Kategorie

Filtrowanie

Producent

Moc [W]

Pokaż więcej

Napięcie [V]

Strumień świetlny [lm]

Pokaż więcej

Temperatura barwowa [K]

Pokaż więcej

Trzonek

Pokaż więcej

Klasa energetyczna

Barwa światła

Pokaż filtry

Lampy metalohalogenkowe

Widok:
Pokaż:

Lampa metalohalogenkowa wyładowcza wysokoprężna, w której światło powstaje dzięki wyładowaniu elektrycznemu w mieszaninie par rtęci, argonu oraz halogenków metali pod dużym ciśnieniem. Lampy tego typu często dodatkowo są pokryte specjalna farbą, która zamienia niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne na widoczne dla oka oraz mają dodatkową powłokę rozpraszającą światło jednocześnie zatrzymującą szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe.

Lampa metalohalogenkowa - charakterystyka

Lampy metalohalogenkowe świecą światłem białym, charakteryzują się wysoką skutecznością świetlną oraz długą żywotnością przy stosunkowo niskich kosztach zużycia. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim w wysokich pomieszczeniach i obiektach. Stosuje się je w przestrzeniach wewnętrznych, najczęściej w pomieszczeniach usługowych, halach przemysłowych i obiektach sportowych oraz są stosowane w akwarystyce.

Lampy te z powodzeniem montowane są również na zewnątrz do oświetlenia elewacji budynków ,stacji benzynowych oraz bilbordów reklamowych, często stosowane są do oświetlania zabytkowych dzielnic miast na całym świecie, zastępują wycofywane już lampy sodowe.

Budowa

Do działania tej lampy potrzebny jest układ zapłonowy, wymagają również statecznika, który ogranicza prąd wyładowania. Najczęściej w tym celu stosuje się dławiki magnetyczne. Urządzenia stabilizujące i zapłonowe najczęściej montowane są w oprawie lampy. Najważniejszym elementem lampy jest jej jarznik, wykonany z kwarcu lub ze spieku ceramicznego z dwutlenku glinu. W jarznikach ceramicznych można osiągnąć o wiele wyższą temperaturę, a zatem wyższe ciśnienie, a wyższe ciśnienie to lepszy efekt świetlny. Dzięki zastosowaniu technologii ceramicznej lampa jest odporniejsza niż szkło kwarcowe, mniej porowata i mniej podatna na korozję wywołaną oddziaływaniem metali wypełniających jarznik. Zastosowanie jarznika ceramicznego ponadto gwarantuje stabilniejszą temperaturę barwową w czasie eksploatacji

Zgodnie z przepisami należy stosować dodatkowo zabezpieczenie termiczne statecznika przed jego przegrzaniem. Wykorzystywane są zapłonniki z wyłącznikiem czasowym, który redukuje liczbę impulsów zapłonowych inaczej migania, od razu po wykryciu uszkodzenia lampy.

Rodzaje

Ze względu na szerokie zastosowanie, dostępne są w wariantach o wielu mocach dlatego mogą z powodzeniem oświetlać wielkie obiekty i hale jak i niewielkie przestrzenie jak przykładowo ekspozycja witryny sklepu, występują praktycznie z wszystkimi rodzajami trzonków dlatego są tak wszechstronne i chętnie stosowane. Dzięki kompaktowym rozmiarom oraz specyfice pracy emitowane przez nie światło można porównać do światła wytwarzanego przez źródła punktowe.

Choć coraz częściej inwestorzy decydują się na oparcie systemów oświetleniowych na technologii LED, w wielu zakładach produkcyjnych czy magazynach lampy wyładowcze wciąż stanowią podstawę systemów oświetleniowych, szczególnie w obszarach dostaw i załadunku czy ciągach komunikacyjnych jak i w pomieszczeniach wysokiego składowania. Lampy wyładowcze są nadal popularne w użyciu, pomimo niektórych przewidywań, że koniec wszystkich metod świetlnych innych niż technologia LED jest bliski.

W naszej ofercie dostępne są lampy metalohalogenkowe znanego i wiodącego producenta, firmy OSRAM. Lampy dostępne są w mocach od 70W do nawet 250W .

Potrzebujesz pomocy?