Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED?

Diody elektroluminescencyjne, powszechnie zwane diodami LED, są bardzo popularnym i często wybieranym źródłem światła. Oświetlają różnego typu miejsca. Możemy je znaleźć w różnych urządzeniach. Potrafią dawać mocne jasne światło, albo być delikatnym punktem. Mogą pełnić niewielką funkcję sygnalizatora informującego o tym, że urządzenie jest włączone lub kiedy występują w większej ilości, tworzyć obraz na ekranie banera lub sygnalizacji świetlnej.

Te małe żarówki zdecydowanie różnią się od tych tradycyjnych. Nie posiadają żarnika, który może się przepalić, posłużą więc nam wiele godzin dłużej. Nie nagrzewają się też praktycznie w ogóle. W ich przypadku, światło powstaje poprzez ruch elektronów w materiale półprzewodnikowym. I choć mają małe gabaryty, potrafią dać sporo światła przez co są wykorzystywane w większości nowych technologii.

Również przy wyborze oświetlenia do domu, często sięgamy po te wykorzystujące diody LED. Bardzo często kierujemy się zwykłą oszczędnością. Chociaż jednorazowy zakup lampy LED pochłania więcej pieniędzy niż kupno tradycyjnej, to czas świecenia tej pierwszej jest nieporównywalnie dłuższy.

Oświetlenie ledowe ma jeszcze inną zaletę, którą doceni każdy, któremu ekologia nie jest obojętna.

Wybór właśnie tego typu oświetlenia ma bowiem pozytywny wpływ na naszą planetę. Dlaczego? Otóż w produkcji diod ledowych nie wykorzystuje się metali ciężkich, takich jak rtęć czy ołów. Poza tym są energooszczędne, zużywają nawet 90% mniej energii, niż tradycyjne żarówki, niegdyś tak popularne w naszych domach.

Wiele osób zastanawia się nad wymianą oświetlenia na ledowe, chcąc iść z duchem czasu, myśląc o długofalowych oszczędnościach lub kierując się radami znajomych i bliskich. Często jednak słyszy się obawy, że pociągnie to za sobą konieczność zmiany opraw lamp, czy instalacji elektrycznej. Na szczęście nie jest to prawdą. Grubość gwintów jak i kształty żarówek LED, są bardzo różne z łatwością więc dopasujemy je do dotychczas używanych opraw.

Kolejną obawą jaką słyszy się od osób zastanawiających się nad zmianą typu oświetlenia, jest ta o temperaturę światła ledowego. Szczególnie starsze osoby, które przyzwyczaiły się do ciepłej barwy tradycyjnej żarówki boi się, że nowoczesne światło diod LED będzie zimne i ostre. To jednak nie jest prawdą. Światło ledowe może mieć 1900K i być bardzo ciepłe, 4000-4500K, przybierając neutralny kolor, 10000K i być bardzo zimne i jasne. Poza tym są jeszcze pośrednie temperatury. Można więc wybierać według własnego gustu i potrzeb.