Instalacja elektryczna – skład i projekt

Zasilanie prądem jest niezbędne w każdym domu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest korzystanie z wielu urządzeń, w tym również tych generujących sztuczne światło. Ciężko wyobrazić sobie komfortowe i bezpieczne warunki mieszkalne bez odpowiednio zaplanowanej i dobrze wykonanej instalacji elektrycznej, która jest fundamentem i podstawą prawidłowego funkcjonowania niezliczonych sprzętów codziennego użytku.


Skład instalacji elektrycznej

Elementy wchodzące w skład instalacji elektrycznej pełnią określone funkcje i razem odpowiadają za prawidłową jej pracę. Rodzaj wyposażenia może być uzależniony od projektu, usytuowania oraz wielkości budynku, w którym obecna jest instalacja elektryczna. Jednak najczęściej, stałymi jej elementami są przyłącza i złącza, wewnętrzne linie zasilające oraz instalacje odbiorcze i ogólne, czyli m.in. okablowanie. Przyłącze jest głównym elementem wyjściowym w instalacji elektrycznej. Odprowadza energię z zewnętrznego źródła za pomocą linii elektrycznej do obecnego w domu złącza, w którym zawarte jest również główne zabezpieczenie instalacji. Ilość przyłączy zależna jest od wielkości budynku, podobnie jak obecność rozdzielnicy, dzięki której możliwe jest rozprowadzanie energii w bardzo dużych obiektach.

Projekt instalacji elektrycznej

Prawidłowo wykonany projekt instalacji elektrycznej powinien uwzględniać najkorzystniejsze dla danego obszaru rozwiązania, a także opierać się na bezbłędnie oszacowanych, podstawowych parametrach budynku. Według nich należy we właściwy sposób rozmieścić wszystkie obwody zasilające oraz odpowiednio rozplanować układ instalacji, w oparciu o przyszłe umiejscowienie sprzętów. Pomaga to uniknąć niewygodnej sytuacji, w której np. gniazdo wtyczkowe zasłonięte zostanie zbyt dużym meblem. Bardzo ważną rolę odgrywają również obwody elektryczne, które powinny być indywidualnie zabezpieczone przed zwarciem. Dodatkowo warto rozplanować odpowiedni ich zapas, np. poprzez umiejscowienie dodatkowych rurek instalacyjnych.