Przedłużacze bębnowe w hurtowniach elektrycznych

Przedłużacze bębnowe w hurtowniach elektrycznych – poznaj zastosowanie

Przedłużacze bębnowe, dostępne między innymi w hurtowniach elektrycznych, stanowią jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w sytuacji, gdy potrzebujemy doprowadzić zasilanie do urządzeń znajdujących się na terenie budowy. W ofertach producentów znajdziemy zarówno przedłużacze pozwalające na podpięcie urządzeń elektrycznych do standardowego, jednofazowego napięcia, jak również na podłączenie wymagających tego maszyn do tak zwanej siły. Czym różnią się dostępne dziś na rynku przedłużacze bębnowe i jak wybrać ten właściwy? Odpowiadamy!

Spis treści:
Czym są przedłużacze i jak ich używać?
Wybieramy długość kabla
Zwijaki bębnowe

Encyklopedia hurtowni elektrycznej Alkan – czym właściwie są przedłużacze bębnowe i jak ich poprawnie używać? Wybór długości kable i gniazd

Dostępne w licznych hurtowniach elektrycznych przedłużacze bębnowe to urządzenia, które dzięki wykorzystaniu mającego formę bębna zwijaka pozwalają na szybkie zwinięcie lub rozwinięcie przedłużacza niezależnie od jego długości. Zwijaki przedłużaczy bębnowych mają zazwyczaj dodatkowy uchwyt, który ułatwia kręcenie zamocowanym na metalowej podstawie bębnem. Niekiedy przedłużacze o dłuższych kablach wyposażane są także w przycisk, którego wciśnięcie powoduje zwijanie się przewodu, podobnie jak dzieje się to na przykład w odkurzaczach.

Jaką długość może mieć kabel na bębnie?

W formie przedłużaczy bębnowych na rynku dostępne są zarówno przedłużacze o zasięgu zaledwie 15 m, jak i takie, których zasięg przekracza nawet 100 m. W przypadku przedłużaczy o krótszych kablach zwijak dodatkowo wyposażony jest w uchwyt, który pozwala na przenoszenie zwiniętego przedłużacza w zależności od naszych potrzeb, natomiast przedłużacze o kablach, których długość przekracza 50 m, często mają przy podstawie zamocowane kółka, które pozwalają na wygodny transport. Wynika to oczywiście ze zbyt dużej wagi przedłużacza bębnowego o ponad 50-metrowym kablu, która uniemożliwia zwyczajne przenoszenie urządzenia. Na rynku dostępne są również bębnowe przedłużacze przystosowane do stałego przykręcenia do podłogi lub ściany, które wykorzystuje się w magazynach oraz warsztatach.

Gniazda w przedłużaczu bębnowym

Wiemy już, że przedłużacz bębnowy to nawinięty na zwijak przewód, który pozwala na podpięcie zasilania nawet wówczas, gdy jest ono nam potrzebne w znacznej odległości od gniazda elektrycznego. Czy jednak przewód ten jest standardowym przedłużaczem, na którego jednym końcu znajduje się wtyczka, a na drugim gniazdo? Nie do końca. Rzeczywiście, na końcu rozwijanego z bębna przewodu znajduje się wtyczka. Przewodu jednak nie należy rozwijać do końca po to, by znaleźć umieszczone na drugim końcu gniazdo. Gniazda w przedłużaczach bębnowych umieszczane są bowiem na boku bębna. Zwykle znajdziemy tam trzy lub cztery gniazda, które mogą różnić się między sobą różnymi cechami charakterystycznymi. Ten sam przedłużacz bębnowy może być na przykład wyposażony w gniazda 230 V, z uziemieniem lub bez, a jednocześnie posiadać również gniazdo trójfazowe, z gniazdem 16A i otworem dopasowanym do wtyczek o 4 lub 5 bolcach.

Jak wybrać odpowiednie gniazdo?

Sprawdzenie, w jakie gniazda wyposażony jest dany przedłużacz bębnowy, jest według specjalistów z hurtowni elektrycznej Alkan istotne nie tylko wówczas, gdy musimy zastanowić się, jakie urządzenie podłączamy i jakiego wymaga ono zasilania. Już przed zakupem warto zastanowić się, z jakiego napięcia najczęściej planujemy korzystać, a jakie będzie nam potrzebne bardzo rzadko lub wręcz wcale. Dlaczego? Wiele z dostępnych na rynku modeli przedłużaczy bębnowych jest wyposażonych zarówno w gniazda przeznaczone do podłączenia zasilania jedno-, jak i trójfazowego. Znajdziemy jednak również modele posiadające wyłącznie gniazda 230 V lub wyłącznie gniazda 400 V. Wśród tych drugich, w starszych modelach znajdziemy jeszcze gniazda dopasowane do wtyczek czterobolcowych; nowsze modele wykorzystują właściwie wyłącznie wtyczki oraz gniazda pięciobolcowe, na których konstrukcję ma wpływ zastosowanie dodatkowego przewodu uziemiającego. Przed zakupem warto więc dokładnie sprawdzić, w jakie gniazda wyposażony jest dany model przedłużacza bębnowego. Jeżeli przewidujemy podłączanie do przedłużacza wyłącznie urządzeń przeznaczonych do pracy na prądzie jednofazowym lub wyłącznie na prądzie trójfazowym, możemy oczywiście zdecydować się na urządzenie wyposażone w trzy lub cztery gniazda tego samego typu. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest jednak wybranie przedłużacza bębnowego z wmontowanymi gniazdami obu typów, dzięki czemu w razie potrzeby będziemy mogli wykorzystać go do podłączenia zarówno urządzeń przeznaczonych do pracy na sile, jak i na standardowym napięciu.

Zwijak bębnowy do ogrodu

Jak działają przedłużacze bębnowe i jak poprawnie ich używać?

Znamy już budowę przedłużaczy bębnowych, lecz sama wiedza o budowie nie wystarczy, aby wiedzieć, jak poprawnie używać tych urządzeń. Istnieje bowiem kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać podczas pracy z przedłużaczem bębnowym. Nie zapominajmy, że jest to urządzenie elektryczne, podłączane do napięcia, a przez to wszelkie ewentualne jego uszkodzenia lub awarie mogą stanowić potencjalnie poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Rozwiń przewód!

Pierwszą i najważniejszą zasadą korzystania z przedłużacza bębnowego jest konieczność całkowitego rozwinięcia przewodu przed rozpoczęciem pracy. Choć mogłoby się to wydawać zbędne w sytuacji, gdy nasz przedłużacz ma długość znacznie przekraczającą tę, której akurat potrzebujemy, należy o tym zawsze pamiętać z jednego prostego powodu. Otóż podczas pracy każdy przewód nieznacznie się nagrzewa, a w sytuacji, gdy przewód jest zwinięty, odprowadzanie z niego ciepła jest znacząco zaburzone. Może to prowadzić do przegrzania kabla, a nawet nadpalenia izolacji czy w skrajnych sytuacjach wręcz do pożaru. O ile w przypadku krótkotrwałej pracy przy niższych napięciach problemy z nadmiernym wytwarzaniem ciepła mogą być niemal niezauważalne, o tyle gdy planujemy korzystanie z przedłużacza przez dłuższy czas – a już z pewnością wówczas, gdy podłączamy go do zasilania trójfazowego – konieczne jest rozwinięcie całej długości przewodu, aby mógł on bez zakłóceń odprowadzać wyprodukowane ciepło.

Wybierz właściwe napięcie

Inną kwestią, o której niewprawnym użytkownikom przedłużaczy bębnowych zdarza się zapomnieć, jest podłączanie urządzenia do właściwego napięcia. Jest to istotne przede wszystkim w przypadku tych przedłużaczy, których bęben wyposażony jest zarówno w gniazda o napięciu 230 V, jak i w gniazda siłowe o mocy 400 V. Wówczas musimy zawsze zwracać uwagę na to, aby wtyczka przedłużacza znajdowała się we właściwym gnieździe. Jeżeli bowiem podepniemy ją do gniazda 230 V, a do siłowego gniazda na bębnie przypniemy na przykład betoniarkę, urządzenie może albo po prostu nie zadziałać, albo ulec poważnej awarii. Podobnie będzie, jeżeli wtyczka przedłużacza będzie umieszczona w gnieździe siłowym 400 V, a my podłączymy do gniazda 230 V urządzenie niewymagające siły. W najlepszym przypadku po prostu się ono nie uruchomi; w najgorszym musimy się liczyć z poważnymi uszkodzeniami urządzenia, przedłużacza oraz instalacji elektrycznej, a nawet z porażeniem użytkownika prądem lub z wybuchem pożaru.

Uwzględnij warunki pracy

Wybierając przedłużacze bębnowe, powinniśmy także sprawdzić, czy są one przystosowane do warunków, w jakich będziemy z nich korzystać. Większość z dostępnych na rynku artykułów tego rodzaju jest urządzeniami o podwyższonej klasie szczelności, opisywanej symbolem IP 44. Oznacza to, że przedłużacz oraz bęben są tak zbudowane, aby do ich wnętrza nie przedostawały się cząsteczki kurzu i pyłu o średnicy równej lub większej 1 mm, a także, że urządzenie jest całkowicie odporne na bryzgi wody padające z dowolnego kierunku. W tym celu gniazda znajdujące się z boku bębna są niemal zawsze wyposażone w dodatkową klapkę ochronną. Pozwala to na wykorzystanie przedłużacza bębnowego na zewnątrz, czyli właśnie tam, gdzie jest on najczęściej potrzebny – na przykład na terenie budowy czy podczas remontu domu.

Wtyczka od zwijaka w przedłużaczu

25, 30, a może 50 lub nawet 100 metrów? Jak wybrać odpowiednią długość przedłużacza bębnowego z oferty hurtowni elektrycznej?

Dobór odpowiedniej długości przewodu w przedłużaczu bębnowym to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają klienci hurtowni elektrycznych poszukujący tego typu osprzętu – czy wystarczy 25 metrów, czy konieczne będzie 30 lub 50, a może nawet 100? Wybór powinien być tu uzasadniony przede wszystkim praktycznym zapotrzebowaniem – jeżeli będziemy korzystali z przedłużacza na terenie na przykład przydomowego ogrodu, raczej wystarczą nam przewody krótsze, podczas gdy na placu budowy z pewnością konieczny będzie zakup jak najdłuższych przedłużaczy, które pozwolą na doprowadzenie zasilania wszędzie tam, gdzie będzie ono potrzebne.

Powierzchnia terenu a długość kabla

Pierwszym czynnikiem, który powinniśmy uwzględnić, jest więc powierzchnia terenu, na którym zamierzamy korzystać z przedłużacza bębnowego. Jeżeli będzie nam on potrzebny do obsługi urządzeń znajdujących się w garażu, magazynie czy warsztacie, wystarczy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia. Zwykle wystarczające są w takich przypadkach najkrótsze z przedłużaczy bębnowych, czyli te o długości przewodu od 15 do 20 metrów.

Jeżeli natomiast przedłużacz będzie nam potrzebny do podłączenia urządzeń koniecznych do postawienia altany w ogrodzie, wystarczy zmierzyć odległość, jaka dzieli znajdujące się najbliżej wyjścia z domu gniazdko elektryczne od miejsca, w którym zamierzamy postawić nową altanę. Zawsze warto oczywiście dodać kilka metrów zapasu, aby nie okazało się, że przewód napięty jest do granic możliwości, a w niektóre miejsca niemal nie sięga. W takich sytuacjach zwykle wystarczą nam jednak przewody o długości z przedziału 25-50 metrów.

Kiedy potrzebny będzie dłuższy kabel?

Najdłuższe z przewodów – czyli te o długości od 50 do 100, a czasem nawet przekraczającej 100 metrów – przydają się na placach budowy o wielkiej powierzchni, a także wówczas, gdy prąd doprowadzany jest do właściwego miejsca z gniazd znajdujących się w znacznej odległości. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy rozpoczynamy dopiero prace budowlane na naszej działce i nie mamy podłączenia do instalacji elektrycznej, w związku z czym prąd musimy doprowadzać z zewnętrznych źródeł – na przykład prowizorycznego przyłącza budowlanego wykonanego przez sieć energetyczną na potrzeby naszej budowy w obrębie działki.

Już podczas wyboru właściwej długości należy pamiętać jednak o tym, że podczas pracy przewód powinien być całkowicie rozwinięty. Dlatego też nie należy kupować „na zapas” dłuższego przedłużacza, którego rozwijanie i zwijanie jest co prawda ułatwione przez konstrukcję bębna, ale może stać się uciążliwe, gdy do pracy potrzebne nam będzie zaledwie kilkanaście metrów przedłużacza, a do rozwinięcia będziemy mieli przewód stumetrowy.

Zwinięty kabel

Kiedy warto pomyśleć o zakupie zwijaka bębnowego do przedłużacza? Oferta hurtowni elektrycznej Alkan

W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy zarówno gotowe do pracy przedłużacze bębnowe, jak i same zwijaki, które mogą zostać wykorzystane do zwinięcia i przechowywania posiadanych już przez nas przewodów służących za przedłużacze. Kiedy są one wykorzystywane i dlaczego w niektórych sytuacjach warto w nie zainwestować? Zobaczmy, czym są i jak działają zwijaki bębnowe!

Zwijaki z gniazdami

Hurtownia elektryczna Alkan oferuje swoim klientom zwijaki w formie rozgałęźników wyposażonych w gniazda różnego typu znajdujące się – podobnie jak w przypadku gotowych przedłużaczy bębnowych – na bocznej stronie bębna. W takim przypadku wystarczy zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta we właściwy sposób połączyć przewód z urządzeniem, aby otrzymać w pełni funkcjonalny przedłużacz bębnowy. Przykładami tego typu osprzętu są dostępne w sklepie internetowym Alkan zwijaki marki Pawbol, których cena waha się od około 70 do 125 złotych.

Zwijaki bez gniazd

Nieco inną kategorią są puste zwijaki bez gniazd, produkowane przez niektóre z firm zajmujących się osprzętem elektrycznym i budowlanym. Służą one wyłącznie do przechowywania zwiniętego przewodu wyposażonego w gniazdo i wtyczkę i wykorzystywanego w roli przedłużacza. Ich konstrukcja pozwala na szybkie i wygodne zwijanie i rozwijanie kabla.

W tym momencie u części klientów może pojawić się pytanie – no dobrze, ale skoro na rynku dostępne są przedłużacze bębnowe, które wystarczy we właściwy sposób podpiąć do zasilania, to po co właściwie kupować pusty zwijak? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, choć może nie oczywista. Puste zwijaki do przedłużaczy bębnowych przydają się przede wszystkim wówczas, gdy wydawało nam się, że kilkanaście czy nawet dwadzieścia parę metrów kabla to wcale nie tak dużo, więc – chcąc zaoszczędzić – postanowiliśmy zaopatrzyć się wyłącznie w odpowiedni przewód. Praktyka jednak pokazuje, że nawet przewody o długości zaledwie 15 metrów znacznie lepiej sprawdzają się w formie przedłużacza bębnowego, a ich ciągłe ręczne zwijanie i rozwijanie jest nie tylko niewygodne, lecz po prostu zbyt czasochłonne. Dlatego też klienci, którzy zdecydowali się na zakup samego przewodu, często po pewnym czasie dokupują dodatkowy zwijak, który pozwoli na znacznie wygodniejsze korzystanie z przedłużacza i ułatwi doprowadzenie zasilania tam, gdzie akurat będzie nam ono potrzebne.

Puste zwijaki są również często wykorzystywane przez osoby zajmujące się na co dzień elektryką ze względu na to, że samodzielne złożenie przedłużacza bębnowego z właściwie dobranych elementów – to jest, ze zwijaka, odpowiedniego przewodu i właściwej wtyczki – jest zauważalnie tańsze niż kupno gotowego urządzenia. To rozwiązanie sprawdza się jednak tylko w przypadku osób, które mają odpowiednie przeszkolenie, doświadczenie i wiedzę, która zagwarantuje, że nasz samodzielnie złożony przedłużacz bębnowy będzie urządzeniem w pełni bezpiecznym. Konieczne będzie tu bowiem nie tylko dobranie właściwych elementów, lecz również odpowiednie połączenie ich ze sobą za pomocą specjalistycznych narzędzi. Osobom bez kwalifikacji elektryka stanowczo doradzamy zakup gotowego przedłużacza bębnowego, który pomimo nieco wyższej ceny z pewnością będzie inwestycją na wiele lat, gdyż produkty, które znajdują się w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan, to najwyższej jakości urządzenia renomowanych polskich i europejskich producentów, znanych na całym świecie.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?