Dobierz odpowiednie zasłony do swojego wnętrza.

Jeszcze całkiem niedawno, zasłony wisiały w każdym oknie, każdego domu. Pełniły funkcję praktyczną, tłumiąc hałasy i chroniąc przed chłodem, oraz ozdobną. Obecnie, wiele osób zrezygnowało z nich na rzecz żaluzji i rolet. Trudno szukać ich przede wszystkim w mieszkaniach w blokach i u młodych ludzi. Zaczęły kojarzyć się z blokowaniem światła, zbieraniem kurzu, elementem babcinego pokoju. Prawda jest taka, że odpowiednio dobrane zasłony, potrafią wspaniale uzupełnić domowy design i nadać wnętrzu wyjątkowego nastroju.

Wybierając zasłony, powinniśmy najpierw przyjrzeć się pomieszczeniu w którym zawisną. Nie wystarczy kierować się tylko tym, co nam się podoba. Zasłona powinna pasować do charakteru pokoju i być jego przedłużeniem. Nie kupujmy jednakowych zasłon do wszystkich pomieszczeń. Chyba, że cały dom utrzymany jest w jednym stylu i gamie kolorystycznej, co zdarza się niezwykle rzadko.

Kiedy znajdziemy się w sklepie, przytłoczyć nas może ogromny wybór. Zasłony występują w przeróżnych materiałach, mają różne tekstury, wzory i grubość. Jeśli ma ona trafić do pokoju o formalnym charakterze, takim jak gabinet – postawmy na gruby jedwab lub aksamit. To ciężkie, drogie materiały, które stworzą elegancki look. Do wnętrz mniej formalnych, świetnie nadadzą się mieszanki lnu, bawełny i wełny.

Wybierając wzory, należy kierować się podstawową zasadą…

Jeśli nasze meble lub dywan mają wyraźny wzór, zasłony warto zostawić gładkie. W drugą stronę – jeśli pokój jest raczej stonowany, zasłona może stanowić świetny sposób na dodanie mu charakteru. To samo tyczy się kolorów. W krzykliwym wnętrzu, zasłony powinny pozostać przy funkcjach praktycznych. Jednak jeśli pokój ma stonowane barwy, zasłona może być prawdziwym wykrzyknikiem.

Długość zasłon to również ważny temat. Często marzą nam się takie do samej podłogi. Jest to jednak dobre rozwiązanie tylko wówczas, kiedy nie zasłaniają grzejnika. Nie zapominajmy, że zasłony mają w zimie blokować chłodne powietrze z okna. Nie powinny więc przeszkadzać temu ciepłemu w ogrzewaniu naszego pokoju.

Zasłony mogą mieć działanie kosmetyczne dla okien. Jeśli chcemy, żeby wydawały się one wyższe, powieśmy karnisz kilkanaście centymetrów nad oknem. Natomiast jeśli chcemy je optycznie poszerzyć, wystarczy rozciągnąć je szerzej, poza ramę okienną, nawet do samej ściany.