odzież BHP

Odzież BHP w trosce o Twoje bezpieczeństwo

Odzież BHP to taka, która spełnia zasady dotyczące bezpiecznego oraz higienicznego wykonywania pracy. Wyposażenie tego typu ma umożliwić pracownikom spełniania obowiązków w odpowiednich warunkach. Stosowanie odzieży spełniającej zasady BHP podnosi ergonomię, ekonomikę i techniczne bezpieczeństwo pracy, umożliwiając jednocześnie jej realizację w sposób higieniczny i zgodny z obowiązującymi normami. Ubrania i akcesoria tego typu posiada w swojej ofercie hurtownia Alkan.

Spis treści
Ubrania robocze
Ubrania ochronne
Odzież robocza a ochronna
Ubrania ochronne a przepisy
Oferta sklepu Alkan

Czym jest odzież robocza i ochronna BHP?

Odzież robocza BHP to odzież ochronna dostosowana do spełniania obowiązków wykonywanych na konkretnych stanowiskach pracy, nierzadko związanych z określonymi zawodami. Za jej wydanie odpowiada pracodawca. Wymagania dotyczące sposobności stosowania odzieży roboczej tego typu określają przepisy BHP. Z reguły obowiązek jej noszenia dotyczy stanowisk pracy przy różnego rodzaju urządzeniach i maszynach. Oprócz elementów odzieży, do tej kategorii zalicza się obuwie oraz różnego rodzaju akcesoria.

Odzież ochronna BHP

Odzież ochronna BHP chroni pracownika przed niebezpieczeństwami związanymi z wykonywaniem określonej pracy. Dotyczy to zwłaszcza zagrożeń mechanicznych, chemicznych, atmosferycznych i biologicznych, a także skrajnie wysokich i niskich temperatur. Bez odzieży ochronnej nie byłoby możliwe wykonywanie pewnych zadań, ponieważ groziłoby utratą życia lub zdrowia przez pracownika. Jej zapewnieniem również musi zająć się pracodawca. Specyfikę pracy wymagającej użytkowania odzieży ochronnej określają przepisy BHP.

Oferta odzieży BHP

Odzież robocza a ochronna

Pojęcia odzieży roboczej i ochronnej często są ze sobą mylone. Oba typy wyposażenia znacząco jednak się między sobą różnią. Odzież robocza nie posiada cech ochronnych, a jej podstawową właściwością jest odpowiednie dostosowanie do warunków pracy. Wykorzystuje się ją głównie ze względów technologicznych i sanitarnych, celem ochrony przed zabrudzeniami. Odzież ochronna musi natomiast wykazywać pewne szczególne cechy, które zadecydują o jej działaniu protekcyjnym dla zdrowia i życia pracownika. W produkcji wykorzystuje się specjalne materiały. Odzież ochronna jest też oznaczana konkretną kategorią. Występują różne ich rodzaje, klasyfikowane ze względu na ochronę przed konkretnymi zagrożeniami oraz przystosowane do różnych branż. Odzież ochronną należy dopasować do rozmiaru pracownika. Tego rodzaju wyposażenie powinno ponadto posiadać stosowne certyfikacje, deklarację zgodności oraz odpowiednią dokumentację techniczną. W zależności do typu zagrożeń, odzież ochronna BHP może być np. wodoodporna, kwasoodporna czy niepalna.

Odzież BHP a przepisy

W praktyce nie ma przepisów jednoznacznie określających rodzaj środków ochrony wymaganych na konkretnych stanowiskach. Ustaleniem tego zajmują się zwykle wewnętrzne szefostwa poszczególnych zakładów pracy, które podejmują decyzje razem z przedstawicielstwem pracowników. Przeprowadzenie takiej konsultacji jest obowiązkowe, jednak jej wynik nie musi być wiążący. Dobór odzieży BHP powinien się zatem odbywać na podstawie oszacowanego ryzyka zawodowego pod względem stopnia ewentualnej szkody lub prawdopodobieństwa pojawienia się jakiegoś zdarzenia. W ostateczności postanowienia muszą trafić do regulaminu zakładu pracy. Jeżeli ewentualne ryzyko zostanie oszacowane niewłaściwie, odpowiedzialność ponosi pracodawca. Dzieje się tak np. w przypadku, gdy mimo zasądzenia o braku konieczności stosowania odzieży roboczej ubrania własne pracownika ulegną znacznemu ubrudzeniu lub uszkodzeniu w trakcie spełniania obowiązków. Istnieje wówczas możliwość uzyskania odszkodowania za zniszczone rzeczy.

Środki ochrony indywidualnej

Jeżeli pracownicy narażeni są w swojej pracy na czynniki niebezpieczne lub szkodliwe, obowiązkiem pracodawcy jest nieodpłatne dostarczenie im środków ochrony indywidualnej. Dotyczy to również odzieży ochronnej. Wyposażenie to pozostaje własnością pracodawcy, a po wygaśnięciu umowy zadaniem pracownika jest oddanie środków ochrony do zakładu pracy. Jeżeli natomiast ulegną one zniszczeniu w trakcie wykonywania pracy, obowiązkiem pracodawcy jest przydzielenie nowego kompletu. W przeciwnym razie pracownik może odmówić dalszego spełnienia obowiązków, zachowując jednocześnie prawo do pełnego wynagrodzenia. Wynika to z warunków nieodpowiadających przepisom BHP, które stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia. Jeżeli natomiast odzież zostanie zniszczona umyślnie, pracodawca wciąż zobowiązany jest do wydania nowych środków ochrony indywidualnej. Za zniszczone mienie pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, a nawet dyscyplinarnie zwolniony z pracy.

Odzież BHP w sklepie Alkan

Oferujący odzież BHP sklep Alkan posiada w swoim asortymencie szereg produktów spełniających wymogi i posiadających odpowiednie certyfikaty. Proponujemy profesjonalne bluzy, spodnie, spodenki i t-shirty robocze, a także kamizelki, okulary, rękawice oraz inne praktyczne akcesoria.

Bluzy robocze

Komfort i bezpieczeństwo pracownika znacząco podnoszą oferowane przez nas dziana bluzy robocze wzmacniane tkaniną Softshell NEO. Posiadają wzmocnienia z tego materiału na rękawach, bokach i barkach, co podnosi odporność na uszkodzenia mechaniczne. Bluzy tego typu są też ciepłe, lekkie i oddychalne. Za sprawą regulowanego ściągacza w dolnym szwie oraz zintegrowanych ściągaczy przy wlocie rękawów, rozwiązanie to umożliwia zachowanie odpowiedniej temperatury ciała przy dużym komforcie noszenia. Bluzy robocze charakteryzują się przy tym atrakcyjnym wzornictwem, przez co można je użytkować nawet po pracy.

Krótkie spodenki robocze

Oferowane przez Alkan krótkie spodenki HD NEO doskonale nadają się do pracy przy wysokich temperaturach. Wysokiej jakości materiał posiada wzmocnienie w postaci potrójnego szwu w miejscach szczególnie narażonych na przetarcie. Sporą zaletą są solidne kieszenie, które mogą przechować różne niezbędne narzędzia i wytrzymują bardzo duże obciążenia. Obecność dodatkowych odpinanych kieszeni pozwala na wygodne przechowywanie dużej ilości narzędzi. Spodenki posiadają też parciany pasek.

Spodnie robocze

W naszym asortymencie znaleźć można praktyczne i wygodne spodnie robocze NEO. Rozwiązanie to przeznaczone jest dla profesjonalistów. Spodnie wyprodukowane zostały z solidnego materiału i posiadają wzmocnienia chroniące przed przetarciem. Trwałość łączenia dodatkowo zwiększają potrójnie przeszyte szwy, co podnosi komfort pracy. Obecność mocnych kieszeni daje gwarancję swobodnego przechowywania narzędzi nawet przy dużym obciążeniu. W ofercie Alkan znajdują się także wysokojakościowe spodnie robocze na szelkach. Dysponują dodatkową kieszenią na smartfonu, której rozmiary pozwalają na przechowywanie modeli o większej przekątnej ekranu.

T- shirt ostrzegawczy

Bardzo praktycznym wyposażeniem podnoszącym bezpieczeństwo pracownika jest t-shirt ostrzegawczy NEO. Cechą charakterystyczną tego produktu jest intensywna widzialność, która sygnalizuje obecność użytkownika w każdych warunkach – zarówno przy oświetleniu dziennym, jak i sztucznym. Zastosowany materiał wyróżnia się lekkością i przewiewnością, co zwiększa komfort noszenia t-shirtu podczas upałów. Obecność ciemnych elementów chroni przed zabrudzeniami w newralgicznych miejscach.

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Potrzebujesz pomocy?