Profil do taśmy LED

Profil do taśmy LED

Profil do taśmy LED jest elementem nieobowiązkowym, aczkolwiek niezwykle istotnym podczas tworzenia oświetlenia z użyciem taśmy tego typu. Ta ostatnia posiada co prawda warstwę samoprzylepną, która umożliwia umieszczenie jej praktycznie na dowolnej powierzchni, jednak nie zapewnia ani dobrego rozproszenia generowanego światła, ani odpowiedniego chłodzenia diod. Profile, wykonane najczęściej z aluminium, pozwalają stworzyć piękne, stylowe oświetlenie – zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne – z wykorzystaniem taśm LED.

Spis treści:
Budowa
Zastosowanie
Prawidłowy sposób instalacji
Zalety

Budowa profilu aluminiowego do taśmy LED

Profil aluminiowy do taśmy LED to rozwiązanie bardzo praktyczne. Składa się z dwóch elementów: aluminiowej podstawy oraz klosza nakładanego od frontu. Ten ostatni może być przezroczysty lub matowy, zależnie od pożądanego efektu rozproszenia światła. W naszej hurtowni elektrycznej Alkan znajdziesz profile doskonałej jakości, które posłużą przez długie lata. Dostępne są w różnych rozmiarach i długościach, co pozwala na dobranie odpowiedniego rozwiązania do konkretnego zastosowania. W razie wątpliwości co do doboru danego produktu, nasi pracownicy zawsze służą radą. Możesz skontaktować się z nami mailowo, telefonicznie albo odwiedzić nasze oddziały stacjonarne we Wrocławiu. W naszej hurtowni oferujemy także wiele innych opraw oświetleniowych, m.in. oprawy natynkowe, podtynkowe, schodowe, plafony LED czy kinkiety, które idealnie sprawdzają się wewnątrz pomieszczeń, a także oprawy zewnętrzne takie jak lampy uliczne czy ogrodowe. W naszej ofercie znajdziesz ponadto wiele przydatnych przy montażu akcesoriów i narzędzi.

Profile LED

Zastosowanie

Profile tego typu warto używać w każdym miejscu, gdzie planujesz zainstalować taśmę ledową. Sprawdzą się one zarówno w sypialni, salonie, na korytarzu, jak i w kuchni czy łazience. Można wykonać za ich pomocą zarówno oświetlenie funkcjonalne, czyli zapewniające wystarczające natężenie światła do normalnych codziennych zadań (praca, sprzątanie), jak i oświetlenie dekoracyjne. Stosując wewnątrz profilu taśmę typu RGB, która może świecić niemal dowolnym kolorem, można stworzyć niesamowity klimat w każdym pomieszczeniu. Musisz jedynie zapewnić dostęp do energii elektrycznej i wygospodarować minimalną ilość miejsca na zasilacz, który obniża napięcie z sieciowego 230 V do bezpiecznych 12 V prądu stałego.

Prawidłowy sposób instalacji profilu do taśmy LED 2 m

Profil do taśmy LED zazwyczaj można kupić w wariancie o długości 2 m. Nie oznacza to jednak, że jesteś zmuszony używać tylko takich fragmentów. Aluminium, będąc miękkim metalem, jest bardzo łatwe w obróbce. Produkt możesz więc bez problemu podzielić na krótsze części przed instalacją, a także łączyć w dłuższe fragmenty, jeżeli istnieje taka potrzeba. Jednak aby oświetlenie paskami LED umieszczonymi w profilach działało poprawnie, konieczne jest odpowiednie zainstalowanie taśm w środku. Najlepiej uczynić to z wykorzystaniem warstwy samoprzylepnej, która znajduje się z tyłu paska. Przed rozpoczęciem przyklejania należy wytrzeć tylną powierzchnię profilu z kurzu i odtłuścić, by zapewnić idealne przyleganie. Przyklejanie należy prowadzić etapami, nie spiesząc się. W miejscu zakończenia taśmę należy przeciąć, ale tylko w tych miejscach, które wskazał producent. Jeżeli cięcie wypadnie gdzie indziej, oświetlenie także będzie działać, jednak ostatnie diody w szeregu mogą nie świecić. Po drugiej stronie paska należy zdrapać część ochronnej powłoki silikonowej, po czym przylutować przewody od zasilacza. Pozostaje tylko zamknąć klosz i przymocować profil do pożądanej powierzchni.

Zalety

Profile warto stosować przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim ich zadaniem jest rozpraszanie światła w taki sposób, by równo pokryć nim cały obszar, który chcesz oświetlić. Profil aluminiowy narożny do taśmy LED pozwoli stworzyć doskonałe oświetlenie np. pod szafkami kuchennymi. Jednak niezmiernie istotny jest także aspekt odpowiednich warunków do pracy dla taśm, a konkretnie ich chłodzenia. Diody LED mają żywotność liczoną nawet w okresach kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy będą pracować w odpowiednim środowisku. Przegrzewanie punktów świetlnych sprawi, że dojdzie do szybszej degradacji materiału półprzewodnikowego, z którego złożona jest każda pojedyncza dioda. Zastosowanie aluminiowych profili, które doskonale odbierają nadmiar ciepła, sprawi, że paski LED będą działać bezawaryjnie przez bardzo długi czas.

Jeśli chcesz stworzyć prawdziwie eleganckie i profesjonalne oświetlenie z użyciem tego typu taśm, wykorzystanie profili jest jak najbardziej wskazane. Pozwalają one uzyskać idealne rozproszenie światła i wydłużają życie diod poprzez zapewnienie im odpowiedniego chłodzenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w tym zakresie, a w razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.

Potrzebujesz pomocy?