Halogeny sufitowe – czym się kierować przy wyborze odpowiednich halogenów do oświetlenia domu?
Halogeny sufitowe znajdziemy już w wielu mieszkaniach. Doskonale sprawdzają się do oświetlenia kuchni, przedpokoju czy łazienki. Wielbiciele minimalizmu coraz częściej wykorzystują lampy halogenowe o mniejszych mocach także w swoich sypialniach lub pokojach dziennych. Jaka moc będzie odpowiednia do oświetlenia wybranego pomieszczenia? Jakie znaczenia ma kształt i rozmieszczenie halogenów na suficie? Jak wykorzystać halogeny do stworzenia oświetlenia dobrze podkreślającego wystrój wnętrza?
Spis treści:
Czym halogeny sufitowe LED różnią się od zwykłych żarówek?
Jak odczytywać parametry halogenów LED?
Charakterystyka opraw do halogenów LED
Zalety halogenów sufitowych
Oprawy natynkowe i wpuszczane – które wybrać?
Oprawa halogenu a cena oświetlenia
Czym halogeny sufitowe LED różnią się od zwykłych żarówek?
Co właściwie kryje się pod pojęciem sufitowe halogeny LED? Są to umieszczone na suficie lampy halogenowe, nazywane również oczkami, w których wykorzystuje się nowoczesną technologię LED (z angielskiego light-emitting diode), czyli diody elektroluminescencyjne – emitujące światło. Kilka lub nawet kilkanaście diod umieszczonych obok siebie w oprawie żarówkowej daje bardzo jasne oświetlenie, a przy tym jest dużo bardziej energooszczędne od zwykłych żarówek, w których światło powstaje w wyniku silnego rozgrzania prądem znajdującego się w bańce drutu wykonanego z trudno topliwego materiału – w tej roli obecnie najczęściej występuje wolfram.
Halogeny LED często wykorzystuje się do oświetlenia zewnętrznego fabryk przemysłowych, dworców kolejowych czy galerii handlowych, a to ze względu na jasność światła, jakie wydzielają. Sprawdzają się także we wnętrzach magazynów, fabryk czy supermarketów. Jednak taki rodzaj oświetlenia jest równie praktyczny i niezwykle przydatny w naszych domowych kuchniach i łazienkach. Dodatkowo możliwość zamontowania żarówek halogenowych w suficie jest bardzo wygodna i nadaje pomieszczeniu przyjemny, schludny charakter. Dzięki połączeniu technologii LED z zasadami działania lamp halogenowych możemy cieszyć się najwyższą jakością światła. Zwykłe żarówki nie dadzą nam takiej jasności i wypalają się dużo szybciej, czego powodem jest wspominany już mechanizm działania. Lampy halogenowe wydzielają światło dzięki zachodzącej w nich reakcji chemicznej między umieszczonym w żarówce halogenowej żarnikiem wolframowym a gazem szlachetnym z niewielkim dodatkiem halogenu. Halogeny to także inna nazwa dla fluorowców, czyli pierwiastków chemicznych o wysokiej elektroujemności oraz wysokiej aktywności chemicznej. W halogenach LED reakcja chemiczna zachodzi jednocześnie we wszystkich umieszczonych w żarówce diodach, dzięki czemu otrzymujemy jasne i wydajne światło.
Inną różnicą między zwykłymi żarówkami a halogenami sufitowymi LED jest ich kształt oraz wiążące się z nim możliwości montażu. Halogeny mogą zostać zamontowane bezpośrednio w naszych sufitach, natomiast żarówki wymagają dodatkowych żyrandoli lub obudowy, które spełniają nie tylko funkcję estetyczną, ale są niezbędne do odprowadzania ciepła z szybko nagrzewającej się popularnej żarówki w kształcie bańki. Dużo łatwiej więc dopasować oprawę światła, a zepsuty lub nudzący się już nam karnisz przestanie być problemem. Żarówki LED nagrzewają się w znacznie mniejszym stopniu niż tradycyjne, a więc potrzebują mniej przestrzeni do odprowadzania ciepła. Wystarczy umieścić pod sufitem płytę kartonowo-gipsową, aby cieszyć się wyraźnym oświetleniem w naszym domu. Stąd też inna nazwa halogenów sufitowych LED – oczka sufitowe.
Czy wszystkie halogeny LED sufitowe 230 V święcą z taką samą mocą? Jak odczytywać różne parametry umieszczone na opakowaniach żarówek?
Nie wszystkie halogeny sufitowe LED 230 V świecą tak samo jasno. Jak więc się nie zgubić wśród sklepowych półek i wybrać odpowiednie halogeny sufitowe do naszych pomieszczeń? Po pierwsze, zwróćmy uwagę na oznaczenia V – wolty, czyli napięcie potrzebne do zasilenia żarówki. W Polsce ma ono stałą wartość 230 V. W sklepach rzadko znajdziemy zatem lampy halogenowe czy żarowe o innym napięciu. Warto jednak upewnić się, czy wybierane przez nas halogeny sufitowe mają informację o napięciu potrzebnym do zasilenia żarówki właśnie w wysokości 230 V.
Innym parametrem, który pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję, jest moc mierzona w watach i oznaczona literą W. Im większa jest moc żarówki, tym większa będzie jej sprawność – zużyje mniej energii i dłużej będzie mogła oświetlać nasze pomieszczenie. Lampy żarowe zazwyczaj mają moc w granicach 15-500 W. Z kolei żarówki halogenowe mogą osiągnąć nawet od 60 do 2000 W. Co jednak oznaczają te liczby w praktyce? Podpowiedzą nam, ile żarówek i o jakiej mocy powinniśmy kupić, aby komfortowo i równomiernie (lub punktowo, jeżeli takie mamy życzenie) oświetlić wybrany przez nas pokój, kuchnię czy łazienkę. Należy wziąć pod uwagę wielkość oraz wysokość pomieszczenia, kolor ścian i znajdujących się we wnętrzu mebli (im ciemniejsze kolory, tym mocniejsze będzie potrzebne oświetlenie), a także nasze indywidualne preferencje.
Zazwyczaj zaleca się przelicznik 25 W na 1 metr kwadratowy pomieszczenia, jeżeli chcemy uzyskać bardzo jasne oświetlenie w kuchni czy łazience, lub 10 W w przypadku pożądanego efektu oświetlenia, które ma stworzyć odpowiedni nastrój, na przykład w przytulnej sypialni. Pamiętajmy, że od jakości oświetlania naszego domu czy mieszkania zależy jakość naszego samopoczucia lub wydajność naszej pracy. Warto więc poświęcić dosłownie kilka minut na wyliczenie odpowiedniej liczby i mocy halogenów potrzebnych do oświetlenia sufitowego pokoju, kuchni czy toalety.
Halogeny sufitowe w szklanych oprawach czy oprawy z tworzyw sztucznych lub plafony? Poznaj ozdobne zastosowanie kwadratowych, okrągłych i kryształowych opraw do halogenów sufitowych
Szklane oprawy dla halogenów sufitowych są jedynymi z najbardziej uniwersalnych i najchętniej wybieranych do domów. Te oprawy przyjmują najróżniejsze kształty i wzory odpowiadające indywidualnym gustom nawet najbardziej wymagających osób. Znajdziemy sześciokątne, okrągłe, kwadratowe, przezroczyste, czarne, białe, a nawet ozdobione cyrkoniami. Dodatkowo dopasowanie oprawy do halogenów sufitowych nie sprawi nam absolutnie żadnego kłopotu. Wystarczy znać wymiary halogenu i dopasować go do wielkości otworu w oprawie.
Halogeny sufitowe w szklanych oprawach prezentują się pięknie, pamiętajmy jednak, że musimy wybrać ich tyle, ile mamy żarówek. Pojedyncze oprawy pozwalają na rozbicie źródła światła na całe pomieszczenie lub na jego wybrane obszary. Dają nam więc wiele możliwości na różnorodne oświetlenie wnętrz. Jeżeli zależy nam jednak na szybkim zamontowaniu halogenów sufitowych w jednym punkcie sufitu, można zdecydować się także na aluminiowe oprawy do halogenów sufitowych lub plafony, które zmieszczą wiele żarówek, a zamontowane na środku sufitu równomiernie oświetlą pokój, kuchnię czy łazienkę. Inną zaletą opraw z tworzyw sztucznych i plafonów jest to, że często są dużo tańsze niż oprawy szklane, a również mogą przybierać bardzo ciekawe formy i kształty. Wszak określenie plafon oznacza dosłownie ozdobę sufitową.
Przy wyborze opraw do halogenów sufitowych mamy naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Możemy zdecydować się na ozdobny charakter czy też wybrać dyskretnie wyglądające oprawy szklane lub te z tworzyw sztucznych. Dzięki temu będziemy mogli z łatwością zmienić wystrój i charakter wnętrza w dowolnym momencie.
Oprawy szklane, z tworzyw sztucznych oraz plafony są bardzo praktyczne zarówno ze względu na wygląd, jak i na łatwość w użytkowaniu i możliwość dopasowania do żarówek halogenowych. Raz zamontowane oprawy posłużą nam przez długi czas nie tylko, jeżeli zdecydujemy się na skromną i uniwersalną formę (najpopularniejsze są kwadratowe), ale także dlatego, że wymiana halogenów sufitowych nie sprawi nam żadnego problemu – jest tak samo prosta jak wkręcenie zwykłej żarówki w kształcie bańki.
Inną opcją dla wielbicieli wyrafinowanych, ale dyskretnych ozdób są halogeny w oprawach kryształowych, które swoją formą urozmaicą każde wnętrze, ale nie przytłoczą go. Kryształowe oprawy mają obecnie miano sztuki użytkowej. Strojne kryształy są równie uniwersalne co plafony albo szklane oprawy halogenów sufitowych i sprawdzą się w wielu pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach. Kryształowe oprawy do halogenów nadadzą też wyjątkowo ciekawego charakteru łazience, na przykład w połączeniu z czarnymi lub białymi kafelkami.
Uniwersalne wymiary, prosta forma, regulowany kąt padania i moc światła – zalety halogenów sufitowych, o których warto wiedzieć przy urządzaniu wnętrz
Jedną z największych i najważniejszych zalet halogenów sufitowych są ich uniwersalne wymiary. Mamy do wyboru różne wielkości, dzięki czemu dopasowanie halogenu do oprawy jest niezwykle proste. Kolejną ważną i praktyczną cechą jest szybki zapłon lamp halogenowych. Oznacza to, że nie będziemy musieli czekać, aż halogeny zaświecą swoją pełną mocą, bo nie muszą się nagrzewać. Satysfakcjonującą jasność światła zyskamy nawet przy bardzo małych żarówkach halogenowych LED o średnicy zaledwie 35 milimetrów. Rozmiary halogenów rosną standardowo co 5 milimetrów. Bez problemu kupimy zatem 55-, 60-, 65- czy 70-milimetrowe żarówki. Znajdziemy jednak także halogeny sufitowe o niestandardowych wymiarach, na przykład 51 milimetrów. Dzięki szerokiemu wyborowi halogenów o różnych wielkościach możemy swobodnie zacząć dekorowanie wybranego wnętrza od wyboru sufitowej oprawy – szklanej, kryształowej czy plafonu, kierując się po prostu swoim gustem. Mimo że żarówki halogenowe mają okrągły kształt, nie musimy wybierać do nich okrągłej oprawy, czyli klasycznych oczek sufitowych. Wielość wymiarów, kolorów i kształtów pozwala na pełną dowolność w urządzaniu mieszkania czy domu z wykorzystaniem oświetlenia sufitowego w postaci halogenów.
Szybki i łatwy montaż opraw natynkowych dla halogenów sufitowych, czyli jak w prosty sposób uzyskać efekt jasnego i przestronnego pomieszczenia? Kiedy warto wybrać oprawy wpuszczane?
Elegancki i minimalistyczny charakter lamp halogenowych w oprawie natynkowej z pewnością zadowoli każdego. Pomieszczenie zyska schludny wygląd, a brak zwisających z sufitu karniszy sprawi, że pokój będzie wyglądał na dużo bardziej przestrzenny. Oprawa natynkowa pozwala na powierzchniowy montaż bezpośrednio pod sufitem. Dzięki umieszczeniu halogenów w oprawie natynkowej zyskamy także dodatkową przestrzeń, na przykład na regały z książkami lub bardzo wysokie rośliny doniczkowe. Będziemy mogli także zawiesić wysoko na ścianach obrazy lub fotografie, które nie będą niczym zasłonięte, a i widoczne z każdego punktu w pomieszczeniu. Oprawy natynkowe to bardzo praktyczny wybór, co potwierdza możliwość ich montażu nie tylko pod sufitem, ale także na ścianach, choć ten sposób jest jednak spotykany częściej w przypadku zewnętrznego oświetlenia budynków. Jeśli planujemy oświetlenie kuchni, sypialni czy łazienki, najlepiej będzie się zdecydować na rozmieszczenie źródeł światła pod sufitem. Dodatkową zaletą umieszczenia halogenów w sufitowej oprawie natynkowej jest możliwość regulacji kąta padania światła. Pozwoli to na uwypuklenie wybranych elementów pomieszczenia, co może znacząco wzbogacić wystrój wnętrza.
Oprawy natynkowe umieszczane tuż pod sufitem sprawdzą się doskonale zarówno w niskich, jak i wysokich wnętrzach. Oprawy natynkowe lub plafony to także często najlepsze rozwiązanie dla małych i trudnych do oświetlenia pokoi. Stosuje się je również we wnętrzach szaf, pod wiszącymi kuchennymi półkami i w ozdobnych gablotach. Bez problemu dopasujemy oświetlenie w oprawie natynkowej do każdej aranżacji wnętrza. Prosta forma niesie za sobą nie tylko uniwersalność, ale także praktyczność. Mocne, jasne światło halogenów umieszczonych w natynkowych oprawach wykorzystuje się między innymi w sklepach wielkopowierzchniowych do oświetlenia półek z produktami. Możliwość regulacji kąta padania i mocy światła sprawia, że lampy natynkowe będą równie praktyczne w naszej łazience czy sypialni. W dużych domach doskonale oświetlą także schody i korytarze.
Oprawy natynkowe dla halogenów sufitowych mogą przybierać najróżniejsze formy. Znajdziemy pojedyncze, podwójne, potrójne lub liniowe. Możemy wybrać okrągłe lub kwadratowe. Alternatywą dla opraw natynkowych są tak zwane oprawy podtynkowe (choć częściej spotkamy się z określeniem „wpuszczane”), które także dają możliwość regulowania kąta padania światła z halogenów. Co ciekawe, oświetlenie wpuszczane można zamontować nawet na podłodze. Dzięki wysokiej szczelności świetnie sprawdzą się na sufitach kuchni czy łazienek o zwiększonej wilgotności i pomieszczeniach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. Należy pamiętać, że wybór oprawy wpuszczanej dla halogenów sufitowych wiąże się z koniecznością wykonania otworów w płycie kartonowo-gipsowej pod sufitem, gdzie następnie umieszcza się halogeny. Zarówno oprawy natynkowe, jak i wpuszczane przyczynią się do najlepszej jakości światła w naszym pomieszczeniu dzięki możliwości dopasowania do nich wydajnych halogenów LED-owych. Takie oświetlenie sufitowe jest świetnym zamiennikiem tradycyjnych lamp wiszących i stojących.
Minimalistyczne i ozdobne – nowoczesne halogeny sufitowe. Jak wygląd oprawy sufitowej wpływa na cenę oświetlenia?
Nowoczesne oświetlenie sufitowe nie musi być wcale drogie. Same halogeny są wręcz bardzo tanie. W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdują się żarówki LED w cenie nawet 5,95 zł – o średnicy 50 milimetrów, barwie światła zimnej lub ciepłej, standardowej wartości napięcia znamionowego 230 V i mocy 6W. Takie żarówki będą idealne do nastrojowego oświetlenia małych pomieszczeń. Za nieco wyższą cenę – 11,95 zł znajdziemy żarówki LED o mocy 10 W, które mogą świecić aż przez 40 000 godzin, czyli przez ponad cztery i pół roku bez przerwy. Wysoka wydajność w bardzo niskiej cenie.
Oprócz żarówek w hurtowni elektrycznej Alkan możemy kupić także oprawy do halogenów sufitowych. W sklepie internetowym znajdziemy szeroki wybór opraw liniowych, plafonów, natynkowych czy wpuszczanych. Aluminiowe oprawy natynkowe w kolorze białym lub czarnym, w gustownym kwadratowym lub okrągłym kształcie dostaniemy już za 47,95 zł. Minimalistyczne oprawy sufitowe wpuszczane, czyli tak zwane oczka dostępne są w wielu klasycznych i metalicznych kolorach. Wpuszczane oprawy dla halogenów sufitowych znajdziemy w zakresie cenowym od 3,53 zł do 15,03 zł za sztukę. Satyna, matowy mosiądz czy czysta biel? Srebro i złoto będą idealne do salonu czy sypialni, a klasyczna biel i czerń sprawdzi się w łazience czy kuchni. Oczywiście nie jest to reguła, a możliwość dobrania kolorów, kształtów i stylów według indywidualnych preferencji nada wyjątkowego charakteru naszym wymarzonym wnętrzom.