przekaźnik radiowy

Przekaźnik radiowy

Przekaźnik radiowy to element systemu zdalnego sterowania, przeznaczonego do obsługi rolet, bram, oświetlenia, alarmów oraz innych domowych sprzętów czy instalacji. Urządzenia te współpracują z nadajnikiem, którego funkcję spełniać może specjalny pilot. Sterowanie przekaźnikiem odbywa się również za pomocą sieci Wi-Fi, dzięki czemu cały system obsługiwany jest zdalnie i bezprzewodowo. Szeroką ofertę elementów systemu radiowego posiada hurtownia Alkan.

Spis treści
Zastosowanie
Zasada działania
Programowanie
Zalety
Przekaźniki w naszym sklepie

Poznaj zasadę działania i zastosowanie przekaźnika radiowego

Przekaźnik radiowy jest urządzeniem o bardzo szerokim zastosowaniu w systemach zdalnego sterowania. Jego działanie opiera się na współpracy z innymi komponentami, których wzajemna integracja pozwala na bezprzewodową obsługę wielu elementów wyposażenia domowego. Przekaźniki nie tylko umożliwiają ich włączanie i wyłączanie w ustalonym przedziale czasowym, ale też zapewniają liczne możliwości kontroli i regulacji z zastosowaniem nadajników, pilotów czy przycisków naściennych.

Zastosowanie

Systemy sterowania radiowego to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić komfort codziennego życia bez konieczności przeznaczania znacznych środków na rozbudowę poszczególnych instalacji. Przekaźniki i pozostałe elementy systemu są łatwe w montażu i konfiguracji, dzięki czemu ich wdrożenie nie zajmuje wiele czasu. Sterowanie radiowe posiada unikalną cechę, którą jest retransmisja sygnału. Odbiorniki są w stanie retransmitować sygnały sterujące, dzięki czemu po ich odebraniu z nadajnika automatycznie przesyłają je dalej i zwiększają w ten sposób zasięg sterowania.

Zasada działania

Naciśnięcie przycisku na pilocie powoduje przesłanie impulsu, który dostarcza kodowany sygnał do odbiornika. Za sprawą zabezpieczenia przed zerwaniem transmisji po puszczeniu przycisku, nawet krótka aktywacja funkcji umożliwia transmisję pełnej ramki danych. Transmisja sygnalizowana jest migotaniem diody LED, a w momencie rozpoznania sygnału następuje zamknięcie odpowiednich styków na zadany czas. Przekaźnik typu radiowego jest w stanie zapewnić daleki zasięg działania, który wynosi nawet do 100 m. Efektywność zależy od różnych dodatkowych czynników, m.in. charakterystyki terenu, warunków atmosferycznych, wysokości ułożenia nadajnika i odbiornika oraz obecności wszelkiego rodzaju przeszkód, np. ścian. Przekaźniki często dysponują przyciskami, które umożliwią powiązanie z odbiornikiem oraz kasowanie jego pamięci.

Przekaźnik - automatyka domowa

Programowanie

Przekaźniki wyposażane są w liczne funkcje programowania, do których dostęp można uzyskać po naciśnięciu i przytrzymaniu odpowiedniego przycisku. W trybie nauki urządzenie oczekuje na transmisje przychodzące z pilota, po czym następuje weryfikacja programu. W przypadku braku wcześniejszego programowania przycisku danego pilota przeprowadzany jest zapis danych identyfikacyjnych. Podczas jednej sesji programowania istnieje zwykle możliwość przypisania do urządzenia wielu pilotów. Przekaźniki umożliwiają też wykasowanie pamięci, co wiąże się z usunięciem wszystkich danych pilotów z pamięci nieulotnej oraz formatowaniem jej do ponownego programowania.

Zalety

Poszczególne moduły wykonawcze systemu dysponują wejściami dla przycisków lokalnych, co zwiększa wygodę obsługi poprzez eliminację dodatkowych nadajników. W ten sposób całkowicie zrezygnować można z modeli bateryjnych, w przypadku których występuje większe ryzyko nagłej utraty zasilania. Takie rozwiązanie przyczynia się do obniżenia kosztów inwestycji, ponieważ montaż modułów przekaźnikowych można przeprowadzić do instalacji elektrycznej przy zastosowaniu już istniejących przycisków.

Jak działają przekaźniki sterowane radiowo w systemie F&Wave i przekaźniki bistabilne dostępne w naszym sklepie?

Przekaźnik sterowany radiowo to jeden z najważniejszych elementów systemu F&Wave, którego komponenty znaleźć można w hurtowni Alkan. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się zarówno w domach oraz mieszkaniach, jak i biurach czy budynkach użyteczności publicznej. Poszczególne elementy sterujące mogą obsługiwać wiele sprzętów obiektu i jego otoczenia na zasadzie załącz-wyłącz. Urządzenia wykonawcze dostępne są w wersji do bezinwazyjnego montażu zarówno na szynie, jak i w puszce podtynkowej.

Przekaźnik bistabilny radiowy – FW-R1P-P

Przekaźnik bistabilny radiowy FW-R1P-P to 1-kanałowe, wielofunkcyjne urządzenie, przeznaczone do montażu w puszce podtynkowej Ø60. Model ten realizuje funkcje powiązane z przyciskiem nadajnika F&Wave, z których każdy może wykonywać inne zadanie. Maksymalnie przekaźnik jest w stanie sterować z 32 nadajnikami. Urządzenie spełnia funkcję bistabilną poprzez załączenie pierwszym naciśnięciem przycisku oraz wyłączenie drugim. Naciśnięcie przycisku może też załączać przekaźnik na zaprogramowany czas, w zakresie od 1 sekundy do 48 godzin. W przypadku naciśnięcia przycisku przy załączonym przekaźniku odmierzanie czasu rozpoczyna się od początku. Urządzenie działa też w trybie monostabilnym w przypadku załączenia przekaźnika na okres naciśnięcia przycisku na pilocie. Z pomocą tego modelu da się też sterować lokalnie, na podstawie dowolnie przyporządkowanej funkcji przekaźnika. Nadajniki programować można grupowo, ustawiając w jednym cyklu programowania kilka przycisków spełniających taką samą funkcję. Przekaźnik FW-R1P-P posiada niewielką obudowę i dysponuje separowanym stykiem wyjściowym NO o obciążalności 8 A (AC-1), a dołączone zaciski śrubowe ułatwiają montaż w puszce podtynkowej. Urządzenie pobiera niewiele mocy, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Przed uszkodzeniem na skutek nadmiernego obciążenia chroni wbudowane zabezpieczenie termiczne.

Przekaźnik radiowy 230 V do rolet – FW-STR1P

Przekaźnik radiowy 230 V FW-STR1P to wydajny sterownik rolet z silnikami AC, który współpracuje z nadajnikami zdalnego sterowania F&Wave. Urządzenie dysponuje dwoma wejściami sterowania lokalnego, dzięki czemu umożliwia bezpośrednie sterowanie z zastosowaniem dowolnego przycisku monostabilnego, np. dzwonkowego. Przekaźnik maksymalnie umożliwia sterowanie z 8 nadajników i posiada dwa styki wyjściowe dla obu kierunków ruchu rolety, których obciążalność wynosi 0,6 A (AC-3). Model ten wyróżnia się niewielkich rozmiarów obudową, a przeprowadzenie montażu w puszce podtynkowej znacząco ułatwiają dołączone zaciski śrubowe. Urządzenie umożliwia retransmisje rozkazów z nadajnika, co zwiększa zasięg zdalnego sterowania. W przestrzeni otwartej, bez obecności czynników zakłócających, model ten zapewnia zasięg w granicach 100 m. W warunkach zabudowy i przy obecności linii energetycznych lub innych zakłóceń, zasięg rzeczywisty może być mniejszy. Celem jego poprawy zastosować można bezpośrednią retransmisję modułów dostępnych w swoim zasięgu. Model FW-STR1P dysponuje elektryczną blokadą, która chroni przed załączaniem zasilania na oba uzwojenia silni. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Alkan w kategorii przekaźników radiowych, a także innych elementów systemu sterowania radiowego F&Wave.

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Potrzebujesz pomocy?