, będziemy mogli bezpiecznie zejść po schodach do celu.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?