Naświetlacz LED

Naświetlacz LED – sprawdź, czy potrzebujesz naświetlacza o mocy 50 W, czy 100 W z czujnikiem ruchu?

Naświetlacze LED stały się w ostatnim czasie popularnym elementem wyposażenia niemal każdej posesji czy ogrodu przydomowego. Służą one jednak nie tylko jako źródło światła. Przede wszystkim zwiększają bowiem znacznie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez oświetlenie bezpośredniego otoczenia ich domu. Są również wyjątkowo energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska sposobem oświetlenia przestrzeni przydomowej. W jakich sytuacjach warto zainwestować w naświetlacz LED, jak dopasować odpowiednią moc naświetlacza i czy warto wybrać naświetlacz z dodatkowymi opcjami takimi jak czujniki ruchu lub zmierzchu?

Spis treści:
Co to jest naświetlacz LED i do czego służy?
Ekologiczne naświetlacze LED
Moc naświetlaczy LED
Naświetlacze LED o mocy 10 W, 12 W i 20 W
Naświetlacze LED o mocy 30-50 W
Naświetlacz LED z czujnikiem ruchu
Naświetlacz LED z czujnikiem zmierzchu – opinie
Naprawa naświetlaczy LED

Czym właściwie są i do czego służą naświetlacze LED?

Naświetlacze LED są jednymi z najbardziej zaawansowanych sprzętów służących przede wszystkim do  oświetlania domów jednorodzinnych. Producenci oferują nam modele przystosowane do oświetlania podjazdów, wjazdów do garaży czy ścian elewacyjnych każdego rodzaju budynku mieszkalnego. Jednak funkcja praktyczna naświetlaczy LED, czyli fakt, że po prostu wytwarzają one światło, dzięki czemu możemy łatwiej znaleźć klucze w torbie czy pewniej przejść przez nierówną ścieżkę, jest tylko jedną z ich zalet. Dodatkowo naświetlacze LED poprawiają bowiem poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, którzy mogą być pewni, że w wyraźnym i jasnym świetle żaden nieproszony gość nie przedostanie się na teren ich posesji niezauważony. Naświetlacze można również wykorzystać jako element oświetlenia eksponujący fasadę domu po zmroku, co często stosuje się przede wszystkim w przypadku zabytkowych budynków o wyjątkowej architekturze. Ponadto naświetlacze LED często są także wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak czujnik ruchu czy czujnik momentu zapadnięcia zmierzchu, które umożliwiają uruchamianie światła bez każdorazowego włączania i wyłączania go przez domowników. Jest to nie tylko wyjątkowo wygodne rozwiązanie, lecz również sposób na ograniczenie zużycia energii poprzez automatyczne wyłączanie urządzenia wtedy, gdy dodatkowe oświetlenie jest zbędne.

Naświetlacze LED są urządzeniami przystosowanymi do użytkowania na zewnątrz, także w miejscach niezadaszonych. Dlatego też większość producentów renomowanego sprzętu oświetleniowego tego typu zwraca uwagę na to, aby oferowane przez nich artykuły były szczególnie wytrzymałe na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak opady deszczu czy śniegu, a nawet gradu, oraz na silny wiatr. Materiały, z których wykonuje się naświetlacze LED, nie mogą również być zbyt wrażliwe na niskie lub wysokie temperatury, muszą bowiem wytrzymywać zarówno mroźne zimy, jak i upalne lata. Dlatego też do produkcji naświetlaczy LED najlepsze firmy, takie jak Bemko, Anlux czy Ledvance, wykorzystują wyłącznie materiały najwyższej jakości, gwarantujące jak najniższą awaryjność sprzętu wynikającą z ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Do najpopularniejszych materiałów należą tu między innymi odlewy specjalnych stopów aluminium o podwyższonej wytrzymałości oraz szkło hartowane. W zależności od modelu możemy znaleźć urządzenia dostosowane nawet do stustopniowego zakresu temperatury – od czterdziestu stopni poniżej zera, aż do sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Pamiętajmy bowiem, że nie chodzi tu wyłącznie o temperaturę otoczenia, lecz przede wszystkim o temperaturę, do jakiej może nagrzać się wystawiony na intensywne działanie promieni słonecznych urządzenie.

Czy naświetlacze LED z oznaczeniem „eco” naprawdę są ekologiczne?

Naświetlacze LED oznaczane nazwą lub symbolem „eco” na pewno należą do jednych z najbardziej przyjaznych środowisku metod oświetlenia. Technologia, w której zostały wykonane, czyli technologia LED, sama w sobie jest już jedną z najbardziej ekologicznych dostępnych na rynku metod oświetlenia. Osiąga ona wyjątkowo dobre wyniki nawet przy bardzo niskim poborze energii. Ponadto technologia LED, w przeciwieństwie to większości innych technologii wykorzystywanych w oświetleniu, takich jak choćby popularne jeszcze kilka lat temu tradycyjne żarówki, wiąże się z bardzo niskim poziomem emisji ciepła. Dzięki temu diody LED są w stanie świecić przez nawet do pięćdziesięciu tysięcy godzin! Pozwala to zredukować ilość odpadów związanych z przepalaniem się diod. Jednocześnie warto zauważyć, że wszystkie odpady powstające w wyniku eksploatacji oświetlenia LED są w stu procentach biodegradowalne i nie zawierają potencjalnie szkodliwych substancji takich jak rtęć czy inne ciężkie metale.

Ekologiczne naświetlacze LED

Dzięki wspomnianym już wcześniej udogodnieniom, które często idą w parze z naświetlaczami LED, takim jak czujniki ruchu czy zmierzchu, nie musimy również przejmować się, że zużycie energii wzrośnie jeśli zapomnimy przed snem czy przed wyjściem o świcie do pracy wyłączyć światło. Automatyczne włączanie i wyłączanie systemu oświetlenia nie tylko zapobiega takim przypadkom, lecz również przyczynia się do znacznych oszczędności poprzez zmniejszenie zużycia energii, a przy tym zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Co istotne, w przeciwieństwie do żarówek fluorescencyjnych i halogenowych diody LED są całkowicie odporne na częste włączanie i wyłączanie. Nie potrzebują one również czasu na nabranie odpowiedniej mocy, bowiem działają na pełnych obrotach już od momentu włączenia światła.

Czy moc naświetlacza LED jest oznaczana tak samo, jak moce tradycyjnych żarówek, czyli na przykład 100 W, 150 W lub 200 W?

Przy wyborze naświetlacza LED nie powinniśmy szukać tak wysokich oznaczeń, jak w przypadku tradycyjnych żarówek, czyli na przykład 100 W, 150 W czy 200 W. Musimy bowiem zwrócić uwagę na to, że oznaczana w ten sposób moc nie ma nic wspólnego z faktyczną mocą oświetlenia. Odzwierciedla ona wyłącznie to, ile prądu pobiera urządzenie, czyli w przypadku żarówki o mocy 100 W – 100 Wh.
W przypadku naświetlaczy LED faktyczną moc, z jaką świeci urządzenie, opisuje się zwykle poprzez liczbę lumenów, głównie ze względu na to, że naświetlacze LED dają o wiele silniejsze światło przy niskim poborze prądu. Aby porównać moc urządzenia LED z mocą urządzenia halogenowego, wystarczy całkowitą liczbę lumenów naświetlacza LED podzielić na dziesięć. Da nam to przybliżoną moc urządzenia halogenowego, dającego tę samą ilość światła, wyrażoną w watach.

Jak zatem poznać faktyczną moc naświetlacza LED? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jaką efektywność świetlną danego urządzenia deklaruje producent. Dobrej jakości urządzenie powinno emitować około 80 lm/W. Aby określić, ile lumenów faktycznie emituje dany naświetlacz, wystarczy pomnożyć tę liczbę przez liczbę watów – naświetlacz o mocy 10 W będzie zatem emitował 800 lm, podczas gdy w przypadku naświetlacza pięćdziesięciowatowego wartość ta zwiększy się aż do 4000 lm. Dzieląc 4000 lm na dziesięć, otrzymujemy liczbę 400 W. Jasne jest zatem, że naświetlacz LED o mocy 50 W emituje aż ośmiokrotnie jaśniejsze światło od urządzenia halogenowego o tej samej mocy. Dlatego też nie powinniśmy oceniać mocy naświetlaczy LED na takiej samej podstawie, na jakiej oceniamy żarówki halogenowe czy tradycyjne. Tam, gdzie stuwatowa żarówka mogłaby nie wystarczyć, stuwatowe urządzenie LED będzie już bowiem wielokrotnie za silne.

Kiedy warto zdecydować się na naświetlacze LED o niższych mocach, czyli 10 W, 12 W i 20 W?

Naświetlacze LED o mocach rzędu 10 W, 12 W lub 20 W to naświetlacze w zupełności wystarczające do oświetlenia powierzchni takiej jak na przykład fasada domu jednopiętrowego. Urządzenia o niskich mocach sprawdzą się również jako główne źródło światła w garażu służącym jedynie do zaparkowania auta, natomiast przy podjeździe do garażu do zachowania stuprocentowego bezpieczeństwa wystarczy nam w zupełności naświetlacz o mocy 20 W. Podobnie do oświetlenia całego podwórka możemy użyć kilku naświetlaczy o mocy 20 W, rozmieszczonych wokół posesji lub w miejscach, w których najczęściej potrzebujemy dodatkowego światła, czyli na przykład obok ścieżki prowadzącej od bramy wejściowej na posesję do głównych drzwi domu. Naświetlacze o tej mocy zdecydowanie dadzą nam we wszystkich tych przypadkach wystarczającą ilość światła.

To, że możemy bez obaw zdecydować się na naświetlacze o najniższym poborze energii i jednocześnie mieć pewność, że dawane przez nie światło nie będzie zbyt słabe, wynika z faktu, że nawet naświetlacze LED o najniższej mocy wytwarzają światło wielokrotnie silniejsze niż na przykład lampy halogenowe czy tradycyjne żarówki. Dlatego też nie należy pochopnie wybierać naświetlaczy o zbyt wysokich mocach, kierując się doświadczeniem płynącym z jasności oświetlenia innych rodzajów lamp czy żarówek. Wielokrotnie silniejsze światło z naświetlacza LED może bowiem stać się poważnym problemem i zwyczajnie oślepiać nas lub naszych gości, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na naświetlacz z czujnikiem ruchu.

W jakich miejscach warto zainstalować silniejsze naświetlacze LED o mocy z zakresu 30-50 W?

Są jednak oczywiście miejsca, w których najlepiej sprawdzą się silniejsze naświetlacze LED o mocach od 30 W do 50 W. Jeśli chcemy oświetlić fasadę budynku dwupiętrowego lub wyższego, zdecydowanie warto wybrać do tego celu naświetlacze o mocy 30 W, dzięki którym górne piętra nie będą nikły w ciemności. Naświetlacze o tej samej mocy możemy również z powodzeniem zastosować w garażu, jeżeli zamierzamy wykorzystywać go nie tylko jako miejsce parkingowe, ale również mały warsztat i przestrzeń do majsterkowania. Dzięki oświetleniu o takiej mocy będziemy w stanie bez problemu odnaleźć i umiejscowić poprawnie każdą najmniejszą śrubkę. Pamiętajmy jednak, aby w tej sytuacji koniecznie ustawić dwa naświetlacze z dwóch stron przestrzeni, w której zamierzamy majsterkować. Zapewni nam to optymalne oświetlenie każdego zakątka naszego warsztatu.

Naświetlacze LED 30-50 W

Naświetlacze LED o jeszcze wyższej mocy znajdują natomiast najczęściej zastosowanie nie na posesjach domów mieszkalnych, gdzie są już zdecydowanie zbyt intensywne. Urządzenia o mocy 50 W stosuje się jednak z powodzeniem w oświetlaniu przestrzeni takich jak choćby wielkopowierzchniowe parkingi strzeżone. Ich jasne światło pomaga bowiem dostrzec każdą niepowołaną osobę znajdującą się na zamkniętym terenie, nawet jeśli próbuje ona przemknąć kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów od najbliższego strażnika.

Dlaczego warto wybrać zewnętrzny naświetlacz LED z czujnikiem ruchu?

Zewnętrzny naświetlacz LED z czujnikiem ruchu jest dobrym rozwiązaniem jeżeli zamierzamy wykorzystać urządzenie jako główne źródło światła na przykład na podjeździe do garażu czy na ganku. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że oświetlenie zawsze włączy się dokładnie w momencie, w którym będzie nam potrzebne, oraz samo wyłączy bez naszej ingerencji, kiedy doświetlanie przestrzeni nie będzie akurat konieczne. Jest to wyjątkowo wygodne, ponieważ to, czy będziemy pamiętali o wyłączeniu światła za każdym razem nie będzie już istotne. Wyłączy się ono samoistnie, dzięki czemu nie zaskoczą nas nigdy zawyżone rachunki za prąd.

Czujniki ruchu w naświetlaczach LED mogą również stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed niechcianymi gośćmi lub włamywaczami. Jeśli ktoś zakradnie się na naszą posesję pod osłoną nocy, przy bramie, drzwiach wejściowych lub wjeździe do garażu spotka go bowiem niemiła niespodzianka. Gdy tylko wejdzie w zakres potrzebny przez czujnik ruchu do wychwycenia jego obecności, naświetlacze LED zapalą się automatycznie, płosząc potencjalnego złoczyńcę. Jeżeli jednak mieszkamy w okolicy, w której nasze podwórko mogą odwiedzać dzikie zwierzęta, takie jak choćby jeże czy kuny, lub po prostu udomowione koty czy psy naszych sąsiadów, powinniśmy pomyśleć o innym rozwiązaniu. Uruchamiające się bowiem co jakiś czas światło, spowodowane ruchem zwierzęcia, nie tylko bez potrzeby wykorzystuje energię elektryczną, lecz również może powodować dyskomfort u mieszkańców, sprawdzających co chwilę, czy i tym razem aby na pewno było to właśnie zwierzę, a nie potencjalny włamywacz.

Naświetlacz LED z czujnikiem ruchu

Opinie o zewnętrznych naświetlaczach LED z czujnikiem zmierzchu

Opinie o zewnętrznych naświetlaczach LED z czujnikiem zmierzchu, podobnie jak w przypadku naświetlaczy z czujnikiem ruchu, są zdecydowanie pozytywne. Urządzenia tego rodzaju najczęściej wykorzystuje się do oświetlania całego terenu posesji lub do podświetlania fasady budynku. Nowoczesne naświetlacze często łączą w sobie również te dwie funkcje, aby oświetlenie uruchamiane na podstawie czujnika ruchu brało pod uwagę także to, czy mamy dzień, czy noc, i włączało się tylko w tym drugim przypadku.

Czujniki zmierzchu są kolejną funkcją, dzięki której oświetlenie LED jest jednym z najbardziej energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań. Nie musimy bowiem pamiętać o tym, aby wraz z nadejściem świtu wstać i wyłączyć lampy – czujnik zrobi to za nas, a my możemy spokojnie pospać do południa. Wieczorem natomiast, kiedy będziemy późno wracać z pracy, nie musimy zastanawiać się, czy ktoś włączył już oświetlenie. Uruchomi się ono automatycznie, a nas przywita dobrze oświetlone podwórko.

Czy naprawa naświetlaczy LED jest kosztowna?

Naprawa naświetlacza LED, który uległ uszkodzeniu, jest zazwyczaj zdecydowanie tańsza niż zakup nowego urządzenia tego samego rodzaju. Wynika to z faktu, że przy rozwijaniu technologii LED zwrócono uwagę na to, aby wszystkie zastosowane w niej rozwiązania były jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Dlatego wbrew ogólnej tendencji koncernów do produkowania sprzętów, które wytrzymają tylko kilka lat, po których ich naprawa będzie niemożliwa lub nieopłacalna, oświetlenie LED jest odporne na problemy związane z upływem czasu, a w większości urządzeń szkody spowodowane całkowitym zużyciem określonej części da się naprawić wyłącznie poprzez wymianę uszkodzonego elementu.

Dzięki temu, naświetlacze LED są odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobro planety i przyczynić się do obniżenia ilości produkowanych przez nas codziennie odpadów, zwłaszcza elektronicznych. Są również dobrym pomysłem jeżeli chcemy zainwestować w oświetlenie, z którego będziemy mogli korzystać przez wiele lat, nie obawiając się poważnych awarii i idących za nimi ogromnych kosztów wymiany jednak dość drogiego sprzętu. Pamiętajmy jednak, aby wszelkie naprawy zlecać specjalistom o odpowiednich kwalifikacjach. Doświadczony elektryk poradzi sobie z wymianą zużytego elementu o wiele szybciej i o wiele sprawniej niż my, unikając przy tym niebezpieczeństw, na które mogłyby się w razie amatorskiej próby samodzielnej naprawy narazić osoby absolutnie do tego niewykwalifikowane.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?