ALKAN - Hurtownia Elektryczna
Podane ceny dostępne są wyłącznie przy zamówieniach przez sklep internetowy. Ceny w oddziałach stacjonarnych mogą się różnić.

Żarówki LED – jakie wybrać do domu, a które na zewnątrz? Przegląd modeli E14, E27 i GU10

swiatla-led-w-domu

Żarówki LED już od lat szturmem zdobywają uznanie jako źródło światła w domowych i komercyjnych instalacjach elektrycznych. Nic dziwnego, gdyż to niezwykle solidny, żywotny i efektowny rodzaj oświetlenia. Czym się cechują, jaka jest ich historia i jakie żarówki LED-owe wybrać?

Spis treści:
Historia żarówki LED
Jak wybrać LED-y do domu?
LED E14 – charakterystyka
LED E27 – charakterystyka
LED GU10 – charakterystyka
Jak wybrać LED-y zewnętrzne?
Lampy solarne LED
Żarówki LED z czujnikiem ruchu

Jak powstały żarówki LED? Krótka historia diod elektroluminescencyjnych

Żarówka LED nie stanowi poprawnej nazwy światła elektroluminescencyjnego. Oświetlenie LED nie bazuje na żarniku, wobec czego określenie “żarówka” nie znajduje tutaj zastosowania. Jednakże właśnie w ten sposób LED-y utrwaliły się we współczesnej świadomości. Z tego powodu pozwolimy sobie na stosowanie tej małej nieścisłości w naszym poradniku.

Historia LED-ów sięga ponad stu lat wstecz, kiedy odkryte zostało zjawisko elektroluminescencji. Przypisuje się je naukowcowi brytyjskiego pochodzenia, Henry’emu Roundowi, który natknął się i opisał tę właściwość w 1907 roku podczas prac nad wynalezieniem radia. Henry Round był bowiem osobistym asystentem Guglielma Marconiego, słynnego noblisty w dziedzinie rozwoju telegrafii bezprzewodowej.

Elektroluminescencja to właściwość niektórych ciał stałych i gazów, w których pod wpływem przepływu prądu zachodzi proces tzw. zimnego świecenia, czyli wydobywania światła bez udziału wysokiej temperatury.

W oparciu o tę zasadę pod koniec lat 20. XX wieku powstała pierwsza dioda elektroluminescencyjna, której wynalezienie ogłosił Rosjanin Oleg Losev. Nie wzbudziła ona jednak większego zainteresowania konstruktorów, w związku z czym LED-y na czasy swojej świetności musiały jeszcze długo poczekać.

Pierwszy produkt, który swoimi cechami przypomniał diody współcześnie wykorzystywane w naszych domach i biurach, stworzony został w 1972 roku przez George’a Craforda. LED miał żółtą barwę i świecił aż dziesięciokrotnie jaśniej od obecnie wykorzystywanych czerwonych diod.

Rozwiązanie nie weszło jednak na szeroką, rynkową skalę. Głównym powodem były niezwykle wysokie koszty produkcji LED-ów i wciąż niedoskonała technika ich wytwarzania. Wszystko zmieniło się w 2009 roku, kiedy nastąpiła rewolucja oświetleniowa, a w domach na masową skalę zaczęto wymieniać stare żarówki Edisona na ich nowoczesne, energooszczędne wersje. Wówczas pojawiły się też zaawansowane konstrukcyjnie lampy LED-owe, które, choć wciąż kosztowne, stanowiły niezwykle wydajną alternatywę dla starych modeli żarówek. Mogły świecić nawet kilkadziesiąt razy dłużej!

Żarówki LED-owe do domu – czym się kierować przy wyborze? Jak dobrać moc, barwę światła, żywotność i rodzaj gwintu?

Obecnie koszty zakupu światła na bazie diod LED-owych znacznie spadły, dlatego staje się to jedna z najpopularniejszych form oświetlania przestrzeni – zarówno domowej, jak i komercyjnej czy przemysłowej. Decyzja, że w naszym domu zamontowane zostaną właśnie LED-y, to jedynie początek niemałego wyzwania. Przy niezwykle bogatej ofercie rynkowej, która proponuje najróżniejsze formy, kształty i rodzaje oświetlenia LED, przychodzą momenty, w których trudno podjąć jednoznaczną decyzję.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, planując światła LED w naszym domu? Oto najważniejsze kryteria, dzięki którym zyskamy pewność, że nowo zakupione światło w pełni nas usatysfakcjonuje:

Moc

Przy kupowaniu zwykłych żarówek to właśnie moc stanowiła najważniejszy punkt odniesienia. Wiedzieliśmy, jakich efektów potrzebujemy, dlatego do pomieszczeń o zapotrzebowaniu na intensywniejsze oświetlenie wybieraliśmy żarówki o mocy 60, 75 a nawet 100 W, natomiast do łazienki czy przedpokoju wystarczyły te 25- czy 40-watowe. Przy oświetleniu LED sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż diody elektroluminescencyjne pobierają znacznie mniej prądu, niż inne źródła światła, a więc do skutecznego oświetlenia kuchni wystarczą nam na dobrą sprawę żarówki o mocy 7 czy 10 W. W dobraniu odpowiedniego LED-u w miejsce tradycyjnej żarówki pomoże nam wartość jego lumenów, czyli jednostki określającej wielkość emitowanego światła.

Liczba lumenów przypisana do światła LED w porównaniu z odpowiadającą jej mocą zwykłej żarówki:

 • 220 – 250 lumenów – 25 W,
 • 410 – 470 lumenów – 40 W,
 • 700 – 810 lumenów – 60 W,
 • 920 – 1060 lumenów – 75 W,
 • 1300 – 1530 lumenów – 100 W,
 • 2100 – 2350 lumenów – 150 W.

Barwa światła

Barwę światła określa się jednostką znaną jako Kelviny (K). Im więcej Kelvinów przypisane jest danej żarówce, tym chłodniejszą barwę emituje. Punktem wyjścia jest tutaj barwa światła słonecznego, która wynosi około 6500 K. Klasyczna żarówka ma zwykle do 2700 K, natomiast światło LED-owe zwykle nie schodzi poniżej 3000 K. Oznacza to, że LED-y wydzielają nieco chłodniejsze światło od tradycyjnego oświetlenia, co dla odbiorcy stanowi jedynie kwestię przyzwyczajenia. Jeśli zależy nam na przyjemnym świetle, szukajmy LED-ów o jak najmniejszej liczbie Kelvinów, inaczej narazimy się na zakup zimnego, martwego światła. Innym istotnym współczynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy dobieraniu barwy światła, jest współczynnik oddawania barw (CRI lub Ra). Jego maksymalna wartość wynosi 100, co oznacza, że dane światło oddaje kolory w 100% zgodnie ze światłem słonecznym. Gdy opakowanie żarówki głosi, że Ra=80, mamy świadomość, że po jej zamontowaniu zobaczymy 80% kolorów. To jedna z dolnych granic, na jakie należy się godzić, jeżeli zależy nam na przyjemnym, żywym oświetleniu domu.

Żywotność

Nie mniej istotna jest także żywotność danej żarówki, czyli deklarowana przez producenta liczba godzin pracy wybranego źródła oświetlenia. W przypadku żarówek LED wyniki te są naprawdę imponujące – niektóre egzemplarze mogą wytrzymać nawet do 100 000 godzin aktywnej pracy, a więc nawet 100 razy więcej niż tradycyjna żarówka wolframowa! Oznacza to, że ich żywotność przy ekonomicznym użytkowaniu może wynieść nawet 30 lat!

Rodzaj gwintu

Gdy planujemy wymianę starego oświetlenia na diody LED, przed udaniem się do sklepu elektrycznego należy dokładnie sprawdzić, jakich rodzajów gwintu czy też mocowania potrzebujemy. Klasycznymi rodzajami mocowań są tzw. gwinty Edisona, oznaczane dużą literą E. W przypadku świateł halogenowych spotykamy się natomiast z trzonkami nazywanymi literką G. Oto najpopularniejsze mocowania spotykane w przestrzeniach mieszkalnych:

Żarówka LED z gwintem E14

Litera E pochodzi od nazwiska słynnego wynalazcy żarówki wolframowej, natomiast liczba 14 to średnica gwintu w milimetrach. Żarówka LED-owa z gwintem E14 pasować będzie więc na miejsce żarówek z tą samą średnicą. E14 to tak zwany “mały gwint”. Tego rodzaju źródła światła pasują do większości lampek stołowych i biurkowych. Gwint E14 montowany jest głównie w żarówkach pracujących na napięcie 230 V w domowych i komercyjnych instalacjach elektrycznych.

Czołowi producenci żarówek LED z gwintem E14 to GTV oraz OSRAM.

Żarówki LED E14 producenta GTV dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

 • żarówki LED w kształcie świeczek w wersji 3, 6 oraz 8 W,
 • żarówki LED w kształcie kulek w wersji 3,5, 6 oraz 8 W.

Żarówki LED E14 producenta OSRAM dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

 • żarówka LED półokrągła o mocy 5,7 W,
 • żarówka LED podłużna o mocy 5,7 W.

Żarówka LED z gwintem E27

Żarówki LED z gwintem E27 nazywane są światłem z “dużym gwintem”. Jest to klasyczny, wkręcany gwint, który współpracuje z napięciem 230 V. Żarówki LED E27 stosowane są najczęściej w instalacjach domowych i komercyjnych. Stanowią najpopularniejszy zamiennik tradycyjnych źródeł światła. Niezwykle uniwersalne, łatwo dostępne i proste w mocowaniu stanowią sprawdzony produkt, po który sięgają miliony. Ich niezwykłą zaletą jest wysoka odporność na cykle włączania i wyłączania, dlatego żarówki LED E27 świetnie nadają się do miejsc, gdzie światło zapalane jest często i na krótko, jak łazienki czy korytarze.

Żarówka LED z gwintem E27

Czołowi producenci żarówek LED z gwintem E27 to GTV oraz OSRAM.

Żarówki LED E27 producenta GTV dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

 • żarówka LED w kształcie świeczki o mocy 6 W,
 • żarówka LED w kształcie kulki o mocy 6 oraz 8 W,
 • żarówka LED o ciepłym, białym świetle o mocy 6, 10, 12 i 15 W.

Żarówki LED E27 producenta OSRAM dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

 • żarówka LED w kształcie klasycznej żarówki Edisona o mocy 6, 9,5 oraz 11,5 W,
 • żarówka LED w kształcie bańki o białej, ciepłej barwie.

Żarówka LED z gwintem GU10

Żarówki LED z trzonkami oznaczonymi literą G to zamienniki oświetlenia halogenowego. Jeśli więc w Twoim domu do tej pory rozmieszczone były halogeny, a planujesz prace remontowe związane z wymianą oświetlenia na LED, musisz dokładnie sprawdzić, jaki rodzaj trzonka będzie potrzebny. Jednym z najpopularniejszych rodzajów gwinta jest tutaj GU10. Wymiana jeden do jednego z wysokonapięciowych reflektorków halogenowych na LED-y przyniesie użytkownikowi wiele zalet. Przede wszystkim – czas pracy nowych żarówek. Nowoczesne LED-y GU10 mogą osiągać żywotność wynoszącą nawet 50 000 godzin. Przy jednoczesnej niskiej awaryjności, brakiem konieczności dokonywania konserwacji oraz niewielkim poborem prądu, żarówki LED są świetną, energooszczędną inwestycją.

Czołowi producenci żarówek LED z gwintem GU10 to GTV, OSRAM oraz Spectrum.

Żarówki LED GU10 producenta GTV dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

 • żarówka LED o białej, ciepłej barwie światła.

Żarówki LED GU10 producenta OSRAM dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

 • żarówka LED o mocy 200 lumenów,
 • żarówka LED o mocy 310 lumenów.

Żarówki LED GU10 producenta Spectrum dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

 • żarówki LED o białej, ciepłej barwie światła o mocy 6, 8 i 10 W,
 • żarówki LED o białej, zimnej barwie światła o mocy 6, 8 i 10 W.

Żarówki LED do ogrodu i nie tylko, czyli jak wybrać LED-y zewnętrzne?

Jeśli posiadamy własny kawałek podwórka czy też przydomowy ogród wiemy, jak niezwykle istotne jest jego prawidłowe oświetlenie. Dzięki temu mamy możliwość spędzania na zewnątrz przyjemnych wieczorów i bezpiecznego poruszania się po każdym zielonym zakamarku. Co więcej, oświetlenie odstrasza nieproszonych gości w postaci zwierząt… a czasem nawet ludzi. Aby instalacja elektryczna w ogrodzie była sprawna i funkcjonalna, należy dokładnie ją zaplanować, a następnie zrealizować jeszcze zanim zajmiemy się aranżacją trawników czy alejek. Wybór rodzaju opraw oraz źródeł światła również nie pozostaje bez znaczenia. Możemy wybierać pomiędzy bogatą kolekcją dostępnych na rynku słupków ogrodowych, opraw najazdowych, kinkietów, latarenek, a nawet funkcjonujących bez prądu lamp solarnych. Należy pamiętać, że oprawy wykorzystywane jako forma oświetlenia zewnętrznego powinny mieć odpowiedni poziom ochrony IP, który zabezpieczy je przed negatywnymi wpływami środowiska zewnętrznego i niesprzyjającą pogodą. Do ogrodu nadają się oprawy ze stopniem szczelności IP 54, a jeszcze lepiej – IP 55 oraz IP 56. Jeśli planujemy oświetlenie oczka wodnego bądź basenu, nie obejdzie się bez hermetycznych opraw o stopniu szczelności IP 68.

Żarówki LED jako oświetlenie zewnętrzne ogrodu

Przy oświetlaniu ścieżek i alejek najlepiej postawić na słupki ogrodowe rozmieszczone w regularnych odstępach. Dzięki temu nocne poruszanie się po terenach zielonych stanie się wygodne i bezproblemowe, a dodatkowo znika ryzyko, że jeden spacer zrujnuje pracowicie układany klomb czy też sprowadzi zniszczenie na pieczołowicie plewione grządki. Do słupków ogrodowych pasują światła LED, które pobierają nawet 40 razy mniej prądu niż zastosowany w analogicznym miejscu, tradycyjny reflektor.

Do oświetlania elewacji bądź wnętrza altanki sprawdzą się latarenki i kinkiety ogrodowe montowane na ścianach. Dzięki zastosowaniu żarówek LED w takich oprawach mamy pewność, że do naszego ogrodu nie zlecą się owady. Większość z nich (ćmy, muchy, komary) wabi światło UV, którego żarówki LED w ogóle nie emitują. Brak owadów oznacza także brak żywiących się nimi drapieżników, co oznacza, że na naszym podwórku nie pojawi się nagle plaga pająków, żab czy nietoperzy.

Ogrodowe lampy solarne LED

Alternatywą dla opraw świetlnych wymagających dostępu do prądu są bezprzewodowe, solarne lampy LED. Ich działanie opiera się o wykorzystanie energii słonecznej, są więc niezwykle ekologicznym źródłem światła. W dodatku ich utrzymanie nic nas nie kosztuje! Oczywiście taką lampę należy umieścić w odpowiednim miejscu ogrodu, gdzie zapewniony jest dostęp do światła słonecznego. Lampa pobiera promienie UV, a następnie przekształca je w energię elektryczną przy udziału procesu fotowoltaicznego. Niektóre wersje dodatkowo wyposażone są także w czujnik ruchu i zmierzchu, dzięki czemu światło emitowane jest jedynie w momencie, gdy faktycznie zachodzi taka potrzeba.

Lampa solarna LED

Żarówki LED z czujnikiem ruchu, czyli pomysłowe oświetlenie obejścia i ogrodu

Ciekawym pomysłem na oświetlenie zewnętrzne obejścia i ogrodu jest wykorzystanie naświetlaczy LED z czujnikiem ruchu. Odpowiednio rozplanowane i zaprogramowane dają nam praktycznie nieograniczone możliwości wdrożenia ciekawych świetlnych aranżacji. W dodatku niezwykle dbają o zasobność naszego portfela, gdyż światło nie będzie uruchamiać się w momencie, gdy nie zachodzi taka potrzeba. Oznacza to spore oszczędności na energii elektrycznej, a w efekcie – niższe rachunki za prąd.

Żarówki LED wyposażone w czujnik ruchu zapalają się w momencie, gdy w pobliżu zarejestrowany zostanie ruch i gasną po upływie określonego czasu. Na rynku spotkać możemy się z trzema różnymi wersjami czujników ruchu, z których każdy cechuje się odmiennymi właściwościami pracy. Są to czujnik ruchu na podczerwień, fale elektromagnetyczne oraz ultradźwiękowe. My skupimy się głównie na pierwszym rodzaju, gdyż jest to najpopularniejszy z czujników, mający szerokie zastosowanie w domowych i komercyjnych instalacjach elektrycznych. Podczerwienią lub też promieniowaniem podczerwonym nazywamy promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez różne obiekty, w tym – żywe organizmy. Czujnik wykrywa je w momencie, gdy promieniowanie znajdzie się w jego zasięgu, co skutkuje zapaleniem światła lampy. Tego rodzaju czujniki w oświetleniu sprawdzają się przy podjazdach, furtkach, na klatkach schodowych oraz w ogrodzie. Co istotne, możemy dobrać zarówno czas, po jakim lampa samoistnie się wyłączy, jak i rodzaj obiektów, na które reaguje. Opcja ignorowania promieniowania wydzielanego przez obiekty inne niż człowiek pozwala uniknąć sytuacji, w której czujnik włącza lampę, gdy na ogrodzie bawią się psy czy koty.