Włącznik światła – jaki wybrać?

Biorąc pod uwagę ogrom pracy jaki wkładamy w remont mieszkania wybór włączników światła wydaje się być mało istotny. Nie należy go jednak w żadnym wypadku bagatelizować. Decyzja o tym jaki model wybierzemy jest bardzo ważna. Decydując się na dany model, powinniśmy wziąć pod uwagę jego funkcjonalność, ale i estetykę. Nie po to włożyliśmy bowiem ogrom wysiłku w wygląd swojego mieszkania, by zepsuć go zupełnie niedopasowanymi włącznikami.

Zanim wybierzemy włączniki warto pomyśleć o ich rozmieszczeniu. Robimy to już na etapie projektu, dopasowując plan do swoich potrzeb. Obecnie odchodzi się od jednego źródła światła, które oświetla całe pomieszczenie, na rzecz wielu mniejszych punktów świetlnych. Dzięki temu możemy dowolnie regulować natężenie światła i zmieniać nastrój panujący w pokoju. Jest to też dobre rozwiązanie, jeśli chcemy mieć punktowo oświetloną przestrzeń roboczą, np. biurko w gabinecie lub blat w kuchni.

Wiele punktów światła oznacza dużą ilość włączników. Warto przemyśleć te podwójne, a nawet potrójne, dzięki którym możemy włączać i wyłączać kilka lamp. Całkiem niezłym rozwiązaniem jest sterowanie światłem przy pomocy pilota. Jest to zarówno wygodne jak i ekologiczne. Zwykle bowiem zostawiamy włączoną jakąś lampę, bo nie chce nam się wstać, żeby ją wyłączyć.

Innym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chcemy zrezygnować z wielu widocznych włączników jest światło włączane czujnikiem ruchu.

Tutaj też ogromnym atutem jest oszczędność energii. Jest to jednak system dobry do wykorzystania np. w przedpokoju, którym przechodzimy i właśnie wtedy potrzebne jest nam światło, które może zgasnąć po chwili, nie pozostawiając nas nagle w ciemnościach.

Kiedy już postanowimy jakie funkcje mają mieć nasze włączniki, pora zastanowić się jak chcemy, żeby wyglądały. Na rynku znajdziemy całe mnóstwo modeli, od tych najzwyklejszych, po najnowszy nowoczesny design. Możemy więc dopasować kolor do ścian lub dobrać włączniki w kontrastowych barwach pasujących do wystroju. Możemy postawić na nowoczesność, prostotę lub retro. Zawsze jednak należy kierować się jedną, podstawową zasadą, najważniejsza jest ich jakość, która uchroni nas przed szybką koniecznością wymiany naszych włączników.