Wentylator łazienkowy – jak dobrać cichy wentylator sufitowy do łazienki?

Wentylator łazienkowy, dostępny w hurtowni elektrycznej Alkan, to coś, co powinno znaleźć się w każdej łazience, aby pomagać w dosuszaniu pomieszczenia po długich kąpielach czy gorących prysznicach. Odpowiednio dobrany wentylator powinien być oczywiście przede wszystkim wydajny i cichy. Gdzie szukać dobrych wentylatorów łazienkowych, jakie są ich rodzaje i z wydatkiem jakiego rzędu musimy się liczyć, planując zakup wentylatora renomowanej firmy? Przedstawiamy typy i rodzaje wentylatorów dostępnych obecnie na naszym rynku!

Spis treści:
Do czego służą wentylatory łazienkowe?
Wentylator łazienkowy wcale nie musi być sufitowy!
Na co zwrócić uwagę, wybierając kanałowe wentylatory łazienkowe?
Jak wybrać cichy wentylator łazienkowy?
Dodatkowe funkcje w wentylatorach łazienkowych – timery i czujniki wilgoci
Cena wentylatorów łazienkowych według oferty hurtowni elektrycznej Alkan

Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada, do czego służą wentylatory łazienkowe

Wentylatory łazienkowe to urządzenia, które pozwalają przyspieszyć cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu szybciej osuszają je z wilgoci. Dlaczego jednak nazywa się je wentylatorami łazienkowymi, a nie po prostu wentylatorami? To proste – łazienka jest pomieszczeniem, w którym najczęściej mamy do czynienia z podwyższonym poziomem wilgoci. Nie tylko korzystamy tu z gorących pryszniców czy bierzemy długie kąpiele, ale też suszymy pranie. Przy tym pomieszczenie to zwykle pozbawione jest okna, a dodatkowo ma bardzo małą powierzchnię i tylko jedne drzwi wejściowe. Wentylacja jest tu więc zwykle niezbyt dobra, a wilgotne powietrze, które zbyt długo stoi w miejscu, może stać się jednym z powodów, dla których naszą łazienkę upodobają sobie różnego typu drobnoustroje. Dlatego też nie wystarczy tu tak jak w innych pomieszczeniach zamontować kratkę wentylacyjną. Ważny jest też wentylator, który dzięki ruchowi obrotowemu niewielkiego wiatraczka wprawi powietrze w ruch, szybciej je osuszając i poprawiając warunki w łazience.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że to łazienka jest jednym z pomieszczeń, w którym najczęściej unoszą się różnego rodzaju zapachy – niektóre bardziej, inne zdecydowanie mniej przyjemne. Ze względu na słabą cyrkulację powietrza wywietrzenie łazienki może zajmować jednak naprawdę dużo czasu, co zmniejsza komfort korzystania z pomieszczenia. Dlatego jeżeli zamiast inwestować co chwilę w nowe odświeżacze powietrza czy spraye zapachowe wolimy znaleźć rozwiązanie problemu, a nie jedynie sposób na jego zamaskowanie, warto rozważyć kupno wentylatora łazienkowego. Przyspieszenie cyrkulacji zmniejszy nie tylko poziom wilgoci w powietrzu, ale też pozwoli szybciej pozbyć się wszelkich niechcianych zapachów!

Łazienka z wentylatorem

Wentylator łazienkowy wcale nie musi być sufitowy!

Wentylatory łazienkowe, w odróżnieniu od wentylatorów montowanych często w innych pomieszczeniach takich jak pokoje dzienne, sypialnie czy nawet pomieszczenia biurowe, wcale nie musi być urządzeniem sufitowym. Wentylator sufitowy ma bowiem zwykle postać dużego wiatraka, przymocowanego pośrodku pomieszczenia do sufitu. W łazience, która zwykle jest pomieszczeniem o naprawdę niewielkiej powierzchni, montaż takiego rozwiązania często będzie nie tyle nawet niewygodny, ile po prostu niemożliwy. Ponadto w tym pomieszczeniu chodzi nam nie tylko o przyspieszenie cyrkulacji powietrza w obrębie samej łazienki, ale też o jego wymianę, dlatego znacznie częściej wybieranymi przez klientów modelami w tym przypadku są wentylatory montowane na jednej ze ścian. Umieszcza się je w kanałach wentylacyjnych, kończących się zwykle kratką, dzięki czemu powietrze może swobodnie wydostawać się na zewnątrz przez kanał, a do pomieszczenia napływa świeże powietrze z zewnątrz – na przykład z pokoju, w którym mamy otwarte okno.

W przypadku montażu wentylatora ściennego warto jednak wziąć pod uwagę jeden czynnik – zwłaszcza, jeżeli nie jesteśmy pierwszymi właścicielami naszego mieszkania czy domu. Jeszcze niedawno częstą praktyką było bowiem umieszczanie kabiny prysznicowej bezpośrednio przy kratce wentylacyjnej, co miało potencjalnie ułatwiać osuszanie pomieszczenia z nadmiaru wilgoci. Dziś jednak, gdy coraz popularniejsze stają się elektryczne wentylatory przyspieszające cały proces, powinniśmy być ostrożni, montując urządzenie w takim miejscu. Nigdy nie montujmy tuż nad brodzikiem, kabiną prysznicową czy wanną tradycyjnego elektrycznego wentylatora! Stwarza to bowiem poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób korzystających z łazienki. Do montażu w strefach, w których wentylatorowi mogłoby grozić zalanie, stworzono specjalne modele pracujące pod niskim napięciem 12 V.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru i montażu kanałowych wentylatorów łazienkowych?

Wybór i montaż odpowiedniego kanałowego wentylatora łazienkowego wiąże się z kilkoma ważnymi kwestiami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na maksymalnej funkcjonalności naszego nowego urządzenia. Zapoznajmy się z nimi szczegółowo jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań właściwego urządzenia, a z pewnością wyjdziemy ze sklepu z odpowiednim wentylatorem, który spełni wszystkie nasze wymagania!

Wydajność urządzenia

Pierwszym z nich jest bez wątpienia dobór odpowiedniej wydajności wentylatora, zamieszczana zwykle przez producenta na opakowaniu produktu lub w jego opisie na stronie internetowej czy w sklepie on-line. Podawana jest ona w metrach sześciennych na godzinę. Jak dobrać odpowiednią wydajność dla naszej łazienki? To bardzo proste! Przyjmuje się, że należy nabyć wentylator o wydajności przynajmniej trzykrotnie wyższej niż kubatura naszej łazienki. Jak wyliczyć kubaturę? Kubatura to nic innego jak objętość, dlatego też wystarczy pomnożyć powierzchnię (długość i szerokość) pomieszczenia przez jego wysokość. Otrzymany w ten sposób wynik mnożymy przez 3 i uzyskujemy liczbę, będącą minimalną wydajnością potrzebnego nam wentylatora. Jeżeli nasza łazienka jest raczej niewielkim pomieszczeniem, niemal wszystkie dostępne na rynku wentylatory powinny spełniać jej potrzeby. Wydajność wentylatora jest jednak bardzo ważna w przypadku większych łazienek, potrzebujących o wiele szybszej wymiany powietrza, a co za tym idzie – wyższej wydajności urządzenia.

Średnica kanału wentylacyjnego

Druga kwestia nie dotyczy samego wentylatora, lecz kanału wentylacyjnego, którego ujście znajduje się w naszej łazience. To do jego średnicy musimy bowiem dopasować odpowiedni model wentylatora. Najczęściej spotykane w polskim budownictwie są kanały o średnicach 100 mm, 120 mm, 125 mm i 150 mm, lecz mogą zdarzyć się również kanały o niestandardowych wymiarach. Wówczas również konieczne jest dopasowanie odpowiedniego wentylatora, aby jak najlepiej spełniał on swoją funkcję! Najlepiej jest w takim przypadku dobrać wentylator nieznacznie mniejszy od średnicy kanału.

Jeżeli jednak posiadamy w łazience kanał wentylacyjny o standardowych wymiarach lub ustaliliśmy już, jaki ze standardowych wymiarów jest najbliższy naszemu niestandardowemu kanałowi, czas sprawdzić średnice branych przez nas pod uwagę wentylatorów. To również nie powinno przysporzyć nam kłopotu – zwykle już w samej nazwie producenci umieszczają odpowiednie liczby oznaczające średnicę otworu, do jakiego przeznaczony jest dany model. I tak urządzenia z liczbą 100 lub 10 będą odpowiednie do kanału o średnicy 100 mm, wentylatory 120, 200 lub 12 pasują do kanałów o średnicy 120 mm, modele oznaczone liczbą 125 są odpowiednie do kanałów o średnicy 125 mm, a urządzenia z liczbą 150 lub 300 pasują do kanału o średnicy 150 mm.

Miejsce montażu urządzenia

Ostatnia ważna kwestia to ta, o której już wspomnieliśmy, a mianowicie wybór odpowiedniego miejsca na montaż urządzenia. Musimy tu jednak nie tylko zlokalizować wylot kanału wentylacyjnego i umieścić w nim wentylator, ale też wziąć pod uwagę inne czynniki, które mogłyby mieć wpływ na wybór innego urządzenia – takie jak na przykład wspomniana już kabina prysznicowa znajdująca się tuż pod wylotem kanału. Wówczas konieczne będzie wybranie wentylatora korzystającego z bezpiecznego napięcia 12 V. Taki wentylator, podobnie jak pracujące na tym samym napięciu lampy czy taśmy LED, wymaga montażu odpowiedniego zasilacza lub akumulatora. Zaplanujmy więc wszystko tak, aby znaleźć miejsce również na ten element konstrukcji.

Wentylator łazienkowy

Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada, jak wybrać cichy wentylator łazienkowy?

Wybierając wentylator łazienkowy, wielu klientów chciałoby, aby urządzenie było nie tylko wydajne i funkcjonalne, lecz przede wszystkim ciche. To, czy wentylator będzie pracował głośno, czy cicho, ma bowiem ogromny wpływ na komfort korzystania z urządzenia. Ciche wentylatory przydają się jednak nie tylko wówczas, gdy zamierzamy zintegrować włącznik światła z włącznikiem wentylatora, choć w takich sytuacjach są one nadzwyczaj istotne – wyobraźmy sobie budzenie wszystkich domowników włączeniem światła w toalecie w środku nocy. Jednak również w przypadkach, gdy zamierzamy korzystać z wentylatora przede wszystkim w ciągu dnia, warto wziąć pod uwagę to, jak głośno będzie on pracował. Zbyt donośne dźwięki mogą być bowiem po prostu uciążliwe, rozpraszać nas niezależnie od czynności, którą akurat wykonujemy, a w skrajnych przypadkach skutkować nawet bólami głowy czy skargami współmieszkańców. Ściany w blokach są nierzadko bardzo cienkie, a niektórzy z nas słyszą przez nie nawet co donośniejsze kichnięcie sąsiada. Wybór cichego wentylatora ma więc wpływ nie tylko na nasz komfort!

Jak więc znaleźć odpowiedni model wentylatora? Przede wszystkim weźmy pod uwagę informacje zamieszczone przez producenta w opisie danego produktu. Dziś standardem jest już umieszczanie informacji o tym, jaką ilość hałasu – podaną w decybelach – wytwarza dane urządzenie. Górną granicę powinno wyznaczać tu około 40 dB. Jest to poziom, którym standardowo określa się głośność normalnej rozmowy słyszanej z odległości około 5 metrów. Większość wentylatorów łazienkowych wytwarza dźwięk w granicach około 33-35 dB. Głośność taka z odległości kilku metrów brzmi już niemal jak szept, więc w pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu często nie będziemy nawet słyszeć, że w łazience włączony jest wentylator.

Dodatkowe funkcje w wentylatorach łazienkowych – timery i czujniki wilgoci

Dziś producenci wentylatorów łazienkowych konkurują między sobą nie tylko jeśli chodzi o jakość i cenę produktów. Ważne stały się również dodatkowe funkcje, dostępne w znacznej części obecnych na rynku modeli wentylatorów. Właściwie standardem wśród modeli spoza najniższej półki jest w tej chwili wyposażenie wentylatora we wbudowany timer, który wyłącza urządzenie po upływie określonego czasu. Rozwiązanie to pozwala nam ustawić moment automatycznego wyłączenia urządzenia bez naszej ingerencji. Różne typy timerów oferują nam różne okresy pracy wentylatora, jednak wśród najczęściej spotykanych zakresów czasu z pewnością znajdziemy timery wyłączające urządzenie po upływie od jednej do około 20-30 minut. Dzięki temu po kąpieli czy prysznicu możemy nastawić czasowy wyłącznik nawet na pół godziny i bez konieczności dalszego pamiętania o wyłączeniu wentylatora po prostu udać się do pracy lub szkoły.

Rozwiązaniem z nieco wyższej półki, które stopniowo staje się również coraz popularniejsze ze względu na swoje zalety jest także wyposażenie wentylatora w czujnik wilgoci, czyli tak zwany higrostat. Dzięki niemu urządzenie może automatycznie włączać się w momencie, gdy przekroczony zostanie optymalny poziom wilgoci w powietrzu – na przykład podczas kąpieli, prysznica czy przy suszeniu prania. Po przywróceniu właściwego poziomu wilgoci wentylator wyposażony w higrostat samodzielnie się wyłączy, dzięki czemu nie będzie zużywał energii bez potrzeby. Modele z higrostatem poleca się więc przede wszystkim do łazienek, w których mamy poważny problem z odprowadzaniem wilgoci z powietrza. Nierozwiązanie go może bowiem prowadzić do powstawania pleśni czy grzybów w pomieszczeniu, co jest oczywiście wyjątkowo szkodliwe dla wszystkich użytkowników łazienki. Dlatego też, aby zapobiegać tego rodzaju zagrożeniom, warto rozważyć kupno wydajnego wentylatora z higrostatem.

Woda na kafelkach wyparuje szybciej jeśli w łazience znajduje się wentylator

Cena wentylatorów łazienkowych w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan

Ceny wentylatorów łazienkowych nie są wcale tak wysokie, jak mogłoby się wydawać po przedstawionym przez nas opisie tego typu produktów. Koszt zakupu wentylatora będzie jednak zawsze uzależniony od jego jakości, wydajności, a nawet od średnicy kanału, do którego jest dopasowany – w większości przypadków mniej zapłacimy za wentylator w rozmiarze 100 mm, a więcej za urządzenie do kanału o średnicy 150 mm. Najtańsze wentylatory łazienkowe dostępne w sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan to jednak wydatek rzędu zaledwie 35 złotych! W tej cenie możemy zakupić prosty model o wydajności 95 m3/h. Z prostego rachunku wynika, że sprawdzi się on w łazienkach o standardowej wysokości 2,5 m i powierzchni nieprzekraczającej około 12,5 metra kwadratowego. Model ten dopasowany jest do kanałów o średnicy 100 mm, a jego głośność producent określa na 34 dB, co oznacza, że urządzenie pracuje stosunkowo cicho i nie powinno powodować żadnych niedogodności związanych z wytwarzaniem nadmiernego hałasu.
Najdroższym wentylatorem łazienkowym, jaki znajdziemy w ofercie sklepu internetowego hurtowni elektrycznej Alkan, jest model za 120 zł. To urządzenie będzie pasowało do kanału wentylacyjnego o średnicy 150 mm, a jego wydajność producent określa na 240 m3/h, co oznacza, że wentylator sprawdzi się w pomieszczeniach o standardowej wysokości 2,5 metra i powierzchni nawet do 32 metrów kwadratowych! Jest to więc zdecydowanie model przeznaczony do dużych i przestronnych łazienek. Pomimo wysokiej wydajności również tutaj problemu nie powinien stwarzać hałas – wentylator wytwarza dźwięk na poziomie zaledwie 33 dB. Dodatkowo model ten wyposażony jest w wyłącznik czasowy, który możemy ustawić na okres od 1 do 25 minut, oraz w higrostat, czyli czujnik wilgoci.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na model z niższej, z wyższej, a może ze środkowej półki, hurtownia elektryczna Alkan gwarantuje nam najwyższą jakość oferowanego sprzętu. Wszystkie wentylatory łazienkowe dostępne w sklepie internetowym pochodzą bowiem od renomowanego producenta, jakim jest firma Vents, zajmująca się od wielu lat produkcją wentylatorów przeznaczonych zarówno do domów i mieszkań, jak i do celów przemysłowych. W przypadku produktów Vents możemy mieć pewność, że wybieramy świetne jakościowo produkty, które posłużą nam przez wiele lat!

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?