Kategorie

Ochronniki przepięciowe

Widok:
Pokaż:

Ochronniki przeciwprzepięciowe w instalacji elektrycznej są niezbędnym elementem , a praktyce instalatorskiej jest to kwestia bezsporna

Jak dzielimy ochronniki przeciwprzepięciowe?

Ochronniki przeciwprzepięciowe dzielimy na dwa główne typy:

TYP 1 ( klasy B) i TYP 2 ( klasy C) oraz TYP 3 ( klasy D)

Urządzenia klasy B zabezpieczają przed bezpośrednim i bliskim uderzeniem pioruna , klasy C zapewniają ochronę odbiorników elektrycznych przed przepięciami komutacyjnymi oraz przepięciami zredukowanymi przez warianty klasy B , modele klasy D zabezpieczają natomiast bardziej czułe urządzenia elektryczne i elektroniczne.

Natomiast grupa ograniczników typu 1+2 (klasa B+C) montowanych w jednej rozdzielnicy przeznaczona jest do domów jednorodzinnych lub obiektów przemysłowych.

Stosowanie ochronników klas B i C zajmuje więcej miejsca w rozdzielnicy oraz wymaga dodatkowo dławików odprzęgających dlatego jest to droższe rozwiązanie, warto wtedy uwzględnić w wyborze ochronniki przepięciowe klasy B+C.

Największymi zaletami tego rozwiązania jest kompaktowość urządzenia, zajmuje ono bowiem niewielką liczbę modułów w rozdzielnicy, co jest szczególnie ważne w mniej skomplikowanych instalacjach. Nie ma również konieczności spełnienia wymagań zachowania odległości pomiędzy poszczególnymi klasami ochrony.

Modele typu 1 (klasy B)

Zapewniają ochronę instalacji elektrycznej w przypadku kontaktu wyładowania atmosferycznego z instalacją odgromową lub linię zasilającą . Montowane są zazwyczaj w rozdzielnicy głównej na początku instalacji zasilanej z linii kablowej lub sieci napowietrznej. Urządzenia odprowadzają do uziomu prąd piorunowy , zastosowanie ograniczników klasy B lub B+C nie jest konieczne natomiast w domach jednorodzinnych zasilanych za pomocą linii kablowej z rozdzielnicy głównej jako pierwszy stopień ochrony może być od razu klasa C , ponieważ ryzyko przepięcia w instalacji w następstwie wyładowania atmosferycznego jest niewielkie

Warianty B+C kiedy warto je zastosować

Ochronniki klasy B+C na pewno warto zainstalować w miejscach , w których istnieje ryzyko narażenia instalacji elektrycznej i zasilanych urządzeń na bezpośrednie wyładowania atmosferyczne , czyli w obiekty które nie posiadają instalacji odgromowej lub jest ona zamontowana na zewnątrz oraz w budynkach znajdujących się nieopodal wysokich konstrukcji , czy obiektów z którymi połączone są wspólnym uziemieniem. W innych przypadkach ich zastosowanie nie jest koniecznością

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozwiązania ?

Przy wyborze właściwego rozwiązania ważne jest uwzględnienie znamionowych i maksymalnych warunków pracy instalacji. Istotną rolę odgrywa prąd maksymalny w liniach przemysłowych jak i rodzaj elementu lub obwodu zabezpieczającego oraz częstotliwość graniczna. Należy wziąć pod uwagę stopień niebezpieczeństwa porażenia prądem ze strony sprzętu po stronie wejścia sygnału. Ważna jest też odporność portów sygnałowych

Należy przeprowadzić analizę układu przesyłu sygnałów z uwzględnieniem dopuszczalnej impedancji jaka może być wstawiona w tor sygnałowy. Ważną rolę odgrywają złącza jakie są zastosowane w systemie. Na podstawie tej analizy powinny być dobierane właściwości ochronne ograniczników przepięć.

Warto uwzględnić odpowiednie środki bezpieczeństwa zarówno w domowych, jak i przemysłowych instalacjach, zapewnią one skuteczną ochronę sprzętu elektronicznego przed działaniem pola elektromagnetycznego generowanego przez bezpośrednie uderzenia pioruna.

Bezwzględnie trzeba pamiętać o poddawaniu ochronników oraz całej instalacji okresowej kontroli oraz każdorazowo w przypadku bezpośredniego kontaktu z wyładowaniem atmosferycznym.

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Potrzebujesz pomocy?