Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski, to określenie reprezentujące ruch, który powstał w 1950 roku w krajach skandynawskich. Cechuje go prostota, minimalizm oraz funkcjonalność. W zamyśle twórców było stworzenie pięknych, a zarazem funkcjonalnych przedmiotów codziennego użytku, dostępnych dla szerokiego grona odbiorców. Meble wykonywane w tym stylu często wytwarzane są z plastiku, metalu lub sklejki.

Kolorystyka w stylu skandynawskim, to głównie stonowane barwy. Jasnoniebieski, chłodne odcienie szarości, biel czysta i ta złamana, oraz wszelkie kolory inspirowane naturą, to wizytówka wnętrz tworzonych w tym nurcie. Podłogi są zwykle z białego lub jasnego drewna, dając wrażenie lekkości i przestrzeni. Podobnie wyglądają inne drewniane elementy, jak meble czy schody.

Kolejnym, charakterystycznym dla stylu skandynawskiego elementem jest światło. Przede wszystkim to naturalne, które powinno wpadać do pomieszczeń przez duże, odsłonięte okna. Głównym celem jest wpuszczenie jak największej ilości światła słonecznego, nawet w chłodne zimowe dni.

W Skandynawii bardzo widoczne jest zamiłowanie do natury. Dlatego wnętrza w tym stylu powinny to odzwierciedlać. Żywe rośliny lub motyw roślinny na dekoracjach czy tekstyliach świetnie spełniają to zadanie. Natura często przejawia się również w surowym drewnie, które często wykorzystywane jest w produkcji mebli czy dodatków.

Meble w stylu skandynawskim

Meble tworzone w omawianym stylu są zwykle proste i funkcjonalne, jednak ich forma jest przemyślana i nie rzadko tworzy małe dzieło sztuki. Połączenie różnych faktur lub wprowadzenie plamy żywego koloru, to częste zabiegi projektantów tworzących meble w stylu skandynawskim. Spójność nurtu daje natomiast możliwość łączenia mebli różnych twórców, co daje wyjątkowy rezultat, bez efektu przypadkowości.

Jako że styl ten wywodzi się z krajów, gdzie temperatury są raczej niskie, elementem, jaki często znajduje się w tego typu wnętrzach jest kominek. Trzaskający ogień dodaje jasnym i przestronnym pomieszczeniom ciepła i przytulności. Forma kominka pozostaje prosta, funkcjonalna i nowoczesna. Często są to również eko kominki, które spełniają głównie formę dekoracyjną.