Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu w hurtowni elektrycznej Alkan

Oświetlenie zewnętrzne budynku i ogrodu z hurtownią elektryczną Alkan

Oświetlenie zewnętrzne z hurtownią elektryczną Alkan wcale nie musi być trudne. Dzięki dostępnym tu produktom z łatwością zaplanujemy iluminację ogrodu, tarasu czy innych części naszego domu i posesji. Specjaliści podpowiedzą nam, jak połączyć każde z urządzeń z odpowiednim źródłem zasilania i jak dobrać właściwą moc tak, aby światło nie było ani zbyt jasne, ani zbyt ciemne. Przyjrzyjmy się ofercie produktów przeznaczonych właśnie do tego celu i sprawdźmy, jak możemy wykorzystać je w taki sposób, by stanowiły nie tylko nowoczesną dekorację, lecz również spełniały swoją podstawową funkcję, czyli rozjaśniały otoczenie naszego domu!

Spis treści:
Dlaczego wyróżniamy ten dział produktów?
Jak dobrać klasę szczelności?
Funkcjonalna iluminacja posesji
Czujniki ruchu i zmierzchu
Dobór właściwej mocy
Iluminacja budynku
Drzwi wejściowe i ganek
Dekoracyjne iluminacje ścian

Dlaczego należy odróżniać produkty do oświetlenia zewnętrznego od tych przeznaczonych do montażu we wnętrzach? Odpowiada hurtownia elektryczna Alkan

Według osób pracujących w hurtowni elektrycznej Alkan zanim zaczniemy zastanawiać się nad wyborem konkretnych artykułów do wykonania idealnego oświetlenia zewnętrznego naszego domu czy ogrodu powinniśmy najpierw zadać sobie pytanie, dlaczego właściwie odróżnia się je od tych, które wykorzystujemy we wnętrzach. Niektórzy nie zdają sobie bowiem sprawy z tego, że wykorzystanie na tarasie czy w ogrodzie artykułów przeznaczonych wyłącznie do montażu w pomieszczeniach zamkniętych może stanowić poważne zagrożenie. Dlatego też raz jeszcze warto podkreślić, co stanowi główną różnicę pomiędzy tymi dwoma kategoriami artykułów elektrycznych.

Oczywiście chodzi tu o coś, co specjaliści nazywają stopniem ochrony lub klasą szczelności produktu. Informację na temat tego, jakim stopniem ochrony charakteryzuje się dany produkt, znajdziemy zwykle na jego opakowaniu, w karcie informacyjnej dołączonej do producenta, a nierzadko również na obudowie samego produktu. Poszczególne klasy szczelności oznacza się literami IP i dwiema cyframi, na podstawie których możemy odczytać, w jakim stopniu dany artykuł został zabezpieczony przed negatywnym działaniem wilgoci, wody oraz cząsteczek pyłu, kurzu czy innych zanieczyszczeń. Ich przenikanie do wnętrza urządzenia elektrycznego mogłoby bowiem stać się przyczyną powstania poważnych awarii danego produkty czy nawet całej instalacji w naszym domu, co z kolei prowadziłoby do powstania ryzyka pożaru lub porażenia prądem użytkowników urządzeń elektrycznych połączonych z daną siecią. Z tego właśnie powodu do montażu poza zadaszonymi pomieszczeniami należy zawsze wybierać odpowiednio uszczelnione i zabezpieczone źródła światła oraz inne urządzenia działające dzięki zasilaniu prądem.

Jak dobrać odpowiednią klasę szczelności do naszych potrzeb?

Możemy to zrobić, zapoznając się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych oznaczeń – każda z dwóch cyfr niesie bowiem ze sobą określone znaczenie, jeśli chodzi o ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Istnieją jednak podstawowe zasady, które bez wgłębiania się w fachowe opisy pozwolą nam wybrać właściwy produkt. Zgodnie z nimi urządzenia oznaczone IP 20 możemy z powodzeniem wykorzystywać w zamkniętych pomieszczeniach takich jak pokoje dzienne, sypialnie czy biura. Produktu o klasie szczelności IP 44 sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie, a także w miejscach bardziej narażonych na obecność pyłu czy kurzu, a więc na przykład w garażach czy pracowniach. Sprawdzą się również w zadaszonych przestrzeniach takich jak choćby mocno zabudowane ganki. Produkty przeznaczone do wykorzystania w miejscach, w których będą one narażone na szkodliwe działanie wody pochodzącej choćby z opadów atmosferycznych, powinny charakteryzować się stopniem ochrony IP 54 lub wyższym. W miejscach, w których wymagana jest ochrona pyłoszczelna i wodoszczelna, najlepiej zdecydować się na urządzenia oznaczone przez producenta IP 65.

Nowoczesne zewnętrzne oświetlenie tarasowe i ogrodowe z czujnikami ruchu i zmierzchu w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan. Jak dopasować je do naszych potrzeb?

Mówiąc o nowoczesnym zewnętrznym oświetleniu tarasowym i ogrodowym, klienci hurtowni elektrycznej Alkan zwykle mają na myśli produkty wykorzystujące wygodne czujniki ruchu i zmierzchu. Z pewnością w dużym stopniu ułatwiają one bowiem korzystanie z licznych rozlokowanych poza domem źródeł światła, pozwalając jednocześnie na zmniejszenie kosztów ich utrzymania. Dzięki czujnikom ruchu i zmierzchu możemy mieć pewność, że urządzenia automatycznie będą się włączać tylko wówczas, gdy faktycznie będą potrzebne, i samoistnie wyłączą się, gdy nie będziemy z nich korzystać. Sprawdźmy, jakie jeszcze zalety niesie ze sobą korzystanie ze źródeł światła połączonych z nowoczesnymi czujnikami i w jakich przypadkach lepiej wybrać czujnik ruchu, a w jakich lepszym pomysłem będzie montaż czujnika zmierzchu!

Czujniki ruchu i zmierzchu

Na rynku dostępne są dziś zarówno produkty fabrycznie wyposażone w czujniki ruchu lub zmierzchu, jak i osobne moduły, które możemy połączyć z wybranymi przez nas źródłami światła. Dzięki rosnącej popularności produkty te stają się coraz bardziej przystępne, dzięki czemu niemal każdy z klientów hurtowni Alkan może korzystać dziś z wygody, jaką dają inteligentne rozwiązania wykorzystujące automatycznie włączające się i wyłączające urządzenia.

Decydując się na montaż opraw świetlnych z czujnikami, musimy jednak pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach znacznie lepszym pomysłem jest wybór czujnika ruchu, podczas gdy w innych w pełni funkcjonalne będzie tylko rozwiązanie wykorzystujące czujnik zmierzchu. Dla przykładu: lampa na ganku może oczywiście zapalać się dopiero wówczas, gdy do niego podejdziemy lub gdy otworzymy drzwi od wewnątrz. Niewielkie lampy rozjaśniające podjazd do garażu będą jednak znacznie lepiej pełniły swoją funkcję, gdy połączymy je z czujnikiem zmierzchu, dzięki czemu podjazd będzie widoczny przez całą noc, a nie dopiero wówczas, gdy stosunkowo szybko poruszającym się autem uruchomimy czujnik ruchu, będąc już w połowie drogi do garażu.

Czujniki do lamp ogrodowych czy tarasowych możemy jednak dobierać w zależności od własnych potrzeb. Właściciele domów otoczonych przez przestronne ogrody bezpieczniej zapewne poczują się, gdy rozmieszczone tu lampy będą świeciły delikatnym światłem przez całą noc, choć na przykład oświetlenie ścieżki prowadzącej od bramy wjazdowej na ganek budynku może być dodatkowo rozjaśniane dzięki szeregowi lampek reagujących na ruch. Nie zapominajmy jednak, że wybierając urządzenia wyposażone w czujnik ruchu lub dokupując go do tradycyjnych opraw, powinniśmy połączyć jego działanie z czujnikiem zmierzchu. Dzięki temu mimo wychwycenia ruchu w ciągu dnia lampy nie będą się bez potrzeby zapalać. Nie wolno nam też zapomnieć o odpowiednim doborze mocy źródeł światła.

Jak dobrać moc źródeł światła na tarasie, w ogrodzie i na podjeździe?

Oczywiście dobór mocy źródeł światła na tarasie, w ogrodzie i na podjeździe zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zamierzamy korzystać z rozjaśnionych przez zamontowane przez nas lampy i oprawy świetlne przestrzeni. Miłośnicy spędzania letnich wieczorów na tarasie przy książce czy gazecie będą potrzebować mocniejszych opraw niż ci, którzy przestrzeń tę wykorzystują do nastrojowego relaksu przy lampce wina. Dobór odpowiednich opraw do ogrodu po części zależy także od tego, czy jest to ogród, w którym hodujemy warzywa i owoce, czy też po prostu przestrzeń pełniąca funkcję reprezentacyjną i rekreacyjną. W tym pierwszym przypadku zbyt mocne rozjaśnianie go przez całą noc nie jest wskazane, podczas gdy w drugim nie ma żadnych powodów, dla których nie moglibyśmy zdecydować się na stosunkowo jasne światło, które świeciłoby przez całą noc.

O ile taras i ogród jako przestrzenie głównie rekreacyjne możemy rozświetlać mocniej lub słabiej w zależności od naszych upodobań i potrzeb, o tyle podjazd warto otoczyć źródłami światła, które z jednej strony nie oślepią kierowcy, a z drugiej faktycznie rozjaśnią drogę i pozwolą bezpiecznie i komfortowo wjechać autem do garażu. Specjaliści często zalecają tu połączenie kilku różnych rozwiązań takich jak lampy najazdowe, czyli niewielkie oczka świetlne montowane w podłożu, a także lampy słupkowe, oprawy naścienne czy nawet ruchome reflektory lub naświetlacze. Wybierając produkty do oświetlenia podjazdu, powinniśmy jednak koniecznie wziąć pod uwagę ogromną różnicę w ilości światła wytwarzanej przez tradycyjną żarówkę o mocy 40 watów i przez 40-watowy naświetlacz LED.

Oświetlenie fasady domu

Moc to nie tylko waty!

Wielu klientów hurtowni Alkan pamięta wciąż czasy, w których moc lamp oddawano wyłącznie w pobieranej przez nie energii, czyli w watach. W dobie nowoczesnych rozwiązań i technologii LED jest to jednak całkowicie błędne myślenie, przez które wybrane przez nas produkty do iluminacji ogrodu, tarasu czy podjazdu mogą okazać się zdecydowanie zbyt jasne. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku wyboru artykułów przeznaczonych na podjazd. Wybierając tu na przykład naświetlacz LED, musimy mieć świadomość, że jego moc nie jest oddana w watach, lecz w lumenach. Z tego właśnie powodu dostępne na rynku produkty to przede wszystkim urządzenia 10-, 20- czy 30- watowe, co może zaskakiwać tych z nas, którzy pamiętają wciąż słabe i odpowiednie właściwie tylko do sypialni żarówki 40-watowe. Żarówki te emitowały bowiem promień świetlny o mocy około 400 lm. Dzisiejsze naświetlacze pobierające cztery razy mniej energii, czyli zaledwie 10 W, emitują natomiast promień o mocy aż 1000 lm! Wbrew intuicji z pewnością wystarczą nam więc one do rozjaśnienia szerokiego podjazdu do garażu, a przy tym będą energooszczędnym rozwiązaniem, dzięki któremu ochronimy nie tylko nasz portfel, lecz również środowisko.

Dekoracyjne i funkcjonalne oświetlenie zewnętrzne budynków z hurtownią elektryczną Alkan

Jak wywnioskować można z asortymentu hurtowni elektrycznej Alkan, oświetlenie zewnętrzne to nie tylko tarasy i ogrody, lecz również dekoracyjne i funkcjonalne iluminacje świetlne w obrębie samego budynku. Najczęściej wybieranymi produktami są tu oczywiście te oferujące nam funkcjonalne rozwiązania w obrębie drzwi wejściowych oraz te, które gwarantują wykonanie dekoracyjnej iluminacji fasady czy ścian budynku.

Drzwi wejściowe i ganek

Niemal wszyscy klienci poszukujący opraw świetlnych przeznaczonych do montażu w niezadaszonych przestrzeniach zaczynają swoje zakupy od rozwiązań pozwalających na rozjaśnienie drzwi wejściowych lub otaczającego je ganku. Jak już wspomnieliśmy, świetnym pomysłem jest tu wybór produktów wyposażonych w czujnik ruchu lub połączenie nowoczesnej oprawy świetlnej z osobnym modułem czujnika. Większość z dostępnych dziś na rynku produktów pozwala na niewielką regulację zasięgu urządzenia, dzięki czemu możemy już będąc kilka metrów od domu zacząć szukać kluczy w torebce czy plecaku. Dzięki wykorzystaniu czujnika ruchu zyskujemy także poczucie bezpieczeństwa, co docenią z pewnością przede wszystkim właściciele budynków z zacienionym, zabudowanym gankiem. Zapalające się światło już kilka minut wcześniej zapewni nas bowiem, że żadna osoba o złych zamiarach się tu nie ukryła i możemy spokojnie wchodzić do domu.

Jeśli chodzi o dobór opraw, wielu klientów hurtowni Alkan wybiera dziś w tym miejscu przede wszystkim nowoczesne plafony LED o odpowiednio wysokiej klasie szczelności. Przykładem mogą tu być produkty marki Ledvance dostępne w ofercie sklepu internetowego Alkan w wersji z czujnikiem ruchu lub bez. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż nowoczesnych dwukierunkowych opraw elewacyjnych o interesującym designie, takich jak na przykład produkty marki Torre z serii Spectrum dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i szarej. Miłośnicy nieco bardziej klasycznych elementów dekoracyjnych powinni natomiast zwrócić uwagę na ofertę marki ANS-Lighting. Proponuje nam ona kilka różnych modeli tradycyjnych latarenek stylizowanych na dziewiętnastowieczne lampy gazowe, lecz przystosowanych do pracy ze znacznie bezpieczniejszymi i przyjaźniejszymi środowisku źródłami światła. W sklepie internetowym Alkan znajdziemy modele przeznaczone do montażu do ściany, a także modele wiszące w modnym kolorze starego złota i w klasycznym kolorze czarnym.

Czarny słupek ogrodowy

Iluminacja fasady i ścian

Na iluminację fasady i ścian budynku decydują się zwykle przede wszystkim właściciele zabytkowych domów o dobrze zachowanych lub odnowionych detalach architektonicznych i o wyglądzie wartym podkreślenia nawet po zmroku. Nie oznacza to, że nie można udekorować w ten sposób także nowego budynku – wręcz przeciwnie! Należy jednak pamiętać tu o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze skierowanie strumienia światła równolegle na ścianę uwypukla jej strukturę. O ile jest to pożądane na przykład przy dekoracyjnych ścianach z nieotynkowanej cegły czy kamienia, o tyle w przypadku ścian tynkowanych na gładko może ono ujawnić absolutnie każdą najmniejszą nierówność. Po drugie światło kierowane na ścianę nie może być skierowane wprost na znajdujące się w niej okna, a jego moc nie może być zbyt duża. Może to bowiem negatywnie wpływać na komfort osób śpiących w znajdujących się we wnętrzu budynku pomieszczeniach.

Z obu tych przyczyn osoby decydujące się na wykonanie dekoracyjnej iluminacji fasady i ścian budynku powinny wybierać na przykład naświetlacze LED o niedużych mocach, które dzięki łatwości montażu i ruchomym oprawom mogą być na bieżąco dopasowywane do potrzeb mieszkańców i użytkowników domu. Ciekawym pomysłem może tu być również montaż kilku rozmieszczonych w niewielkiej odległości od siebie ruchomych opraw ogrodowych marki Northcliffe. Dadzą nam bardziej rozproszone i niezbyt mocne światło, gwarantując jednocześnie nowoczesny wygląd i stylową iluminację fasady. Przy tym dzięki wysokiemu stopniowi ochrony IP 65 sprawdzą się one nawet w miejscach najbardziej narażonych na ciągły kontakt z wodą i wilgocią, a szybki sposób montażu pozwoli na bezproblemowe ustawienie ich właśnie tam, gdzie najlepiej wpasują się one w krajobraz naszego ogrodu czy tarasu.