ALKAN - Hurtownia Elektryczna
UWAGA! Podane ceny dostępne są wyłącznie przy zamówieniach przez sklep internetowy. Ceny w oddziałach stacjonarnych mogą się różnić.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu instalacji elektrycznej

Nie trzeba być elektrykiem, żeby wiedzieć jak istotne jest poprawne zamontowanie instalacji elektrycznej. Natomiast trzeba być naprawdę świetnym fachowcem, żeby wiedzieć jak zrobić to dobrze. Prąd to nie przelewki, nie ma z nim żartów. Nie warto oszczędzać ani na niezbędnych do montażu produktach, ani na porządnym elektryku, który się tym zajmie. Zarówno elektrycy z wykształcenia, jak i ci domorośli fachowcy potrafią zrobić świetną robotę, ale i zrobić  masę błędów. Jakie są te najczęściej popełniane przy montażu instalacji elektrycznej?

Bardzo często popełnianym błędem, który może przysporzyć nam sporo nerwów, jest zbyt mała ilość gniazdek i nieodpowiednie ich rozmieszczenie. Podczas projektowania pomieszczeń należy pamiętać, że w nowoczesnych domach jest wiele sprzętu elektrycznego. Szczególnie w kuchni, korzystamy z wielu niewielkich urządzeń, które trzeba podłączyć do prądu. Należy dobrze przemyśleć gdzie najwygodniej będzie nam podłączać sprzęty i na jakiej wysokości umieścić gniazdka.

Kiedy kładziemy obwody elektryczne, kładźmy je wzdłuż krawędzi ścian. Chcąc zmniejszyć ilość zużytych kabli, często wybieramy kładzenie po skosie. To ogromny błąd. Przede wszystkim dlatego, że ciężko wtedy zgadnąć, jak biegnie dany obwód. Dodatkowo kable kładzione w ten sposób są stale narażone na uszkodzenia, chociażby podczas wbijania gwoździ czy wiercenia dziur, np. pod telewizor.

Nigdy nie należy szukać oszczędności, poprzez wybieranie przewodów elektrycznych o mniejszym przekroju.

Do wybrania tego właściwego służą odpowiednie obliczenia i to ich wyniku należy się trzymać. Źle dobrany przewód może spowodować awarię, której skutkiem może być niebezpieczny dla życia pożar. Należy też pamiętać, że do obwodów jednofazowych, nie podłączamy urządzeń o mocy większej niż 2kW.

Podczas awarii elektrycznej dobrze jest mieć szybki i wygodny dostęp do rozdzielnicy. Niestety często zdarza się, że jest ona montowana w trudno dostępnym miejscu. Kiedy dojdzie do spięcia czy porażenia prądem, musimy szybko wyłączyć dany obwód. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie rozdzielnicy w pobliżu drzwi wejściowych. Najlepiej na wysokości oczu osoby dorosłej.