Jak ochronić instalację elektryczną przed przepięciami?

Przepięcia w instalacji elektrycznej, mogą przysporzyć wiele zmartwień. Nagły przepływ prądu o wartości wyższej, niż przewidziana przez producenta sprzętu, może wywołać niebezpieczne w skutkach efekty. Zbyt wysokie napięcie może spowodować zwarcie, zniszczenie sprzętu elektronicznego, a nawet powstanie iskry, która może doprowadzić do pożaru. Warto więc pomyśleć o zainstalowaniu odpowiedniego zabezpieczenia, które uchroni nasz dom przed tego typu problemami.

Do najczęstszych przyczyn przepięć należy nagły wzrost wartości prądu jaki przepływa przez przewody instalacji. Może to być spowodowane awarią, zbyt dużym obciążeniem jednego obwodu, czy zwarciami doziemnymi w sieci. Innym powodem może być zetknięcie ze sobą i mechaniczne tarcie przedmiotów przewodzących i nieprzewodzących. Są również powody naturalne, takie jak wyładowania atmosferyczne. Są one o tyle niebezpieczne, że nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna może spowodować przepięcie. Wyładowania, które mają wpływ na sieć energetyczną, do której podpięta jest nasza instalacja, również mogą doprowadzić do przepięć.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie sieci jest zamontowanie w domu ograniczników przepięć.

Istnieją różne ich typy, określone kolejno literami oznaczającymi ich zastosowanie:

  • Ograniczniki klasy B – zabezpieczą instalację przed wyładowaniami atmosferycznymi, zarówno bezpośrednim uderzeniem pioruna, jak i tymi w bliskiej odległości
  • Ograniczniki klasy C – chronią przed przepięciami łączeniowymi wszelkie odbiorniki elektryczne
  • Ograniczniki klasy D – dedykowane są wszelkim szczególnie czułym i kosztownym sprzętom elektrycznym

Ograniczniki działają na zasadzie przejęcia nadmiaru prądu, oraz odprowadzenia go do uziomu. Dzięki temu, zbyt duża ilość energii elektrycznej nie spowoduje niepożądanych skutków. Ważne by instalację ograniczników zlecić doświadczonemu elektrykowi, który będzie posiadał odpowiednie uprawnienia. Tego typu prace powinien wykonać fachowiec z uprawnieniami do 1kV.