Wentylator osiowy, czyli odpowiednia wentylacja w naszym domu.

Bardzo modne w ostatnich latach jest budownictwo energooszczędne, które stanowi znakomite pole manewru dla wszystkich projektantów i architektów. Jest to świetna inwestycja. Planując budowę innowacyjnego obiektu warto jednak mieć także na uwadze zintegrowanie jego piękna i pomysłu z najnowszą technologią, funkcjonalnością i efektywnością energetyczną.

W celu minimalizacji strat ciepła obiektu, zwykle stosuje się maksymalne jego docieplenie. Osiąganie jednak wszelkich standardów energooszczędności, wymaga tym samym zamontowania odpowiedniego systemu wentylacyjnego, który rozprowadzi ciepło po całym pomieszczeniu. Warto zaznaczyć, iż nieodpowiednie działanie wentylacji skutkuje brakiem precyzyjnej wymiany powietrza, co w rezultacie ma niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie osób, które przebywają w takich wnętrzach. Dlatego też, bardzo ważne jest, aby w nowych budynkach zadbać o najlepszy system wentylacji, który zapewni doskonałą jakość powietrza, a osoby go zamieszkujące nie będą odczuwały zmęczenia, bólu głowy czy senności. Ponadto w nowych budynkach stężenie dwutlenku węgla jest o wiele większe z uwagi na dojrzewanie świeżych tynków. Stwarza to najlepsze warunki rozwoju złych dla zdrowia drobnoustrojów, szczególnie w źle wentylowanych miejscach. Innowacyjne i dobrze wykonane systemy wentylacyjne świetnie radzą sobie z tego typu zjawiskami, zapewniając cały czas świeże i czyste powietrze. Dlatego tak ważna jest wentylacja domu.

Wentylator osiowy

Wentylatory osiowe (bardziej specjalistycznie zwane śrubowymi), przeznaczone są do przetłaczania powietrza o niewielkim ciśnieniu. Mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie powietrze ma niedługą drogę do przebycia. Wykorzystywane są jako wentylatory ścienne lub sufitowe.

Powietrze, które przepływa przez wentylator, nie zmienia kierunku. Wentylator osiowy potocznie nazywany wentylatorem łazienkowym czy domowym występuje w wielu wersjach. Zwykle wybór najlepszej uzależniony jest od zadania jakie ma spełniać konkretny wentylator.