Hej biznesmenie zmień oświetlenie

Koszt zużycia energii elektrycznej stanowi znaczącą pozycję w budżecie każdej firmy i może wynosić nawet 20-30% wszystkich kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Obecnie wciąż rosnące ceny energii elektrycznej są jedną z głównych przyczyn inflacji, jednocześnie spędzając sen z powiek przedsiębiorcom, którzy muszą borykać się z coraz to większymi rachunkami. 

Ostatnie prognozy, zgodnie z którymi rachunki mogłyby wzrosnąć nawet o kilkaset procent sprawiły, że firmy masowo zaczęły poszukiwać rozwiązań, które pozwoliłyby ograniczyć zużycie prądu. 

Obecnie ceny prądu dla sektora MŚP mają pozostać zamrożone. Jaki ma być zatem koszt prądu dla firm w 2023 roku? 

Rząd ogłosił, że wsparcie obejmie małych i średnich przedsiębiorców, samorządy, a także podmioty użyteczności publicznej, takie jak np. szkoły, przedszkola, domy pomocy społecznej, noclegownie czy szpitale. Cena ma pozostać zamrożona na poziomie 785MWh

O czym należy pamiętać w związku z cenami prądu dla firm? 

  • obniżona stawka obowiązuje w przypadku zużycia na poziomie nie większym niż 90% zużycia w okresie 1.12.2020 – 31.12.2021.
  • Do końca 2022r. obowiązuje niższy VAT na prąd ( 5% zamiast 23%)
  • Dodatkowo, firmy powinny pamiętać, że maksymalne stawki za energię elektryczną obowiązują do końca 2023 roku i nie wiemy, jaka będzie cena w następnych latach. 

Dlatego o rozwiązaniach warto pomyśleć już teraz.

Oprawy przemysłowe – oświetlenie magazynu

Do wymiany oświetlenia w firmie należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne będzie przeprowadzenie audytu oraz przygotowanie indywidualnego projektu, który uwzględni potrzeby przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiamy przykładowe wyliczenia, jak wymiany oprawy przemysłowej typu High-bay na taką o mniejszej mocy może przełożyć się na roczne koszty zużycia energii elektrycznej.

Nie tylko moc ma znaczenie – wybierając nowe oprawy do swojej firmy, zwróć uwagę nie tylko na jej moc, ale również strumień świetlny, czyli ilość światła, jaką oprawa może wyemitować. Poniżej zestawienie dwóch opraw High- bay LED o takich samych mocach, ale różnej skuteczności świetlnej.

Panele LED do biura – ile można oszczędzić? 

W związku z wciąż rosnącymi kosztami energii elektrycznej również w biurach zachodzi konieczność modernizacji oświetlenia. Obecnie popularne  od lat 90. oprawy rastrowe na świetlówki wypierane są w coraz większym stopniu przez panele LEDowe. 

A może rozwiązanie solarne – lampa uliczna? 

Lampa solarna zasilana jest energią słoneczną dzięki czemu nie potrzebuje prądu, żeby generować światło. Tego typu rozwiązania sprawdzą się do oświetlenia np. podjazdu czy parkingu pod firmą. 

Poniżej przedstawiamy porównanie przykładowego naświetlacza LEDowego z naświetlaczem solarnym.

Potrzebujesz pomocy?