Jak nie zagracić małego mieszkania?

Nie zawsze jest nam dane mieszkać w przestronnym domu z ogrodem. Czasami, szczególnie to pierwsze mieszkanie, jest dość małe. Zwykle wchodząc do niego mamy już nie małą ilość własnych rzeczy. Z czasem dochodzą do tego kolejne kupowane przez nas przedmioty, pamiątki czy prezenty. Dobrze jest wiedzieć jak zagospodarować przestrzeń, by nie utonąć w bałaganie.

Jeśli przy małej powierzchni nasze mieszkanie jest wysokie, mamy sporo szczęścia. W takim przypadku możemy pozwolić sobie na antresolę, która da nam sporo dodatkowej przestrzeni. Można na niej stworzyć miejsce do spania, a pod nią umieścić biurko czy garderobę. Poza niewątpliwą funkcjonalnością doda pomieszczeniu stylu i sprawi, że będzie ciekawsze.

Poniewierające się po całym mieszkaniu przedmioty zdecydowanie nie służą jego optycznemu powiększeniu. Poza tym potykanie się o swoje ubrania czy gadżety trudno nazwać przyjemnym. Dobrze jest więc na wszystko znaleźć miejsce i pilnować, by nieużywane rzeczy, trafiały tam od razu. Do utrzymania porządku świetnie nadają się wszelkie pudełka, które można poukładać nawet jedno na drugim, zachowując porządek.

Przy wybieraniu mebli dobrze kierować się sprytem.

Kupując pufy, wybierajmy te otwierane w których zmieści się kilka naszych rzeczy. Stolik zawsze może mieć szuflady na notes, długopis, czytaną akurat książkę czy kalkulator – schowane, ale zawsze pod ręką rzeczy nie wywołają chaosu w salonie. Jeśli mamy sporo różnych bibelotów nie stawiajmy ich na półkach, bo nawet poukładane będą tworzyły bałagan. Postawmy na zamykane szafki, które wizualnie uporządkują przestrzeń.

Przy niewielkich gabarytach mieszkania, warto postawić na iluzję. Jasne kolory, sporo światła i lustra, to magiczne sztuczki, które powiększają optycznie pomieszczenia. Dodatkowo meble o prostej formie i tej samej wysokości ustawione w rzędzie, tworzą pionowe linie, które wydłużają pokój. W niskich pomieszczeniach malujmy kilku centymetrowy pas w kolorze sufitu, tuż pod nim na ścianie, a zasłony wieszajmy od sufitu do samej podłogi, koniecznie jasne i lekkie.