O gniazdach antenowych w hurtowni elektrycznej Alkan

Wszystko o gniazdach antenowych w hurtowni elektrycznej Alkan

Gniazda antenowe w hurtowni elektrycznej Alkan to przede wszystkim produkty znanych polskich marek takich jak Kontakt Simon oraz Ospel. Wśród nich znajdziemy jednak nie tylko osprzęt potrzebny do podłączenia odbiorników radiowych czy telewizyjnych, ale też inne artykuły takie jak gniazda elektryczne, teleinformatyczne czy głośnikowe, różnego typu łączniki, a nawet osprzęt do zdalnego sterowania oświetleniem, roletami czy innymi elementami wyposażenia każdego domu i mieszkania. Dziś skupimy się jednak na osprzęcie pozwalającym na podłączenie do konkretnego typu sieci radiowej, telewizyjnej i satelitarnej. Jakie jego rodzaje dostępne są na rynku i jak dopasować je do naszych potrzeb? Sprawdźmy!

Spis treści:
Definicja i rodzaje
Sieć szeregowa
Sieć gwiaździsta
RTV czy SAT?
Montaż i podłączenie
Natynkowe czy podtynkowe?
Montaż krok po kroku
Oferta sklepu internetowego Alkan

Czym są gniazda antenowe i czym się różnią między sobą wersje przelotowe, typu F i SAT dostępne w asortymencie hurtowni elektrycznej Alkan?

W sklepach i hurtowniach elektrycznych znajdziemy gniazda antenowe różnego rodzaju: przelotowe, typu F, RTV, SAT… Skąd mamy wiedzieć, które z nich powinniśmy wybrać? Jest to o wiele prostsze niż mogłoby się wydawać. Aby poznać odpowiedź na to pytanie, wystarczy, że dowiemy się, jaka sieć radiowo-telewizyjna podłączona jest w naszym domu. Istnieją dziś dwa typy sieci: gwiaździsta i szeregowa. To właśnie od tego, z którą z nich mamy do czynienia, zależeć będzie ostateczna decyzja co do wyboru właściwego typu osprzętu. Gniazdo antenowe jest bowiem elementem osprzętu służącym do przesyłu sygnału – radiowego, telewizyjnego i satelitarnego – z nadajnika do odbiornika, czyli do naszego radia czy telewizora. Przyjrzyjmy się więc bliżej różnicom pomiędzy sieciami, które gwarantują nam dostęp do tych mediów i sprawdźmy, jakie rodzaje osprzętu dopasowane są do każdej z nich!

Sieć szeregowa

Sieć szeregowa jest starszym z rozwiązań, uznawanym dziś za mniej niezawodną i funkcjonalną, przez co coraz częściej zastępuje się ją siecią gwiaździstą. Niemniej jednak jeżeli w naszym budynku mamy do czynienia właśnie z rozwiązaniem szeregowym oznacza to tyle, że musimy zastosować gniazda antenowe przelotowe – w konstrukcji szeregowej każde z nich jest bowiem przekaźnikiem stanowiącym źródło sygnału dla kolejnych odbiorników. Jasnym jest więc, że przy awarii któregokolwiek z nich będziemy musieli borykać się z awarią całej szeregowo połączonej sieci. Ponadto na każdym przelocie dochodzi do częściowej utraty sygnału, co może znacząco wpływać na jego jakość. Do momentu wymiany sieci na gwiaździstą nie mamy jednak wyboru i koniecznością jest tu zakup modeli przelotowych – najczęściej tych typu F.

Białe gniazdo RTV SAT przelotowe Simon 10

Sieć gwiaździsta

Mianem sieci gwiaździstej nazywa się sieć równoległą, czyli taką, w której do każdego odbiornika prowadzi oddzielny kabel. Odbiorniki nie są więc ze sobą połączone szeregowo, dlatego każdy z nich działa niezależnie i w razie awarii nie powoduje utrudnień w korzystaniu z kolejnych odbiorników. W takiej sytuacji każdy nich powinien zostać podłączony do antenowego gniazda końcowego. Nie musimy się wówczas obawiać utraty sygnału, dzięki czemu istnieje możliwość mocniejszego rozgałęzienia sieci. Ponadto w instalacji tego typu istnieje opcja uniknięcia konieczności montażu osobnego gniazda internetowego dzięki możliwości połączenia go z antenowym. W sieci gwiaździstej da się bowiem zastosować kanał zwrotnego przesyłu informacji, co pozwala na przesłanie sygnału z odbiornika do operatora, a tej właśnie funkcji wymagają podłączenia internetowe.

RTV czy SAT?

Wiemy już, kiedy konieczny jest wybór przelotowych modeli typu F, a kiedy powinniśmy zdecydować się na modele końcowe. A co z dostępnymi na rynku opcjami takimi jak RTV-SAT, RTV, RTV-SAT czy 2xSAT? Co kryje się pod każdym z tych tajemniczych skrótów? To również jest znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać. Poniżej wyjaśniamy:

  • modele RTV to urządzenia przeznaczone do przesyłania sygnału radiowo-telewizyjnego. Są wyposażone w jedno wejście sygnału antenowego i dwa wyjścia – radiowe i telewizyjne. Na rynku dostępne są w wersji przelotowej i końcowej;
  • modele RTV-SAT wykorzystuje się do przesyłania sygnału radiowo-telewizyjnego i satelitarnego. Również one mają jedno wejście sygnału antenowego, lecz znajdziemy w nich aż trzy wyjścia – radiowe, telewizyjne oraz satelitarne. Dostępne są one, podobnie jak modele RTV, w wersji przelotowej i końcowej;
  • modele 2xSAT to urządzenia pozwalające na wprowadzenie aż dwóch sygnałów antenowych. Wykorzystuje się je w instalacjach telewizji kablowej lub satelitarnej wówczas, gdy niezbędne są dwa niezależne wejścia sygnału i dwa niezależne wyjścia. Ten model występuje wyłącznie w wersji końcowej – nie stosuje się go w instalacjach przelotowych;
  • modele RTV-SAT-SAT, czyli jedna z wersji urządzeń 2xSAT pozwalająca dodatkowo odbierać sygnał radiowo-telewizyjny. Również tu możliwe jest podłączenie dwóch niezależnych wejść i wyjść sygnału, dzięki czemu możemy na przykład w tym samym czasie oglądać w telewizji jeden program, a za pomocą podłączonej do drugiego wejścia SAT nagrywarki nagrywać inny program nadawany na zupełnie innym kanale.

Specjalista z hurtowni elektrycznej Alkan doradza: jak poprawnie przeprowadzić montaż i podłączenie natynkowych i podtynkowych gniazd antenowych?

Według specjalistów z hurtowni elektrycznej Alkan poprawne przeprowadzenie podłączenia i montażu natynkowych i podtynkowych gniazd antenowych najlepiej jest zlecić doświadczonemu elektrykowi. Jego wiedza i umiejętności pozwolą nam nie tylko uniknąć niebezpieczeństw związanych z samodzielnym podłączaniem osprzętu do prądu, ale też pozwolą się cieszyć trwałą instalacją. Jeżeli jednak chcielibyśmy sami podjąć się tego zadania powinniśmy najpierw rozróżnić dwie kategorie osprzętu, jakimi są produkty przeznaczone do montażu podtynkowego i te, które montuje się na tynku.

Czym różnią się produkty podtynkowe od natynkowych?

Oczywiście odpowiedź na pytanie, czym osprzęt przeznaczony do montażu podtynkowego różni się od tego do montowania natynkowego jest zawarta już w samym pytaniu – różnica kryje się bowiem w sposobie montażu. Wynikają z tego jednak również inne kwestie, takie jak fakt, że osprzęt natynkowy możemy bez problemu zamontować, mocując po prostu odpowiednie elementy bezpośrednio na płaszczyźnie ściany, podczas gdy osprzęt podtynkowy wymaga osadzenia w specjalnej puszce znajdującej się w wykutym w ścianie otworze. Jego przygotowanie, a następnie instalacja wiążą się więc zawsze z koniecznością kucia ścian, dlatego też w większości przypadków montaż podtynkowy przeprowadza się w początkowych fazach remontu pomieszczenia. Niemniej jednak należy zauważyć, że w przypadku montażu natynkowego nie unikamy konieczności zainstalowania odpowiedniej puszki. W tym przypadku znajduje się ona jednak po zewnętrznej stronie ściany, przez co natynkowy osprzęt jest znacznie bardziej wypukły i o wiele mocniej rzuca się w oczy niż elementy zainstalowane podtynkowo.

Stary zaśnieżony telewizor

Montaż gniazd antenowych krok po kroku – jak robią to specjaliści?

Montaż gniazda antenowego w przypadku instalacji wykonanej z przewodów koncentrycznych zgodnych z obowiązującymi normami, czyli takich o przekroju żyły nie mniejszym niż 1,1 mm i przekroju zewnętrznym 7 mm każdy specjalista rozpocznie od odłączenia napięcia w całej instalacji elektrycznej. Bezwzględnie zakazane jest przeprowadzanie jakichkolwiek działań w obrębie przewodów podłączonych do prądu, gdyż z pewnością będzie to skutkowało porażeniem elektrycznym, które może nawet doprowadzić do śmierci. Dopiero po odłączeniu zasilania przechodzi on do kolejnego kroku, czyli do odcięcia izolacji przewodu wraz z folią i aluminiowym oplotem na długości około 7 mm. Następnie odsłonięty przewód wkręca się lub wciska w odpowiedni otwór w module – zwykle jest on oznaczony strzałką. Robi się to w taki sposób, aby wystający bolec znalazł się między izolacją a aluminiową plecionką. Po zamknięciu zacisków można umieścić moduł we wcześniej przygotowanej puszce pod- lub natynkowej sprawdzając przy tym, czy wszystkie elementy równo do siebie przylegają. Na koniec moduły zostają dokręcone za pomocą odpowiednich wkrętów, po czym zatrzaskuje się ramkę, zwracając uwagę na to, czy wszystkie zaczepy zostały odpowiednio domknięte. Dopiero po wykonaniu wszystkich kroków specjalista podłącza ponownie napięcie i sprawdza, czy nowo zamontowane gniazdo działa prawidłowo. Pamiętajmy, że zlecenie zadania instalacji tego typu osprzętu elektrykowi zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, ale również gwarancję poprawnego i trwałego montażu.

Oferta internetowej hurtowni elektrycznej Alkan, czyli rodzaje gniazd antenowych marki Kontakt Simon i Ospel!

W ofercie sklepu internetowego hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy liczne rodzaje gniazd antenowych wiodących polskich i europejskich marek, takich jak Kontakt Simon i Ospel. Ich produkty stanowią wyjątkowe połączenie jakości i trwałości z przystępną ceną oraz ciekawym designem. Przyjrzyjmy się dokładniej ich zaletom i sprawdźmy, dlaczego produkty te to idealny wybór do każdego domu, mieszkania czy biura!

Jakość i trwałość

Produkty oferowane przez hurtownię Alkan to jedne z najlepszych dostępnych na polskim rynku rozwiązań jeśli chodzi o nowoczesny, wytrzymały i trwały osprzęt przeznaczony do użytku domowego, biurowego i usługowego. Marki, których artykuły znajdziemy w ofercie hurtowni, znane są bowiem z wykorzystywania najwyższej jakości materiałów i półproduktów, które stanowią gwarancję wieloletniej funkcjonalności każdego z produktów. Artykuły te projektowane są przez specjalistów z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie metod, a towar produkowany jest w fabrykach znajdujących się na terenie Polski i Europy. Wybierając je, nie musimy więc obawiać się, że natkniemy się na podróbki wytwarzane w krajach Trzeciego Świata czy na towar niskiej jakości oznaczony hasłem ‘made in China’. W odróżnieniu od niego produkty marek takich jak Kontakt Simon czy Ospel nie są rozwiązaniami na jeden sezon, lecz na wiele lat, a wykończona z ich pomocą instalacja elektryczna będzie trwała, bezpieczna i odporna na wszelkiego typu uszkodzenia czy awarie.

Różnorodne funkcje i jednolity design

Ważną cechą marek takich jak Ospel i Kontakt Simon jest fakt, że w ich ofercie znajdziemy nie tylko gniazda antenowe, ale też wtykowe, teleinformatyczne, głośnikowe, a także szeroki wybór łączników oraz bardziej zaawansowanych produktów pozwalających na kontrolę natężenia oświetlenia czy na sterowanie roletami, żaluzjami i innymi elementami wyposażenia każdego nowoczesnego domu czy mieszkania. Dzięki temu możemy u jednego producenta zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne nam akcesoria, co pozwoli nam nie tylko na wygodne i funkcjonalne korzystanie z wszelkiego typu urządzeń elektrycznych, lecz również zagwarantuje naszemu gospodarstwu domowemu stylowy wygląd. W ofertach każdej ze wspomnianych przez nas marek znajdziemy bowiem serie dopasowanych pod względem wyglądu zewnętrznego elementów osprzętu, które możemy dobierać do siebie kolorystycznie i montować w estetycznie prezentujących się ramkach pojedynczych, podwójnych, a także potrójnych, poczwórnych czy nawet takich, które zmieszczą aż pięć różnych gniazd. Dobór jednolitych łączników i innych elementów osprzętu bez wątpienia nada naszemu mieszkaniu charakter dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach, a możliwość wyboru różnych kolorów i tworzyw zapewni perfekcyjne dopasowanie osprzętu do wystroju każdego wnętrza.

Mechanizm gniazda antenowego RTV SAT

Szeroki wybór i przystępna cena

W ofercie hurtowni Alkan znajdziemy szeroki wybór produktów pozwalających na przekazanie sygnału radiowego, telewizyjnego i satelitarnego z nadajników wprost do znajdujących się w naszych domach odbiorników. Artykuły te pochodzą od dwóch wiodących na polskim rynku producentów osprzętu elektrycznego: Kontakt Simon i Ospel. Znajdziemy tu przede wszystkim najciekawsze propozycje z kolekcji Ospel Impresja i Simon 10. Podczas gdy ta druga jest odpowiedzią na potrzeby osób szukających uniwersalnych rozwiązań w tradycyjnej bieli, w pierwszej z nich znajdziemy również inne wersje kolorystyczne – od klasycznej bieli, szarości i beżu przez brązy i czernie aż po przyciągające wzrok srebro i złoto.

Seria Simon 10 to produkty, których ceny mieszczą się w przedziale od kilkunastu do około 50 złotych. Znajdziemy tu pojedyncze gniazda typu F, jak również modele RTV i RTV-SAT w wersjach końcowych i przelotowych oraz model wyposażony dwa niezależne wyjścia SAT z wyjściem RTV. W tej serii dostępny jest nawet model łączący w jednej oprawie złącze antenowe ze złączem komputerowym typu RJ-45 stosowanym do podłączania modemów dostarczających do naszego domu Internet.

Niemal tak samo wygląda na pierwszy rzut oka nieco szersza (ze względu na większą gamę kolorystyczną) seria Ospel Impresja, w której również dostępne są zarówno pojedyncze, jak i podwójne moduły typu F, a także standardowe modele RTV i RTV-SAT oraz modele RTV-SAT-SAT, pozwalające na podłączenie dwóch niezależnych źródeł i odbiorników satelitarnych. Również tu ceny nie są zbyt zaskakujące – najprostsze, pojedyncze moduły typu F to koszt zaledwie kilkunastu złotych, cena standardowych modeli RTV i RTV-SAT mieści się w przedziale od około 30 do 50 zł, a za najbardziej rozbudowane moduły RTV-SAT-SAT zapłacimy nieco ponad 65 zł.

Produkty dostępne w ofercie hurtowni Alkan sprawdzą się więc zarówno wówczas, gdy do naszego domu, mieszkania czy biura dostarczany jest sygnał radiowy, telewizyjny i satelitarny z sieci gwiaździstej, jak i z sieci szeregowej, a w zależności od naszych potrzeb możemy skorzystać z modułów bardziej podstawowych, pozwalających po prostu odbierać sygnał, jak i tych bardziej zaawansowanych, pozwalających na przykład na jednoczesne podłączenie do niego telewizora i osobnej nagrywarki, dzięki której nie umknie nam żaden z naszych ulubionych programów.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?