ALKAN - Hurtownia Elektryczna
Podane ceny dostępne są wyłącznie przy zamówieniach przez sklep internetowy. Ceny w oddziałach stacjonarnych mogą się różnić.

Wybieramy idealną lampkę biurkową

Podczas pracy potrzebujemy jak najlepszych warunków. Kupujemy więc bardzo wygodne krzesło, świetny sprzęt komputerowy, inwestujemy nawet w porządny ekspres, by zawsze mieć pod ręką świeżą kawę. A co ze światłem? Czy zawsze mamy możliwość pracować w dzień? A jeśli tak, to czy nasze biurko jest stale dobrze oświetlone przez światło dzienne? Niestety, niewiele osób może twierdząco odpowiedzieć na te pytania…

Dlaczego odpowiednie światło podczas pracy przy biurku jest tak istotne? Otóż chodzi oczywiście o zdrowie naszych oczu. W dobrze dobranym świetle nie męczymy ich tak bardzo i nie narażamy się na stopniowe pogarszanie wzroku. Poza tym odpowiednie światło sprawia, że jesteśmy bardziej wydajni, nasz umysł pracuje sprawniej, a więc mamy o wiele lepsze wyniki pracy, a o to przecież chodzi.

Do oświetlenia biurka najbardziej nadaje się lampka biurkowa. Warto jednak poświęcić dłuższą chwilę na jej wybór. Lampa lampie nierówna, szczególnie, że dobrą tworzy zarówno oprawa jak i żarówka. Kupując taką, która ma pełnić konkretną funkcję, należy zwrócić uwagę na jej budowę. W tym przypadku dobrze by miała możliwość dowolnego ustawienia, zarówno wysokości klosza (ruchoma nóżka) jak i kierunku światła. Obecnie, można znaleźć modele w których dowolnie możemy ustawiać natężenie oświetlenia.

Moc z jaką świeci nasza lampka biurkowa jest bardzo istotna.

Jeśli pracujemy wypełniając dokumenty lub sporo czytamy, potrzebujemy mocnego, jasnego światła skierowanego na tekst. Natomiast jeśli pracujemy przy komputerze, przyda się rozproszone światło, które odciąży oczy i nie będzie odbijało się w ekranie.

A co jeśli musimy w tym samym czasie korzystać z komputera i przeglądać dokumenty w formie papierowej? W takim przypadku najlepiej mieć dwa oddzielne źródła światła. Jedno mocniejsze, skierowane na dokumenty, tak by nie odbijało się w ekranie monitora, oraz drugie – rozproszone, np. w formie lampy sufitowej, dającej łagodne światło.

Ważne jest też, by odpowiednio dobrać temperaturę i moc żarówki. Ludzkie oko najmniej męczy się przy świetle dziennym. Dobrze więc, by żarówka emitowała światło zbliżone barwą do niego, a więc o temperaturze 3300 K – 6500 K. Moc żarówki, która nie męczy oczu, to około 75 W jeśli ma służyć do oświetlania kartek podczas czytania.