Kategorie

Styczniki

Widok:
Pokaż:

Styczniki elektryczne przeznaczone są do łączenia obwodów głównych i układów silnoprądowych jako łączniki elektromagnetyczne do ekonomicznego i bezpiecznego sterowania urządzeniami elektrycznymi dużej mocy. Wykorzystuje się je w sieciach jednofazowych lub trójfazowych. Znajdują one zastosowanie głównie w sterowaniu systemami ogrzewania, oświetlenia i wentylacji oraz bateriami kondensatorów , a nawet silnikami elektrycznymi.

Jakie styczniki wyróżniamy?

Styczniki dzielimy na: -warianty mocy AC -warianty mocy DC -warianty modułowe -warianty pomocnicze

Najważniejsze parametry to:

Podstawowe parametry znamionowe tych urządzeń to: − prąd znamionowy ciągły − napięcie znamionowe − prąd łączeniowy − napięcie sterowania − kategorie użytkowania − moc łączeniowa − trwałość łączeniowa

Czym różnią się od przekaźników?

Różnica między przekaźnikiem polega na tym, że styczniki służą do załączania obwodów głównych, natomiast przekaźniki mają za zadanie łączenie obwodów pomocniczych takich jak obwody sygnalizacyjne czy sterownicze.

Budowa oraz zasada działania

Warto nadmienić, że stycznikiem można sterować zdalnie co ma duże znaczenie w przypadku trudno dostępnych miejsc, gdzie sterowanie ręczne jest znacznie utrudnione. Urządzenie to jako łącznik mechaniczny składa się z cewki oraz dwóch par styków, głównego oraz pomocniczego. Styki główne uruchamiają urządzenie, natomiast pomocnicze wykorzystuje się do przekazu dodatkowych informacji, przykładowo o pracy urządzenia.

Do uruchomienia urządzenia niezbędny jest prąd o odpowiednim napięciu. Prąd elektryczny działając na cewkę elektromagnesu powoduje zamknięcie styków głównych, co jest równoznaczne z uruchomieniem podłączonego urządzenia. W odwrotną stronę odłączenie urządzenia następuje przez zmniejszenie napięcia podłączonego do cewki. Komponenty, które dodatkowo są niezbędne w budowie stycznika to: rdzeń, sprężyny stykowe oraz komory odpowiadające za gaszenie łuku elektrycznego. Zjawisko łuku elektrycznego występuje w trakcie rozłączania styków przez które przepływa duży prąd, który ma wpływ na trwałość styków.

Wybór odpowiedniego modelu

Wybór odpowiedniego modelu do instalacji zależy głównie od mocy urządzenia i rodzaju napięcia AC lub DC oraz kategoriom pracy styczników (AC1, AC2 i AC3). Istotne są również parametry montażu - urządzenia montowane są na szynach, tablicach lub do lutowania. W naszej ofercie dostępne są wersje modułowe sprawdzonego i wiodącego producenta ETI, dostępne w różnych wariantach mocy , cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz niezawodnością.

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Potrzebujesz pomocy?