Kabel elektryczny ziemny

Kabel elektryczny ziemny

Kabel elektryczny ziemny służy do przesyłania prądu, jednak w o wiele trudniejszych warunkach niż przewody używane wewnątrz budynków. Musi sprostać dużym różnicom temperatur, wilgoci, a nierzadko przenoszeniu sporej mocy. Takie produkty wykorzystuje się między innymi do dostarczania zasilania z sieci energetycznej do domu, a także do rozprowadzania prądu do innych budynków na działce. W poniższym artykule przedstawiamy charakterystykę kabli ziemnych, a także ich oznaczenia dotyczące m.in ilości żył oraz przekroju.

Spis treści:
Czym różni się od przewodu?
Warunki pracy
Sposoby oznaczania
Bezpieczeństwo przesyłu energii

Czym kabel elektryczny ziemny różni się od przewodu?

Kabel elektryczny ziemny ma efektywnie i bezpiecznie przesyłać energię elektryczną. Na pierwszy rzut oka nie różni się on od zwykłego przewodu, który stosowany jest wewnątrz budynków. Jedyne co zwraca uwagę, to czarny kolor zewnętrznej izolacji. Dlatego też w mowie potocznej słowem tym zazwyczaj określa się każdy typ przewodu elektrycznego, niezależnie od jego charakterystyki i przeznaczenia. Różnica jest jednak diametralna i dlatego nigdy nie należy układać pod ziemią zwykłego przewodu o izolacji białej. Podstawową kwestią jest bowiem wytrzymałość. Przewody układane w ścianach, podłogach bądź sufitach wewnątrz pomieszczeń mają stosunkowo komfortowe warunki pracy. Zazwyczaj pracują w temperaturze pokojowej i nie przenoszą dużych ilości energii, zasilając np. jedno gniazdko lub włącznik oświetlenia. Kable natomiast muszą posiadać o wiele wytrzymalszą izolację zarówno pojedynczych żył, jak i całości, z uwagi na pracę w gruncie, która stawia przed nimi duże wyzwania. W naszej hurtowni elektrycznej Alkan we Wrocławiu możesz zakupić doskonałej jakości produkty o różnej ilości żył i wielu przekrojach, które z pewnością sprostają Twoim wymaganiom. Oprócz kabli w naszej ofercie znajdują się różnorodne źródła światła – m.in. żarówki LED i LED smart, oprawy oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego – m.in. żyrandole, kinkiety, plafony i naświetlacze LED, lampy ogrodowe, a także różnego rodzaju akcesoria elektryczne – m.in. puszki, gniazdka, styczniki i wyłączniki. Zapraszamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą.

Kable i przewody

Warunki pracy

Kable przeznaczone do stosowania w ziemi można układać w rurach, peszlach lub bezpośrednio w gruncie. Są one przystosowane do trudnych warunków, jakie tam panują. Przede wszystkim są to duże różnice temperatur. Typowy kabel, który możesz zakupić w naszej hurtowni, wytrzymuje od -30 do 70 stopni Celsjusza. Zapewnia to jego prawidłową pracę o każdej porze roku. Zarówno całość przewodu, jak również jego poszczególne żyły, pokryte są izolacją typu PVC. Doskonale zabezpiecza ona przed wodą i wilgocią, nie pozwalając na powstanie uszkodzeń i zwarć, które wymagałyby odkopywania i kosztownych napraw kabli. Te, które ułożone są bezpośrednio w ziemi i nie posiadają żadnych osłon, muszą też sprostać potencjalnym przemieszczeniom gruntu, które są naturalnym efektem jego osiadania lub nacisku z powierzchni (np. przejeżdżanie samochodu).

Sposoby oznaczania kabli elektrycznych ziemnych o parametrach 5×10, 3×4 oraz 3×2,5

W naszej hurtowni dostępne są kable elektryczne ziemne o parametrach zarówno 5×10, 3×4, jak i 3×2,5. Aby dokonać trafnego zakupu, należy wiedzieć, jakie informacje niosą za sobą te oznaczenia. Pierwsza cyfra to ilość żył, czyli niezależnych od siebie torów prądowych. W energetyce niskonapięciowej najczęściej stosuje się kable posiadające od dwóch do pięciu takich żył. Kolejna liczba oznacza przekrój poprzeczny każdej żyły, wyrażony w milimetrach kwadratowych. Warto zwrócić uwagę, że to nie jest wartość średnicy. Jeśli posiadasz pod ręką przewód elektryczny i chcesz zakupić taki sam, jego parametry należy odczytać z zewnętrznej izolacji, gdzie powinny być nadrukowane. Pomiar średnicy żyły suwmiarką nie będzie miał nic wspólnego z ich przekrojem poprzecznym, a to nim należy posłużyć się podczas zakupu nowego przewodu. W razie wątpliwości, co do wyboru odpowiedniego produktu, zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami.

Bezpieczeństwo przesyłu energii

Aby prąd można było przesyłać bezpiecznie, kable powinny być dostosowane do jego napięcia i natężenia. Oznacza to nie tylko odpowiedni minimalny przekrój żył, ale również materiał, z którego są zbudowane. W instalacji domowej, do której zaliczają się również przewody łączące dom np. z garażem albo budynkiem gospodarczym, obowiązkowym materiałem żył jest miedź. Taki kabel posiada w swoim oznaczeniu litery “Cu”. Jednak tzw. wewnętrzna linia zasilająca (WLZ), która dostarcza prąd z sieci energetycznej do licznika w budynku, może mieć żyły wykonane także z aluminium. W tym przypadku w oznaczeniu znajdziesz litery “Al”. Rozgraniczenie jest bardzo ważne, ponieważ aluminium ma o wiele mniejszą zdolność przewodzenia niż miedź, przez co przekrój żył musi być odpowiednio większy. Dodatkowym aspektem wpływającym na bezpieczeństwo jest obecność żyły ochronnej (uziemiającej) koloru żółto-zielonego. Ta również jest obowiązkowa we wszystkich nowych instalacjach, dlatego kupując odpowiedni produkt, należy zwrócić uwagę, by w jego oznaczeniu znajdowały się litery “ŻO”.

Dobór właściwego kabla ziemnego jest kluczowy pod względem bezpieczeństwa i sprawności instalacji elektrycznej. Jego izolacja wykonana jest tak, by mogła sprostać trudnym warunkom, jakie panują w gruncie, zapewniając prawidłową pracę przez dziesiątki lat. Znając oznaczenia i charakterystykę tych produktów, możesz trafnie dobrać wariant, który potrzebny jest do indywidualnych zastosowań. W tym celu zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni Alkan, a w razie wątpliwości także do kontaktu z nami.

Potrzebujesz pomocy?