Gniazda siłowe sprawdzają się na placu budowy

Gniazda siłowe – jakie rodzaje gniazd siłowych znajdziemy w hurtowni elektrycznej?

Gniazda siłowe, zwane również gniazdami trójfazowymi, wykorzystuje się w instalacjach doprowadzających do pomieszczeń tak zwaną trzecią fazę. Tym nieco upraszczającym kwestię mianem określa się zwykle gniazda połączone z siecią elektryczną dostarczającą prąd o napięciu 400 V. Skoro ze standardowych gniazdek płynie jednak prąd o mocy 230 V, którym możemy zasilać niemal wszystkie urządzenia wymagające dostępu do energii elektrycznej, to do czego służą gniazda trójfazowe, dostarczające większą energię? Czy ich montaż różni się od montażu typowego gniazda jednofazowego? Kiedy potrzebny jest nam prąd trójfazowy i jak wybrać odpowiedni osprzęt trójfazowy, który zagwarantuje nam bezpieczeństwo i wygodę? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z trzecią fazą i gniazdami siłowymi!

Spis treści:
Czym jest gniazdo siłowe?
Poziomy zabezpieczeń gniazd siłowych
Rodzaje gniazd siłowych
Jak podłączyć gniazdo siłowe w domu lub warsztacie?
Osprzęt siłowy – wtyczki, łączniki i inne akcesoria
Oferta gniazd i innego osprzętu siłowego we wrocławskiej hurtowni elektrycznej Alkan

Hurtownia elektryczna Alkan wyjaśnia, czym jest gniazdo siłowe

Gniazda siłowe to gniazda wykorzystywane w instalacjach prądu trójfazowego, czyli prądu o większej mocy niż standardowy prąd z pierwszej fazy. W odróżnieniu od dostarczanej w pierwszej fazie energii o mocy 230 V, instalacje prądu trójfazowego gwarantują nam dostęp energii, której moc sięga 400 V. Dzięki wykorzystaniu trzech faz nie obciąża się jednak instalacji aż tak, jak miałoby to miejsce w przypadku jednej fazy – prąd płynie bowiem równomiernie w każdej z trzech faz. Tak wysokie napięcia wykorzystuje się przede wszystkim na poligonach wojskowych, budowach czy w zakładach przemysłowych, czyli w miejscach, gdzie wykorzystuje się wiele urządzeń o bardzo wysokim poborze mocy. Z trzeciej fazy korzystają jednak również urządzenia wykorzystywane na co dzień w mniej wymagających czy ekstremalnych warunkach. W zależności od naszych potrzeb możemy doprowadzić ją do garażu, warsztatu czy niewielkiego zakładu produkcyjnego. Dziś coraz częściej z prądu o napięciu 400 V korzysta się także w gospodarstwach rolnych, w których użytkowane są urządzenia wymagające większej ilości energii.

Tym, co sprawia, że o gniazdach siłowych przynajmniej podstawową wiedzę powinien mieć każdy dorosły człowiek, jest fakt, że dziś prąd trzeciej fazy doprowadza się nawet do mieszkań i domów jednorodzinnych. Tutaj wykorzystuje się go co prawda nie do uruchomienia betoniarki czy młockarni, ale do podłączenia kuchenki indukcyjnej i innego typu urządzeń zużywających większą ilość energii. Doprowadzenie trzeciej fazy do instalacji elektrycznej w mieszkaniu czy domu daje nam także możliwość podzielenia instalacji na trzy niezależne od siebie obwody.

Różnice między gniazdami siłowymi a jednofazowymi

Czy gniazda siłowe różnią się wyglądem od typowych gniazd elektrycznych przystosowanych do podłączenia do instalacji jednofazowej? Oczywiście, że tak. Gniazdo siłowe możemy odróżnić już na pierwszy rzut oka. Wtyczki urządzeń trójfazowych posiadają bowiem – w zależności od tego, ile żył znajduje się w przewodzie danego urządzenia – 4 lub 5 bolców, dzięki czemu z łatwością zauważymy różnicę między gniazdem jednofazowym, które posiada dwa otwory, oraz gniazdem siłowym, posiadającym otworów pięć lub cztery. Gniazda siłowe są również niemal zawsze wyposażone w dodatkową klapkę ochronną, która pozwala zwiększyć stopień szczelności urządzenia i ułatwia korzystanie z niego nawet w wymagających i trudnych warunkach, czyli na przykład w zakurzonych warsztatach czy w miejscach, w których gniazdo mogłoby potencjalnie być narażone na kontakt z wilgocią lub bryzgami wody.

pce-wtyczka-niebieska

Poziomy zabezpieczeń gniazd siłowych – co oznaczają litery IP i następujące po nich liczby?

Jak już wspomnieliśmy, gniazda siłowe wykorzystuje się często w miejscach takich jak warsztaty, zakłady produkcyjne, hale przemysłowe czy gospodarstwa rolne. Między innymi w takich warunkach konieczne jest jednak zwykle zamontowanie osprzętu o odpowiednich zabezpieczeniach, a przede wszystkim o odpowiednio wysokiej klasie szczelności. Tę producenci oznaczają zwykle międzynarodowymi symbolami, czyli literami IP oraz dwiema cyframi, pod którymi kryją się informacje dotyczące szczelności urządzenia i jego przystosowania do pracy w trudnych warunkach. Co zatem kryje się pod liczbami, które znajdziemy po skrócie oznaczającym „International Protection”?

Pierwsza z cyfr następująca po literach IP mówi nam o tym, jaki poziom ochrony zapewnia obudowa danego urządzenia. Ochrona dotyczy tu przede wszystkim zabezpieczeń przed dostępem do niebezpiecznych części umieszczonych wewnątrz i przed wnikaniem obcych ciał stałych w głąb urządzenia. Znajdziemy tu cyfry od 0 do 6, gdzie 0 symbolizuje całkowity brak ochrony, a 6 – najwyższą ochronę pyłoszczelną i ochronę przed dostępem do znajdujących się wewnątrz gniazda części niebezpiecznych nawet tak cienkim narzędziem, jakim jest drut. Pośrednie cyfry oznaczają między innymi ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych wierzchem dłoni (1), palcem (2) czy narzędziem (3) oraz ochronę przed wnikaniem ciał stałych o średnich przewyższającej 50 mm (1), 12,5 mm (2), 2,5 mm (3), 1 mm (4) oraz pyłu, czyli cząstek mniejszych niż 1 mm (5).

Druga z cyfr, którą zawsze znajdziemy po literach IP, przekazuje nam informacje na temat tego, jaki poziom ochrony przed skutkami wnikania wody gwarantuje nam obudowa danego urządzenia. Tutaj zakres cyfr to od 0 (brak ochrony) do 9 (najwyższa ochrona przed zalaniem silną strugą wody pod ciśnieniem wysokości 80-100 bar i temp. +80°C). Pośrednie cyfry symbolizują tu między innymi ochronę przed padającymi kroplami wody (1), ochronę przed bryzgami wody z dowolnego kierunku (4) czy ochronę przed skutkami krótkotrwałego (7) lub długotrwałego (8) zanurzenia urządzenia w wodzie, zgodnego z warunkami określonymi przez producenta urządzenia.

Rodzaje gniazd siłowych – nie tylko pod- i natynkowe!

Wśród gniazd siłowych znajdziemy różne rodzaje urządzeń, które różnią się od siebie znacznie większą liczbą czynników niż tylko sposób montażu, choć oczywiście wybór gniazda pod- lub natynkowego to bardzo ważna decyzja. Niemniej jednak gniazda siłowe podzielić możemy na trzy główne kategorie. Są to:

  • gniazda siłowe przenośne,
  • gniazda siłowe stałe,
  • gniazda siłowe tablicowe.

Gniazda pod- i natynkowe wyróżniamy oczywiście przede wszystkim wśród gniazd stałych, które możemy zamontować właśnie na te dwa różne sposoby. Jeśli chodzi o gniazda przenośne, to – podobnie jak w przypadku gniazd stałych – znajdziemy wśród nich modele z wyłącznikiem lub bez. Jak już wspomnieliśmy, większość gniazd siłowych – przenośnych oraz stałych – posiada również ochronną klapkę, zwiększającą poziom szczelności urządzenia.

Poza gniazdami stałymi i przenośnymi wspomnieliśmy również o gniazdach tablicowych. Gniazda siłowe tablicowe przeznaczone są przede wszystkim do montażu w różnego typu rozdzielnicach, stanowiących podstawowe wyposażenie miejsc, w których konieczne jest podłączenie do prądu wielu zużywających duże ilości energii urządzeń. Urządzenia tego typu również dzielą się na stacjonarne i przenośne, a wykorzystuje się je przede wszystkim na budowach oraz w dużych zakładach produkcyjnych. Dzięki montażowi rozdzielnicy z odpowiednio dużą liczbą gniazd mamy możliwość podłączenia wielu odbiorników do instalacji elektrycznej bez nadmiernego jej obciążania.

pce-wtyczka-niebieska

Jak podłączyć gniazdo siłowe w domu lub warsztacie? Skorzystaj z porad hurtowni elektrycznej Alkan

Aby podłączyć gniazdo siłowe w domu lub warsztacie, musimy przeprowadzić właściwie te same czynności, których wymagałoby od nas podłączenie gniazda jednofazowego. Jedyna różnica wiąże się z odpowiednim podpięciem wszystkich przewodów do gniazda. Obecnie wykorzystuje się przede wszystkim gniazda i wtyki pięciobolcowe, choć na rynku spotkamy jeszcze urządzenia posiadające wtyki czterobolcowe i wymagające odpowiednich gniazdek lub niewielkiej przeróbki. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie jesteśmy wykwalifikowanymi elektrykami o odpowiednich uprawnieniach i doświadczeniu, warto zlecić wykonanie wszystkich prac związanych z instalacją elektryczną specjaliście. Unikniemy w ten sposób zagrożenia porażeniem prądem i nie spowodujemy żadnej potencjalnie niebezpiecznej awarii czy zwarcia, które mogłoby prowadzić nawet do pożaru budynku, z którego instalacją elektryczną walczymy. Ważne jest także to, aby wszystkie prace przy instalacji elektrycznej wykonywać przy odłączonym dopływie prądu! Jest to warunek konieczny do zachowania bezpieczeństwa podczas podłączania wszelkiego typu gniazd i innego osprzętu elektrycznego.

Przejdźmy jednak do samego montażu. W przypadku gniazda pięciobolcowego należy przede wszystkim zidentyfikować poszczególne przewody. Kolorem żółto-zielonym oznacza się bowiem zwykle ochronny przewód służący do uziemienia, natomiast przewód w kolorze niebieskim jest przewodem neutralnym. Ochronny przewód żółto-zielony podłączyć należy do najgrubszego z bolców, oznaczanego zwykle dodatkowo symbolem PE; neutralny przewód niebieski powinien zostać podpięty do miejsca oznaczonego literą N. Trzy pozostałe przewody, oznaczane dowolnymi kolorami z wyłączeniem niebieskiego oraz żółto-zielonego, to przewody fazowe. To nimi będzie płynął prąd. Powinny one zostać podłączone w kolejności, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, do trzech przyłączy następujących po miejscu oznaczonym literą N. W przypadku gniazda czterobolcowego wystarczy zidentyfikować żółto-zielony przewód PE i podpiąć go w odpowiednio oznaczone miejsce, a następnie zająć się podpinaniem trzech przewodów fazowych – w kolejności, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gniazda czterobolcowe nie posiadają otworu, do którego podpinany byłby przewód neutralny, czyli N. W przypadku tego typu urządzeń najlepiej sprawdza się więc instalacja z przewodów czterożyłowych.

Sprawa nieco się komplikuje, jeżeli posiadamy już urządzenie o wtyczce z czterema bolcami i chcemy dobrać do niego odpowiednie gniazdo – lub odwrotnie, mamy zamontowane gniazda czterobolcowe, a urządzenie posiada aż pięć bolców we wtyczce. Oczywiście w pierwszej sytuacji jest znacznie prościej: na rynku dostępne są wciąż gniazda o czterech otworach. W drugim przypadku jedynym rozwiązaniem będzie zamontowanie nowego gniazda, dopasowanego do wtyczki o pięciu bolcach. Jest to możliwe nawet wówczas, gdy posiadamy instalację z kabli czterożyłowych – do końcówki N, do której podłączany jest zwykle przewód neutralny, nie podłączamy wówczas żadnego z przewodów.

Osprzęt siłowy – nie tylko gniazda! Wtyczki, łączniki i inne akcesoria

W naszym artykule wspomnieliśmy już, że poza gniazdami siłowymi istnieją jeszcze inne typy osprzętu przystosowane do pracy z prądem trójfazowym – między innymi wtyczki czy łączniki, a także inne akcesoria z szeroko pojętej kategorii osprzętu elektrycznego. Wynika to oczywiście z faktu, że z samym gniazdem siłowym zbyt wiele nie osiągniemy. Wiemy bowiem już, że gniazda siłowe różnią się znacząco od gniazd jednofazowych swoją konstrukcją, a więc aby podpiąć urządzenie do gniazda, z którego płynął będzie prąd trzeciej fazy, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wtyczki. Większość dostępnych na rynku wtyczek to urządzenia w pełni przenośne, a ich kształt i design przystosowane są do tego, aby jak najszybciej i jak najwygodniej można było podłączać i odłączać od nich przewody. Na rynku znajdziemy wtyczki przeznaczone do pracy z prądem znamionowym 32 A oraz 16 A, dlatego też zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na specyfikację danego produktu i porównać ją z wymaganiami urządzenia, które zamierzamy podłączyć do prądu trójfazowego za pomocą danej wtyczki! Na rynku dostępne są jednak również wtyczki izolacyjne, odbiornikowe oraz szybkozłącza. Możemy wykorzystywać je nie tylko do podłączania urządzeń, ale również do montażu przedłużaczy.

Poza wtyczkami ważnymi elementami osprzętu siłowego są również łączniki krzywkowe, a także zestawy zasilające, w których skład wchodzą przede wszystkim wspomniane już wcześniej przez nas rozdzielnice. Istnieją także specjalne rozdzielniki, które pozwalają przełączyć prąd siłowy z gniazdka (400 V) na prąd o mocy 230 V, co przydaje się wówczas, gdy potrzebujemy do gniazda siłowego podłączyć urządzenie wymagające niższej mocy.

Przenośne gniazdo siłowe 16A 4P 400V

Oferta gniazd i innego osprzętu siłowego we wrocławskiej hurtowni elektrycznej Alkan

Zarówno sklep internetowy, jak i siedziby stacjonarne wrocławskiej hurtowni elektrycznej Alkan to jedno z miejsc, w którym zaopatrzymy się w najwyższej jakości osprzęt siłowy taki jak gniazda, wtyczki czy rozdzielnice. Wśród osprzętu siłowego dostępnego w hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy modele dopasowane do potrzeb różnych klientów oraz przystosowane do współpracy z różnymi typami instalacji. Możemy wybierać tu bowiem spośród gniazd i wtyczek działających przy prądzie znamionowym 16 A lub 32 A, a także spośród urządzeń o różnych stopniach szczelności na wodę oraz pyły.

Dostępne we wrocławskiej hurtowni elektrycznej produkty to przede wszystkim artykuły dwóch najważniejszych na rynku osprzętu siłowego producentów, czyli polskich firm Pawbol oraz Elektromet. Firmy te mogą poszczycić się ogromnym doświadczeniem na polu produkcji osprzętu elektrycznego różnego typu – marka Pawbol powstała bowiem niemal 30 lat temu, a Elektromet świętował niedawno swoje 40 urodziny. W połączeniu z najwyższą jakością wykorzystywanych materiałów, korzystnymi cenami oraz stawianiem na pierwszym miejscu bezpieczeństwa użytkowników i zadowolenia klientów, firmy te tworzą dziś jedne z najlepszych produktów z kategorii osprzętu siłowego. Klientom hurtowni elektrycznej Alkan polecamy przede wszystkim przyjrzeć się więc łatwym w montażu i obsłudze gniazdom oraz wtyczkom siłowym Elektrometu oraz funkcjonalnym rozdzielnicom Pawbolu.

Warto zaznaczyć, że każdy z produktów znajdujących się w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan możemy zakupić nie tylko stacjonarnie, w jednym z wrocławskich oddziałów firmy, ale też przez Internet, w oficjalnym sklepie internetowym. O przesyłkę towaru, która w każdym przypadku wyceniana jest indywidualnie w zależności od wagi i gabarytów całego zamówienia, dbają tutaj dwie renomowane firmy kurierskie – GLS i FedEx. Dlatego niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na odbiór osobisty, czy też nie mamy takiej możliwości i musimy polegać na przesyłce, towar z hurtowni elektrycznej Alkan dotrze do nas szybko i bezpiecznie, a my będziemy się mogli cieszyć wyborem produktów najwyższej jakości, polecanych przez specjalistów i wybieranych przez doświadczonych elektryków nie tylko w kraju, ale również na świecie!

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?