Szlifierka to niezwykle przydatne elektronarzędzie

Elektronarzędzia – co to takiego? Poznaj asortyment hurtowni elektrycznej Alkan

Elektronarzędzia, dostępne m.in. w hurtowniach elektrycznych, to urządzenia wykorzystywane w wykonywaniu prac, których przeprowadzenie wyłącznie przy pomocy narzędzi ręcznych wymagałoby zbyt dużej ilości energii, a przy tym byłoby bardzo uciążliwe i czasochłonne. Dzięki wykorzystaniu prądu elektrycznego – dostarczanego z instalacji elektrycznej za pomocą odpowiedniego przewodu lub też bezpośrednio z wbudowanego w urządzenie akumulatora – elektronarzędzia są w stanie wykonać liczne czynności znacznie szybciej i efektywniej. Jak jednak wybrać odpowiednie elektronarzędzia, aby mieć pewność, że decydujemy się naprawdę na sprzęt najwyższej jakości? Czy w warunkach domowych wystarczą nam tanie, niemarkowe elektronarzędzia, czy jednak warto zdecydować się na profesjonalne modele nawet wówczas, gdy będą nam one potrzebne tylko przy niewielkich pracach naprawczych w domu czy mieszkaniu? Odpowiadamy na te i inne pytania związane z zakupem elektronarzędzi!

Spis treści:
Czym są elektronarzędzia?
Jakie urządzenia określa się mianem elektronarzędzi?
Czy elektronarzędzia mogą być jednocześnie tanie i profesjonalne?
Znane marki elektronarzędzi – dowiedz się, na które z nich warto zwrócić uwagę!
Osprzęt do elektronarzędzi dostępny w sklepie internetowym wrocławskiej hurtowni Alkan

Czym są elektronarzędzia? Hurtownia elektryczna Alkan przedstawia króką historię

Mianem elektronarzędzi nazywamy te narzędzia, które do pracy wykorzystują inne źródła energii niż po prostu siłę rąk osoby, która je obsługuje. Choć dziś pod nazwą elektronarzędzi rozumie się zwykle urządzenia działające dzięki energii elektrycznej, dawniej tę kategorię urządzeń zasilać mogły również alternatywne źródła energii, takie jak choćby młyny wodne czy silniki parowe. Narzędzia działające dzięki energii wody z młyna po raz pierwszy pojawiły się już w starożytności, a silnik parowy największą rolę odegrał podczas rewolucji przemysłowej przełomu XVIII i XIX wieku. Historia elektronarzędzi zaczyna się więc o wiele wcześniej niż historia chociażby popularnych dzisiaj ręcznych elektrycznych wiertarek, które po raz pierwszy pojawiły się zaledwie nieco ponad 100 lat temu, w ostatnich latach XIX wieku.

Dziś elektronarzędzia wykorzystuje się oczywiście w przemyśle i budownictwie. Ich rola jest jednak nie bez znaczenia dla ogrodnictwa, a nawet dla gospodarstw domowych. Elektronarzędzia pomagają nam bowiem wykonywać takie czynności jak gotowanie czy sprzątanie. Jakie dokładnie urządzenia kwalifikuje się obecnie jako elektronarzędzia? Przedstawiamy krótkie zestawienie, które da nam pogląd na to, jak szeroki jest to termin i w jak wielu dziedzinach życia pomagają nam elektronarzędzia!

Elektronarzędzia powinny być w każdym warsztacie

Jakie urządzenia określa się mianem elektronarzędzi?

Pojęcie elektronarzędzi jest bardzo szerokie. Przedstawmy więc kilka kategorii, w których możemy zetknąć się z różnego typu elektronarzędziami, i poznajmy przykłady tego typu urządzeń.

Elektronarzędzia w budownictwie

Do najbardziej typowych elektronarzędzi należą oczywiście urządzenia wykorzystywane w przemyśle oraz budownictwie. Pod tym względem w kategorii elektronarzędzi klasyfikuje się różnego typu wiertarki i młotowiertarki, które ułatwiają wiercenie otworów w materiałach na tyle twardych, że ręczne wbicie w nie gwoździa byłoby wyjątkowo uciążliwe i bardzo czasochłonne. Podobną funkcję spełniają także elektryczne młotki, wiertarki udarowe, a także wiertarko-wkrętarki oraz wkrętarki. Popularnie wykorzystywane są dziś również elektryczne pilarki różnego typu, ułatwiające cięcie drewna, metali i tworzyw sztucznych, oraz szlifierki, szlifujące cięty materiał przy pomocy poruszających się dzięki energii elektrycznej arkuszy papieru ściernego czy drucianych wałków. W budownictwie i pracach remontowych wykorzystuje się też cykliniarki do podłóg, przecinarki do płytek, frezarki, tokarki i opalarki.

Elektronarzędzia do ogrodu

Pośród elektronarzędzi wykorzystywanych w ogrodzie najpopularniejsze z pewnością są różnego typu elektryczne kosiarki do trawy oraz piły łańcuchowe wykorzystywane do cięcia drewna przeznaczonego na opał. Używa się tu także elektrycznych dmuchaw, które służą do oczyszczania ścieżek z opadłych liści, jak również elektrycznych nożyc do żywopłotów i rębaków, czyli rozdrabniarek do części gałęzi i drewna.

Elektronarzędzia w przydomowym warsztacie

W warsztacie przydomowym zastosowanie znajdą takie elektronarzędzia jak gwoździarki czy zszywacze elektryczne, a także pistolety do klejenia gorącym klejem, lutownice i odkurzacze warsztatowe, które nie tylko zasysają kurz, lecz również przydają się do zdmuchiwania wiórów z powierzchni pracy czy odsysania pyłu powstającego podczas szlifowania czy cięcia różnego typu materiałów. Tu przydadzą się również ostrzałki do elementów wykorzystywanych w innych elektronarzędziach, czyli na przykład do wierteł czy do ostrzy łańcuchów pilarek i pił.

Elektronarzędzia w domu i kuchni

Do najszerzej znanych, choć nie zawsze uznawanych za należące do tej samej kategorii urządzeń, należą z pewnością elektronarzędzia wykorzystywane w domu i w kuchni. Są to różnego typu roboty kuchenne, których zadaniem jest siekanie, mieszanie i ubijanie wszelkich rodzajów składników potrzebnych do przyrządzenia potraw, a także miksery, blendery, elektryczne młynki do kawy czy przypraw, a nawet elektryczny nóż, krajalnica czy tarka. W domu wykorzystujemy jeszcze jedno ważne elektronarzędzie, jakim jest… żelazko. Niektóre z pań domu posiadają być może również maszyny dziewiarskie i maszyny do szycia, które również należą do kategorii elektronarzędzi. A najpopularniejszym, obecnym chyba w każdym domu elektronarzędziem jest… odkurzacz, zasysający kurz i pomagający w codziennych domowych porządkach.

Choć kategoria elektronarzędzi jest tak szeroka, w naszym artykule skupimy się jednak na urządzeniach związanych z budownictwem, remontem i przemysłem. O ile zakup odpowiedniego blendera nie przysporzy nam bowiem zwykle poważniejszych problemów, o tyle to, jaki model wiertarki wybrać i czym kierować się przy wyborze odpowiednich szlifierek czy pilarek może być poważnym kłopotem dla kogoś, kto nie ma na co dzień do czynienia z tą tematyką. Dowiedzmy się więc, jak wybrać odpowiednie elektronarzędzia potrzebne do przeprowadzania podstawowych domowych napraw!

Kobieta pracująca z elektronarzędziami

Czy elektronarzędzia mogą być jednocześnie tanie i profesjonalne?

Poszukując najlepszych elektronarzędzi, wielu z nas skupia się na tym, aby były one przede wszystkim tanie, uznając, że do przydomowego warsztatu nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu. To poważny błąd! Faktem jest, że jeżeli zamierzamy od czasu do czasu wykorzystać wiertarkę do wywiercenia kilku otworów w ścianie, w których następnie zawiesimy haczyki na obrazy czy zdjęcia, nie będziemy być może potrzebować sprzętu z kategorii cenowej przekraczającej kilka tysięcy złotych. O ile nie zajmujemy się tego typu pracami zawodowo i nie wykorzystujemy wiertarki kilkanaście razy dziennie każdego dnia, taka inwestycja z pewnością się nam nie opłaci. Niemniej jednak, kupno najtańszego modelu to również nie najlepszy pomysł.

Poszukując odpowiednich elektronarzędzi, zastanówmy się przede wszystkim nad tym, do czego są nam one potrzebne. Innego typu wiertarki – oraz wierteł! – będziemy potrzebowali, aby wykuć otwór w betonie, a innego wówczas, gdy planujemy wiercić w drewnie czy tworzywach sztucznych. Inna pilarka – wraz z dopasowanymi ostrzami – będzie odpowiednia do cięcia drewna, a inna do metalu. Warto zwrócić też uwagę na jakość samego urządzenia. Pamiętajmy, że narzędzia z kategorii „made in China” mogą często zaskoczyć nas nie tylko swoją okazyjną ceną, ale też jednorazowością. Załączone do tego typu wiertarek wiertła mają tendencję do tępienia się już po pierwszym użyciu, ostrza pilarek przekrzywiają się pod wpływem oporu ciętego materiału, a papier ścierny dołączony do szlifierek nadaje się co najwyżej do piłowania paznokci, a nie powierzchni metalu czy drewna.

Dlatego jeżeli zależy nam nie tylko na jak najniższej cenie, ale też na dobrej jakości urządzenia, wybierzmy markowe elektronarzędzia. Wybór produktów renomowanych marek gwarantuje nam, że dane urządzenie będzie z nami przynajmniej przez kilka lat, a przy odpowiednim użytkowaniu i konserwacji może nawet znacznie dłużej. Na dłuższą metę to właśnie takie urządzenie może się okazać znacznie tańsze. Koszt jego zakupu rozłoży nam się na dłuższy czas, przez który wciąż będzie ono sprawne, podczas gdy chińską podróbkę musielibyśmy już pewnie przynajmniej kilka razy wymienić.

Znane marki elektronarzędzi – hurtownia elektryczna Alkan podpowiada, na które z nich warto zwrócić uwagę!

Jedną z najlepiej znanych marek projektujących nie tylko elektronarzędzia, ale też narzędzia ręczne, a także urządzenia dynamometryczne, przecinaki i narzędzia pomiarowe jest marka Wiha. Może się ona poszczycić długą historią i ogromnym doświadczeniem – działa na rynku już od niemal 80 lat. W tym czasie zdążyła otworzyć filie w kilkunastu krajach na kontynencie europejskim, a także w Ameryce i Azji.

W kategorii elektronarzędzi marka Wiha specjalizuje się przede wszystkim w produkcji i sprzedaży elektrycznych wkrętaków, wyposażonych w akumulatory litowo-jonowe o mocy 18 500 mAh oraz ładowarki do akumulatorów, które można podpiąć zarówno do gniazda USB, jak i do tradycyjnego gniazda elektrycznego za pomocą eurozłącza.

Inną marką, która zajmuje się produkcją różnych narzędzi mechanicznych, warsztatowych, budowlanych oraz pomiarowych, a także narzędzi wykończeniowych jest marka Högert. Poza wszystkimi wymienionymi już dziedzinami trudni się ona bowiem również produkcją osprzętu do elektronarzędzi, czyli między innymi elementów takich jak wiertła i tarcze do szlifierek przeznaczone do cięcia i wiercenia otworów w różnych typach materiałów.

Produkty Högert to stosunkowo proste projekty, charakteryzujące się jednocześnie świetną jakością. Dobrze sprawdzają się zarówno w profesjonalnym użyciu, jak i w przypadkach, gdy wykorzystujemy je jedynie do niewielkich prac naprawczych czy konserwatorskich w obrębie domu czy przydomowego warsztatu. Dzięki świetnej jakości niezależnie od tego, jak intensywnej eksploatacji poddamy urządzenia marki Högert, bez wątpienia posłużą nam one przez wiele lat. Produkowane przez Högert wiertła wykonane są bowiem z wyjątkowo wytrzymałej stali węglowej, docenianej przez specjalistów, dzięki czemu nie musimy martwić się kłopotami związanymi ze stępieniem czy złamaniem wiertła.

Używanie elektronarzędzi daje szybkie efekty

Osprzęt do elektronarzędzi dostępny w sklepie internetowym wrocławskiej hurtowni elektrycznej Alkan

W sklepie internetowym wrocławskiej hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy przede wszystkim szeroki wybór osprzętu do elektronarzędzi marki Högert. W ofercie sklepu internetowego dostępne są między innymi tarcze diamentowe wykorzystywane w szlifierkach kątowych i maszynach tnących, przeznaczone do pracy na sucho lub na mokro. Tarcze te sprawdzą się na przykład przy cięciu materiałów takich jak asfalt, cegła, klinkier, kostka brukowa, płytki ceramiczne, a nawet beton zbrojony oraz wielu innych tworzyw. Tarcze diamentowe marki Högert charakteryzują się bowiem wysoką koncentracją diamentu, ogromną trwałością krawędzi tnącej oraz doskonałym dopasowaniem optymalnej szybkości cięcia i trwałości tarczy. Wyposażone są one także w stabilny korpus, który zapewnia optymalny ruch obrotowy, a ponadto posiadają certyfikat bezpieczeństwa narzędzi ściernych OSA (Organisation for Safety of Abrasives), wyróżniający dobrej jakości narzędzia dostępne na rynku spośród niekoniecznie trwałych i bezpiecznych narzędzi wykonanych z tanich materiałów. Produkty Högert są również zgodne z normą MPA-90506.

Jeśli chodzi o tarcze diamentowe marki Högert, w ofercie sklepu internetowego hurtowni Alkan znajdziemy między innymi produkty takie, jak:

  • tarcza diamentowa spawana laserowo o średnicy 125 mm, przeznaczona do pracy na sucho,
  • supercienka tarcza diamentowa o średnicy 125 mm, przeznaczona do pracy na sucho,
  • turbosupercienka tarcza diamentowa o średnicy 125 mm, przeznaczona do pracy na sucho,
  • ciągła tarcza diamentowa o średnicy 125 mm, przeznaczona do pracy na sucho i mokro.

Oferta osprzętu do elektronarzędzi marki Högert to jednak nie tylko tarcze diamentowe. W sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy również szeroki wybór wierteł przeznaczonych do robienia otworów w najróżniejszych materiałach – oczywiście zgodnie z informacjami producenta dotyczącymi poszczególnych modeli. Wiertła Högert sprawdzą się jednak między innymi w pracy z cegłą, kamieniem, betonem i betonem zbrojonym. Ponadto są one wyposażone w uchwyt SDS+, dzięki czemu nadają się do wszystkich wiertarek posiadających ten typ uchwytu. Ostrza wierteł wykonane są z wysokiej jakości węglika wolframu odpornego na uszkodzenia i stępienie. Wierzchołek centrujący na czubku każdego z wierteł ułatwia rozpoczęcie wiercenia, a podwójna spirala wiertła zapewnia optymalne odprowadzanie urobku i wysoką produktywność. Dzięki wykorzystaniu głowic profilowanych typu 4×90° wiercenie za pomocą wierteł Högert jest szybkie i nie stwarza ryzyka zakleszczenia nawet podczas pracy z materiałem, w którym znajdują się pręty zbrojeniowe.

W ofercie sklepu internetowego Alkan znajdziemy między innymi następujące wiertła marki Högert:

  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 6 x 100 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 6 x 160 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 8 x 160 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 10 x 160 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 12 x 160 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 6 x 210 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 8 x 210 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 6 x 260 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 10 x 260 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 12 x 260 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 14 x 600 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 16 x 600 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 18 x 600 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 20 x 600 mm,
  • wiertło do betonu z uchwytem SDS+ o wymiarach 24 x 600 mm,
  • wiertło do szkła, płytek ceramicznych i porcelany o średnicy 6.0 mm,
  • wiertło do szkła, płytek ceramicznych i porcelany o średnicy 8.0 mm,
  • zestaw wierteł do wykonywania otworów w stali, żeliwie, innych metalach i tworzywach sztucznych,
  • zestaw wierteł SDS+ do betonu, cegły, kamienia i betonu zbrojonego.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?