Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe spełnia wiele funkcji. Nie tylko zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po ogrodzie po zmroku, ale też sprawdza się jako efektowna dekoracja. Odpowiednie podświetlenie furtki, ścieżek, elementów architektury czy najpiękniejszych okazów roślin to najlepszy sposób na wyeksponowanie stylowo zaaranżowanej przestrzeni ogrodu. Wysokiej jakości źródła światła i oprawy oświetleniowe do zastosowań zewnętrznych znajdziesz w hurtowni Alkan.

Spis treści
Oświetlenie ścieżek
Oświetlenie roślin i drzew
Oświetlenie architektury ogrodowej
Oświetlenie solarne
Oświetlenie LED
Oprawy oświetleniowe z dodatkowymi funkcjami

Na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie ogrodowe?

Oświetlenie ogrodowe zawsze powinno być odpowiednio zaprojektowane. Pod uwagę warto wziąć zarówno kwestie praktyczne, jak i estetyczne. Oświetlenie to nie musi być jednak przesadnie intensywne oraz jasne. W takim projekcie kluczowym aspektem pozostaje element dekoracyjny, a zatem wyeksponowanie najbardziej atrakcyjnych części ogrodu. Nie bez znaczenia pozostają też oczywiście względy praktyczne, wymagające bezpiecznego oświetlenia najczęściej uczęszczanych miejsc.

Oświetlenie ścieżek

Poruszanie się po ogrodzie po zmroku może sprawiać pewne trudności, dlatego dla własnego komfortu warto odpowiednio oznaczyć światłem poszczególne ścieżki. W ten sposób można się zabezpieczyć przed ewentualnym potknięciem. Ogrodowe ścieżki można oświetlić na różne sposoby, np. lampami stojącymi czy najazdowymi. Jeszcze innym rozwiązaniem jest oświetlenie słupkowe, które stawia się wzdłuż ścieżki z ominięciem ciemnych miejsc między lampami. Z reguły im krótsza trasa, tym lampy słupkowe powinny być niższe. Do ciekawych rozwiązań należą też lampy najazdowe, które montuje się na samej ścieżce lub w ziemi po bokach. W przypadku oznaczania drogi najlepiej sprawdzają się lampy LED lub lampy solarne, ponieważ dają stosunkowo delikatne światło, które nie oślepia. Warto też pomyśleć o modelach z czujnikiem ruchu, dzięki któremu oświetlenie będzie aktywne jedynie w razie potrzeby.

 

Oświetlenie roślin i drzew

Oświetlenie roślin i drzew spełnia funkcję głównie dekoracyjną, dlatego powinno być ekonomiczne i energooszczędne. Warto też włączać je tylko przy specjalnych okazjach, np. rodzinnej kolacji, imprezy z udziałem gości lub innego przyjęcia w plenerze. Efektowne podświetlenie najpiękniejszych miejsc w ogrodzie może w takiej sytuacji utworzyć niepowtarzalną atmosferę. W umiejętnie opracowanym projekcie da się nie tylko uwypuklić najatrakcyjniejsze fragmenty ogrodu, ale też ukryć kompostownik, drewutnię oraz inne mniej estetyczne elementy. Szczególną uwagę warto poświęcić podświetleniu najładniejszych drzew i roślin. W tym celu bardzo dobrze sprawdzą się reflektory, które umieścić można w gruncie, oświetlając najciekawsze okazy od dołu.

Oświetlenie architektury ogrodowej

Odpowiednio podświetlone pergole, altany czy rzeźby mogą zyskać po zmroku niepowtarzalny wygląd. Elementy architektury ogrodowej najlepiej wyeksponować za pomocą oświetlenia punktowego. Reflektory ogrodowe pozwalają na estetyczne wyróżnienie najciekawszych form oraz faktur. Warto też pomyśleć o odpowiednim oświetleniu wnętrza altany, w którym należy zastosować światło górne lub boczne. Osobną kwestią pozostaje umiejętne wyeksponowanie oczka wodnego. Po zmroku jego oświetlenie sprawdza się nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale też z uwagi na ryzyko zamoczenia butów oraz niebezpieczeństwo wpadnięcia do wody. Do oświetlania oczka wodnego należy wykorzystać lampy wodoszczelne, podobnie jak w przypadku fontanny, jeziorka czy stawu. Szczególnie dobrym rozwiązaniem są modele podwodne, które zapewniają niezwykłe wrażenia wizualne. W takich warunkach sprawdzą się także zamontowane na brzegu reflektory.

Nowoczesne oświetlenie ogrodu. Postaw na rozwiązania solarne

Nowoczesne oświetlenie ogrodu powinno spełniać pewne warunki wytrzymałościowe. Wykorzystane oprawy oświetleniowe narażone są na zimno, opady atmosferyczne, wilgoć czy kurz, przez co muszą posiadać współczynnik szczelności przynajmniej IP 56. Nie bez znaczenia pozostaje wybór odpowiedniej technologii. Obecnie dużo lepiej od tradycyjnych lamp sprawdzają się bardziej nowoczesne, energooszczędne rozwiązania solarne.

Lampy solarne

Oświetlenie ogrodowe solarne to optymalna alternatywa dla stosowanych dawniej świetlówek czy żarówek wolframowych, które nie sprawdzają się zbyt dobrze w warunkach zewnętrznych. Wynika to z ich wysokiego zapotrzebowania na energię elektryczną, a także małej odporności na niskie temperatury. Ogrodowe lampy solarne są nie tylko energooszczędne, ale również bezobsługowe. Emitowane przez nie światło posiada stosunkowo niewielkie natężenie, jednak z powodzeniem wystarcza do wskazania przebiegu ścieżki ogrodowej lub wyeksponowania niektórych fragmentów.

Oświetlenie ogrodowe LED

Oświetlenie ogrodowe LED jest w stanie optymalnie pracować w niskich i wysokich temperaturach. Technologia ta zużywa przy tym mniej energii elektrycznej, co przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd. Lampy ogrodowe LED dają światło stosunkowo delikatne, którego natężenie jest niewielkie. Nie oślepia ono w ciemności, a jednocześnie wystarczająco dobrze pokazuje przebieg ścieżek. Miejsca wymagające nieco mocniejszego oświetlenia można wyposażyć w reflektory halogenowe. Dotyczy to np. wejścia do domu, furtki, garażu czy okolic najpiękniejszych okazów roślin w ogrodzie.

Oprawy oświetleniowe z dodatkowymi funkcjami

Wiele opraw stosowanych w ogrodzie posiada dodatkowe funkcje, takie jak np. czujnik ruchu. O ich instalacji warto pomyśleć nie tylko ze względu na możliwość zaoszczędzenia energii, ale też zwiększenia bezpieczeństwa. Lampy wyposażone w czujnik ruchu automatycznie sygnalizują wykrycie obecności kogoś lub czegoś w ogrodzie, a włączające się światło dodatkowo odstrasza nieproszonych gości. Rozwiązanie to okazuje się wyjątkowo ekonomiczne, ponieważ to czujnik decyduje o uruchomieniu lampy. Do przydatnych funkcjonalności opraw ogrodowych należy także czujnik zmierzchu. W jego przypadku światło uruchamiane jest jedynie przy określonym natężeniu światła, przez co nie reaguje na ruch w ciągu dnia. Tak wyposażone lampy da się regulować w zakresie czasu reakcji i wartości natężenia światła, a także okresu świecenia po wykryciu ruchu.

Kanlux_oprawy_ogrodowe

Oświetlenie ogrodu jest niezwykle istotne – ze względów zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Wyjątkowo pomocna w jego projektowaniu może się okazać oferta hurtowni elektrycznej Alkan. W naszym asortymencie znaleźć można wiele wysokiej klasy opraw ogrodowych i źródeł światła, które pozwalają na uzyskanie niezwykłych efektów wizualnych w przestrzeni zewnętrznej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni Alkan, gdzie dostępne są artykuły idealnie nadające się do stylowego oświetlenia najatrakcyjniejszych miejsc w ogrodzie.