Reflektor ogrodowy wbijany

Reflektor ogrodowy wbijany

Reflektor ogrodowy wbijany to nowoczesna, funkcjonalna i łatwa w montażu lampa do zewnętrznego zastosowania. Z uwagi na uniwersalność i praktyczność, tego rodzaju oprawa jest wyjątkowo przydatnym elementem wyposażenia oświetleniowego. Za jej pomocą można pięknie wyeksponować różne obszary posesji i urozmaicić jej aranżację, a przy tym usprawnić komunikację po zmroku oraz zwiększyć bezpieczeństwo.

Spis treści:
Jakie korzyści zapewnia?
Energooszczędność
Uniwersalność
Szybki i prosty montaż
Wysoka wytrzymałość i bezpieczeństwo
Łatwe czyszczenie i konserwacja
Pielęgnacja opraw
Wymiana żarówek
Do czego można wykorzystać?
Kompleksowe zastosowanie

Jakie korzyści zapewnia wbijany reflektor ogrodowy?

Wbijany reflektor ogrodowy jest przede wszystkim lampą o dużej efektywności świetlnej oraz żywotności, co w dużym stopniu wynika z zastosowania diod elektroluminescencyjnych. Technologia LED zapewnia przy tym wysoką energooszczędność. Istotną zaletą jest też łatwy montaż, który ogranicza się do wbicia specjalnego bolca ze spodu lampy w ziemię. Za pomocą takiej oprawy można bez problemu rozświetlać obszary trudno dostępne, ze względu na funkcję obracania. Rozwiązanie to pozwala na dowolne nakierowanie strumienia świetlnego na konkretną przestrzeń, a tym samym jej łatwe wyeksponowanie. Sam reflektor może się charakteryzować różnymi parametrami pod względem kąta padania czy zasięgu światła. Nie bez znaczenia pozostają przystępne ceny takich lamp, które oferujemy w naszej hurtowni elektrycznej Alkan.

Energooszczędność

Ceny energii elektrycznej są w ostatnich latach wyjątkowo wysokie. Sprawia to, że instalując każdy dodatkowy odbiornik prądu, zapewne zastanawiasz się nawet kilka razy, czy ma to sens. Nie ma jednak powodu, byś miał odmawiać sobie pięknie oświetlonego ogrodu, ponieważ wybierając nasze produkty, możesz bez problemu zastosować w nich źródła światła LED. Żarówki stosowane w reflektorach ogrodowych wykorzystują żarówki ze standardowymi oprawkami, najczęściej GU10. Tak jest między innymi w przypadku produktów marki EDO. Pozwala to na zakup źródła światła praktycznie w każdym sklepie, dostosowanie jego mocy, barwy, a nawet koloru. Przede wszystkim jednak warto skupić się na zastosowaniu nowoczesnej technologii LED. Standardowe żarówki z włóknem wolframowym miały sprawność świetlną w zakresie 10-20 lumenów z wata. W przypadku najnowocześniejszych diod elektroluminescencyjnych (LED) sprawność dochodzi nawet do 300 lm/W. Oznacza to, że przy minimalnym zużyciu energii można osiągnąć bardzo dużą ilość światła, co w połączeniu z jego skupioną wiązką zapewnianą przez konstrukcję reflektora, umożliwia stosowanie żarówek o mocach nawet poniżej 5W. Tego z pewnością nie zauważysz na swoim rachunku za prąd.

Reflektor wbijany w ogrodzie

Uniwersalność

Reflektory wbijane są bardzo małe, więc łatwo można ukryć je w różnych miejscach. Dzięki temu lampy można zastosować również w większej liczbie i oświetlać za ich pomocą liczne miejsca na podwórku, nie obawiając się, że będą zbyt widoczne w świetle dziennym ani że będą przeszkadzać w poruszaniu się. Umieszczenie ich w okolicy roślin pozwala na niemal całkowite ukrycie oprawy przed wzrokiem, jednocześnie umożliwiając jej ukazanie pełni możliwości nocą. Dostępne w Alkan wersje występują w kolorze czarnym (modele marki EDO i GTV), a także szarym (GTV), co dodatkowo ułatwia wtopienie ich w kolorystykę otoczenia, zależnie od indywidualnych uwarunkowań. Pomocne są w tym również niewielkie wymiary samego reflektora. Wysokość to zaledwie 15 centymetrów, a średnica – niecałe 10 cm. Istotną kwestią jest możliwość połączenia zasilania lamp z włącznikiem czasowym albo zewnętrznym detektorem ruchu, dzięki czemu oświetlenie będzie uruchamiać się tylko wtedy, gdy rzeczywiście będzie potrzebne.

Szybki i prosty montaż

Reflektory wbijane są wyjątkowo łatwe i szybkie w montażu. Takie oprawy można zwykle bez przeszkód wykorzystać w praktycznie każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości czy układu aranżacyjnego. Zasilanie lampy odbywa się za pomocą zwykłego kabla, natomiast jej mocowanie polega na wbiciu w ziemię przy użyciu wbudowanych bolców. Aby zainstalować taki reflektor, wystarczy wkopać jego fundament w trawnik przy zachowaniu niewielkiej przestrzeni ponad powierzchnią gruntu w celu poprowadzenia przewodu. Bezpośrednio w lampie znajduje się kabel podłączany do źródła światła, który przechodzi też przez otwór w podstawie obudowy. Sam montaż jest więc ograniczony do przymocowania oprawy w podłożu.

Reflektor ogrodowy wbijany LED Hortus

Wysoka wytrzymałość i bezpieczeństwo

Reflektory tego typu nie tylko są optymalnie przystosowane do montażu w ogrodzie, ale też zapewniają wysoką wytrzymałość i bezpieczeństwo eksploatacji w środowisku zewnętrznym. Wynika to z ich podwyższonej odporności, definiowanej przez klasę ochronności. W zastosowaniach zewnętrznych używane są reflektory wbijane o odpowiednim stopniu IP, określającym pyłoszczelność oraz wodoszczelność danego modelu. Parametr ten powinien wynosić minimum IP65 dla lamp niskonapięciowych, co zagwarantuje pełne zabezpieczenie przed pyleniem oraz strugami wody padającymi ze wszystkich kierunków.

Czyszczenie i konserwacja wbijanych reflektorów ogrodowych LED

Wbijane reflektory ogrodowe LED będą pracować efektywnie tylko wtedy, gdy ich powierzchnia będzie wolna od kurzu, pyłu i innych zabrudzeń. Dlatego warto regularnie czyścić tego typu oświetlenie, zwłaszcza że umieszczenie reflektorków praktycznie na powierzchni gruntu sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń. Na szczęście czyszczenie jest bardzo proste w wykonaniu i zajmuje zaledwie kilka chwil. Łatwa jest również konserwacja lamp, która sprowadza się praktycznie tylko do wymiany umieszczonej wewnątrz żarówki. Pomimo że oprawy są hermetyczne, można bez problemu rozkręcić je i dostać się do źródła światła, co pozwala zastąpić przepaloną żarówkę nową albo zastosować wariant o innej mocy bądź kolorze.

Reflektor ogrodowy wbijany

Jak pielęgnować oprawy?

Reflektory wykorzystywane są do oświetlania konkretnych obiektów na terenie ogrodu, dlatego wszelkie zabrudzenia powodują szybką degradację jakości strumienia świetlnego. Reflektor może zacząć świecić w innym kierunku poprzez odbicie światła od zanieczyszczeń albo jasność emitowanego strumienia świetlnego spadnie poniżej akceptowalnego minimum. Stąd wszelkie lampy ogrodowe pracujące blisko powierzchni gruntu muszą być poddawane regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. W przypadku reflektorów jest to bardzo łatwe do wykonania, ponieważ ich powierzchnia jest mała. Można do tego celu wykorzystać zwykły wąż ogrodowy, spłukując brud z bliskiej odległości bardzo niewielkim strumieniem wody. Nie można robić tego zbyt mocnym prądem wodnym z dystansu, ponieważ ziemia znajdująca się wokół ulegnie poderwaniu i znów osadzi się na oprawie. Jeżeli zabrudzenia nie poddają się takiemu czyszczeniu, wystarczy wspomóc się zwykłym płynem do mycia naczyń oraz ciepłą wodą. Przetarcie szkła reflektora szybko usunie z niego kurz, pył i brud, pozwalając na optymalną emisję światła. Czyszczenie warto wykonywać po większych ulewach, ponieważ wtedy rozwodnione i rozchlapane fragmenty gleby będą najmocniej osadzać się na wszystkich nisko położonych obiektach.

Jak wymienić żarówkę?

Szczelna i hermetyczna konstrukcja oprawy ogrodowej w formie reflektora może budzić obawy, że jest to lampa jednorazowa. Nic bardziej mylnego. Znajdujące się w naszej ofercie produkty marek EDO i GTV są bardzo przemyślane pod kątem samodzielnej konserwacji przez użytkownika. Przednia część reflektora przykręcana jest na kilka wkrętów, po których wykręceniu można oddzielić ją od aluminiowego korpusu. Pomiędzy tymi dwoma elementami znajduje się gumowa uszczelka, która zapewnia hermetyczność. Zdjęcie przedniego klosza daje pełen dostęp do żarówki, co umożliwia jej łatwą wymianę, na przykład na wersję o innej barwie albo mocy świetlnej. W ten sposób idealnie dopasujesz sposób świecenia każdej oprawy do konkretnego zastosowania, a także łatwo wymienisz żarówkę w razie jej przepalenia.

Do czego można wykorzystać wbijany reflektor ogrodowy?

Wbijany reflektor ogrodowy jest bardzo uniwersalny, dlatego z powodzeniem nadaje się do rozświetlania różnych obszarów strefy zewnętrznej. Urządzenia te mają zwykle bardzo minimalistyczną estetykę, która w ciągu dnia nie zaburza wystroju. Po zapadnięciu zmroku lampy te mogą natomiast stylowo wzbogacić aranżację ogrodu i wprowadzić do niego niepowtarzalny klimat. Reflektory najlepiej nadają się do eksponowania określonych obszarów zewnętrznych, przez co zwykle nie używa się ich jako oświetlenia głównego. Z reguły takie lampy sprawdzają się do rozświetlania elementów aranżacji, roślinności czy pojedynczych obiektów wodnych.

Kompleksowe zastosowanie

Reflektor bardzo dobrze sprawdzi się jako źródło światła dla drzew, krzewów oraz innych roślin. Za jego pomocą można uzyskać estetyczną ekspozycję świetlną, w której dominować będą akcenty uzależnione od pory roku – wiosną zielone, a jesienią brązowe, żółte i brązowe. Strumień świetlny może być skierowany zarówno w górę, jak i na bok. Za pomocą takiej lampy da się też estetycznie wyróżnić poszczególne obszary aranżacji, np. pergoli, tarasu czy werandy. Jej światło skupia uwagę na konkretnych elementach, takich jak altana, huśtawka czy hamak. Eksponowany obszar może być oddalony od reflektora nawet kilka metrów, a położenie samej oprawy można zmieniać poprzez wbicie jej w innym miejscu. Jeżeli lampa posiada odpowiednie parametry ochronne, da się ją zastosować również do oświetlania oczek wodnych, basenów oraz innych zbiorników wodnych. W takim przypadku reflektor powinien być jednak umieszczany w pewnej odległości od krawędzi obiektu.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni oraz prosimy o kontakt w razie jakichkolwiek pytań.

Potrzebujesz pomocy?