Drewniane motylki ozdoby w pokoju dla dziecka

Oświetlenie pokoju dziecięcego z hurtownią elektryczną Alkan

This is a parallax text block. Click the edit button to change this text.

Oświetlenie pokoju dziecięcego z perspektywy rodzica powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Aby dziecko było w pełni zadowolone z wystroju swojej sypialni, musimy jednak wziąć pod uwagę nie tylko czysto pragmatyczne aspekty. Konieczny może więc okazać się wybór takich produktów, które jednocześnie będą skutecznie rozjaśniać cały pokój lub doświetlać na przykład przestrzeń pracy w obrębie biurka, a przy tym zachowają ozdobny charakter i sprawią, że najmłodszy członek rodziny będzie czuł się w danym pomieszczeniu jak najbardziej komfortowo. Ważne jednak będzie tu nie tylko wybranie produktów udekorowanych postaciami ze znanych bajek czy młodzieżowymi gwiazdami muzyki, lecz również odpowiedni dobór mocy i rozmieszczenia źródeł światła. Zobaczmy więc, jak zaplanować idealne oświetlenie do pokoju dziecięcego!

Spis treści:
Wystrój wnętrza
Sypialnia noworodka
Zmiana wystroju w królestwie kilkulatka
Zaangażuj pociechę do pomocy w wyborze wystroju
Postaw na ozdobne światła
Nie zapominaj o funkcjonalności
LED-y jako idealne rozwiązanie do sypialni malucha
Bezpieczeństwo i energooszczędność
Nasza oferta

Nie tylko oświetlenie, czyli jak dobrać odpowiednie produkty do wystroju wnętrza pokoju dziecięcego z oferty hurtowni elektrycznych

Wybór produktów oświetleniowych z ofert hurtowni elektrycznych to zwykle wcale nie pierwsza rzecz, o jakiej myślimy, planując wystrój przyszłego pokoju dziecięcego. Przed narodzinami najmłodszego członka rodziny rodzice często zaczynają od o wiele bardziej ogólnych przygotowań, aby ostatecznie ustalić wygląd tego wyjątkowego pomieszczenia jeszcze zanim młody człowiek przyjdzie na świat. Kolor ścian oraz dodatków wciąż często zależny jest od jego płci – dla dziewczynek tradycyjnie zarezerwowany jest róż, dla chłopców natomiast błękit. Dziś jednak coraz częściej rodzice decydują się także na neutralne kolory z palety szarości, brązów czy zieleni. Do określonej gamy barw dobiera się inne elementy wystroju takie jak pościel, zasłony, a niekiedy nawet kolor mebelków, a w końcu także lampki, abażury i oświetlenie dekoracyjne. Jak dobrać odpowiednie produkty do przyszłej sypialni noworodka? Zobaczmy!

Oświetlenie pierwszej sypialni nowo narodzonego malucha

Planując rozmieszczenie lamp i kinkietów w sypialni nowo narodzonego malucha musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że muszą one spełniać dwa podstawowe cele: po pierwsze powinny one sprzyjać zdrowemu rozwojowi najmłodszego członka naszej rodziny, po drugie – dawać maluchowi poczucie bezpieczeństwa nawet wówczas, gdy w pobliżu nie ma akurat rodziców.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię należy po pierwsze wziąć pod uwagę fakt, że noworodki podczas pierwszych tygodni życia najlepiej czują się w półmroku. Ich wrażliwe, jeszcze niezbyt wyraźnie widzące oczy są bowiem zupełnie nieprzystosowane do ostrego światła. Wybierając lampki nocne dające niewielką ilość ciepłego światła gwarantujemy maluchowi bezpieczny okres przejściowy pomiędzy ciemnością, do której przyzwyczaił się w brzuchu mamy, a światłem dziennym, do którego jego wzrok przywyknie po kilku pierwszych miesiącach. Dlaczego to takie ważne? Narażanie oczu malucha na kontakt ze zbyt intensywnym oświetleniem może bowiem skutkować problemami z właściwym ukształtowaniem zmysłu wzroku.

Pokój dla małego dziecka urządzony na niebiesko

Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy w sypialni niemowlęcia zamontować lampy sufitowej. Należy jednak wybierać taką, która świecić będzie delikatnym, ciepłym światłem, przy którym rodzice będą mogli swobodnie przebrać malucha czy go nakarmić, nie rażąc go jednocześnie zbyt jasnym i intensywnym strumieniem. Odpowiednim wyborem będą tu między innymi lampy LED z żarówkami o niskich mocach i niskich temperaturach barwy mieszczących się w zakresie od 2700 K do maksymalnie 3200 K.

Tak delikatne światło sprawdzi się również podczas snu – wielu rodziców zauważa, że maluchy śpią o wiele spokojniej, a dzięki temu również dłużej w pomieszczeniach, w których zamontowane zostały niezbyt mocne lampki LED. Często zaleca się ich wykorzystywanie także podczas drzemek w ciągu dnia, kiedy jasne światło słoneczne mogłoby rozpraszać malucha i sprawiać, że będzie on miał trudności z zaśnięciem. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie tu zasłonięcie okien odpowiednio grubą zasłoną lub roletą i uruchomienie dyskretnej lampki nocnej – czy to na baterie, czy podłączanej do prądu – która zagwarantuje dziecku spokojny sen i poczucie bezpieczeństwa w przytulnej, otulonej półmrokiem sypialni.

Projektując sypialnię dla nowo narodzonego malucha możemy oczywiście postawić na elementy ozdobne przeznaczone do pokoi dziecięcych, motywy kwiatowe oraz zwierzęce czy wizerunki postaci z popularnych bajek. Dla tak małego szkraba nie będzie to jednak miało początkowo zbyt dużego znaczenia, choć specjaliści podkreślają, że wykorzystanie ozdobnych lamp, w których światło wydobywa się z wnętrza obudowy i rozświetla sufit lub ściany pomieszczenia w tajemniczy dla niemowlęcia sposób, może przyczyniać się do szybszego rozwoju wyobraźni i kreatywności. Niemniej jednak na początkowym etapie życia malucha ważniejsze będzie dobranie odpowiednich mocy żarówek i ogólne przystosowanie pomieszczenia do jego potrzeb. Z czasem jednak nasza pociecha dorasta i chce sam ingerować w to, jak wygląda pomieszczenie, w którym spędza ona najwięcej czasu.

Zmiana wystroju w królestwie kilkulatka

Kiedy maluch kończy kilka lat, często sam chce samodzielnie decydować o tym, jak wygląda jego małe królestwo. Dzieci zwykle mają wiele pomysłów na raz i warto pomóc im nieco wybrać ten najlepszy. W licznych czasopismach, magazynach czy na portalach internetowych zajmujących się tematyką wystroju wnętrz znajdziemy wiele ciekawych patentów i pomysłów na to, żeby dziecięcy pokój był piękny jak z bajki. Zanim jednak wprowadzimy jakiekolwiek zmiany, dobrze jest porozmawiać z dzieckiem i wysłuchać jego pomysłów. Niektóre mogą wydać się bardzo dziwne, inne natomiast naprawdę interesujące. Podejmując ostateczne decyzje nie zapominajmy, że przez dłuższy czas to nasz maluch będzie głównym mieszkańcem tego konkretnego pomieszczenia. Dobrze, żeby naprawdę mu się w ono podobało i żeby dobrze się w nim czuł. Jeżeli jednak nie chcemy w bardzo krótkim czasie po raz kolejny zmieniać wystroju sypialni naszej pociechy, postawmy na dobrą, neutralną podstawę, a klimat zbudujmy dodatkami. Jeśli w chwili obecnej maluch uwielbia jakiegoś bohatera z bajki, zawsze możemy postawić jego figurkę, pluszaka czy powiesić kilka ozdobnych plakatów. Nie musimy od razu kupować mebli i tapety z jego podobizną – pamiętajmy, że dzieci często zmieniają obiekty fascynacji i coraz częściej są świadome tego, że coś wyszło z mody, przez co kosztowny zakup może okazać się pożądaną dekoracją tylko na krótką chwilę.

Zaangażuj pociechę do wspólnego planowania wystroju

Dobrym pomysłem będzie również zaangażowanie dziecka w przygotowania do zmiany wystroju jego sypialni. Nie od dziś wiadomo, że jeśli coś zrobi się samemu, bardziej docenia się wartość tej rzeczy. Nie chodzi oczywiście o to, żeby nasz maluch sam skręcał swoje łóżko, czy malował ściany. Może jednak samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą wyboru kolorów, jakie będą przeważać w pomieszczeniu po zmianie wystroju, kupna nowej pościeli podczas wizyty w sklepie, a także samemu ułożyć zabawki na półkach lub wybrać grafikę, którą rodzice następnie namalują lub nakleją na ścianie. Rodzice natomiast powinni pomóc nie tylko w ostatecznym wykonaniu projektu młodego człowieka, lecz również w odpowiednim zaplanowaniu źródeł światła w pomieszczeniu – tak, aby było jednocześnie dekoracyjne i funkcjonalne.

Jeśli chcesz stworzyć prawdziwie bajkowy klimat, postaw na światło

Oczywiście nie od dziś wiadomo, że w dekoracyjnym oświetleniu najważniejszy jest nie jeden główny snop, ale wiele mniejszych, niezależnych punktów światła. Aby stworzyć magiczny klimat w pokoju dziecięcym, warto pomyśleć o lampce nocnej w ozdobnym kształcie, której delikatne światło stanowić będzie wystarczającą ochronę przed wszelkimi potworami, jakie kryć mogą się pod łóżkiem lub w szafie kilkulatka. Dodatkowo można także wykorzystać liczne maleńkie diodowe światełka, które sprawdzą się zarówno w pokoju małej księżniczki, jak i przyszłego astronauty. Połączenie tych pozornie niewielkich i niezbyt rzucających się w oczy dekoracji z głównym źródłem światła w postaci ciekawego klosza czy ozdobnego, kolorowego abażura zwisającego z sufitu sprawi, że pomieszczenie będzie przytulne, a możliwość stopniowania natężenia oświetlenia pozwoli na jego wykorzystanie zarówno podczas zabawy, jak i podczas wypoczynku.

Sypialnia w niebieskie gwiazdki

Nie zapomnij o funkcjonalności, czyli planowanie przestrzeni pracy i zabawy

Planując wystrój pomieszczenia przeznaczonego przede wszystkim dla naszej pociechy, musimy jednak pamiętać również o jego funkcjonalności. Już przy okazji pierwszej zmiany wystroju zainicjowanej przez kilkulatka warto więc pomyśleć o wydzieleniu osobnej przestrzeni do pracy, w której teraz będzie mógł on spokojnie rysować, a już niedługo zacznie odrabiać pierwsze szkolne zadania domowe i będzie uczył się pisać i czytać. Dobrym pomysłem jest tu ustawienie biurka w miejscu o możliwie największym dostępie naturalnego światła dziennego, które w ciągu dnia będzie wystarczająco jasne, by maluch mógł się bawić lub uczyć, nie przemęczając przy tym nadmiernie wzroku. Musimy jednak pamiętać także o długich jesiennych i zimowych wieczorach, podczas których konieczne będzie wykorzystanie dodatkowego źródła światła w postaci na przykład lampki biurkowej. Jej wybór warto uzależnić nie tylko od preferencji estetycznych naszej pociechy, lecz również od jej konstrukcji. Przy biurku malucha najlepiej sprawdzą się modele z możliwością obrócenia klosza tak, aby skierować strumień światła w miejsce, w którym najbardziej jest nam ono potrzebne. Ciekawe rozwiązanie stanowią także lampki o regulowanym ramieniu, które sprawdzą się zwłaszcza wówczas, gdy maluch lubi czytać przed zaśnięciem. Możemy wówczas ustawić łóżko tuż obok biurka i dzięki regulacji ramienia lampki uniknąć konieczności montażu kolejnego źródła światła – maluch będzie mógł po prostu ustawić ją odpowiednio w zależności od tego, czy akurat rysuje lub uczy się przy biurku, czy pogrąża się w lekturze, leżąc w łóżku przed snem.

Energooszczędne i bezpieczne rozwiązania z hurtowni elektrycznej, czyli oświetlenie pokoju dziecięcego za pomocą LED-ów

W hurtowniach elektrycznych znajdziemy dziesiątki rozwiązań przeznaczonych do oświetlenia pokoju dziecięcego wykonanych w technologii LED. Czym jest ta nowoczesna technologia i czy jest ona całkowicie bezpieczna dla naszego malucha? Czy warto wybrać LED-y zamiast popularnych dziś świetlówek kompaktowych, zwanych też żarówkami energooszczędnymi? Sprawdźmy, które z rozwiązań będzie najlepsze dla najmłodszego członka naszej rodziny!

LED – energooszczędność i bezpieczeństwo

Mianem LED-ów określa się lampy, które świecą dzięki zachodzącemu w specjalnie zaprojektowanych diodach zjawisku elektroluminescencji. Oznacza to, że w momencie, gdy przez diodę przepływa prąd elektryczny, zaczyna ona emitować światło. Urządzenia te pojawiły się na światowych rynkach stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilkanaście lat temu, jednak w tak krótkim czasie zdołały zyskać szerokie grono zwolenników. Dlaczego? To proste. Są one jednym z najbezpieczniejszych, a przy tym najbardziej energooszczędnych dostępnych dziś rozwiązań. W odróżnieniu od tradycyjnych żarówek oraz tak zwanych żarówek energooszczędnych, czyli świetlówek kompaktowych, nie wytwarzają one bowiem ciepła podczas pracy. Zużywają więc znacznie mniej energii, gdyż cały pobrany przez nie prąd przekształcany jest w strumień świetlny. Pozwala to na wykorzystanie ich także w całodniowym oświetlaniu pogrążonej w półmroku sypialni noworodka bez obaw o nagły wzrost rachunków za energię elektryczną. Jednocześnie LED-y są dostępne w szerokiej gamie barwnej – od lamp bardzo ciepłych, idealnych jako lampka nocna lub lampka do sypialni noworodka, po lampy o barwie neutralnej, które sprawdzą się jako główne źródło światła w pomieszczeniu, czy emitujące światło o zimnej barwie urządzenia idealne do oświetlenia biurka, przy którym młody człowiek uczy się czytać i pisać.

Ponadto urządzenia LED nie stanowią zagrożenia pożarowego w razie niedopasowania mocy żarówki do oprawy, co przy montażu żarówek energooszczędnych może wystąpić ze względu na niewłaściwe odprowadzanie ciepła i przegrzanie obudowy. Wykorzystując LED-y chronimy naszą pociechę także przed niebezpieczeństwem poparzenia w razie, gdyby ciekawość doprowadziła malucha do pomysłu dotknięcia źródła światła. W odróżnieniu od żarówek energooszczędnych, które emitują strumień świetlny dzięki zawartym w ich wnętrzu oparom rtęci, LED-y nie zawierają też żadnych niebezpiecznych substancji ani metali ciężkich. W razie przypadkowego rozbicia żarówki nie musimy więc obawiać się groźnych skutków zatrucia, które może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

Różowy pokój dla dziewczynki

Lampy LED idealne do sypialni malucha w ofercie sklepu internetowego hurtowni elektrycznej Alkan

W ofercie hurtowni elektrycznej dostępne są artykuły najwyższej jakości, dzięki którym możliwe będzie stworzenie bezpiecznej, ciekawie prezentującej się, a przy tym funkcjonalnej instalacji świetlnej w sypialni każdego malucha. Znajdziemy tu między innymi proste i geometryczne oprawy downlight, które idealnie sprawdzą się po zamocowaniu na suficie pomieszczenia jako główne źródło światła. W zależności od barwy danego modelu możemy zdecydować się na ich montaż zarówno w sypialni noworodka, jak i w królestwie kilkulatka czy ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. W tym pierwszym przypadku odpowiednim modelem będzie na przykład okrągła oprawa marki Spectrum z serii Fiale o mocy 6 W i temperaturze barwowej mieszczącej się w zakresie 2700-3200 K, w drugim natomiast warto przyjrzeć się na przykład modelowi marki GTV z serii Oris o mocy 13 W i neutralnej barwie 4000 K.

Jeśli chodzi o wyposażenie przygotowujące malucha do rozpoczęcia nauki w szkole, warto przyjrzeć się także dostępnym w sklepie internetowym lampkom biurkowym marki Kobi z serii Maluch i Mądrala. Są one dostępne w różnych wersjach kolorystycznych – od klasycznej bieli i czerni, przez żółć, czerwień, granat i zieleń – dzięki czemu z pewnością uda nam się wybrać model odpowiadający gustowi naszej pociechy. Zarówno nieco bardziej geometryczne modele z serii Mądrala, jak i bardziej zaokrąglone modele z serii Maluch wyposażone są w wygodny wyłącznik umieszczony na podstawie lampy, dzięki czemu nasza pociecha nie będzie musiała majstrować przy wtyczce, aby włączyć lub wyłączyć światło. Ponadto są one przystosowane do pracy z żarówkami LED o maksymalnej mocy 40 W i o standardowym dużym gwincie oznaczonym symbolem E27, które z również dostępne są w ofercie sklepu internetowego.

W sklepie internetowym nie brakuje również rozwiązań ozdobnych. W dekoracji sypialni malucha możemy wykorzystać na przykład ciekawie wyglądające nowoczesne rozwiązania w postaci podświetlenia konkretnych elementów wystroju za pomocą taśm LED w ciepłych i zimnych odcieniach białego światła. Interesującym pomysłem jest także umocowanie na ścianie sypialni sznurów niewielkich lampek LED, które można dowolnie ukształtować, tworząc na przykład kształt ulubionego zwierzęcia czy postaci z bajki naszej pociechy. Choć kiedyś rozwiązania tego typu były standardem przede wszystkim w okresie bożonarodzeniowym, dziś coraz częściej pojawiają się w wystroju wnętrz także w ciągu roku – być może przypadną one do gustu również naszej pociesze!

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?