Kategorie

Czujniki czadu i gazu

Widok:
Pokaż:
Page Title

Czujniki czadu i gazu

Czujnik czadu i gazu to specjalne urządzenie wykrywające, które chroni zdrowie i życie użytkownika przed szkodliwym działaniem szkodliwych substancji. Tego typu urządzenie może monitorować poziomy stężeń bezwonnego tlenku węgla i gazów wybuchowych. Czujnik nadaje się szczególnie do mieszkań ogrzewanych węglem i gazem, gdzie ryzyko zatrucia jest szczególnie wysokie. Istnieje kilka rodzajów urządzeń, różniących się głównie zastosowaniem i substancją, którą mają wykrywać. W związku z tym można rozróżnić czujniki tlenku węgla, czujniki gazu oraz czujniki tlenku węgla i gazu.

Zastosowanie

Domowe detektory tlenku węgla mogą wykryć nawet minimalne stężenia substancji. Otrzymujemy sygnał, że coś jest nie tak, gdy niczego nie zauważamy. Alarmy są wyzwalane w przypadku przekroczenia standardów bezpieczeństwa. Właściciele kuchenek gazowych, podgrzewaczy wody, kominków i kotłów węglowych są przede wszystkim narażeni na działanie tlenku węgla i gazów wybuchowych. Dlatego czujniki monitorujące stężenie substancji niebezpiecznych muszą być instalowane w miejscach, w których znajdują się takie urządzenia. Jednak czujki nie można umieszczać w pobliżu grzejnika. Jeśli czujnik nie odpowiada za jednoczesne monitorowanie tlenku węgla i gazu, warto rozważyć zakup osobnych urządzeń do każdego z nich. W ten sposób czujniki są łatwiej rozmieszczane w różnych pomieszczeniach, co dodatkowo zwiększa skuteczność monitoringu i podnosi poziom bezpieczeństwa w budynku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czujnika czadu i gazu?

Czujniki czadu i gazu są dostępne w wielu różnych wariantach i znajdziemy je w asortymencie marki Zamel. Urządzenia te są dyskretne i niewielkie, a mogą uratować życie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 • typ czujnika - w sprzedaży dostępne są nawet najprostsze jednofunkcyjne czujniki, takie jak konwencjonalne czujki czadu, ale także rozwiązania 2 w 1, czyli czujki dymu i czadu, czujki czadu, a nawet czujki 3 w 1 np. czujnik czadu, gazu i dymu 3 w 1. Który wybrać? Jeśli masz kuchenkę gazową najlepiej sprawdzi się czujnik gazu i czadu, a w przypadku innej instalacji grzewczej możesz zdecydować się na zwykły czujnik czadu lub czujnik czadu i dymu. Należy również pamiętać, że czujnik tlenku węgla nie jest czujnikiem dwutlenku węgla, ale czujnikiem tlenku węgla.
 • Gwarantowany czas sprawności urządzenia- dobry detektor tlenku węgla powinien mieć jak najdłuższą żywotność. Marka Zamel gwarantuje do 10 lat żywiotności.
 • Zasilanie- czujnik mogą być zasilane bateryjnie, za pomocą wbudowanej baterii lub z sieci. Zasilanie bateryjne i akumulatorowe pozwala na zamontowanie czujnika w dowolnym miejscu bez konieczności podłączania instalacji elektrycznej.
 • Sposób sygnalizacji wykrytego tlenku węgla - czujniki muszą emitować sygnał dźwiękowy i świetlny. W sprzedaży dostępne są również czujki dymu z powiadomieniami oraz czujki czadu i dymu o podobnej funkcjonalności. Mogą jednak wymagać użycia dodatkowych komponentów instalacyjnych.
 • Możliwość testowania sprawności czujnika należy sprawdzić czy wybrany detektor posiada przycisk do sprawdzenia jego skuteczności. Od czasu do czasu należy sprawdzać, czy czujnik działa prawidłowo.
 • Dlaczego warto je zastosować

  Czujnik czadu to stosunkowo niewielki wydatek, ale może uratować życie. Warto zainwestować, jeśli posiadamy w domu lub mieszkaniu piec (gaz, węgiel, drewno opałowe itp.), kominek lub tradycyjny piec (na przykład węgiel lub drewno opałowe). Urządzenia te mogą być potencjalnym źródłem tlenku węgla, zwłaszcza jeśli pomieszczenie, w którym są używane, nie jest dobrze wentylowane. Tylko czujniki mogą na czas wykryć zagrożenia i odpowiednio zareagować.

  Nasza oferta

  W naszej ofercie posiadamy szeroką ofertę czujników gazu i czadu niezawodnej marki Zamel.

Potrzebujesz pomocy?