Jaką lampkę na biurko wybrać? Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada

Lampki na biurko, dostępne nie tylko w hurtowniach elektrycznych, lecz również w sklepach z oświetleniem i innych, mniej wyspecjalizowanych punktach sprzedaży, to towar, który najlepiej sprzedaje się pod koniec lata, tuż przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. Czy oznacza to jednak, że ten typ oświetlenia przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci, a dorośli nie potrzebują już dbania o odpowiednie warunki do pracy przy biurku? Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Choć dbamy o odpowiednie doświetlenie miejsca pracy – zarówno naszych pociech, jak i naszego własnego – nie zawsze wiemy, na co zwrócić uwagę przed zakupem. Sprawdźmy więc, czy modny design i niska cena to wszystko, czego powinniśmy szukać.

Spis treści:
Odpowiednie wyposażenie miejsca pracy
Dobór mocy i natężenia oświetlenia
Energooszczędne oświetlanie miejsca pracy
Nasza oferta

Hurtownie elektryczne polecają lampki biurkowe jako podstawowy element wyposażenia miejsca pracy nie tylko dla dzieci!

Specjaliści z hurtowni elektrycznych podkreślają, że lampki biurkowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia miejsca pracy nie tylko dla dzieci. Oczywiście dla prawidłowego rozwoju ich wzroku i postawy szczególnie ważne jest dobranie właściwego oświetlenia miejsca, w którym będą one odrabiały lekcje czy czytały zadane na następny dzień teksty z podręczników. Niemniej jednak również dorośli powinni pamiętać, że podczas pracy potrzebujemy jak najlepszych warunków. Pozwoli nam to uniknąć problemów ze wzrokiem wynikających z nadmiernego przemęczenia oczu pracą w niewłaściwym lub po prostu niewystarczającym oświetleniu, a jednocześnie może okazać się rozwiązaniem kłopotów związanych na przykład – dość zaskakująco – z bólami kręgosłupa. Może się bowiem okazać, że nieprawidłowa postawa podczas pracy wynikała u nas z dopasowywania swojej pozycji do ostatnich wpadających przez okno promieni dziennego światła. Jak więc zadbać o właściwe oświetlenie? Czy musimy przeprowadzić generalny remont i zamontować doświetlające cały pokój oczka świetlne we wszystkich jego częściach? Ależ skąd! Wystarczy nam… nieduża lampka na biurko.

Przygotowanie miejsca pracy

Przygotowując swoje przyszłe miejsce pracy – czy to w biurze, czy w domu – często planujemy przede wszystkim zakup wygodnego krzesła czy fotela oraz świetnego sprzętu komputerowego. Coraz częściej inwestujemy nawet w porządny ekspres, aby zawsze mieć pod ręką świeżą kawę. Wybieramy modne materiały piśmiennicze, wygodne pióro i dbamy o firmową, nowoczesną papeterię. W szale wybierania niezbędnego wyposażenia do naszego domowego biura należy jednak koniecznie pamiętać o jeszcze jednej kwestii, mianowicie: co ze światłem? Czy zawsze mamy możliwość pracować w dzień? Nie każdy z nas może pozwolić sobie na taki luksus zwłaszcza podczas coraz krótszych jesiennych i zimowych dni, kiedy dodatkowego oświetlenia potrzebujemy nierzadko nawet po 16-20 godzin na dobę. A nawet jeśli mamy możliwość pracowania wyłącznie przy dziennym świetle, to czy nasze biurko jest stale dobrze przez nie oświetlone? Czy stoi w odpowiednim miejscu? Czy nadmierny kontrast jasnego ekranu komputera na tle niedoświetlonego pokoju nie sprawia, że oczy szybciej zaczynają nas piec i stają się zaczerwienione, przez co z czasem obraz zaczyna nam się lekko rozmywać i coraz gorzej widzimy z odległości napisy czy nawet numery autobusów? Pamiętajmy, że odpowiedzią na problemy ze wzrokiem wynikające ze zbyt długiej pracy biurowej przy książkach czy komputerze jest po prostu odpowiedni dobór światła. Wówczas nie męczymy oczu aż tak bardzo i nie narażamy się na stopniowe pogarszanie wzroku. Poza tym odpowiednie światło sprawia, że jesteśmy bardziej wydajni, nasz umysł pracuje sprawniej, a więc mamy o wiele lepsze wyniki pracy, a o to przecież chodzi.

Pamiętajmy jednak, że na rynku dostępne są różne rodzaje biurowych lampek i innych urządzeń oświetleniowych przeznaczonych właśnie do oświetlania miejsca pracy. Będą się one różniły zarówno wyglądem i stylem, jak i bardziej praktycznymi cechami, na które warto zwrócić uwagę. W kolejnej części artykułu sprawdzimy więc, jak wybrać urządzenie o właściwej mocy i natężeniu wytwarzanego oświetlenia, które jednocześnie sprawdzi się w konkretnych warunkach panujących w naszym biurze czy pracowni!

Eleganckie nowoczesne biuro

Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan doradzają, jak wybrać odpowiedni model lampki na biurko!

Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan podkreślają, że choć oczywiście do oświetlenia biurka najlepiej dopasowana jest – jak sama nazwa wskazuje – lampka biurkowa, nie wolno zapominać o tym, że istnieją liczne typy urządzeń z tej kategorii. Na rynku znajdziemy modele dopasowane do potrzeb różnych odbiorców, a wśród nich dostępne są zarówno bardziej specjalistyczne, jak i bardziej uniwersalne modele. Przyjrzyjmy się najczęściej spotykanym opcjom i sprawdźmy, dla kogo są odpowiednie.

Wygląd a sposób montażu

Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się elementy wystroju biura stylizowane na nowoczesne i industrialne. Warto jednak zauważyć, że wiele modeli, których najważniejszą zaletą jest ciekawy wygląd, nie jest przystosowanych do tego, aby po prostu postawić je na blacie. Niemal zawsze muszą one zostać do niego zamocowane za pomocą odpowiednich uchwytów czy też dzięki teoretycznie łatwym w obsłudze klipsom. O ile rozwiązania takie sprawdzą się wówczas, gdy często zmieniamy miejsce ustawienia światła – na przykład w warsztatach, w których oświetlenie może być potrzebne w różnych miejscach – o tyle w przypadku stacjonarnego źródła światła w biurze mogą okazać się na dłuższą metę uciążliwe. Jeżeli przestawiamy długie ramię lub klosz wielokrotnie w ciągu dnia, uchwyt w końcu zacznie się luzować i będzie wymagał regularnego dokręcania, o którym łatwo zapomnieć w natłoku pracy. Klips natomiast może wydawać się wygodnym rozwiązaniem na przykład wówczas, gdy nasze dziecko korzysta z urządzenia i przy biurku, i na przykład w łóżku, podczas wieczornej lektury. Niemniej jednak urządzenia tego typu często wykonywane są ze średniej jakości tworzyw sztucznych, a częste odpinanie klipsa może po prostu prowadzić do jego uszkodzenia. Wówczas pozostanie nam tylko zamocować urządzenie w jakiś inny, niekoniecznie dobrze wyglądający sposób, lub wybrać się na zakupy w poszukiwaniu nowego.

Wciąż dostępne są jednak bardziej klasyczne modele, które mogą po prostu stać na biurku i nie wymagają dodatkowego montażu. Niemniej jednak również w tej kategorii warto się przyjrzeć dwóm najczęściej spotykanym typom urządzeń. Znajdziemy bowiem modele o ruchomym kloszu oraz o długim, także ruchomym ramieniu, dzięki któremu dopasujemy odległość źródła światła od biurka, oraz takie, w których ani ramię, ani klosz nie są ruchome. W przypadku tradycyjnego oświetlenia powierzchni pracy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych znacznie bardziej funkcjonalnym jest to pierwsze rozwiązanie. Pozwala ono na pośrednią kontrolę natężenia światła dzięki zbliżeniu lub oddaleniu jego źródła od biurka, jak również przydaje się osobom, które w pracy natykają się na przykład na fragmenty tekstu pisane drobnym drukiem, wymagającym lepszego doświetlenia.

Moc żarówki

Podczas podejmowania decyzji o zakupie konkretnego modelu należy pamiętać, że dobrą lampkę tworzy nie tylko oprawa, ale też żarówka. Na rynku dostępne są dziś zarówno urządzenia niewyposażone w żarówkę jak i takie, które sprzedawane są z wkręconą już lub dopasowaną do danego modelu żarówką. W obu przypadkach warto zadbać o to, aby oświetlenie, przy którym będziemy pracować zapewne przynajmniej po kilka godzin dziennie, było jak najlepsze. Musimy pamiętać, że ludzkie oko najmniej męczy się przy świetle dziennym. Dobrze więc, aby żarówka emitowała światło zbliżone barwą do niego, a więc o temperaturze około 3300-6500 K. Moc żarówki powinna być dobrana do pracy, jaką będziemy wykonywać. Jeśli pracujemy, wypełniając dokumenty lub sporo czytamy, potrzebujemy mocnego, jasnego światła skierowanego na tekst. W przypadku pracy przy komputerze przyda się rozproszone światło, które odciąży oczy i nie będzie odbijało się w ekranie. A co jeśli musimy w tym samym czasie korzystać z komputera i przeglądać dokumenty w formie papierowej? W takim przypadku specjaliści – zarówno ci zajmujący się oświetleniem, jak i ci dbający o zdrowie naszego narządu wzroku – zgodnie twierdzą, że najlepiej mieć dwa oddzielne źródła światła. Jedno mocniejsze, skierowane na dokumenty, aby nie odbijało się w ekranie monitora, oraz drugie – rozproszone, na przykład w formie oświetlenia sufitowego, dającego łagodne światło w podobnej barwie.

Jaką moc należy więc wybrać? Według popularnego wyznacznika wzrok nie męczy się zbytnio podczas pracy przy świetle o mocy około 60-75 W, oczywiście w przypadku, gdy światło ma służyć do oświetlania kartek podczas czytania. Pamiętajmy jednak, że dostępne dziś na rynku żarówki informują raczej o lumenach, czyli o faktycznym strumieniu światła produkowanym przez dane urządzenie, a nie o pobieranej energii. Do tej kwestii odniesiemy się jednak jeszcze nieco szerzej w kolejnej części tego artykułu.

Domowe biuro

Hurtownia elektryczna radzi: jaką żarówkę dobrać do lampki biurkowej? Nowoczesne energooszczędne rozwiązania

Wiemy już, że dobra lampka biurkowa to zarówno oprawa, jak i odpowiednio dobrana żarówka, niemniej jednak nowoczesne modele dostępne w hurtowniach elektrycznych nie zawsze od razu wyposażane są jakąkolwiek żarówkę. Nawet w przypadku tych, przy których zakupie od razu otrzymamy żarówkę warto sprawdzić, czy aby na pewno jest ona właściwa i nie będzie przyczyną jeszcze szybszego przemęczania się wzroku. W tej kwestii wzrok to jednak tylko jeden z czynników. Niemniej ważne jest też to, czy dana żarówka w ogóle będzie pasować do klosza wybranego przez nas urządzenia, a także jak dużo energii będzie zużywała. Sprawdźmy, jak zadbać o dopasowanie najlepszej żarówki.

Rozmiar żarówki i dopasowanie gwintów

Oczywiście podstawową kwestią jest dobranie żarówki, która – najprościej mówiąc – zmieści się w kloszu. Niektóre urządzenia wykorzystywane do doświetlania różnego typu powierzchni pracy są bowiem stosunkowo niewielkie, przez co żarówka, którą do tej pory uznawaliśmy za uniwersalną, może okazać się zbyt duża. Konieczne jest więc dobranie właściwego rozmiaru. W przypadku żarówek, które podczas pracy wytwarzają nie tylko światło, lecz także ciepło, warto pamiętać tu też o konieczności zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy nimi a kloszem. Wielu producentów opraw świetlnych załącza do swoich produktów informacje dotyczące maksymalnej mocy żarówek, jakie można w nich umieścić, aby nie doszło do przegrzania obudowy.

Istotny jest oczywiście także dobór żarówki z właściwym gwintem. Najczęściej stosowanym przez producentów opraw oświetleniowych gwintem jest w tym przypadku E27 lub – nieco rzadziej – E14. Urządzenia, w których zamontowano rzadziej stosowane typy gwintów, będą wymagały innych żarówek. Dziś jednak żarówki z różnymi gwintami dostępne są właściwie w każdej dobrze wyposażonej hurtowni elektrycznej, dlatego w razie potrzeby warto po prostu przejrzeć ofertę którejś z nich – na przykład wrocławskiej hurtowni elektrycznej Alkan.

Oszczędność energii a dodatkowe oświetlenie w biurze

Istotnym czynnikiem przy wyborze żarówki jest dla wielu użytkowników różnego typu oświetlenia dodatkowego również energooszczędność danego źródła światła. Dlaczego? To proste. Lampka na biurko z założenia towarzyszyć nam będzie przynajmniej przez kilka godzin każdego dnia. W efekcie mówimy tu o setkach godzin miesięcznie, podczas których będziemy korzystali z kolejnego urządzenia zasilanego prądem elektrycznym. Musimy mieć świadomość, że niestety w naszym kraju wciąż nie jest on ani szczególnie tani, ani też pozyskiwany w sposób bezpieczny dla środowiska. Warto więc pomyśleć o ograniczeniu zużycia energii, nie oszczędzając jednak na własnym zdrowiu. Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań jest wybór LED-ów do oświetlenia domu i biura!

LED-y, do niedawna kojarzone przede wszystkim ze składającymi się z dziesiątek diod naświetlaczami lub z małymi światełkami choinkowymi, dziś dostępne są także w formach przypominających tradycyjną żarówkę Edisona. W odróżnieniu od swojego praprzodka są one jednak znacznie bardziej przyjazne środowisku, gdyż do wytworzenia światła wykorzystują zjawisko elektroluminescencji. Oznacza to, że są w stanie niemal bezpośrednio zamienić prąd elektryczny w światło. Wykorzystywanie ich do oświetlania pomieszczeń nie wiąże się więc ze stratami energii związanymi z wytwarzaną przez tradycyjne żarówki wraz ze światłem energią cieplną. Pozwala to na zużycie znacznie niższej ilości energii do wyprodukowania tej samej ilości światła.

Dlatego też na dostępnych dziś w sklepach urządzeniach oświetleniowych z kategorii LED znajdziemy oczywiście informacje o tym, ile energii zużywa dana żarówka. Niemniej jednak nie ma tu już bezpośredniego przełożenia na jej moc świetlną – a przynajmniej nie w takim sensie, jak jeszcze kilkanaście lat temu w przypadku tradycyjnych żarówek. Dziś moc świetlną mierzymy w lumenach, czyli w faktycznie wyprodukowanym strumieniu świetlnym, a nie w ilości pobranych z gniazdka watów. Co to oznacza dla szarego użytkownika LED? Tyle, że do lampki biurkowej wystarczy nam dziś energooszczędna żarówka zbudowana z elektroluminescencyjnych diod o mocy około 12 W, która wytworzy tyle samo światła, co tradycyjna żarówka o mocy 75 W. Pamiętajmy jednak, że do biura najlepsza będzie żarówka wytwarzająca światło o barwie neutralnej, zbliżonej maksymalnie do naturalnego światła słonecznego.

Biurko z laptopem i roślinką doniczkową

Stojące lampki na biurko dla chłopców i dziewczynek w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan

Szeroką ofertę różnokolorowych stojących lampek na biurko, które przypadną do gustu i chłopcom, i dziewczynkom, a także starszym odbiorcom tego typu osprzętu, znajdziemy w sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan. Dostępne są tu między innymi produkty jednej z polskich firm zajmujących się zarówno produkcją sprzętu oświetleniowego, jak i sprowadzaniem zza granicy wysokiej jakości produktów i komponentów oświetleniowych i elektrycznych. Firmą tą, mogącą poszczycić się dziś ponad 20-letnim doświadczeniem, jest firma Kobi.

W sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy różne wersje kolorystyczne dwóch najpopularniejszych modeli biurkowych opraw oświetleniowych, przeznaczonych – jak wskazują ich nazwy – dla najmłodszych i nieco starszych użytkowników nowych, wymagających doświetlenia biurek. Dostępne są tu bowiem modele z serii KX3022, zwanej też serią „Maluch”, oraz z serii KX3023, zwanej także serią „Mądrala”. Obie przeznaczone są do bezpośredniego podłączenia do gniazdka elektrycznego ze standardowym napięciem 230 V. Nie wymagają także mocowania – wystarczy ustawić je w dogodnym miejscu na biurku. Można je dzięki temu dowolnie przestawiać bez konieczności odczepiania czy odpinania. Ponadto zarówno „Maluch”, jak i „Mądrala”, wyposażone są w ruchome klosze, dzięki czemu młody użytkownik może dostosować kąt padania światła. Aby jednak nie rozpraszał go nadmiar możliwości, nie ma możliwości regulowania długiego ramienia lampy, które fabrycznie ustawiono tak, aby jak najlepiej spełniała ona swoją funkcję.

Urządzenia z serii „Maluch” i „Mądrala” mają podobne wymiary i są wyposażone w wygodny włącznik, pozwalający dziecku na zapalanie i gaszenie światła w zależności od potrzeb. Do ich produkcji wykorzystano świetnej jakości materiały, które gwarantują, że urządzenie spędzi z naszą pociechą przynajmniej kilka pierwszych lat szkolnych. Jeśli chodzi o właściwy dobór żarówki, produkty Kobi dopasowane są do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych gwintów E27. Zgodnie z zaleceniami producenta należy stosować tu tylko żarówki o maksymalnej mocy 40 W. Żarówki takie wytwarzają około 470 lm, czyli aby osiągnąć odpowiednie natężenie oświetlenia teoretycznie wystarczy nam więc 7-watowa żarówka LED. Pamiętajmy jednak, że ze względu na brak wytwarzania ciepła przez diody LED możemy zwiększyć natężenie oświetlenia nawet do poziomu produkowanego przez 60- czy 75-watowe żarówki tradycyjne, oczywiście dopóki wybrany przez nas LED nie zużywa więcej niż wyznaczone przez producenta jako górna granica 40 W.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?