Jak rozsądnie dobierać kolory we wnętrzach?

Każdy ma swoje preferencje, kiedy chodzi o kolory. Jedni lubią te stonowane, inni lubią jaskrawe. Są amatorzy kolorów ziemi oraz tych, które z naturą mają niewiele wspólnego. Jednak jeśli chcemy w naszych wnętrzach łączyć różne barwy, warto poznać zasady dzięki którym nie wprowadzimy bałaganu i chaosu, od którego rozbolą nas oczy.

Jeśli jesteśmy wielkimi fanami bieli, warto wykorzystać ją jako kolor główny. To dobry pomysł dla początkujących dekoratorów, biel tworzy piękne tło dla innych kolorów. Jednak jeśli w zamyśle mamy powiększenie przestrzeni poprzez biały kolor, pamiętajmy by była ona chłodna, a więc z domieszką błękitu. Ta, w której możemy dostrzec żółte kolory, jak każdy ciepły kolor, ogrzeje i zmniejszy optycznie przestrzeń. W ogóle jeśli chcemy tworzyć wrażenie większego pomieszczenia, wybierajmy jasne, czyste kolory w chłodnych odcieniach.

Jeśli chcemy łączyć ze sobą mocne kolory, a nie wiemy jak to zrobić dobrze, chwyćmy za koło barw. To świetna ściąga, dzięki której ciężko się pomylić. Dla mocnego efektu, najlepiej jest łączyć ze sobą kolory, znajdujące się po przeciwnej stronie w kole, są to kolory dopełniające. Jeśli nie chcemy eksperymentować, aż tak bardzo, wybierzmy te, które są obok siebie na kole, czyli pokrewne. Jeśli jesteśmy wielkimi fanami jednego koloru, zastosujmy jego różne odcienie i urządzajmy pokój monochromatycznie.

Chcąc wypełnić pomieszczenie kolorem, musimy pamiętać, że kolory mają swój przekaz i energię.

Nie każdy będzie się czół dobrze w odważnym, żółtym lub pomarańczowym pokoju. Ktoś inny natomiast zupełnie nie odnajdzie się w spokojnym i chłodnym błękicie. Zanim więc postawimy na konkretną barwę, pomyślmy co zamierzamy osiągnąć. Jeśli chcemy się wyciszyć, to postawmy na barwy natury: brązy, ciepłe szarości, delikatne żółcie i zgaszone czerwienie. Relaks najszybciej osiągniemy w pokoju wypełnionym zielenią. Skupimy się przy błękitach, a energii do działania dodadzą nam ciepłe żółcie, pomarańcze i czerwienie.