Oświetlenie hali magazynowej

Oświetlenie hali magazynowej

Oświetlenie hali magazynowej wymaga spełnienia odpowiednich norm dotyczących stanowisk pracy, a także trafnego doboru natężenia światła i innych parametrów. W obiektach tego typu trzeba zachować bezpieczeństwo i odpowiednie warunki pracy, co mogą zapewnić jedynie wysokiej jakości oprawy przemysłowe. Kluczowe znaczenie ma zarówno ich wydajność, jak i energooszczędność. Znaczna część kosztów utrzymania magazynu dotyczy bowiem właśnie oświetlenia.

Spis treści:
Jak je zaprojektować?
Światło w magazynie
Wymagania dla opraw przemysłowych
Podstawowe parametry świetlne
Jak wybrać?
Lampy liniowe do magazynu
Oprawy wiszące do magazynu

Jak zaprojektować oświetlenie hali magazynowej?

Oświetlenie hali magazynowej można klasyfikować jako ogólne lub miejscowe, a także złożone z obu tych rodzajów. Jego projekt powinien opierać się na wysokiej klasy oprawach, które będą w stanie zapewnić odpowiednie natężenie światła oraz jego równomierny rozkład. Produkty z tej kategorii znajdziesz w ofercie naszej hurtowni Alkan. W magazynie należy zadbać o odpowiednie parametry światła, które nie powinno powodować efektu olśnienia i zakłócać warunków pracy. Hale tego typu wymagają też umiejętnego rozmieszczenia opraw, ponieważ ma to znaczenie dla ich prawidłowego funkcjonowania.

Światło w magazynie

Oświetlenie magazynu powinno zapewniać warunki odpowiednie dla procesów składowania, a także pracy ręcznej i zautomatyzowanej. Dobór odpowiednich opraw jest bowiem kluczowy dla utrzymania dobrej widoczności. Kwestia ta pozostaje nie bez wpływu zarówno na precyzję i dokładność pracowników, jak i ich bezpieczeństwo. Trafne dopasowanie systemu oświetlenia wewnętrznego ogranicza bowiem ryzyko uszkodzenia i nadwyrężenia wzroku, a także potencjalnych wypadków z udziałem eksploatowanych maszyn i urządzeń czy popełniania błędów przy obsłudze wyposażenia magazynu. Dla hal tego typu przeznaczone są specjalne lampy przemysłowe, które muszą być poprawnie dobrane do układu przestrzeni i prawidłowo niej rozmieszczone

Wymagania dla opraw przemysłowych

W obiektach magazynowych konieczne jest spełnienie specyficznych wymagań, dotyczących przede wszystkim poziomu natężenia światła. Parametr ten jest wyrażany w luksach i musi odpowiadać nie tylko warunkom otoczenia magazynowego, ale też specyfice wykonywanych w nim prac. Natężenie światła powinno być niższe dla ciągów komunikacyjnych i obszarów składowania, a wyższe w miejscach przeprowadzania czynności manualnych. W magazynie musisz zadbać również o odpowiednią równomierność oświetlenia. Określa ona uśredniony stosunek natężenia światła na wybranej płaszczyźnie względem najniższej wartości. Parametr ten powinien być wyższy dla pracy stałej i niższy dla pracy dorywczej, o czym informuje norma PN-EN 12464-1:2004.

Oprawa przemysłowa Philips

Podstawowe parametry świetlne

Do istotnych parametrów przy oświetlaniu magazynów zalicza się poziom olśnienia, oznaczany współczynnikiem UGR. W obiektach tego typu składowane są różne towary, materiały i surowce, dlatego celem ich identyfikacji pracownicy często muszą być długotrwale eksponowani na światło. Z tego względu hale magazynowe wymagają stosowania opraw antyolśnieniowych, których konstrukcja umożliwia neutralizację efektu olśnienia. Ich zastosowanie stwarza warunki odpowiednie dla bezpośredniego kontaktu wzrokowego ze światłem. Do ważnych parametrów w magazynie należy też luminacja świetlna, która wektorowo określa stopień rozproszenia świetlnego na powierzchniach nieświecących poprzez światłość ich pola elementarnego względem pola pozornego. Na takich halach trzeba też zadbać o poprawny współczynnik oddania barw, dotyczący jakości światła pod kątem realnego odwzorowania kolorów w stosunku do naturalnego oświetlenia słonecznego.

Jak wybrać oszczędne oświetlenie hali magazynowej?

Oświetlenie hali magazynowej najczęściej bazuje na oprawach ze źródłami światła LED, które są wyjątkowo wydajne i energooszczędne. W naszej ofercie znajdziesz wiele lamp przemysłowych tego typu, a także taśmy i paski dedykowane innym zastosowaniom. Żarówki magazynowe LED charakteryzują się długą żywotnością, dzięki czemu ich wieloletnia eksploatacja nie wiąże się z utratą sprawności świetlnej. Lampy tego rodzaju mogą mieć różną konstrukcję, jednak zawsze powinna ona odpowiadać wytycznym obowiązujących norm. Oznacza to, że wybrana oprawa musi zapewniać natężenie światła w zakresie od 200 do 1500 luksów. Parametry te uzależnione są od indywidualnych potrzeb przestrzeni hali. W warunkach magazynowych najlepiej sprawdzą się specjalistyczne lampy liniowe oraz wiszące.

Lampy liniowe do magazynu

Przemysłowe lampy liniowe charakteryzują się odpowiednią konstrukcją, która pozwala na efektywne oświetlanie magazynów wielkopowierzchniowych. Tego rodzaju oprawy mogą dostarczyć optymalne światło zarówno dla długich regałów, jak i ciągów komunikacyjnych. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość łączenia lamp w sposób liniowy, a tym samym uzyskania bardzo równomiernego doświetlenia na całej przestrzeni hali. Rozwiązanie to szczególnie dobrze sprawdza się w obszarach niskiego składowania. Przemysłowe lampy liniowe da się ustawić indywidualnie, ponieważ pozwalają na praktycznie dowolne nakierowanie kąta świecenia. Większość opraw tego typu to świetlówki LED, które możesz znaleźć w naszej ofercie. Do zalet takich lamp należy prostota ich montażu, a także większa wydajność od tradycyjnych żarówek wyładowczych. W magazynach pozwalają one na emitowanie światła rozproszonego, które jednocześnie nie wywołuje efektu migotania. Oprawy liniowe tego typu mogą też posiadać hermetyczną konstrukcję o wysokim stopniu ochrony, która sprawdzi się na halach o podwyższonym poziomie zapylenia czy wilgoci. Lampę przemysłową o takiej budowie możesz łatwo dopasować pod względem długości czy wymaganej mocy.

Oprawy wiszące do magazynu

Dla hal magazynowych dobrym rozwiązaniem będą też oprawy wiszące, a konkretnie modele typu High Bay. Ich konstrukcja bazuje na specjalnym radiatorze żebrowanym, który odpowiada za zachowanie właściwej temperatury w czasie pracy. Lampy takie możesz zawieszać na różnych wysokościach, przez co bardzo dobrze sprawdzają się one w magazynach wielkopowierzchniowych. Oprawy typu High Bay pozwalają na emitowanie strumienia świetlnego zarówno wąskiego, jak i kierunkowego. W naszej hurtowni elektrycznej Alkan znajdziesz również źródła światła odpowiednie dla lamp przemysłowych tego typu. Oprawy wiszące LED mogą charakteryzować się bardzo wysokimi mocami, jednak dla zapewnienia efektywnego oświetlenia nie pobierają dużej energii. Dla hali magazynowej najlepsze będą modele emitujące światło neutralne lub zimne. Oprawy tego typu posiadają trwałe konstrukcje z odlewu aluminium i tworzyw sztucznych oraz wysoki stopień szczelności, dzięki czemu mogą pracować w różnych środowiskach. Źródło światła jest w ich przypadku mocowane na haku, którego wysokość można regulować. Takie rozwiązanie pozwala na praktycznie dowolne umiejscowienie lamp w magazynie. Długi i wąski strumień światła sprawia, że są one optymalne nawet dla bardzo wysokich hal. Zapraszamy do kontaktu z Alkan oraz zapoznania się z innymi produktami z naszej oferty.

Potrzebujesz pomocy?