Podłączanie czujnika ruchu

Jak podłączyć czujnik ruchu?

Jak podłączyć czujnik ruchu? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto zadecyduje się na uwzględnienie tego akcesorium w domowej instalacji. Istnieje na szczęście uniwersalny schemat podłączania tzw. czujki, w oparciu o który przeprowadzić da się cały proces. Detektor ruchu może być niezwykle funkcjonalne i wygodne, zwłaszcza w przypadku automatyzacji oświetlenia. Bogatą ofertę rozwiązań w zakresie czujników posiada hurtownia elektryczna Alkan.

Spis treści
Jak działa detektor ruchu?
Jak wybrać odpowiedni?
Podłączenie do lampy
Podłączenie na klatce schodowej
Detektor z wyłącznikiem

Jak działa czujnik ruchu?

Jeśli się zastanawiasz, jak działa czujnik ruchu, nie znajdziesz jednej właściwej odpowiedzi. Zasada działania sensora zależy od jego rodzaju. Do powszechnie wykorzystywanych należą czujniki mikrofalowe oraz modele działające na podczerwień. W pierwszym przypadku urządzenie działa w oparciu o emisję i odbiór fal elektromagnetycznych. W momencie zmiany schematu emitowanych fal, czujnik mikrofalowy reaguje i uruchamia oświetlenie. Odbywa się to na skutek wykrycia ciała obcego w jego zasięgu, co prowadzi do zmiany zaprogramowanego wcześniej schematu. Detektory na podczerwień działają nieco inaczej. Uruchamiają oświetlenie wówczas, gdy nastąpi wykrycie zmiany temperatury w ich zasięgu. Czujniki te są zwykle bardziej wrażliwe, co umożliwia im rozpoznanie ruchu nawet za cienką ścianą lub za drzwiami.

Jak wybrać czujniki ruchu?

Wybór konkretnego typu detektora zależy jednak od różnych czynników indywidualnych. Pod uwagę należy wziąć dane techniczne, takie jak pobór prądu, napięcie zasilania czy maksymalne obciążenie styków przekaźnika. Nie bez znaczenia pozostają warunki pracy. Dotyczy to m.in. zakresu tolerowanych temperatur, czasu sygnalizacji alarmu, zalecanej wysokości montażu, wykrywalnej prędkości ruchu oraz innych parametrów. Ważną kwestią pozostaje kąt detekcji, dotyczący obszaru pracy urządzenia. Większość czujników rejestruje obszar w zakresie 140-240 stopni, jednak istnieją też modele wykrywające ruch w obrębie 360 stopni. Te ostatnie montowane są zwykle w alarmach. W montażu ściennym wystarczające rozwiązanie to 180 stopni. Dla narożników lepiej zastosować czujkę rejestrującą ruch w zakresie 240 stopni.

Świecąca żarówka

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?

Podłączanie czujki do lampy na pierwszy rzut wydaje się dość skomplikowanym zadaniem. Z reguły wystarczy jednak stosować się do instrukcji producenta, aby szybko i łatwo zainstalować detektor oraz skonfigurować instalację świetlną. Należy przede wszystkim pamiętać, że czujnik powinien być podłączany zawsze przy odłączonym zasilaniu. Dla instalacji 230V jest to bardzo istotne, ponieważ w dużym stopniu decyduje o bezpieczeństwie całego procesu instalacji.

Schemat podłączenia czujników ruchu

Na początek należy odłączyć zasilanie. Obudowa czujnika zawsze powinna być mocowana zgodnie z tekstową instrukcją obsługi lub dołączonym do zestawu rysunkiem technicznym. Detektor należy podłączać zgodnie z określonymi oznaczeniami przewodów:

  • dla zasilania 230V: brązowy przewód fazowy L oraz niebieski przewód neutralny N,
  • dla zasilania 12V: czerwony przewód dodatni oraz czarny przewód ujemny

Podłączanie do żarówki

Podłączanie czujnika do żarówki wygląda tak samo, jak w przypadku lamp. Należy podpiąć detektor pomiędzy źródło zasilania, a gniazdo. Sam czujnik nie powinien być zasłonięty, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jej działanie. Ze względów bezpieczeństwa, w tym przypadku prace również należy rozpocząć od odłączenia zasilania. Kolejny etap to rozłączenie instalacji w miejscu podłączenia detektora. Na koniec można sprawdzić, czy czujnik prawidłowo pracuje. Jeżeli zasięg jest zbyt mały lub światło zapala się na krótki okres czasu, konieczne może być przeprowadzenie regulacji przy użyciu potencjometrów.

Podłączanie do lampy LED

Czujniki ruchu podłączyć można także do halogenów oraz innych opraw oświetleniowych oferowanych przez Alkan. Tak samo jak w przypadku żarówek, odbywa się to pomiędzy źródłem a zasilaniem. Jeden czujnik jest w stanie obsługiwać nawet kilka urządzeń. Należy wówczas zainstalować go przed instalacją równoległą, aby prąd płynął przez detektor do każdej z lamp. Szczególnie ważną kwestią jest w tym przypadku maksymalne obciążenie czujnika. Jeżeli urządzenie posiada ten parametr na poziomie 120W, nie można podłączać do niego lamp z mocą maksymalną powyżej tego poziomu. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku zastosowanie czujnika o większym obciążeniu, bądź też wykorzystanie większej ich ilości.

Jak podłączyć czujnik ruchu na klatce schodowej?

Automatyczne załączanie oświetlenia to rozwiązanie bardzo wygodne także na klatce schodowej. Jednak zanim się do tego zabierzesz, upewnij się, czy wiesz, jak podłączyć czujnik ruchu w takim miejscu. Światło samoistnie się uruchamia i wyłącza, dzięki czemu nie trzeba błądzić w mroku aby trafić do drzwi. Czas świecenia jest optymalny, co ogranicza zużycie prądu. Takie rozwiązanie szczególnie polecane jest osobom mieszkającym na wyższych kondygnacjach. Nie trzeba obawiać się, że przed dotarciem schodami na wysokie piętro część drogi trzeba będzie przejść w ciemnościach.

Pamiętaj o instrukcji obsługi

Czujniki są w stanie sterować zarówno światłem lampowym, jak i LED-owymi pasami. W każdym przypadku warto posiłkować się instrukcją obsługi. Zasilanie powinno być doprowadzane do czujników zgodnie z oznaczeniem na konektorze. Na klatce schodowej detektor łączy się równolegle, bądź też podłącza do zasilania w kilku miejscach. Warto pamiętać o wpięciu wyjścia za przekaźnikiem do fazowego przewodu obwodu świetlnego. Zasilanie należy wpinać na taką samą fazę. Ważną kwestią pozostaje przyłącze domu. W przypadku jednofazowego nie ma konieczności ustalania faz. Dla trójfazowego warto sprawdzić, czy między fazami nie ma 400V. W ten sposób da się uniknąć różnych niepożądanych awarii

Ustawienie czujnika na klatce schodowej

Podczas instalacji warto ustawić czujniki w taki sposób, aby zasięg ich działania był odpowiednio szeroki. Zakres ten może też skupiać się na określonej przestrzeni, umożliwiając np. monitoring korytarza. Nie bez znaczenia pozostaje wybór miejsca instalacji. Najlepiej wybrać obszar, który nie będzie narażony na zachlapanie, zabłocenie i niekorzystne warunki atmosferyczne. Czujnik nie może być też zasłonięty, ponieważ uniemożliwi mu to efektywną pracę. Najlepiej montować detektory na sztywnych, płaskich powierzchniach. Trzeba przy tym unikać bliskiego sąsiedztwa urządzeń wyposażonych w silnik elektryczny, a także wszelkich elementów grzewczych i chłodzących. Nie bez znaczenia pozostaje łatwa dostępność źródła zasilania.

Jak podłączyć czujnik ruchu z wyłącznikiem?

Oświetlenie przed wejściem do domu często sterowane jest nie tylko czujnikiem ruchu, ale też zwykłym wyłącznikiem. Takie rozwiązanie ma dużo walorów praktycznych, dlatego warto wiedzieć, jak podłączyć czujnik ruchu z wyłącznikiem. Przy włączonym włączniku światło się pali, a detektor nie ma na to żadnego wpływu. Jeżeli natomiast wyłącznik zostanie wyłączony, światło będzie załączane przez czujnik ruchu. W tym przypadku najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie wyłącznika schodowego. Do lampy należy podłączyć zacisk wspólny wyłącznika, który spełnia funkcję wyjścia. Pierwszy zacisk wejściowy powinien być podłączony do fazy, a drugi do wyjścia z czujki. Detektor pracuje w takim przypadku zawsze, jednak jego wyjście jest podłączane lub odłączane względem lampy przez wyłącznik schodowy. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z obsługą techniczną Alkan.

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Potrzebujesz pomocy?