Tekstura w pomieszczeniach – jak się nią bawić?

Każdy od czasu do czasu czuje potrzebę zmiany. Czasami kończy się u fryzjera, innym razem na zakupach odzieżowych. Często jednak zmiany zachodzą w naszym najbliższym otoczeniu. Nie zawsze chcemy kategorycznie zmieniać cały wystrój. Czasami mamy chęć nieco ożywić otoczenie, wprowadzić powiew świeżości, nadać nieco charakteru. Zabierając się do takich zmian, dobrze wiedzieć, jak niewielkim wysiłkiem, osiągnąć niebanalny efekt. Kluczem do sukcesu może być na przykład, zabawa teksturą. Łącząc ze sobą przedmioty o różnej teksturze, nawet z pozoru nie pasujące do siebie, możemy stworzyć oryginalny i wyjątkowy klimat pomieszczenia.

Niezwykle prostym zabiegiem dekoratorskim, jest położenie na łóżku, kanapie czy fotelu kilku poduszek. Jeśli chcemy, żeby stanowiły naprawdę ciekawy element dobrze, żeby miały różne tekstury. Trzymając się jednej gamy kolorystycznej, możemy zaszaleć z różnymi poszewkami. Długi włos, pokaźne falbany czy gruby, swetrowy splot nadadzą charakteru i dramatyzmu.

Dla miłośników sztuki, świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie kilku nowych obrazów na ściany. Również w ich przypadku możemy wprowadzić różne typy tekstur. Tyczy się to ram, które mogą być cienkie i proste, ale i z surowego drewna, lub wykonane z nietypowych materiałów. Można też postawić na dzieła, których powierzchnia, dzięki różnym technikom jest nierówna, tworząc trójwymiarowy obraz.

Bawiąc się różnymi teksturami zawsze należy uważać, żeby nie popaść w przesadę…

Jak zwykle, chodzi o równowagę i porządek. Lepiej usunąć jeden dodatek, niż żeby było o jeden za dużo. Dekorując gotowe wnętrze, trzymajmy się stylu jaki ono prezentuje.

Decydując się na tego typu zabiegi, warto przemyśleć również oświetlenie. Światło i cień potrafi wspaniale wydobyć nierówności i podkreślić materiały poszczególnych dodatków. Nawet niewielkie, ale dobrze przemyślane zmiany sprawią, że zyskamy zupełnie nowy wygląd dekorowanego pomieszczenia.