Kategorie

Czujniki czadu, gazu i dymu

Widok:
Pokaż:
Page Title

Czujnik czadu i czujnik gazu to specjalne urządzenia wykrywające, które chronią zdrowie i życie użytkownika przed groźnym działaniem szkodliwych substancji. Tego typu urządzenie może monitorować poziomy stężeń bezwonnego tlenku węgla i gazów wybuchowych. Czujnik nadaje się szczególnie do mieszkań ogrzewanych węglem i gazem, gdzie ryzyko zatrucia jest szczególnie wysokie. Istnieje kilka rodzajów urządzeń, różniących się głównie zastosowaniem i substancją, którą mają wykrywać.

Czujnik czadu i czujnik gazu - zastosowanie

Czujnik czadu i czujnik gazu mogą wykryć nawet minimalne stężenia substancji. Alarmy są wyzwalane w przypadku przekroczenia standardów bezpieczeństwa. Właściciele kuchenek gazowych, podgrzewaczy wody, kominków i kotłów węglowych są przede wszystkim narażeni na działanie tlenku węgla i gazów wybuchowych. Dlatego czujniki monitorujące stężenie substancji niebezpiecznych muszą być instalowane w miejscach, w których znajdują się takie urządzenia. Jednak czujki nie można umieszczać w pobliżu grzejnika. Jeśli czujnik nie odpowiada za jednoczesne monitorowanie tlenku węgla i gazu, warto rozważyć zakup osobnych urządzeń do każdego z nich. W ten sposób czujniki są łatwiej rozmieszczane w różnych pomieszczeniach, co dodatkowo zwiększa skuteczność monitoringu i podnosi poziom bezpieczeństwa w budynku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

Tego typu urządzenia są dostępne w wielu różnych wariantach. Wiodącą marką w tym asortymencie jest Zamel. Urządzenia są dyskretne i niewielkie, a mogą uratować życie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • Gwarantowany czas sprawności urządzenia - dobry detektor tlenku węgla powinien mieć jak najdłuższą żywotność. Marka Zamel gwarantuje do 10 lat żywotności.
  • Zasilanie - urządzenia mogą być zasilane bateryjnie, za pomocą wbudowanej baterii lub z sieci. Zasilanie bateryjne i akumulatorowe pozwala na zamontowanie czujnika w dowolnym miejscu bez konieczności podłączania instalacji elektrycznej.
  • Sposób sygnalizacji wykrytego tlenku węgla - urządzenia muszą emitować sygnał dźwiękowy i świetlny. W sprzedaży dostępne są również czujki dymu z powiadomieniami oraz czujki czadu i dymu o podobnej funkcjonalności. Mogą jednak wymagać użycia dodatkowych komponentów instalacyjnych.
  • Możliwość testowania sprawności - należy sprawdzić czy wybrany detektor posiada przycisk do sprawdzenia jego skuteczności. Od czasu do czasu należy sprawdzać, czy wybrany model działa prawidłowo.

Dlaczego warto je zastosować?

Takie urządzenia to stosunkowo niewielki wydatek, ale może uratować życie. Warto w nie zainwestować, jeśli posiadamy w domu lub mieszkaniu piec (gaz, węgiel, drewno opałowe itp.), kominek lub tradycyjny piec (na przykład węgiel lub drewno opałowe). Urządzenia te mogą być potencjalnym źródłem tlenku węgla, zwłaszcza jeśli pomieszczenie, w którym są używane, nie jest dobrze wentylowane.

Sprawdź ofertę hurtowni elektrycznej Alkan - szeroki wybór, najwyższa jakość

Potrzebujesz pomocy?