Kategorie

Automaty zmierzchowe

Widok:
Pokaż:
Automaty zmierzchowe służą do sterowania źródłami światła. Prowadzą one do samoczynnego wyłączania światła o świcie i włączania, gdy zapada zmierzch. Aby działały one prawidłowo należy dopilnować by miały stały dostęp do światła dziennego. W wyłączniku zmierzchowym znajduje się potencjometr, który pozwala ustawić końcowe parametry włączania i wyłączania urządzenia. Wartości natężenia ujmowane są w luksach. Czujnik zmierzchu działa niezależnie od warunków atmosferycznych.

Jak działają automaty zmierzchowe?

Automaty zmierzchowe wewnątrz posiadają czujnik, nazywany przez niektórych producentów "oczkiem", który sprawdza ilość padającego światła i w zależności od jego natężenia włącza lub wyłącza urządzenie. Ustawienie wartości granicznych odbywa się za pomocą potencjometru, zwykle producenci umieszczają tam symbole „słońca” (najwyższa wartość luksów) lub księżyca (najniższa wartość luksów). Przekręcając potencjometr w stronę symbolu „słońca” użytkownik wymusza wcześniejsze włączenie trybu automatycznego zmierzchowego, natomiast zwrócenie się w stronę księżyca włączy urządzenie później. Czujnik posiada również układ elektroniczny, zwany układem czasowym, który eliminuje ewentualne zakłócenia w postaci częstego i niedokładnego włączania i wyłączania oświetlenia w wyniku nieprawidłowej pracy urządzenia, np. uderzenia pioruna.

Rodzaje

  • Z sondą - ta funkcja jest szczególnie przydatna, gdy użytkownicy chcą skutecznie sprawdzić natężenie światła słonecznego. Przełączniki tego typu muszą znajdować się tam, gdzie występuje duża ilość naturalnego światła słonecznego.
  • Z czujnikiem ruchu - stosuje się w nich czujnik światłoczuły, który reaguje na zmiany natężenia światła (spadek poniżej pewnego poziomu oznacza zapalenie się światła).
  • Z zegarem - uruchomi się on o określonym czasie. Należy go poprawnie skonfigurować, co nie powinno być problem dla Konsumentów. Klient sam decyduje, kiedy rozpocząć pomiar natężenia światła. Niezbędne jest jednak ustawienie górnej wartości natężenia światła, dzięki czemu włącznik wyłączy się natychmiast po jej przejściu. Alternatywą jest ustawienie czasu wyłączenia danego narzędzia.

Miejsce montażu

Najpopularniejszymi miejscami do montażu są:

  • Parkingi
  • Wokół budynku mieszkalnego
  • Place budowy
  • Wokół ogrodowych ścieżek i alejek
  • Wokół biur

Dlaczego warto je zastosować?

Korzystanie z tych urządzeń to przede wszystkim wygoda – światło włączy się automatycznie, dostarczając nam dokładnie taką ilość światła, jakiej potrzebujemy o danej porze dnia. Światła będą włączać się tylko wtedy, gdy są potrzebne – w ten sposób produkt zmniejsza ryzyko niepotrzebnego zapalenia światła, pozwalając nam zużywać mniej energii elektrycznej. W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan dostępne są automaty marki F&F, których wysoka jakość jest gwarancją niezawodności.

Potrzebujesz pomocy?