Jak wiemy, w przyszłym roku czekają nas podwyżki cen energii elektrycznej. Dlatego warto już dziś przygotować się na wyższe rachunki i zrobić możliwie wszystko, aby koszta zminimalizować. Okazuje się, że nawet tak prosta i niedroga rzecz jak wymiana żarówek w domu może pomóc ograniczyć zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, a co za tym idzie zmniejszyć rachunki.
Na poniższej grafice przedstawiamy, jak wzrośnie koszt prądu w gospodarstwie domowym, w którym roczne zużycie wynosi mniej wiecej 3000kWh:
Na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówki LED?
Jak już wspomnieliśmy, wybór odpowiedniej żarówki LEDowej pozwoli ograniczyć ilość pobieranego prądu. Dawniej, kiedy do wyboru były jedynie tradycyjne żarówki, jedynym wyznacznikiem jej efektywności była moc mierzona w Watach [W]. Obecnie moc jest tylko jednym z parametrów, które określają, z jaką intensywnością będzie świecić żarówka.
- Moc żarówki – Moc żarówki była jednym z najważniejszych parametrów tradycyjnych żarówek. Określa się ją w Watach (W), co pokazuje pobór mocy. Źródła światła LED potrzebują dużo mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Dlatego informacja o watażu nie jest już tak ważna, choć oczywiście w pewnym stopniu pokazuje, z jaką intensywnością będzie świecić żarówka LED.
- Strumień świetlny – Mierzony jest w lumenach. Im więcej lumenów, tym więcej światła emituje żarówka. Znacznie ważniejszym parametrem jest obecnie strumień świetlny. Ilość lumenów pozwala określić skuteczność świetlną danego źródła światła LED, czyli w praktyce pokazać jak dużo światła wyemituje żarówka. W uproszczeniu można przyjąć, że żarówka, której moc w Watach to 40 W, daje strumień świetlny o wartości 470 lm, a moc 100 W, to mniej więcej 1520 lm, chociaż nie ma jednego uniwersalnego przelicznika.
- Klasa efektywności energetycznej – ważnym parametrem, na który powinno się zwracać uwagę jest klasa energetyczna. Im jest ona wyższa, tym produkt jest bardziej efektywny i energooszczędny. Obecnie, od 2021 roku mamy do czynienia z nowym podziałem klas energetycznych, w którym najwyższa jest klasa energetyczna A, a najniższa klasa to G.
Porównaj żarówki i przekonaj się sam
Poniżej przedstawiamy porównanie źródeł światła, które są odpowiednikiem tradycyjnych żarówek o mocach 100W, 75W, 60W oraz 40W. Jak widać, wybierając odpowiedni produkt można uzyskać taki sam efekt przy prawie dwukrotnie mniejszym poborze energii. Dlatego warto wybrać mądrze!