Elektroniczny regulator temperatury

Regulatory temperatury – bezprzewodowe i przewodowe. Jak działają?

Regulatory temperatury to nowoczesne wersje termostatów, które nie muszą już być obecne w naszych domach w postaci pokrętła przy grzejniku. Dziś wielu producentów oferuje nam mniejsze i zgrabniejsze urządzenia z wyświetlaczem LED lub regulatory przypominające nieco włączniki światła czy gniazdka elektryczne. Dzięki temu możemy zamontować je w dowolnym pomieszczeniu na ścianie, ustawić bezprzewodowe urządzenie na dowolnie wybranej szafce lub zainstalować podtynkowe gniazdo z regulatorem temperatury w jednej listwie z innymi elementami osprzętu, co gwarantuje maksymalnie profesjonalny wystrój każdego domu czy mieszkania. Jak wybrać odpowiedni regulator temperatury i czym różnią się modele podtynkowe, przewodowe i bezprzewodowe? Odpowiadamy!

Spis treści:
Czym jest regulator temperatury?
Czym różnią się przewodowe i bezprzewodowe regulatory temperatury?
Jak wybrać pokojowy regulator temperatury?
Jak zamontować regulator temperatury w domu?
Czy regulatory temperatury współpracują ze sterownikami pieców c.o.?
Regulatory temperatury z serii Karlik Deco w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan

Czym jest regulator temperatury?

Mianem regulatora temperatury nazywamy urządzenie odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego poziomu ciepła w danym pomieszczeniu poprzez uruchamianie i wyłączanie ogrzewania w zależności od tego, ile stopni Celsjusza ma krążące w nim powietrze. Jeszcze kilka lat temu funkcję tę spełniał termostat w postaci pokrętła montowanego przy grzejniku, który w zależności od wybranej opcji wyłączał ogrzewanie w momencie osiągnięcia optymalnej temperatury otoczenia lub uruchamiał je, gdy tylko zaczęła ona spadać. Jego zaletą było to, że w każdym pomieszczeniu mogliśmy ustawić termostat na wybraną temperaturę, lecz urządzenia te nigdy nie prezentowały się zbyt dekoracyjnie.

Dziś termostaty w postaci pokręteł powoli znikają wraz z malejącą popularnością tradycyjnych grzejników. Zastępują je bowiem metody ogrzewania, przy których nie zamontujemy już raczej typowego pokrętła, takie jak choćby ogrzewanie podłogowe. Specjalnie dla osób wybierających tę metodę utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu oraz dla tych, którzy nie przepadają za nie zawsze dobrze wyglądającymi pokrętłami przy grzejnikach, stworzono regulatory temperatury w postaci niewielkich urządzeń z wyświetlaczami LED lub – w wersji podtynkowej – regulatory o rozmiarach standardowego włącznika światła czy gniazdka elektrycznego. Takie profesjonalnie wyglądające regulatory temperatury możemy zamontować w wybranym przez nas miejscu w danym pomieszczeniu i cieszyć się stylowym wyglądem tego funkcjonalnego urządzenia.

Ręczna regulacja temperatury

Czym różnią się przewodowe i bezprzewodowe pokojowe regulatory temperatury?

Przewodowe i bezprzewodowe pokojowe regulatory temperatury różnią się oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, sposobem połączenia regulatora z urządzeniem grzewczym. Urządzenia bezprzewodowe składają się bowiem z odbiornika i nadajnika. Nadajnik montuje się w wybranym pomieszczeniu, w którym chcemy kontrolować temperaturę, a odbiornik umieszcza się bezpośrednio przy piecu c.o. czy innym urządzeniu grzewczym. Na podstawie danych z nadajnika, odbiornik włącza lub wyłącza ogrzewanie.

Przewodowe regulatory temperatury należy natomiast połączyć z piecem czy kotłem c.o. za pomocą odpowiedniego sterownika. Konieczne jest tu wykonanie dodatkowej instalacji podtynkowej i poprowadzenie odpowiednich przewodów, które należy następnie podłączyć w odpowiednim miejscu pieca czy kotła. Na większości kotłów w przypadku, gdy nie mamy zamontowanego przewodowego pokojowego regulatora temperatury, znajduje się mostek, który zamyka obwód w kotle i uruchamia ogrzewanie. Aby zamontować przewodowy regulator należy wówczas zdjąć mostek i podłączyć nowe urządzenie w tym właśnie miejscu. W takiej sytuacji, gdy część regulatora znajdująca się w wybranym pomieszczeniu sygnalizuje potrzebę uruchomienia ogrzewania, regulator zamyka obwód i włącza kocioł. W momencie osiągnięcia docelowej temperatury natomiast regulator odpowiada za otwarcie obwodu i automatyczne wyłączenie ogrzewania.

Jak wybrać pokojowy regulator temperatury?

Wybór pokojowego regulatora temperatury nie jest wcale tak prosty. Na rynku dostępne są bowiem dziesiątki marek, które co roku wypuszczają kolejne produkty. Różnią się one między sobą zarówno metodą montażu czy sposobem zasilania, jak i takimi aspektami jak choćby wygląd czy cena. Ważna jest także jakość urządzeń – nie zawsze droższe będzie znaczyło bardziej wytrzymałe. Bez wątpienia warto jednak zwrócić się ku regulatorom temperatury sygnowanym przez czołowych polskich producentów takich jak na przykład regulatory marki Karlik. Unikniemy w ten sposób awarii i konieczności wymiany tanich urządzeń z kategorii „made in China” już po jednym czy – w najlepszym razie – dwóch sezonach.

Czy warto oszczędzać na regulatorach temperatury?

Wybierając regulator temperatury pamiętajmy, że jest to urządzenie, które pozwoli nam na maksymalne zwiększenie oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego w całym domu czy mieszkaniu. Automatyczne uruchamianie i wyłączanie ogrzewania w zależności od temperatury we wnętrzu danego pomieszczenia gwarantuje nam bowiem, że unikniemy takich sytuacji jak przegrzanie pomieszczenia na skutek pozostawienia włączonego ogrzewania na czas, gdy nie ma nas w domu czy nadmierne wychłodzenie go po nocy z wyłączonymi dla oszczędności grzejnikami. Regulator temperatury możemy zaprogramować tak, aby cały czas utrzymywał określoną przez nas temperaturę i uruchamiał kocioł lub inny typ ogrzewania tylko w przypadku, gdy będzie to konieczne. Dlatego też kwota, jaką zainwestujemy w dobre urządzenie wiodącej polskiej marki zwróci nam się już po kilku miesiącach. Nie warto więc oszczędzać na regulatorach temperatury – i tak zaoszczędzimy na ogrzewaniu!

Czy warto wybrać ultranowoczesne urządzenie o dziesiątkach dodatkowych funkcji?

Inną istotną kwestią jest wybór jak najprostszego w obsłudze urządzenia. Choć na rynku obecne są już dziś systemy działające na przykład dzięki sieci Wi-Fi czy inne skomplikowane regulatory o dziesiątkach różnych dodatkowych funkcji, nie powinniśmy zapominać, że im prostszy regulator wybierzemy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że coś się w nim zepsuje. Podstawowe regulatory spełniają ponadto zawsze swoją główną funkcję, jaką jest ustawienie określonej temperatury w pomieszczeniu, kontrolowanie tego, czy została osiągnięta i utrzymywanie jej przez system ogrzewania. Nie warto więc wydawać setek czy tysięcy złotych na urządzenia tak złożone, że z większości ich opcji i tak nie skorzystamy, bo po prostu nie będą nam one potrzebne.

Sposób zasilania – regulatory na baterie czy zasilane prądem prosto z instalacji elektrycznej?

W ofertach producentów znajdziemy zarówno regulatory temperatury w postaci bezprzewodowych urządzeń z ekranem LCD wymagające zasilania standardowymi bateriami AA w wersji alkalicznej czy jonowej, jak i urządzenia montowane podtynkowo podobnie jak gniazdka elektryczne lub łączniki, zasilane dzięki bezpośredniemu połączeniu z instalacją elektryczną. W przypadku wyboru tych drugich omija nas konieczność wymiany baterii, gdy poprzednie się rozładują. Jeżeli zdecydujemy się na proste w obsłudze urządzenie montowane podtynkowo nie będziemy też musieli martwić się o utratę zapisanych ustawień w przypadku chwilowego braku zasilania, co niestety zdarza się często w regulatorach, w których rozładują się baterie. Regulatory do montażu podtynkowego wiodących polskich marek wyposażone są bowiem tylko w czujniki temperatury i odpowiednie pokrętła, którymi ustawiamy temperaturę, jaką chcemy utrzymać w pomieszczeniu. Nie ma tu konieczności wybierania żadnych dodatkowych funkcji, dzięki czemu chwilowa awaria zasilania nie wpłynie w żaden sposób na wybrane przez nas ustawienia regulatora.

Regulator temperatury zasilany na baterie

Jak zamontować regulator temperatury w domu?

Podczas montażu regulatora temperatury w domu – oczywiście jeżeli decydujemy się na regulator podtynkowy lub przewodowy – należy wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych kwestii. Po pierwsze, powinien on być montowany na wewnętrznej ścianie budynku, na wysokości około 1,5 metra. Nie możemy zasłonić go żadnymi meblami, aby powietrze mogło swobodnie przepływać wokół niego. W pobliżu nie powinny znajdować się także grzejniki ani inne urządzenia emitujące ciepło. Konieczne jest też uniknięcie ulokowania regulatora pokojowego w miejscu, w którym byłby on wystawiony na działanie promieni słonecznych.

Ponadto regulator temperatury powinien zostać umieszczony w pomieszczeniu o reprezentatywnej temperaturze dla całego mieszkania lub domu. Zwykle uznaje się za to pokój dzienny czy też salon, choć nie zawsze musi to być optymalne rozwiązanie. Przede wszystkim nie powinno się umieszczać regulatora w pomieszczeniu z dodatkowym ogrzewaniem, na przykład w postaci kominka, co staje się w ostatnim czasie coraz popularniejszym rozwiązaniem w domach jedno- czy wielorodzinnych. Poza tym umieszczenie czujnika w centralnym pomieszczeniu nie zawsze pozwala na odpowiednie nagrzanie pokojów znajdujących się w większej odległości od niego, na przykład skrajnie położonych sypialni czy pracowni. Dlatego często wybiera się w tym celu tak zwane pomieszczenie najzimniejsze, czyli albo położone najdalej od głównego źródła ciepła (czyli na przykład kotła c.o.), albo o najsłabszej izolacji cieplnej.

Z powodu trudności w wyborze idealnego pomieszczenia, w którym umieścimy regulator przewodowy, klienci coraz chętniej wybierają dziś popularne regulatory bezprzewodowe. Co prawda jest to znacznie poważniejszy wydatek – tego typu urządzenia są od 300 do nawet 1000 złotych droższe niż regulatory przewodowe. Po pierwsze jednak, wybierając regulator bezprzewodowy, unikamy wykonania instalacji łączącej nadajnik z odbiornikiem znajdującym się na kotle czy piecu c.o., a po drugie możemy dowolnie przestawiać bezprzewodowy sterownik kotła z miejsca na miejsce. Dzięki temu możliwe jest wybranie optymalnego pomieszczenia, w którym powinien znaleźć się ostatecznie nasz nadajnik.

Jak jednak wybrać odpowiedni regulator temperatury, jeżeli nie mamy środków na regulator bezprzewodowy, a nie chcemy decydować się na urządzenie przewodowe ze względu na duże różnice w temperaturach w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu? Odpowiedzią mogą być podtynkowe pokojowe regulatory temperatury.

Jak działają podtynkowe pokojowe regulatory temperatury?

Podtynkowe pokojowe regulatory temperatury montuje się podobnie jak przewodowe regulatory w odpowiednim miejscu na ścianie wybranego pomieszczenia. Od regulatorów przewodowych odróżnia je to, że każde urządzenie tego rodzaju stanowi osobny zamknięty obwód. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie regulatora wraz z połączonym z nim czujnikiem temperatury w każdym z pomieszczeń w naszym domu. Możemy w ten sposób ustawić inną temperaturę w sypialni, gdzie z pewnością wystarczy nam 18-20 stopni Celsjusza, inną w pokoju dziennym, gdzie komfort zapewnią nam 22-23 stopnie Celsjusza, a jeszcze inną w łazience, gdzie pożądane są temperatury oscylujące wokół 25 stopni Celsjusza.

Dodatkową zaletą regulatorów tego rodzaju jest ich cena. Dobrej jakości urządzenie pochodzące od renomowanego polskiego producenta dostaniemy bowiem w wielu sklepach elektrycznych czy hurtowniach już w cenach nieprzekraczających 200 złotych za jedno. Dzięki temu możemy wykonać idealną instalację we wszystkich pomieszczeniach w domu w cenach podobnych do tych, które zapłacilibyśmy za bezprzewodowy regulator temperatury. Dlaczego więc warto decydować się na to rozwiązanie? Bo dzięki niemu możemy w każdym pomieszczeniu ustawić odpowiednią temperaturę, unikając przestawiania czujnika z miejsca na miejsce w poszukiwaniu idealnej lokalizacji na nasz bezprzewodowy regulator. Dodatkowo ustawimy wymagane temperatury w każdym z pomieszczeń, co pozwoli nam na utrzymanie maksymalnego poziomu oszczędności energii i pieniędzy przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego w całym mieszkaniu czy domu.

Regulator temperatury w grzejniku

Podtynkowe regulatory temperatury z serii Karlik Deco w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan

W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy przede wszystkim podtynkowe regulatory temperatury z serii Karlik Deco. Hurtownia proponuje swoim klientom głównie elektryczne regulatory temperatury z czujnikami napowietrznymi, które współpracują ze wszystkimi typami ogrzewania – od tradycyjnego ogrzewania grzejnikami wodnymi czy elektrycznymi aż po nowoczesne metody ogrzewania podłogowego.

Modele te, oznaczone w katalogu marki Karlik symbolami DRT-2 poprzedzonymi liczbą odpowiadającą danej wersji kolorystycznej, są dostępne w hurtowni Alkan we wszystkich siedmiu opcjach wypuszczonych przez producenta. Możemy wybrać tu urządzenia w następujących kolorach:

 • biały,
 • beżowy,
 • srebrny metalik,
 • złoty metalik,
 • brązowy metalik,
 • grafitowy,
 • czarny.

Dla każdej z wersji kolorystycznych znajdziemy tu również dopasowane ramki – od pojedynczych aż do pięciokrotnych – w których możemy zamontować regulator temperatury wraz z innymi elementami osprzętu polskiej marki Karlik. Marka ta, działająca na naszym rodzimym rynku już od 1978 roku, ma ogromne doświadczenie w produkcji najwyższej jakości elementów takich jak gniazda wtyczkowe, łączniki oraz inne części, bez których nie stworzymy funkcjonalnej instalacji elektrycznej. W serii Karlik DECO znajdziemy ponadto:

 • różnego typu mechanizmy aż w 12 kolorach,
 • 12 pasujących kolorów uniwersalnych ramek z tworzywa,
 • 12 ramek z tworzywa DECO Pastel Matt z efektem matowej pasteli,
 • 12 wersji kolorystycznych z tworzywa DECO Soft idealnie przylegających do ściany,
 • 7 kolorów ramek uniwersalnych z efektem szkła,
 • 3 rodzaje ramek drewnianych,
 • 1 rodzaj ramki uniwersalnej z efektem drewna.

Dostępny jest tu także ogromny wybór ramek uniwersalnych z efektem szkła DECO Art, a kolory wszystkich elementów wybrane zostały w taki sposób, aby każda z 66 dostępnych kombinacji stanowiła idealne połączenie barw. Z pewnością znajdziemy tu urządzenia, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu niezależnie od tego, na jaki wystrój się zdecydujemy.

Dodatkowo wszystkie regulatory temperatury dostępne w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan dostępne są w konkurencyjnych cenach od 150 do około 180 złotych za sztukę w zależności od wybranej przez nas wersji kolorystycznej. Możemy zamówić je online na stronie internetowej lub udać się do jednej z dwóch stacjonarnych siedzib hurtowni znajdujących się we Wrocławiu. W hurtowni zaopatrzymy się również w pasujące ramki, gniazda elektryczne, łączniki, gniazda antenowe, telewizyjne, teleinformatyczne, głośnikowe, a także regulatory oświetlenia, czyli tak zwane ściemniacze, przyciski sterowania roletami i czujniki ruchu.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

 • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

 • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

 • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

 • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

 • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?