Szyny łączeniowe
Szyna łączeniowa służy do łączenia jednoimiennych biegunów osprzętu modułowego. Swoje zastosowanie znajdują po to, aby ułatwić prace instalatorskie i nie tracić czasu na połączenia przewodowe, przycinanie odcinków czy zarabianie końcówek, ale przede wszystkim szyna grzebieniowa zabezpiecza przed porażeniem i z jednego modułu zabezpieczającego do kolejnych w bezpieczny sposób przekazać zasilanie. Szyny te są wykonane z tworzywa sztucznego i miedzi.
Wybór właściwej szyny łączeniowej, modele szyn grzebieniowych
Szyny łączeniowe grzebieniowe występują w różnych długościach, najpopularniejsze i najczęściej stosowane to: 12M, 14M, 18M. Kolejna kwestia to przekrój przewodów szyny fazowej, najczęściej to 10mm² lub 12mm². W rozdzielnicach domowych najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest szyna o przekroju 10mm², natomiast do większych przedsięwzięć warto zastosować szyny o większym przekroju 12mm².Typy szyn płaskich
Możemy wytypować dwa typy szyn: Szynę 1-fazową - szyna grzebieniowa przekazująca ten sam potencjał z jednego modułu do sąsiedniego. Najczęściej łączymy z jej pomocą wyłączniki nadprądowe lub przekazujemy zasilanie z wyłącznika różnicowoprądowego do obwodów, które są zabezpieczone przez różnicówkę. W tym celu należy usunąć jeden ząbek z szyny lub umieścić różnicówkę po prawej stronie. Dzięki temu wszystkie wyłączniki będą zasilone tym samym potencjałem, wystarczy doprowadzić przewód zasilający do jednego z wyłączników.
Szynę 3-fazową czyli standardowa szyna przekazuje 3 fazy w kolejności L1, L2, L3… itd , służy do zasilenia: -Obwody 3-fazowe za pośrednictwem wyłączników nadprądowych 3P -Obwody 1-fazowe gdy zastosowane zostały wyłączniki nadprądowe 1P – w ten sposób rozprowadza zasilanie z różnych faz, pomiędzy poszczególne obwody 1-fazowe w sposób równomierny.
W przypadku zastosowania wyłącznika RCD, należy wyłamać ząbek, aby uniknąć zwarcia pomiędzy L1, a N. Rozwiązaniem może być umieszczenie różnicówki z prawej strony, choć instalatorzy najczęściej umieszczają RCD po lewej stronie, następnie do toru N różnicówki należy doprowadzić przewód neutralny. W domowych instalacjach rzadko stosuje się wyłączniki nadprądowe z torem neutralnym.
Warianty pionowe
Warto wspomnieć również o szynach pionowych, które maja na celu przekazanie zasilania pomiędzy sąsiednimi listwami DIN, posiadają dodatkową funkcjonalność w postaci otworów, które dają możliwość wprowadzenia przewodu zabezpieczającego od dołu osprzętu modułowego, dając możliwość podłączenia szyny pionowej, szyny poziomej i przewodu.
Ochrona przed porażeniem
Nadmiar szyny możemy zostawić jeśli tylko mamy na niego miejsce w rozdzielnicy w celu rozbudowy instalacji o kolejne moduły w przyszłości . W tym celu posłużą nam osłony do szyn grzebieniowych, jest to bezpieczne i estetyczne zabezpieczenie nadmiarowej szyny. W przypadku gdy nie mamy zapasowego miejsca szynę łączeniowa należy przyciąć lub wyposażyć w zaślepki na zakończenie szyny. W przypadku cięcia wystarczy schować miedziane elementy szyny kilka milimetrów wewnątrz osłony aby wyeliminować ryzyko porażenia prądem.
Szyny łączeniowe w naszej ofercie
W naszej ofercie dostępne są szyny łączeniowe grzebieniowe do osprzętu modułowego sprawdzonej marki Pawbol , występują w wielu długościach i różnych ilościach modułów, niektóre mają zfazowane i zaokrąglone końcówki, dzięki czemu bezproblemowo pasują do zacisku sprężynowego. Szyny zapewniają sprawny, szybki i solidny montaż modułów w rozdzielnicy, aby każdy zaopatrzył się w odpowiednie szyny do swojej instalacji.