Wentylacja w pomieszczeniach technicznych

Pomieszczenia w których wykonywane są różnego typu prace, jak na przykład garaże czy szopy, powinny być odpowiednio wentylowane. Różnego rodzaju opary chemiczne, pył i kurz źle wpływają na nasz organizm. Należy je bezwzględnie odprowadzać na zewnątrz pomieszczenia, zapewniając cyrkulację i stały dopływ świeżego powietrza. Pomocny w tym celu będzie z pewnością wentylator. Warto zamontować (chociaż najprostszy) wentylator osiowy, który zadba o odpowiednie warunki pracy.

Zanim przystąpimy do zakupu, trzeba dowiedzieć się jakiego wentylatora będziemy potrzebowali. Ma na to wpływ wielkość pomieszczenia w którym będziemy go montować, oraz miejsce w którym ma się znaleźć (ściana czy sufit). Poza tym na rynku jest wiele modeli, które różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale i średnicą otworu wentylacyjnego, budową przewodu zasilającego, czy funkcjami takimi jak choćby czujnik światła czy timer.

To jak zostanie zamontowany wentylator jest niezwykle istotne. Niewłaściwy montaż może skutkować złą wentylacją, a co za tym idzie, znacznym obniżeniem bezpieczeństwa pracy w danym pomieszczeniu. Zawsze należy upewnić się więc, że miejsce, gdzie wentylator zostanie umieszczony jest dobrze wybrane, a sam montaż przeprowadzony właściwie.

Gdzie umieścić wentylator?

Wentylator powinien znajdować się w miejscu najdalej odsuniętym od głównego źródła świeżego powietrza. Jeśli więc takim źródłem są drzwi, dobrze jest umieścić wentylator na przeciwległej ścianie. Ważne jest też, by znajdował się wysoko, najlepiej przy samym suficie lub (jeśli wybraliśmy taki model i warunki są ku temu odpowiednie) na suficie.

Urządzenie nie powinno być zakładane w pobliżu wody, która mogłaby je zachlapać, oraz w zasięgu mokrych dłoni człowieka. Odległość od miejsca pracy w którym jest woda, to minimum 1,25 m. Nie powinno się też montować wentylatora w pobliżu wysokich temperatur, takich, które przekraczają 50°C, czy też źródeł ognia. Zanim przystąpimy do pracy w pomieszczeniu w którym zakładaliśmy wentylator, zawsze należy upewnić się, że te środki ostrożności są zachowane.