Nowoczesne oświetlenie domu

Oświetlenie domu – dowiedz się, jak rozmieścić światła w Twoim domu!

Oświetlenie domu to aspekt, któremu należy poświęcić bardzo wiele uwagi, jeżeli chcemy, aby instalacja była nie tylko poprawnie zrobiona, ale i efektowna. Pomysłów na oświetleniowe aranżacje znaleźć można tysiące, jak jednak wprowadzić te rozwiązania we własnych czterech kątach? Jak dopasować światła do wystroju wnętrz, ile ich zainstalować i które najlepiej sprawdzą się na zewnątrz? Wszystkiego dowiesz się dzięki naszemu poradnikowi!

Spis treści:
Jak zaprojektować domowe oświetlenie
Rodzaje świateł wewnętrznych
Jak rozmieścić światła w domu jednorodzinnym
Na co pozwala inteligentne oświetlenie domu?
Oświetlenie domu z zewnątrz
Oświetlenie domu w podbitce

Jak zaprojektować nowoczesne oświetlenie w domu?

Dokładne planowanie rozkładu domowego oświetlenia to kwestia kluczowa, gdyż przemyślany projekt da nam gwarancję komfortu i wygody przez kolejne lata użytkowania. W końcu lampy to nie tylko źródła światła, ale i rodzaj dekoracji, które mogą całkowicie odmienić każde wnętrze. Odpowiednio dobrane oświetlenie wydobywa z pomieszczenia jego indywidualny charakter, ale może także zupełnie zmienić panujący w nim nastrój. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji domowników.

Jeśli mamy do czynienia z budową nowego lokum, planowanie oświetlenia należy rozpocząć jeszcze w momencie, kiedy przed sobą widzimy tylko surowe ściany. Zanim wskażemy miejsca, które wydają nam się odpowiednie na zamontowanie lamp i innych źródeł światła, przystańmy i rozejrzyjmy się dokładnie. Następnym krokiem jest opracowanie układu funkcjonalnego wnętrz. Ustalmy, gdzie i na jakiej wysokości znajdą się najistotniejsze meble w każdym z pomieszczeń domu. Pomoże nam to wygodnie dopasować źródła oświetlenia, kontakty i włączniki, oraz uniknąć sytuacji, w której gniazdko elektryczne znajduje się za lodówką a kuchenna lampa znajduje się zbyt blisko jadalnego stołu.

Następnym krokiem jest wprowadzenie wszelkich punktów elektrycznych, które umożliwią montaż elektrycznych gniazdek i wybranych opraw świetlnych.

Trzeci, ostatni krok to dokładne zaplanowanie rodzajów światła, jakie funkcjonować będzie w danym pomieszczeniu. Wybór zapada pomiędzy trzema grupami świateł, które mogą wzajemnie się uzupełniać lub występować zupełnie osobno. Należy jednak pamiętać, że każde źródło światła dysponuje własną temperaturą barwową, która ma ogromny wpływ na wygląd oświetlanego obszaru. Dlatego, dobierając do swojego wnętrza różne rodzaje lamp, należy szczególnie zadbać o to, by ich światła wzajemnie do siebie pasowały.

Oświetlenie wewnętrzne domu

Jakie oświetlenie do domu wybrać? Rodzaje świateł wewnętrznych

Oświetlenie główne, ogólne

Zastępca światła dziennego, swoiste tło, na którym rozmieszcza się kolejne źródła światła. Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie wnętrza. W tym celu stosuje się najróżniejsze rodzaje lamp, między innymi żyrandole, lampy wiszące, plafony i światła wpuszczane w sufit.

Oświetlenie miejscowe, kierunkowe

Uzupełnienie światła głównego. Służy do dodatkowego oświetlania strategicznych stref. Może być zarówno silne i ukierunkowane, jak w przypadku dodatkowych świateł w kuchni i łazience, albo też klimatycznie rozproszone, z czym spotykamy się przy lampkach nocnych i światłach w sypialni. Oświetlenie miejscowe to niezwykle bogaty wybór lamp – stojących, podłogowych i stołowych, które mogą nadać niecodzienny charakter każdemu pomieszczeniu. Przy wybieraniu oświetlenia miejscowego należy pamiętać jednak, aby nie sugerować się wyłącznie kształtem czy kolorem oprawy – priorytetem w tej kwestii jest jednak jakość, siła i temperatura barwowa źródła światła pasującego do wybranej lampy. Musi być dostosowana do rodzaju czynności, jakie chcemy przy niej wykonywać. Inne specyfikacje będzie miała lampa służąca do czytania i nauki, inne światło rzucane na kuchenne blaty, a zupełnie czego innego potrzebujemy do podświetlenia półki z książkami.

Oświetlenie dekoracyjne

To rodzaj światła, którego funkcją jest podkreślenie i wyeksponowanie oryginalnego charakteru naszego pomieszczenia. Idealne do podświetlania wnęk, rzeźb czy obrazów. Stanowi również dekorację samą w sobie – w zależności od efektu, jaki zamierzamy uzyskać, może to być kolorowe, neonowe światło wmontowane w ściany nowoczesnej łazienki, kolorowe lampy w kształcie kul zawieszone pod baldachimem łóża czy też delikatne światło rzucane od dołu na półkę wypełnioną pamiątkami. Oświetlenie dekoracyjne, które ma za zadanie wydobyć barwy i kształty konkretnego przedmiotu najlepiej zamontować w formie lamp na wysięgnikach – dzięki specjalnym oprawom dają one bezcieniowe światło. Sprawdzą się również halogenowe reflektory, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od obiektu, który zamierzamy oświetlić.

Oświetlenie w domu jednorodzinnym – jak je rozmieścić?

Planujący oświetlenie budynku posiadacze domów jednorodzinnych muszą uwzględnić o wiele więcej aspektów technicznych, niż osoby oświetlające powierzchnię mieszkania. Przede wszystkim samodzielnie muszą zadbać nie tylko o oświetlenie pomieszczeń od środka, ale i całą elewację czy też podjazd do budynku.

Dobór źródła światła do pomieszczenia w głównej mierze zależy od czasu, jaki spędzamy w danym wnętrzu. W pomieszczeniach domu jednorodzinnego, w których nie spędzamy zbyt wiele czasu, jak garaż, piwnica, warsztat czy spiżarnia, zamontować można inne rodzaje lamp, niż gdy chodzi o salon czy kuchnię. W pierwszym przypadku wystarczą żarówki halogenowe. Nie ma potrzeby inwestowania w wymyślne oświetlenie LED-owe czy świetlówki energooszczędne. Lampy LED bywają dość kosztowne, jak na oświetlenie piwnicy, natomiast świetlówki są wrażliwe na niskie temperatury i wysoką wilgotność, które mogą znacznie wpłynąć na ich świetlną wydajność. W takich momentach deklarowany przez producentów czas pracy żarówki może ulec znacznemu skróceniu, co dla kupującego oznacza mało opłacalną inwestycję.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku kluczowych pomieszczeń, w których przychodzi nam spędzać większość czasu wolnego.

Oświetlenie kuchni

Oświetlenie kuchni

Planując światło w części kuchennej lepiej skupić się na oświetleniu dodatkowym montowanym tuż nad półkami z blatem roboczym, niż jednym, ogólnym źródle światła zawieszonym u sufitu. Nawet, jeśli wybrana przez nas lampa główna zapewnia niezwykle intensywny strumień świetlny, istnieje ryzyko, że stojąc przy blacie, jednocześnie rzucimy na niego własny cień. Aby tego uniknąć, należy równomiernie oświetlić wszystkie powierzchnie przeznaczone na przygotowywanie posiłków. Zwykle używa się w tym celu żarówek halogenowych, jednak na dłuższą metę ich punktowe światło może odbijać się od blatów i męczyć narząd wzroku. Lepszym wyborem są oprawy meblowe LED montowane w oprawach o różnych wymiarach. Wersje o mocy 20 W mogą skutecznie zastąpić nawet stuwatową, klasyczną żarówkę. W wybieraniu oświetlenia, przy którym będziemy przygotowywać posiłki, bardzo istotne jest sprawdzenie poziomu naturalnego odwzorowywania kolorów, jakim dysponuje wybrana żarówka. W przeciwnym wypadku możemy mieć problemy z oceną tego, jak właściwie prezentują się pieczołowicie przygotowane potrawy.

Do oświetlenia pozostałych powierzchni kuchni sprawdzają się zarówno dobrej jakości żarówki halogenowe, energooszczędne świetlówki jak i oświetlenie LEDowe, które obecnie staje się jednym z najchętniej wybieranych, kuchennych wariantów.

Oświetlenie łazienki

Poza funkcjonalną rolą dostarczania światła, lampy montowane w łazience mogą także znacząco wpłynąć na optyczne rozmiary pomieszczenia. Wystarczy zastosować żarówki dające jasne, zbliżone do naturalnego światła. Bywają również amatorzy ciemnych, klimatycznie podświetlonych łazienek z dodatkowymi lampkami bezpośrednio nad wanną lub dekoracyjnym oświetleniem umieszczonym pod zlewem. Wszystko w zależności od indywidualnych upodobań lokatorów. Jest jednak kilka ogólnych zasad oświetlania łazienki, które należy wziąć pod uwagę, jeśl chcemy cieszyć się funckjonalną i komfortową w użytkowaniu instalacją przez długie lata.

Łazienka to miejsce o zwiększonej wilgotności i znacznie narażone na kontakt instalacji elektrycznej z wodą. Z tego powodu wszystkie lampy przeznaczone do jej oświetlenia muszą być wyposażone w bryzgoszczelne oprawy, które zagwarantują bezpieczeństwo każdemu z mieszkańców. Jeśli chodzi o źródła światła, szczególnie polecanymi rodzajami żarówek są halogeny oraz LED-y, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na ich poziom oddawania barw. Zabiegi kosmetyczne oraz makijaż wykonany w sztucznym, surowym świetle mogą okazać się nieprecyzyjne bądź przesadzone. Poza oświetleniem głównym należy także postawić na dodatkowe źródła światła montowane po obu stronach lustrach nad zlewem i toaletką. W tym wypadku najczęściej stosuje się lampy kinkietowe.

Na co pozwala inteligentne oświetlenie domu?

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stawia się na systemy domu inteligentnego, tzw. smartdomu. Budynek inteligentny to nic innego, jak obiekt wyposażony w sieć czujników i detektorów spiętych w zintegrowany system zarządzania, który umożliwia sprawne i zdalne zarządzanie wszystkimi instalacjami. Poszczególne komponenty inteligentnej sieci odpowiadają przykładowo za regulację temperatury, włączanie alarmu ochronnego, dostosowanie głośności muzyki, zdalne zamykanie drzwi i okien, czy kontrolę emisji zanieczyszczeń.

Systemy inteligentnego domu obejmują również kontrolę nad domowym oświetleniem. Jednym przyciskiem można wyłączyć wszystkie zapalone światła w domu czy zaplanować konkretne scenerie świetlne, jak “przyjęcie na tarasie”, gdzie zapalają się odpowiednie światła zewnętrzne. W zależności od zastosowanego systemu inteligentnego pozwala na regulację natężenia, jasności oraz barwy wybranego oświetlenia. Pojawiają się także systemy pozwalające na symulację obecności – oznacza to, że podczas naszej nieobecności w domu zapalą się odpowiednie światła, które w efekcie mają zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Możliwe są także scenariusze, w których światło w określonych pomieszczeniach zapala się razem z dźwiękiem budzika, a w przypadku włamania wszystkie lampy zaczynają intensywnie gasić się i zapalać, aby zwrócić uwagę ochrony i przechodniów oraz skonfundować włamywacza.

Oświetlenie domu z zewnątrz – sprawdź, jak oświetlić ścieżkę, podjazd i wejście do Twojej posesji!

Zaplanowanie oświetlenia wewnętrznego domu to już pół drogi do pełnego sukcesu. Pół. gdyż w przypadku domu jednorodzinnego (a i niektórych mieszkań), konieczne jest także zaprojektowanie źródeł światła dla zewnętrznej części posesji.

Oświetlenie ścieżki do domu

Oświetlenie ścieżki bywa niezwykle przydatne przy okazji nocnych spacerów po posesji. Umiejętnie rozmieszczone punkty świetlne nie tylko zapewniają bezpieczeństwo domownikom podczas poruszania się po ogrodzie w nocy (nie sposób potknąć się o kamień czy wpaść na krzewy). Alejkę do domu można oświetlić na różne sposoby. Jedną z popularniejszych opcji jest umieszczenie lamp na słupkach po jej obu stronach. Długość słupków wprost proporcjonalnie zależy od dystansu ścieżki – im mniejszy, tym krótsze.

Inna opcją na doświetlenie ogrodowych alejek są oprawy wpuszczane bezpośrednio w ziemię, które po zmroku dają ciekawy efekt wizualny.

Oświetlenie podjazdu do domu i garażu

Funkcjonalne oświetlenie podjazdu do garażu jest kluczową kwestią podczas jeżdżenia samochodem po zmroku. Powinno umożliwiać wygodny dojazd i wyjazd z posesji oraz czynności związane z otwieraniem i zamykaniem garażowej bramy.

Oświetlenie podjazdu to kwestia, której nie warto zostawiać na sam koniec projektowania domu – jeśli nasz dojazd jest już pięknie wykończony, a nagle zamarzy nam się oświetlenie w oprawach najazdowych, to całą misterną konstrukcję trzeba będzie skuć i doprowadzić odpowiednią instalację elektryczną. Oprawy najazdowe to rodzaj lamp wpuszczanych w grunt, które wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów (np. stal nierdzewna) odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Niegroźne im nawet koła samochodów, dlatego stanowią wygodną propozycję podświetlenia podjazdu. Przy braku zadaszenia drogi dojazdowej należy postawić na hermetyczne oprawy o wysokim stopniu odporności na wodę.

W oprawach najlepiej zamontować tradycyjne halogeny bądź niezwykle wydajne oświetlenie LED.

Oświetlenie wejścia do domu

Oświetlenie zewnętrzne pełni zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną rolę. Rozświetlona fasada stanowi rodzaj wizytówki całego domu, dlatego szczególną uwagę należy poświęcić także drzwiom wejściowym. Punkty świetlne możemy umieścić już na etapie furtki wejściowej – najlepiej sprawdzą się zamontowane pod daszkiem bądź umieszczone sąsiadujących z bramką słupkach. Przyda się również zadbać o ekspozycję tabliczki przedstawiającej numer domu i podest wiodący do drzwi wejściowych. Jeśli nasz front wyposażony jest w wysokie schody, te również wymagają dodatkowego oświetlenia. Lampy można umieścić bezpośrednio w stopniach bądź na balustradzie.

Żarówki, które idealnie nadają się do wykorzystywania na zewnątrz, to głównie reflektory halogenowe oraz niezwykle wytrzymałe i wydajne oświetlenie LED.

Zewnętrzne oświetlenie domu

Pomysł na niebanalne światła zewnętrzne, czyli oświetlenie domu w podbitce

Ciekawą koncepcją na zewnętrzne oświetlenie domu jest umieszczenie opraw świetlnych w podbitce dachu. Najlepsze efekty uzyskuje się instalując oświetlenie jeszcze przed montażem paneli podbitki. Można wówczas wykonać prace związane z układaniem przewodów oraz przygotować szczeliny przystosowane do wkręcenia poszczególnych lamp.

Zasilanie oświetlenia w podbitce uzyskuje się poprzez podpięcie żarówek do napięcia sieciowego bądź domowego transformatora. Jeśli chodzi o źródła światła, to najlepszą opcją są wytrzymałe i wydajne światła LED. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oznaczenia informujące, czy dana żarówka przystosowana jest do pracy w warunkach zewnętrznych i odporna na niskie temperatury. Gdy nasza podbitka wykonana jest z PVC lub drewna, konieczny będzie zakup żarówek, które się nie nagrzewają. W innym wypadku mogłyby nadtopić panele. Aby montaż oświetlenia w podbitce dachowej uznać za zakończony, potrzebne nam będą także oprawy świetlne dopasowane do żarówek. W tym wypadku należy postawić na oprawy, które nadają się do zewnętrznych zastosowań. Stopień ich wodoodporności powinien sięgać przynajmniej IP44.

Dobrym pomysłem jest zakupienie opraw świetlnych wyposażonych w opcję kierowania strumieniem światła. Po zakończeniu instalacji będziemy mogli samodzielnie wybrać kąt, pod którym padać będzie światło całej instalacji.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?