Żarówki energooszczędne w asortymencie hurtowni elektrycznych
Żarówki energooszczędne, jakie znajdziemy w ofertach sklepów i hurtowni elektrycznych, różnią się między sobą wieloma parametrami. Choć jeszcze kilkanaście lat temu na rynku dostępne było jedno podstawowe rozwiązanie, jakie zastąpić miało tradycyjne źródła oświetlenia, czyli świetlówki kompaktowe, dziś możemy wybierać także spośród różnych modeli lamp halogenowych oraz nowoczesnych LED-ów. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów i jak wybrać odpowiednie źródło światła do danego pomieszczenia? Czy pośród modeli określanych jako energooszczędne są takie, których wybór opłaca się najbardziej? Sprawdźmy!
Spis treści:
Definicja pojęcia i typy dostępnych rozwiązań
Lampy wyładowcze
Lampy diodowe
Dobór odpowiedniego trzonka i mocy
LED – gwarancja najwyższej jakości i najniższego zużycia energii
Czym właściwie są żarówki energooszczędne? Poznaj definicję i typy rozwiązań dostępnych w hurtowniach elektrycznych
Mianem żarówki energooszczędnej określa się dziś kilka typów źródeł światła dostępnych w hurtowniach elektrycznych. Są one przypisane do tej kategorii przede wszystkim na znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnych lamp żarowych poziom zużycia energii. Do najpopularniejszych spośród nich jeszcze niedawno należały lampy halogenowe, pod względem konstrukcji i sposobu działania najbardziej zbliżone do klasycznej bańki Edisona. Modele te, zalecane przez Unię Europejską jako bardziej ekologiczny zamiennik tradycyjnych żarówek, wyposażone były w wolframowy żarnik i wypełnione gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu, który zapobiegał ciemnieniu szkła od wewnątrz. Ich wadę stanowiła jednak znaczna emisja ciepła podczas pracy, przez co pobierały one więcej energii niż nowocześniejsze LED-y i były od nich znacznie mniej trwałe. Dlatego też od września 2018 roku na rynkach w krajach członkowskich Unii Europejskiej znajdziemy dwa typy energooszczędnych źródeł światła: lampy wyładowcze, zwane także świetlówkami, oraz lampy diodowe, czyli tak zwane LED-y. Choć oba te typy zaliczamy do kategorii urządzeń o niższym niż standardowe zapotrzebowaniu na energię, zasady ich działania są od siebie diametralnie różne. Zobaczmy, jak działają i czym charakteryzują się dostępne dziś ekologiczne rozwiązania!
Lampy wyładowcze, czyli przede wszystkim świetlówki kompaktowe
Mianem lamp wyładowczych określa się urządzenia, które emitują światło dzięki zachodzącym w ich wnętrzu wyładowaniom elektrycznym w oparach określonych metali lub gazów. W dostępnych na rynku modelach najczęściej wykorzystuje się opary rtęci. Dodatkowo bańka takiej lampy pokryta jest zwykle od wewnątrz luminoforem, czyli specjalną substancją, która pozwala przekształcić niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne na widzialny strumień światła.
Ten typ urządzeń oświetleniowych występuje na rynku w dwóch najpopularniejszych postaciach – albo w kształcie długich prostych rur, wymagających podłączenia do odpowiedniej obudowy na obu końcach, albo w kształcie bardziej lub mniej przypominającym tradycyjną żarówkę, z jednym gwintowanym trzonkiem. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z klasyczną świetlówką, natomiast w drugim mówimy o świetlówce kompaktowej.
Warto podkreślić, że urządzenia tego rodzaju stanowiły jeden z najczęściej wybieranych zamienników tradycyjnych żarówek w pierwszych latach, w których – zgodnie z rozporządzeniami wprowadzonymi na terenie całej Unii Europejskiej – zaczęto odchodzić od produkcji i sprzedaży tych mocno energochłonnych i niezbyt trwałych źródeł światła. Początkowo były one dostępne przede wszystkim w postaci kilku skręconych szklanych rurek. Dziś na rynku znajdziemy jednak szeroki wybór modeli – od tych do złudzenia przypominających tradycyjną szklaną bańkę aż po modele dekoracyjne i ozdobne.
Lampy diodowe, czyli LED
Lampy diodowe to najnowocześniejsze z popularnych rozwiązań dostępnych na rynku. Ich zasada działania opiera się na zjawisku elektroluminescencji, czyli na wytwarzaniu światła pod wpływem przepływu prądu elektrycznego przez specjalnie skonstruowane diody. Tym, co pozwala na maksymalne obniżenie zużycia energii, jest fakt, że diody podczas pracy nie emitują w ogóle ciepła. Cała energia skierowana jest więc na wytworzenie widzialnego strumienia światła o określonej mocy. Co istotne, dzięki swej konstrukcji LED-y nie mogą się przepalić. Po przepracowaniu liczby godzin określonej przez producenta nie zgasną więc, pozostawiając mieszkańców czy użytkowników danego pomieszczenia w całkowitej ciemności, lecz będą powoli i stopniowo tracić moc, świecąc coraz słabiej. Da to nam czas na wymianę zużytych urządzeń na nowe. Wymianą nie musimy jednak zaprzątać sobie głowy przez dłuższy czas od zakupu. Diody pracujące we właściwych warunkach mogą bowiem świecić nawet przez 100 000 godzin!
LED-y dostępne są dziś w hurtowniach elektrycznych zarówno w postaci klasycznych szklanych baniek o kształcie znanym od czasów Edisona, jak i w postaci źródeł światła przeznaczonych do montażu w nowoczesnych oprawach takich jak plafony, kinkiety czy wpuszczane podtynkowe oczka. Diody elektroluminescencyjne wykorzystuje się także w oświetleniu dekoracyjnym takim jak ozdobne sznury świetlne, które dzięki niskiemu zużyciu energii mogą rozjaśniać nasz dom nocą, nie przyczyniając się do znacznego zwiększenia zużycia, a tym samym do wyższych rachunków za prąd.
Wybieramy żarówki energooszczędne w hurtowni elektrycznej: co oznaczają symbole takie jak E27, E14 czy GU10?
Wybierając żarówki energooszczędne w hurtowni elektrycznej, staniemy nie tylko przed wyborem rodzaju oświetlenia, lecz również odpowiedniego modelu – tu ważne będą oznaczenia takie jak E27, E14 czy GU10. Te tajemnicze skróty niosą ze sobą informację o rodzaju trzonka danego modelu. Zarówno świetlówki kompaktowe, jak i lampy diodowe dostępne są dziś bowiem w różnych wersjach, dopasowanych zarówno do bardziej, jak i do mniej standardowych opraw. Wybierając nowe artykuły oświetleniowe należy więc koniecznie sprawdzić, jaki trzonek pasuje do posiadanej przez nas oprawy, i kupić model oznaczony dokładnie tym samym symbolem. Co kryje się pod najpopularniejszymi z nich? Zobaczmy!
- E27 – ten popularny gwint o średnicy 27 mm zwany jest często po prostu także mianem „dużego gwintu”. Wykorzystywany w instalacjach o napięciu 230 V, pasuje do większości standardowych opraw takich jak żyrandole czy duże kinkiety, zwłaszcza tych, które wyprodukowano jeszcze w czasach, gdy najczęściej wykorzystywane były żarówki tradycyjne. Dziś wyposaża się w niego także liczne modele urządzeń energooszczędnych takich jak kompaktowe świetlówki i lampy LED.
- E14 – drugi z najpopularniejszych gwintów, zwany niekiedy po prostu „małym gwintem” ze względu na mniejszą niż w przypadku E27 średnicę wynoszącą zaledwie 14 mm. Tak jak E27 przystosowany jest do pracy w instalacjach o napięciu 230 V. Najczęściej wykorzystywany w małych kinkietach i lampkach. Dziś poszukując urządzeń z takim gwintem możemy wybierać przede wszystkim pośród LED-ów i świetlówek kompaktowych.
- GU10 – w odróżnieniu od modeli E27 i E14, urządzenie oznaczone symbolem GU10 wyposażone jest nie w gwint, lecz w trzonek o dwóch nóżkach rozstawionych w odstępie 10mm, które mocuje się w oprawie poprzez wciśnięcie nóżek w odpowiednie miejsca i obrócenie bańki. Średnica żarówki z tym gwintem wynosi zawsze 50 mm. Ze względu na charakterystyczny, płaski kształt górnej części bańki modele tego typu stosuje się zwykle w płaskich oprawach sufitowych i punktowym oświetleniu w postaci oczek. GU10 to przede wszystkim urządzenia emitujące światło dzięki zjawisku elektroluminescencji. Modele te przystosowane są do pracy w instalacjach o napięciu 230 V – w odróżnieniu od innych opraw LED nie wymagają więc użycia dodatkowych zasilaczy czy transformatorów przekształcających prąd zmienny o napięciu 230 V w prąd stały o napięciu 12 V.
- MR16 – to rozwiązanie przypomina nieco GU10, lecz tu nóżki trzonka rozstawione są w odległości 5,3 mm, a urządzenie w oprawie montuje się po prostu poprzez jego wciśnięcie w odpowiednie miejsce. Modele te, będące dziś właściwie wyłącznie lampami LED, przeznaczone są do pracy pod niskim napięciem 12 V – wymagają więc zastosowania odpowiedniego zasilacza lub transformatora. Wykorzystuje się je przede wszystkim w doświetlaniu mebli, gablot sklepowych czy schodów, lecz w postaci oczek do montażu w suficie podwieszanym mogą również stać się elementem oświetlenia głównego.
- G9 – charakterystyczne modele o rozstawie nóżek 9 mm. Tym, co wyróżnia je spośród innych modeli, jest kształt nóżek, które mają postać niewielkich pętelek. Montowane na wcisk, dostępne w wersjach przeznaczonych do instalacji o napięciu 230 V i do pracy przy niskim napięciu 12 V. Dawniej dostępne także w wersjach halogenowych, dziś właściwie wyłącznie jako LED.
- G6,35 – trzonek o pogrubionych nóżkach rozstawionych w odległości wynoszącej 6,35 mm. Charakterystyczny wyłącznie dla urządzeń LED, przystosowany do pracy w instalacji niskiego napięcia, wymaga użycia transformatora lub zasilacza. Wykorzystywany przede wszystkim w oświetleniu dekoracyjnym i doświetlaniu, nie jako główne źródło światła.
- G4 – trzonek o nóżkach rozstawionych w odległości 4 mm, charakterystyczny dla urządzeń LED, montowany na wcisk. Wykorzystywany dziś przede wszystkim w oprawach doświetlających w łazience, kuchni czy garderobie, przystosowany do pracy przy prądzie stałym o napięciu 12V – do poprawnej pracy wymaga więc zastosowania transformatora lub zasilacza.
Dobierając źródło światła do oprawy należy także pamiętać o tym, by jego moc nie przekraczała maksymalnej mocy określonej przez producenta oprawy. Kwestia ta była co prawda kluczowa przede wszystkim w przypadku mocno nagrzewających się żarówek tradycyjnych oraz halogenowych, które podczas pracy emitowały ogromne ilości ciepła, co w przypadku nieodpowiedniego odprowadzania ciepła z oprawy mogło prowadzić do awarii, a nawet pożarów. Dziś jest to nadal ważne szczególnie w przypadku emitujących pewne ilości ciepła świetlówek prostych i kompaktowych. LED-y nie wytwarzają bowiem ciepła podczas pracy, dzięki czemu niezależnie od ich mocy można zamontować je właściwie w każdej pasującej do ich kształtu i konstrukcji obudowie.
Dlaczego klienci hurtowni elektrycznych poszukujący żarówek energooszczędnych najczęściej wybierają oświetlenie LED?
Klienci hurtowni elektrycznych poszukujący dziś żarówek energooszczędnych najchętniej decydują się na wybór oświetlenia LED. Wynika to z kilku czynników, choć z pewnością jednym z najważniejszych jest tu faktyczna oszczędność zauważalna przy wymianie przestarzałych lamp halogenowych czy nawet kompaktowych świetlówek na lampy diodowe. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i sprawdźmy, dlaczego szukając ekologicznych i tanich rozwiązań lepiej jest zainwestować w nieco droższe LED-y niż w teoretycznie tańsze świetlówki kompaktowe!
Mniejsze zużycie energii potrzebnej do wytworzenia takiej samej ilości światła
Badania pokazują, że urządzenia wykorzystujące zjawisko elektroluminescencji, czyli popularne LED-y, są w stanie przekształcić 1 W w strumień świetlny o mocy od 100 do 120 lumenów. Z tej samej ilości energii świetlówka kompaktowa wytworzyć może zaledwie od 50 do 70 lumenów. Oznacza to, że choć w teorii oba te źródła światła uznaje się za zużywające stosunkowo niewielką ilość energii, do wyprodukowania tej samej ilości światła LED-y zużywają nawet o połowę mniej energii niż lampy wyładowcze. Jednocześnie ich wskaźnik oddawania kolorów (oznaczany skrótem CRI od angielskiego color rendering index) jest podobny, a nawet nieznacznie wyższy. W przypadku świetlówek sięga on bowiem maksymalnie 80, a więc najniższej granicy, od której oddawanie barw otoczenia uważa się za dobre, natomiast w przypadku lamp LED może nawet niekiedy przekraczać 90. Mniejsze zużycie energii nie tylko nie przekłada się więc na niższą jakość emitowanego światła, lecz pozwala nawet na uzyskanie lepszego oświetlenia.
Wyższa trwałość
Średnio lampy LED są w stanie w odpowiednich warunkach przepracować minimum 50 000 godzin, choć na rynku znajdziemy także modele, których producenci określają ich trwałość nawet na 100 000 godzin pracy. Oznacza to, że jeżeli korzystamy z oświetlenia przez 6 godzin dziennie, jedna lampa diodowa może posłużyć nam przez przynajmniej rok – oczywiście jeśli wybierzemy tę o deklarowanym czasie pracy wynoszącym 50 000 godzin i jeżeli zdecydujemy się na wymianę natychmiast po zauważeniu, że zaczęła ona nieco słabiej świecić. Świetlówki kompaktowe niestety nie są aż tak trwałe – średnio są w stanie przepracować zaledwie 8 000 godzin. Przy korzystaniu z oświetlenia przez 6 godzin dziennie będziemy więc musieli wymieniać je maksymalnie co 8 tygodni – po tym czasie ulegną bowiem przepaleniu i będą całkowicie niezdolne do użytku. Choć w teorii oświetlenie LED uznaje się więc za droższe – co nie zawsze jest już dziś prawdą ze względu na rosnącą konkurencję na rynku oraz coraz szerszą dostępność dobrej jakości artykułów oświetleniowych w hurtowniach elektrycznych – zakup jednej lampy LED jest zdecydowanie bardziej opłacalny niż kupno kilku wymiennych świetlówek.
Brak szkodliwych substancji
Zużycie kilku świetlówek zamiast jednej lampy LED jest szkodliwe nie tylko dla naszego portfela, lecz również dla środowiska. Wybierając mniej trwałe świetlówki przyczyniamy się bowiem po pierwsze do wytworzenia większej ilości wymagających odpowiedniego składowania odpadów. Jednocześnie wytworzone przez nas odpady stanowią zagrożenie dla środowiska. Jak już wspomnieliśmy, świetlówki działają dzięki wyładowaniom elektrycznym w oparach szkodliwej rtęci, której przedostanie się do gleby czy wody jest niebezpieczne nie tylko dla lokalnych ekosystemów, lecz również dla ludzi. Bezpośrednim zagrożeniem dla naszego zdrowia może być również przypadkowe stłuczenie zawierającej rtęć świetlówki. Jeżeli więc już mamy w domu tego typu urządzenia musimy pamiętać o tym, aby nie wyrzucać ich po prostu do śmietnika. Po zużyciu – lub przypadkowym stłuczeniu – koniecznie powinniśmy oddać je do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych, które zostaną następnie we właściwy sposób zutylizowane. A jeżeli zastanawiamy się jeszcze nad wyborem najlepszych źródeł światła do naszego domu czy mieszkania – bez wahania zdecydujmy się na LED-y. Są tańsze w utrzymaniu, bardziej trwałe i nie zawierają szkodliwych substancji, a w razie stłuczenia nie zagrażają naszemu zdrowiu.