Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia pędzi do przodu jak oszalała, coraz chętniej wracamy w przeszłość, by cieszyć się jej prostotą i naturalnością. Coraz popularniejsze stają się małe stragany, knajpki serwujące slow food, ubrania hand made i wakacje na wsi. Również w naszych wnętrzach cofamy czas, wybierając meble i dodatki nawiązujące, lub wyciągnięte wprost z dziadkowych strychów.

Wnętrza w stylu rustykalnym mają duszę i osobowość. Jest w nich wiele elementów pokazujących nasze uczucia, jak zdjęcia w drewnianej oprawie czy pamiątki po bliskich. Jednak jak każdy styl dekoratorski, również i styl rustykalny jest doskonale przemyślany i rządzi się swoimi zasadami. W nowoczesnym wydaniu łączy ze sobą współczesne elementy, jak sprzęt elektroniczny z tymi w wiejskim, tradycyjnym stylu.

Tworząc rustykalne wnętrze wybieramy kolory natury.

Ciepłe odcienie brązów, zgaszone czerwienie, odcienie zielonych liści oraz szarości kamienia. Paleta powinna być zgaszona, delikatna, przytłumiona. Kolory wspaniale uzupełnia biel, najlepiej w postaci surowego drewna, pomalowanego na biało, bez połysku, surowo, nawet niedokładnie.

Dodatki powinny nadawać ciepła na wiele sposobów. Począwszy od dosłownego znaczenia w postaci wełnianego pledu, poduszek w grubych poszewkach czy włochatego dywanu, poprzez te niosące ciepło dla serca. Idealnie sprawdzą się zdjęcia w drewnianych ramach czy uczuciowe sentencje napisane odręcznie na drewnianej desce. Świetnie pasuje tu też kominek lub choćby stary świecznik czy lampion, rzucający ciepłe światło migające wieczorem.