Oświetlenie tarasu nocą

Oświetlenie tarasu z hurtownią elektryczną Alkan – wybierz oświetlenie odpowiadające twoim potrzebom

Oświetlenie tarasu z hurtownią elektryczną to najprostszy sposób na to, aby szybko i sprawnie dobrać odpowiednie lampy zewnętrzne, które spełnią wszystkie nasze wymagania. Posiadanie nawet niewielkiej przestrzeni do relaksu to wielkie szczęście, dlatego o dobór odpowiedniego oświetlenia należy zadbać niezależnie od tego, czy możemy się cieszyć przestronnym ogrodem, dużym i wygodnym tarasem, niewielkim balkonem lub małym przydomowym ogródkiem. Przy odpowiedniej aranżacji za pomocą właściwie dobranych źródeł światła będzie ona bowiem wyglądała jeszcze wspanialej. Dowiedzmy się więc, jak prawidłowo oświetlić taras z pomocą dostępnych w hurtowni elektrycznej Alkan produktów!

Spis treści:
Po co właściwie oświetlać taras?
Profesjonalny sprzęt z hurtowni elektrycznej do oświetlenia tarasu
Jakie typy oświetlenia dostępne w hurtowniach elektrycznych możemy zamontować na tarasie?
Zalety oświetlania tarasu lampami LED
Lampy LED dostępne w hurtowniach elektrycznych a oświetlenie drewnianego tarasu
Nowoczesne lampy LED do oświetlenia tarasu w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan

Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada, po co właściwie oświetlać taras

Pytanie, które może się niektórym z nas cisnąć na usta, jest bardzo podstawowe – po co tak właściwie oświetlamy tarasy? To proste. W naszym klimacie nawet podczas najcieplejszych i najdłuższych dni w roku już wczesnym wieczorem zaczyna zmierzchać. Kończy się więc czas wypoczynku na zewnątrz przy świetle słonecznym. Ponadto od kilku lat możemy zaobserwować, że przyjemnie ciepłe wieczory zdarzają się już nie tylko w czerwcu i lipcu, czyli wtedy, kiedy dzień jest najdłuższy. Ze względu na ocieplenie klimatu upalne noce, które moglibyśmy z przyjemnością spędzać na zewnątrz, mogą zdarzyć się nawet w kwietniu czy w październiku, kiedy słońce zachodzi już naprawdę wcześnie.

Bez oświetlenia tarasu nie będziemy mogli w takiej sytuacji na przykład kontynuować rozpoczętej jakiś czas temu lektury czy nadal wylegiwać się na leżaku z ulubioną łamigłówką czy czasopismem. Utrudnione będzie również rodzinne biesiadowanie oraz wszelkiego typu przyjęcia, które bez oświetlenia tarasu będą musiały przenieść się do wnętrza domu, choć niejednokrotnie wolelibyśmy pozostać jeszcze na tarasie i nacieszyć się przyjemnym, letnim wieczorem, a dzieci będą zmuszone tuż po zmroku wracać do domu zamiast jeszcze przez chwilę zająć się zabawą na powietrzu, a nie grami komputerowymi czy zabawą smartfonem. O ile fani romantycznych wieczorów przy świecach z pewnością szykują już na takie okazję setki świeczek, dla osób wybierających wygodniejsze rozwiązania idealne będzie po prostu zamontowanie odpowiednich źródeł światła na tarasie.

Oświetlenie tarasu to również świetne rozwiązanie jeśli chodzi o ozdobę domu. Niezależnie od tego, na jaki typ oświetlenia się zdecydujemy, zawsze będzie ono mogło pięknie podkreślić elewację budynku. Często wybieranym rozwiązaniem jest na przykład powieszenie kinkietów na ścianie domu, dzięki czemu światła malują piękne wzory na elewacji. Również delikatne, punktowe oświetlenie potrafi nadać bajkowego wyglądu – warto więc pomyśleć o takim, które ulokowane będzie w podłodze tarasu. Będzie ono też świetnym dodatkiem, jeśli zależy nam na mocniejszej iluminacji. Odpowiednie oświetlenie tarasu to również idealny sposób na uwidocznienie naszego domu, co sprawdzi się zwłaszcza wówczas, gdy znajduje się on przy ruchliwej ulicy lub gdy często wracamy do domu po zmroku.

Dlaczego do oświetlenia tarasu najlepszy będzie profesjonalny sprzęt z hurtowni elektrycznej?

Sprzęt dostępny w hurtowniach elektrycznych pozwoli nam oświetlić zarówno najmniejsze, jak i bardzo przestronne tarasy. Dlaczego jednak warto wykorzystywać tu przede wszystkim profesjonalny sprzęt dostępny w hurtowniach elektrycznych? Również na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta. Hurtownie elektryczne – w odróżnieniu od sieciowych marketów zajmujących się sprzedażą wszelkiego typu artykułów oświetleniowych, a także osprzętu elektrycznego czy elementów wystroju wnętrz – posiadają w swoich ofertach przede wszystkim produkty sprawdzonych, renomowanych marek. Nie znajdziemy tu podróbek z gatunku „made in China”, które mogłyby co prawda kusić nas ceną, lecz ich jakość pozostawia bardzo wiele do życzenia. Choć ceny mogą być więc wyższe, inwestycja w profesjonalny sprzęt z hurtowni elektrycznej z pewnością się nam opłaci, a wybrane przez nas oprawy czy lampy posłużą nam przez wiele lat, nie tylko przez jeden sezon.

Również z etycznego punktu widzenia warto wybierać produkty rodzimych producentów z Polski czy innych dobrze rozwiniętych krajów Europy czy Ameryki Północnej. Wynika to z faktu, że w tych częściach świata pracownicy zajmujący się wyrobem nie tylko elektrycznych artykułów mają zagwarantowane odpowiednie prawa pracownicze i otrzymują za swoją pracę pensje o ustalonej wysokości. Wybierając produkty „made in China”, wspieramy natomiast wielkie korporacje, które swoje fortuny zbijają na wyzysku taniej siły roboczej z krajów trzeciego świata. Zatrudniane przez takie firmy osoby często nie otrzymują wystarczającego wynagrodzenia, a w fabrykach w nieludzkich warunkach pracują nawet kilku- czy kilkunastoletnie dzieci. Wybór produktów renomowanych marek dostępnych w hurtowniach elektrycznych jest więc również etycznie i moralnie poprawnym działaniem.

Oświetlenie tarasu

Jakie typy oświetlenia dostępne w hurtowniach elektrycznych możemy zamontować na tarasie?

Na tarasie możemy zamontować właściwie każdy typ oświetlenia – od lamp halogenowych czy jarzeniowych przez lampy zasilane energią słoneczną aż po lampy LED podłączane do instalacji elektrycznej czy małe, przenośne łańcuchy świetlne zasilane bateriami lub akumulatorem. Każde z nich ma swoje zalety i wady oraz jest odpowiednie w różnych sytuacjach. Inne oświetlenie będzie nam potrzebne na niewielkim tarasie o niezbyt imponującej powierzchni, która przypominać może niekiedy typowy balkon w bloku czy wieżowcu, a inne na tarasie naprawdę przestronnym.

W przypadku mniejszego tarasu nie musimy jednak rezygnować ani z oświetlenia, ani z możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu. Możemy ustawić na nim niewielki stolik i dwa składane krzesła, aby cieszyć się nawet tą niewielką przestrzenią relaksu w ciągu dnia. Również wieczór – na przykład z lampką wina – nabierze tu znacznie bardziej romantycznego charakteru, jeśli dodamy klika punktów światła. Świetnie w tym celu sprawdzą się małe światełka LED, które można rozciągnąć wzdłuż barierki. Innym pomysłem jest wykorzystanie lampek solarnych, które w dzień łapią energię słoneczną, a w nocy świecą subtelnym światłem. Dla wspomnianych już wcześniej romantyków i fanów kolacji przy świecach idealne będą świeczniki i latarenki, a migoczący w nich ogień nada wspaniałej atmosfery każdemu wieczorowi.

Podobne rozwiązania możemy wykorzystać również na dużych tarasach, choć tu nasze pole do popisu jest znacznie większe. Poza wygodnymi meblami wypoczynkowymi, parasolem i roślinami mamy tu również miejsce na oświetlenie większą liczbą lampek LED czy gęściej rozmieszczonymi lampami solarnymi. Warto pomyśleć na przykład o instalacjach składających się z kilku lamp solarnych o kształtach przypominających kamienie, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju skalniak na tarasie. Zawsze pamiętajmy jednak o tym, że o wiele bardziej komfortowo będziemy się czuli w przestrzeni oświetlonej dużą liczbą mniejszych punktów świetlnych niż wówczas, gdy cały taras spróbujemy oświetlić jedną lampą o dużej mocy. Zwłaszcza, jeśli do tego drugiego celu wybierzemy lampę o mocnym, zimnym świetle, taras może sprawiać wrażenie chłodnego i po prostu nieprzyjemnego miejsca, w którym nie będziemy chcieli spędzać czasu. O wiele lepiej sprawdzą się tu lampy emitujące ciepłe światło o lekko żółtawej barwie.

W przypadku oświetlenia tarasów warto pamiętać również o tym, że najczęściej lampy będą znajdowały się na zewnątrz. Tym samym będą one narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak wysokie i niskie temperatury, opady deszczu, śniegu czy gradu, a także silne działanie promieni UV. Z tego względu warto wybierać lampy przeznaczone typowo do instalacji na zewnątrz. Będą one znacznie bardziej wytrzymałe, dzięki czemu całe zaaranżowane oświetlenie tarasu nie będzie wymagało wymiany już po jednym letnim sezonie. Ponadto lampy przystosowane do pracy na zewnątrz mają wyższy wskaźnik IP, który mówi nam między innymi o odporności artykułów elektrycznych na pył, kurz oraz wodę. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się nie tylko zabrudzenia ważnych elementów konstrukcji wewnętrznej lampy przez unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, ale też ustrzeżemy się niebezpiecznych awarii związanych z dostępem wody do urządzenia, co mogłoby stanowić nawet śmiertelne zagrożenie dla osób korzystających z tarasu.

Zalety oświetlania tarasu lampami i taśmami LED

Lampy oraz taśmy LED to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów oświetlania przestrzeni tarasów i balkonów. Oświetlenie tego typu charakteryzuje się bowiem licznymi zaletami, które sprawiają, że diody LED pojawiają się już nie tylko w naszych kuchniach i łazienkach, ale także w sypialniach, pokojach dziennych oraz właśnie w oświetleniu zewnętrznym. Co decyduje o tak dużej popularności lamp LED?

Ich najważniejszą zaletą jest bez wątpienia energooszczędność. Musimy tu zaznaczyć, że mocy lampy LED nie dobiera się w ten sam sposób, w jaki dawniej dobieraliśmy moc tradycyjnych żarówek. Lampa LED o mocy 40 W nie będzie bowiem odpowiednia do oświetlenia niewielkiego i niezbyt wymagającego pomieszczenia, lecz raczej do całkiem przestronnego salonu. Wynika to z faktu, że zużywając znacznie mniejszą ilość energii, diody LED są w stanie wyprodukować bardzo dużo lumenów, w których mierzy się faktyczną ilość światła wytwarzaną przez dane urządzenie. Dzięki temu energia, która byłaby potrzebna do oświetlenia niewielkiego schowka żarówką halogenową czy jarzeniową w zupełności wystarczy nam na rozmieszczenie kilkunastu niewielkich i niezbyt intensywnie świecących lamp LED na powierzchni całego tarasu. Dzięki temu uzyskamy przyjemne, rozproszone światło, które pozwoli nam cieszyć się wieczornym relaksem na zewnątrz.

Lampy LED są ponadto uznawane za jedne z najbardziej przyjaznych środowisku. Wynika to nie tylko z faktu, że zużywają najmniej energii. Równie istotne jest to, że są one naprawdę trwałe – jedna żarówka LED dobrej firmy może wystarczyć nam nawet na kilkanaście lat. Oznacza to, że eksploatacja lamp LED nie przyczynia się do wzrostu ilości elektrośmieci, które są bardzo niebezpieczne dla wszystkich ekosystemów. Ponadto – w odróżnieniu od lamp jarzeniowych czy halogenowych – do produkcji lamp LED nie wykorzystuje się szkodliwych substancji, które po przypadkowym stłuczeniu żarówki wydostałyby się do środowiska, a w przypadku niewyrzucenia żarówki do odpowiedniego pojemnika z pewnością przedostaną się do niego na wysypisku.

Dodatkowo zarówno lampy, jak i taśmy LED mogą wytwarzać albo zimne, albo ciepłe światło. Dlatego jeżeli zależy nam na bardziej chłodnym i nieco industrialnym wystroju tarasu, możemy zdecydować się na LED-y o barwie zimnej białej, podczas gdy osoby preferujące dyskretny blask świec w wersji nieco bezpieczniejszej, jeśli chodzi o przepisy pożarowe, mają do wyboru LED-y o ciepłej, żółtej barwie.

Taśma digital LED Superline do oświetlania tarasu

Lampy LED dostępne w hurtowniach elektrycznych a oświetlenie drewnianego tarasu

Hurtownie elektryczne proponują nam dziś szeroki wybór lamp LED, które polecane są szczególnie do oświetlania tarasów drewnianych. Dlaczego jednak to właśnie drewniane tarasy są idealnym miejscem do montażu oświetlenia LED? Otóż LED-y to obecnie najmniej nagrzewające się źródła światła dostępne na rynku. Jak dobrze wie każdy, kto spróbował kiedyś przez nieuwagę wykręcić dopiero co zgaszoną żarówkę, zarówno tradycyjne żarówki, jak i żarówki energooszczędne, czyli wszelkiego typu halogeny i jarzeniówki, bardzo mocno nagrzewają się przy emisji światła.

W przypadku lamp LED mamy natomiast do czynienia z o wiele mniejszą ilością emitowanego ciepła. Wpływa to nie tylko na wydajność samej żarówki, która nie przegrzewa się i nie przepala, a dzięki temu może służyć nam nawet przez kilkanaście lat. Jest to również bardzo ważne w przypadku montażu oświetlenia w domach drewnianych lub właśnie na drewnianych tarasach. Aby do minimum zredukować zagrożenie pożarem, który mógłby powstać w wyniku przegrzania instalacji świetlnej lub w przypadku nieupilnowania zapalonych świeczek, warto wybrać tu właśnie lampy LED.

Nie zapominajmy jednak, że w przypadku montażu na przykład taśm z diodami LED zawsze konieczne będzie zamontowanie również listwy odpowiedzialnej za odprowadzanie ciepła i poprawną cyrkulację powietrza pomiędzy taśmą a powierzchnią, do której chcemy ją przymocować. Również lampy LED powinny być montowane tak, aby nie przegrzewały się z powodu braku dostępu powietrza do obudowy. Obudowa i radiator w lampie LED mogą się bowiem nieznacznie nagrzewać. Co prawda szacuje się, że osiągają temperaturę nawet trzydziestokrotnie niższą niż inne źródła światła, lecz przy braku odpowiedniego montażu również one mogą stanowić zagrożenie. Nie musimy jednak obawiać się, że nasze dziecko czy my sami poparzymy się rozmieszczonymi na niezbyt dużej wysokości na barierkach tarasu diodami. Po stronie strumienia światła LED emituje bowiem naprawdę niewielką, prawie niewyczuwalną ilość ciepła – nie może więc być mowy o żadnych poparzeniach.

Nowoczesne lampy do oświetlenia tarasu w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan

Wiemy już, że odpowiednie, profesjonalne oświetlenie z hurtowni elektrycznej może zamienić nasz taras w bajkową krainę. Przyjrzyjmy się więc kilku najbardziej wyróżniającym się produktom, jakie w tej kategorii oferuje nam hurtownia elektryczna Alkan.

Dla tych, dla których najważniejszą funkcją tarasu jest to, aby był on miejscem częstych romantycznych wieczorów czy kolacji – przy świecach lub bez – najbardziej odpowiednie będą małe, delikatne punkty światła, jakie stworzą lampki solarne. Lampki tego typu magazynują energię słoneczną w ciągu dnia i dzięki niej świecą w nocy. Są więc jeszcze bardziej ekologiczne niż lampy LED! W ofercie hurtowni Alkan znajdziemy między innymi wyjątkowo dekoracyjne lampy solarne, które w dzień wyglądają jak nieduże, jasne kamienie, a w nocy świecą delikatnie, przyciągając spojrzenia do ciekawej formy.

Jeżeli planujemy urządzić cały dom w stylu retro i chcielibyśmy wybrać również odpowiednio stylizowane wyposażenie na taras, warto pomyśleć o lampach imitujących popularne dawno temu lampy gazowe, które kilkadziesiąt lat temu stały w rynkach i parkach większych i mniejszych miast. W tej kategorii hurtownia elektryczna Alkan proponuje nam liczne modele kinkietów i opraw wiszących renomowanej marki Ans Lighting w różnych kolorach, spośród których z pewnością warto zwrócić uwagę między innymi na:

  • dwa różne modele opraw ogrodowych w kolorze satynowego srebra (Tytan Classic i Tytan Minor),
  • wiszący model Rega w kolorze czarnym,
  • oraz wiszącą oprawę ogrodową Metus Decor w kolorze starego złota.

Miłośnicy nowoczesności docenią z pewnością proste i minimalistyczne, lecz mimo to dekoracyjne modele takie jak choćby gładkie, czarne oprawy Troy A Uno oraz ich nieco większą wersję Troy B Duo. Te modele przeznaczone są do montażu bezpośrednio na elewacji budynku. Jeśli nie chcemy montować oświetlenia na zewnętrznych ścianach domu, zarówno w funkcji oświetlenia, jak i idealnej ozdoby nowoczesnego i modnego tarasu sprawdzą się na przykład klasyczne słupki LED, takie jak choćby model Inox Albero B Plus czy GTV Jardi-P. Możemy z łatwością zamontować je w wybranym miejscu na tarasie, na przykład oświetlając wejście do domu.

Każde z dostępnych w hurtowni elektrycznej Alkan źródeł zewnętrznego oświetlenia jest odporne zarówno na trudne warunki atmosferyczne, jak i na pył i kurz, które mogą gromadzić się na tarasach czy balkonach. Dodatkowo wszelkie oprawy, lampy oraz słupki odporne są również na działanie wilgoci oraz wody, a ich szczelna konstrukcja nie pozwala na kontakt elementów połączonych z prądem elektrycznym z wodą z opadów atmosferycznych czy nawet z bryzgami wody choćby z ogrodowego węża. Zawsze powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby zachować pełne bezpieczeństwo podczas montażu nowych elektrycznych urządzeń oświetleniowych, a jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji, warto zwrócić się w tej sprawie do doświadczonego elektryka.

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Potrzebujesz pomocy?