Jak wykorzystać szary kolor we wnętrzach?

Kolor szary jest rzadko wybieraną barwą. Kojarzy się smutno, nudno i zimno. Jednak jeśli przyjrzeć mu się uważnie, można zauważyć, że jest bardzo niedoceniony. Na szczęście wielu projektantów wnętrz poznało się na szarościach i obecnie jest często wybieranym kolorem przy realizacji nowoczesnych, prostych i modnych pomysłów.

Wiele osób, które nie mają wiele wspólnego z urządzaniem domu, a chcą to zrobić samodzielnie, boi się szarego koloru sądząc, że wniesie zbyt dużo chłodu. Jednak stosując odpowiednie, ciepłe odcienie szarości, można osiągnąć efekt przytulnego, lecz prostego i uporządkowanego wnętrza.

Jak znaleźć odpowiedni kolor?

To wcale nie jest takie trudne – choć po odwiedzeniu sklepu możemy dostać prawdziwego zawrotu głowy. Myśląc szary, mamy przed oczami mieszankę czerni i bieli w różnych proporcjach. Paleta szarości jest jednak o wiele szersza. Te ciepłe mają odcień brązowy, ciepły, idący w stronę kawy z mlekiem. To od nas zależy proporcja ciepłych i zimnych tonów.

Wspaniałą cechą szarości jest to, że przez swoją neutralność, świetnie wyglądają w towarzystwie innych kolorów. Najlepiej wybierać te intensywne, ale wykorzystywać je jako plamy kolorów, dla których szarość będzie tłem. Same szarości w podstawie, dobrze jest połączyć z naturalnymi brązami czy odcieniami bieli.

Jeśli w naszym neutralnym kolorystycznie pomieszczeniu nadal brakuje nam ciepła, możemy je osiągnąć dodatkami i światłem. Szarość pięknie kontrastuje z ciepłym, ozdobnym światłem i żywym ogniem świec czy kominka. Dodatkowo pledy i grubo tkane koce (również szare) stworzą efekt przytulności i zachęcą do wypoczynku.