Co zrobić, by małe pomieszczenie wydawało się być większe?

Duże, jasne i przestronne mieszkanie to marzenie każdego. Nie zawsze jednak mamy tyle szczęścia, co wcale nie oznacza, że musimy się z tym pogodzić Co zrobić, by małe pomieszczenie wydawało się być większe? Czasami wystarczy zastosować kilka tricków, by mały i ciemny pokój wydał się o wiele większy. Oto kilka z nich.

  1. Najwięcej przestrzeni zabiera bałagan, dlatego najlepiej pozbyć się wszystkich niepotrzebnych gratów. Jeśli coś leży nieużywane od roku, pora to wyrzucić.
  2. Bardzo prostym zabiegiem, który dodaje pomieszczeniom światła, jest wprowadzenie jasnych kolorów. Biele, jasne popiele, błękity, te kolory wspaniale rozjaśni i optycznie powiększą każdy pokój.
  3. Ciężkie zasłony w ciemnych kolorach przytłoczą już i tak niewielki pokój. Dlatego, jeśli już uprzemy się na zasłony, niech będą w kolorze ściany lub półprzeźroczyste. Dobrym rozwiązaniem mogą być też jasne rolety, które zasłonią okno, ale nie odetną światła.
  4. W niewielkich pokojach głównym problemem jest brak miejsca. To właśnie przez to, wszędzie gromadzą się przedmioty, które tworzą nieporządek. Dlatego warto stosować wielofunkcyjne rozwiązania, takie jak pufa ze schowkiem, stolik kawowy z półeczkami na gazety czy ozdobne pudełka, w których możemy schować swoje skarby.
  5. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawi, że pokój wyda się wyższy, jest namalowanie lub naklejenie na suficie przykuwającego wzrok motywu. Jest to doskonały pomysł na zyskaniu kilku centymetrów wysokości pokoju dziecięcego.
  6. Często, chcąc uzyskać jak najwięcej przestrzeni, meble przysuwamy pod same ściany. To błąd! Iluzję większego pomieszczenia uzyskamy, zostawiając miejsce między np. kanapą a ścianą. Aby wykorzystać nową przestrzeń, można wsunąć tam rozkładany stolik.
  7. Często stosowanym i prostym rozwiązaniem są duże lustra. Poza odbijaniem pokoju, a tym samym zwiększaniu jego rozmiarów, odbijają też światło, dzięki czemu pomieszczenie robi się jaśniejsze.
  8. Zamiast wielu małych przedmiotów, lepiej postawić jeden duży. Zbyt wiele niewielkich mebli stworzy efekt zatłoczenia pokoju. Zamiast kilku foteli, lepiej więc wybrać jedną, większą sofę. Ta sama zasada tyczy się dodatków. Nie stawiajmy wielu małych wazoników, lepiej wybrać jeden, ale spory.
  9. Każdy zna zasadę, że poziome paski poszerzają, a pionowe wydłużają. Ta zasada funkcjonuje również w przypadku pomieszczeń. Jeśli chcemy, by pokój wydał się dłuższy, warto pomyśleć o dywanie w pionowe pasy.
  10. Warto zrezygnować z jednej lampy wiszącej na suficie, na rzecz wielu punktów światła, rozproszonych po pokoju. Poza większymi możliwościami oświetlenia pomieszczenia w ciągu dnia, zyskujemy też optycznie większą przestrzeń.