Odzież robocza

Odzież robocza. Zadbaj o bezpieczeństwo!

Odzież robocza znajduje zastosowanie w bardzo wielu branżach. Nie tylko znacząco podnosi komfort pracy, ale też usprawnia ją i poprawia efektywność użytkownika. Ułatwia swobodne poruszanie się, sprzyja wygodnemu korzystaniu z wyposażenia i niweluje ograniczenia związane z używaniem zwykłych ubrań. Odzież tego typu powinna posiadać odpowiednie parametry i musi być odpowiednio dobrana. Szeroką ofertę w tym zakresie posiada sklep Alkan.

Spis treści
Oferta naszego sklepu
Rodzaje ubrań
Przepisy
Jak wybrać?

Odzież robocza w sklepie Alkan

Oferowana przez sklep Alkan odzież robocza to odzież, która zabezpiecza lub zastępuje własny ubiór pracownika. Celem jej użytkowania jest przede wszystkim ochrona przed zniszczeniem lub zabrudzeniem osobistych ubrań, a także zwiększenie komfortu pracy. Odzież roboczą stosuje się także wówczas, gdy konieczne jest zachowanie specjalnej czystości obrabianych lub wytwarzanych produktów. Zalicza się do niej ponadto tzw. odzież zawodową, specyficzną dla określonych branż. Dotyczy to np. ubrań dla służby zdrowia, hotelarstwa czy gastronomii. Oprócz tego wyróżnić można odzież jednorazową, która przeznaczona jest do krótkiego użytkowania.

Rodzaje odzieży roboczej

Istnieją różne rodzaje odzieży roboczej. Ich klasyfikacja uzależniona jest zarówno od zakresu ochrony, jak i metody wykonania. Podstawę stanowią różnego rodzaju kombinezony, bluzy, spodnie, kamizelki czy ochraniacze. Odzież tego typu występuje w wersji zarówno ocieplanej, jak i nieocieplanej.

Oferta odzieży roboczej

Materiał wykonania

Odzież roboczą produkuje się z różnych materiałów. Najczęściej jest to bawełna, ewentualnie zmieszana z tworzywami sztucznymi. Poza samym rodzajem materiału, na komfort użytkowania ubrań roboczych oraz ich trwałość wpływają jego parametry. Szczególne znaczenie ma gramatura oraz splot. Celem zwiększenia wygody pracy w tego typu odzieży stosuje się różne specjalne technologie. Niektóre z nich nadają ubraniom właściwości termoaktywne. Ich zadaniem jest zagwarantowanie ciału dobrej wentylacji, a także utrzymanie powierzchni skóry w suchości. Odpowiednia budowa włókien zapewnia dobrą oddychalność oraz sprawne odprowadzanie wilgoci. Szczególną praktycznością w przypadku ubrań roboczych charakteryzują się materiały wzmacniane tkaniną softshell. Charakteryzują się wiatroodpornością i są bardzo miękkie. W naszej ofercie znaleźć można m.in. bluzy robocze wzmacniane tkaniną softshell.

Specyfika wykonania

Ubrania robocze różnią się nie tylko zastosowanymi materiałami, ale też specyfiką wykonania. Niektóre posiadają dodatkowe wzmocnienia oraz szwy. Nie bez znaczenia pozostaje jakość wszelkich elementów dodatkowych, np. zamków. Odzież tego typu może też charakteryzować się zróżnicowaną funkcjonalnością i wzornictwem. Niektóre ubrania robocze są stosunkowo proste, a ich cena niska. Większą trwałość i lepszy komfort użytkowania zapewnia odzież wyższej klasy. W ofercie Alkan znaleźć można artykuły nie tylko polecane przez fachowców ze względu na ich funkcjonalność, ale też charakteryzujące się nowoczesnym designem.

Profesjonalna odzież robocza a przepisy

Profesjonalna odzież robocza często mylona jest z odzieżą ochronną. Ta druga ma za zadanie nie tylko zakryć lub zastąpić osobiste ubrania, ale też ochronić użytkownika przed różnymi zagrożeniami mechanicznymi, termicznymi, atmosferycznymi czy chemicznymi podczas wypełniania obowiązków. Istnieją pewne wskazania do wyposażenia pracowników w odzież roboczą.

Kodeks pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 2377 § 1), obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom ubrań spełniających wymogi Polskich Norm w określonych przypadkach. Ich obecność jest konieczna w sytuacji, gdy własna odzież pracownika może ulec znacznemu zabrudzeniu lub zniszczeniu. Wskazaniem do noszenia odzieży roboczej mogą być także konkretne wymagania sanitarne, technologiczne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy te nie dotyczą jednak konkretnych rodzajów pracy lub stanowisk. Największe znaczenie mają warunki, w których pracownik wykonuje swoje obowiązki. Zadaniem pracodawcy jest umieszczenie w wewnątrz-zakładowym regulaminie zasad wyposażania osób zatrudnionych w odzież i obuwie robocze.

Wymogi odnośnie odzieży roboczej

W porozumieniu z pracownikami pracodawca może określić konkretne stanowiska pracy w zakładzie, na których używanie własnej odzieży będzie dozwolone. Stosowane wówczas ubrania i obuwie muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku niektórych stanowisk używanie własnej odzieży jest jednak zabronione. Dotyczy to zwłaszcza tych, na których wykonywana jest praca bezpośrednio związana z obsługą urządzeń technicznych oraz maszyn. Własnej odzieży nie można też nosić przy wykonywaniu prac prowadzących do intensywnego skażenia lub zabrudzenia odzieży środkami promieniotwórczymi, substancjami chemicznymi oraz materiałami biologicznie zakaźnymi.

Jak wybrać odzież roboczą?

Wybierając odzież roboczą należy mieć świadomość jej bezpośredniego wpływu na zdolność pracowników do bezpiecznej realizacji powierzanych im obowiązków. Nieprawidłowy dobór wiąże się z ryzykiem wystąpienia uciążliwości o charakterze fizycznym, takich jak np. podrażnienia skóry czy ograniczenie swobody ruchu. W skrajnych przypadkach źle dopasowana odzież może doprowadzić do urazów. Dotyczy to np. ubrań niedostatecznie chroniących przed działaniem niebezpiecznych substancji czy odpryskami.

Właściwości użytkowe

Podstawowym parametrem ubrań roboczych są ich właściwości użytkowe, które powinny być dobrze dopasowane do konkretnego środowiska pracy. Znacznie ma także sposób wykonania odzieży oraz materiał wykorzystany do produkcji. Poza właściwościami związanymi bezpośrednio z typem tkaniny, pod uwagę należy wziąć charakter szwów czy elementów wzmocnionych. Istotna jest też specyfika dodatków w rodzaju rzepów i zamków. Pod uwagę warto wziąć liczbę i rozmieszczenie przegródek, kieszeni lub zaczepów, a także kolorystykę oraz wzornictwo. Elementy te w mniejszym lub większym stopniu wpływają na komfortu noszenia i pracy w konkretnych ubraniach.

Parametry techniczne

W przypadku odzieży roboczej znaczenie ma także strona techniczna. Konkretny wyrób powinien być odpowiednio oznakowany, czyli zawierać wszywkę z pełną charakterystyką wyrobu. W ten sposób można mieć pewność, że dany model spełnia konkretne wymagania i nadaje się do określonych zastosowań. Poszczególne produkty przekazywane pracownikom muszą być też wyposażone w instrukcję użytkowania. Nie bez znaczenia pozostają wskazania dotyczące sposobów konserwacji. Na ich podstawie można dużo lepiej ocenić zakres, w jakim dany typ odzieży powinien być użytkowany. W rezultacie wyposażenie będzie w stanie zachować wszystkie swoje właściwości przez cały okres eksploatacji. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Alkan, w którym z pewnością znajdziesz produkty odpowiednie do skompletowania profesjonalnej odzieży roboczej.

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Potrzebujesz pomocy?