Pilot do sterowania roletami

Sterowanie roletami – poznaj zasady sterowania roletami zdalnie przez wi-fi i nie tylko!

Sterowanie roletami jest przede wszystkim wygodne, dlatego wraz ze wzrostem popularności zdalnie sterowanych systemów w naszych domach coraz częściej goszczą też rolety, które dzięki odpowiedniemu montażowi możemy między innymi opuszczać i podnosić bez podchodzenia do okna. Docenią to przede wszystkim zapominalscy, którzy przypominają sobie o konieczności zasłonięcia okien już po wygodnym ułożeniu się w łóżku, a także ci, którzy chętnie poleżą rano jeszcze pięć minut w pościeli, korzystając jednocześnie z pierwszych promieni słońca. Czy sterowanie roletami ogranicza się jednak do ich zdalnego opuszczania i podnoszenia? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane ze sterowaniem roletami!

Spis treści:
Sterowanie roletami – co kryje się pod tym pojęciem?
Bezprzewodowe sterowanie roletami na miarę naszych czasów – fale radiowe i wi-fi
Sterowanie roletami w połączeniu z innymi elementami domu inteligentnego
Schemat sterowania roletami – sterowanie centralne, lokalne czy strefowe?
Automatyczne sterowanie zewnętrznymi roletami okiennymi dzięki czujnikom światła
Produkty do sterowania roletami w sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan

Sterowanie roletami – co kryje się pod tym pojęciem?

W popularnym rozumieniu sterowaniem roletami określamy możliwość dowolnego kontrolowania ustawienia rolet w sposób zdalny. Niemniej jednak pojęcie to odnosi się nie tylko do rolet wewnętrznych czy zewnętrznych, lecz również do żaluzji, a nawet zasłon czy markiz, czyli do wszelkiego typu regulowanych osłon kontrolujących dopływ naturalnego światła dziennego do wnętrza pomieszczenia. Nie dotyczy również wyłącznie całkowitego zasłaniania lub odsłaniania okna za pomocą jednego przycisku. Poprzez zdalne sterowane możemy bowiem dowolnie opuszczać lub podnosić roletę czy ustawiać żaluzje pod odpowiednim kątem w płynny sposób tak, aby osiągnąć optymalny poziom naświetlenia wnętrza.

Dziś rolety zewnętrzne i wewnętrzne, a także żaluzje czy markizy wyposażone są nie tylko w odpowiednie instalacje pozwalające na sterowanie nimi za pomocą odpowiedniego typu fal czy mechanizmów. Znajdziemy też urządzenia wyposażone w czujniki natężenia oświetlenia, które w zależności od nasłonecznienia lub pory dnia będą w stanie samodzielnie kontrolować jego dopływ do wnętrza pomieszczenia. Dodatkowo bywają one wyposażone w czujniki prędkości wiatru, dzięki którym rolety czy markizy mogą automatycznie zwinąć się po przekroczeniu przez wiatr maksymalnej dopuszczalnej ze względów bezpieczeństwa prędkości dla danych osłon przeciwsłonecznych.

Dziś najpopularniejszymi typami rolet i innych osłon, które wyposaża się w systemy zdalnego sterowania, są osłony zewnętrzne. Planując jednak montaż zewnętrznych rolet czy markizy, powinniśmy już podczas projektowania danego budynku wziąć pod uwagę to, jakie warunki musi spełniać budynek, aby możliwe było zamontowanie tego typu osłony. O wiele łatwiej będzie to bowiem zaplanować, jeżeli zamierzamy ocieplić budynek styropianem, w którym wygodnie zamontujemy skrzynkę w nadprożu okiennym. Znacznie trudniej natomiast będzie zamontować zewnętrzną roletę w murze jednowarstwowym. Pamiętajmy także, że na montaż rolet zewnętrznych w budynkach uznanych za zabytkowe zgodę musi wyrazić konserwator zabytków, a uzyskanie takiej zgody graniczy dziś właściwie z cudem, nawet jeśli planujemy montaż rolety zewnętrznej w niezbyt reprezentacyjnej kamienicy.

Sterowanie roletami w salonie

Bezprzewodowe sterowanie roletami na miarę naszych czasów – fale radiowe i wi-fi

Dziś wśród produktów do bezpośredniego sterowania roletami znajdziemy między innymi urządzenia działające na fale radiowe, choć coraz częściej pojawiają się artykuły pozwalające na zarządzanie roletami przez bezprzewodowy Internet, czyli tak zwane wi-fi. Kolejni producenci wprowadzają nowe możliwości i dziś obok tradycyjnych pilotów i dobrze znanych włączników montowanych na przykład na ścianie w danym pomieszczeniu znajdziemy także urządzenia, którymi z łatwością można będzie sterować za pomocą urządzeń mobilnych połączonych z Internetem. Niekiedy tworzone są nawet specjalne aplikacje, czyli programy, które możemy pobrać na swój smartfon lub tablet, a następnie za ich pomocą kontrolować ustawienie rolet, żaluzji czy markiz.

Dzięki zdalnemu sterowaniu przez Internet możemy także regulować osłony przeciwsłoneczne spoza domu. Nieważne, czy wyjechaliśmy na wakacje i zapomnieliśmy zasłonić okno w pokoju o południowej czy południowo-wschodniej ekspozycji, który zawsze zbyt mocno się nagrzewa, czy też może wyszliśmy już do pracy i zapomnieliśmy odsłonić okno w sypialni. Możliwość zdalnego sterowania roletami pozwala także stworzyć pozór, że ktoś znajduje się w domu podczas naszej dłuższej nieobecności, dzięki czemu posesja będzie mniej podatna na ewentualne ataki włamywaczy wypatrujących opuszczonych domów podczas wakacji czy ferii. Przez Internet możemy również zmieniać godziny opuszczania i podnoszenia rolet tak, aby nigdy nie było to zbyt przewidywalne.

W czasie, gdy jesteśmy w domu, zdalne sterowanie może stać się idealnym sposobem właśnie na przewidywalne ustawienie harmonogramu odsłaniania i zasłaniania rolet. Możemy bowiem zaprogramować system tak, by odsłaniał okna w momencie, w którym dzwoni nasz budzik, dzięki czemu światło z zewnątrz dodatkowo pobudzi nas do wstawania. Istnieje też możliwość ustawienia innych godzin odsłaniania i zasłaniania okien w zależności od dnia tygodnia, dzięki czemu w weekend odsłaniające się rolety nie obudzą nas o świcie, lecz dopiero kilka godzin później.

Sterowanie roletami w połączeniu z innymi elementami domu inteligentnego

Decydując się na system zdalnego sterowania roletami, warto pomyśleć również o innych rozwiązaniach z zakresu tak zwanego domu inteligentnego. Sterowanie roletami idealnie łączy się bowiem na przykład z automatycznym ściemnianiem lub rozjaśnianiem sztucznych źródeł światła w pomieszczeniu. Fachowo określane mianem sceny, sterowanie tego typu pozwala nam jednym kliknięciem zmienić całkowicie oświetlenie danego pokoju, a dzięki temu wprowadzić odpowiedni nastrój. Możemy zdecydować się na kilka podstawowych ustawień, takich jak choćby „romantyczny wieczór”, „noc” czy „wyjście”. W pierwszym z nich rolety, żaluzje czy zasłony zostaną opuszczone, a system automatycznie zapali lekko przygaszone sztuczne światło, wprowadzając przytulny i romantyczny nastrój. Możemy nawet zaprogramować automatycznie odpowiednią muzykę, która popłynie z wbudowanych głośników i nada pomieszczeniu jeszcze przyjemniejszą atmosferę. W drugim osłony na oknach również zostaną zasłonięte, a światło zgaśnie całkowicie. Przy okazji system upewni się, że zamknęliśmy drzwi na noc. W trzeciej funkcji automatycznie zasłonięte zostaną okna, zamknięte wszystkie zamki w drzwiach i uzbrojony zostanie alarm antywłamaniowy. Możemy nawet ustawić system w tej funkcji tak, aby odciął od zasilania wszystkie gniazdka, z których zapomnimy odłączyć urządzenia elektryczne, takie jak choćby żelazko czy prostownica do włosów.

Sterowanie roletami znacząco ułatwia życie

Schemat sterowania roletami – sterowanie centralne, lokalne czy strefowe?

Istnieją liczne schematy połączeń instalacji pozwalających na zdalne sterowanie roletami – czy to centralne, czy też lokalne lub strefowe. Przyjrzyjmy się bliżej najczęściej stosowanym konfiguracjom – zarówno tym najprostszym, jak i nieco bardziej wyspecjalizowanym oraz przystosowanym do specjalnych potrzeb różnych wnętrz.

Najprostszą z konfiguracji jest bez wątpienia konfiguracja sterowania lokalnego i centralnego, którą stosuje się w budynkach jednopiętrowych. Konfiguracje tego typu połączone są zwykle z centralami alarmowymi lub elementami inteligentnego budynku. W budynkach wielopiętrowych wykorzystuje się natomiast sterowanie lokalne, strefowe i centralne, które idealnie spełnia potrzeby średniej wielkości budynków. Strefy obejmujące poszczególne kondygnacje lub nawet poszczególne pomieszczenia powstają tutaj dzięki zamontowaniu na szynie sterująco-zasilającej odpowiedniego separatora strefy. Dla budynków o większej powierzchni odpowiednie będzie sterowanie lokalne, strefowe rozbudowane i centralne, w którym poszczególne strefy mogą być sterowane niezależnie poprzez urządzenie centralne. Nierzadko stosuje się tu także dodatkową szynę sterująco-zasilającą do niektórych ze stref, na przykład poszczególnych ścian czy pomieszczeń w budynku.

Do bardziej złożonych schematów zasilania sterowania roletami należą instalacje dwufazowe oraz systemy bez podtrzymania sterowania lokalnego. Pierwsze z nich wykorzystuje się przy liczbie napędów na tyle dużej, że wymaga ona podzielenia instalacji na zabezpieczone sektory zasilania, których moc nie będzie przekraczała bezpiecznych norm. Stosuje się tu separatory zasilania, które przekazują energię do instalacji sterowania centralnego. Systemy bez podtrzymania sterowania lokalnego mają natomiast zastosowanie przede wszystkim w lokalach użytkowych takich jak powierzchnie magazynowe, biurowce czy galerie handlowe, gdzie wszystkie rolety mogą być otwierane i zamykane jednocześnie bez zatrzymywania się w pozycjach pośrednich. W przypadku takiej instalacji wystarczy jednorazowe wciśnięcie odpowiedniego przycisku, aby roleta całkowicie zasłoniła lub odsłoniła okno – nie jest tu więc konieczne wciskanie guzika aż do momentu, w którym okno będzie zasłonięte czy odsłonięte. Układy tego typu sprawdzą się także w przypadku zwijania markiz czy rolet zewnętrznych.

Automatyczne sterowanie zewnętrznymi i wewnętrznymi roletami okiennymi dzięki czujnikom światła

Zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi roletami, żaluzjami czy innymi osłonami możemy automatycznie sterować nie tylko dzięki pilotom, przełącznikom czy aplikacjom on-line, ale też poprzez czujniki światła. W domu inteligentnym czujniki te mogą być zintegrowane z systemem sterowania roletami i kontrolować naświetlenie wnętrz w zależności od stopnia nasłonecznienia okien. Automatyczne czujniki zadbają w takiej sytuacji o to, aby nie doszło do przegrzania wnętrza, a także o komfort mieszkańców korzystających z każdego z pomieszczeń.

Czujniki światła to jednak nie wszystko. Sterowanie roletami możemy także uzależnić od stacji pogodowej i odpowiednich czujników odpowiadających za kontrolę choćby temperatury, prędkości wiatru czy opadów. Dzięki temu zewnętrzne rolety mogą zwijać się w przypadku intensywnego deszczu, lecz w przypadku silnego nasłonecznienia przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz wcale nie muszą osłaniać dostępu słońca do wychłodzonego na przykład w wyniku długiej i mroźniej zimy wnętrza. Silny wiatr lub intensywne opady będą także stanowiły sygnał do zwinięcia markizy, która mogłaby ulec zniszczeniu pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Produkty do sterowania roletami w sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan

W ofercie sklepu internetowego hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy dwie serie produktów odpowiednich do sterowania nie tylko roletami, ale też innymi urządzeniami codziennego użytku obecnymi w każdym domu. Serie te to F&Wave oraz F&Home Radio.

F&Wave

F&Wave jest łatwą w montażu i obsłudze serią produktów do systemu bezprzewodowego sterowania między innymi roletami, żaluzjami czy markizami, ale też jasnością i natężeniem oświetlenia, a nawet bramami wjazdowymi czy garażowymi oraz licznymi innymi urządzeniami. W systemie F&Wave każdym z nich możemy sterować za pomocą pilota, przycisków naściennych oraz specjalnych nadajników, co z pewnością przypadnie do gusty klientom poszukującym rozwiązań podnoszących komfort życia i ułatwiających korzystanie z przedmiotów codziennego użytku. System F&Wave jest jednocześnie stosunkowo niedrogi i idealnie spełnia swoją funkcję, a dzięki unikalnej zalecie, jaką jest retransmisja sygnału przez wszystkie odbiorniki zamontowane w danym budynku, jego zasięg jest znacznie wyższy niż w przypadku innych systemów zdalnego sterowania.

W przypadku serii F&Wave nie jest też konieczny montaż dodatkowych przycisków lokalnych, gdyż wszystkie odbiorniki systemu posiadają wejścia dla istniejących już przycisków. Dlatego też nie musimy martwić się o dodatkowe nadajniki ani o konieczność zainstalowania w budynku dodatkowych modułów zasilanych czy to prądem, czy bateriami. Wszystkie elementy możemy bowiem połączyć bezpośrednio z instalacją elektryczną przy wykorzystaniu istniejących już przycisków lokalnych. Dlatego też produkty te z łatwością zamontujemy w mieszkaniu, domu czy biurze, a nawet w budynkach użyteczności publicznej.

W katalogu serii F&Wave znajdziemy między innymi produkty przeznaczone do montażu w puszce podtynkowej Ø60 oraz do montażu na szynie TH-35 (17,5 mm). Producenci oferują nam poza odbiornikami i prostymi nadajnikami również nadajniki w formie pilota czy przycisku podtynkowego, a także sterowniki radiowe oraz urządzenia zaprojektowane jako ściemniacze światła. W ofercie sklepu internetowego Alkan znajdziemy następujące produkty z tej serii:

  • pojedynczy przekaźnik bistabilny 8A,
  • podwójny przekaźnik bistabilny 2x8A,
  • pojedynczy przekaźnik bistabilny 16A,
  • pilot 10-przyciskowy,
  • pilot 4-przyciskowy,
  • 4-kanałowy nadajnik do puszki,
  • radiowy przycisk ścienny,
  • radiowy sterownik LED do puszki,
  • radiowy sterownik LED na szynę,
  • radiowy ściemniacz uniwersalny do puszki,
  • radiowy ściemniacz uniwersalny na szynę.
Sterowanie roletami przydaje się w nowoczesnych wnętrzach

F&Home Radio

Druga z serii produktów przeznaczonych między innymi do sterowania roletami dostępnych w sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan to F&Home Radio – jedno z najtańszych i najbardziej przystępnych rozwiązań na rynku. Niska cena nie idzie tu jednak w parze z niską jakością. Wybierając produkty F&Home Radio, możemy oczekiwać naprawdę funkcjonalnych i wytrzymałych artykułów, które zapewnią nam liczne możliwości sterowania i konfiguracji najróżniejszych urządzeń w naszym domu. Dzięki tym produktom będziemy mogli sterować nie tylko roletami i nie tylko z wnętrza budynku, lecz właściwie z dowolnego miejsca na świecie!

Seria ta jest przystosowana do szybkiego montażu nie tylko w nowych obiektach, ale też w już istniejących budynkach. Nie wymaga żadnego dodatkowego okablowania, w związku z czym nie musimy obawiać się konieczności kucia ścian i przeprowadzania związanego z tym generalnego remontu całej nieruchomości. F&Home Radio jest więc idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wypróbować elementy zdalnego sterowania urządzeniami codziennego użytku, nie wydając jednocześnie fortuny na wymagające i skomplikowane systemy. Poza łatwością w montażu i przystępną ceną system ten ma jeszcze jedną zaletę – jest bardzo intuicyjny w obsłudze i nie powinien sprawić trudności nawet kompletnym nowicjuszom w temacie sterowania i konfiguracji urządzeń w budynkach.

Elementy systemu F&Home Radio możemy zamontować w postaci instalacji rozproszonej, w poszczególnych puszkach podtynkowych, lub w rozdzielnicy w postaci instalacji scentralizowanej. Istnieje również możliwość zasilania elementów modułami bateryjnymi.

W sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy następujące produkty z serii F&Home Radio:

  • przekaźniki roletowe,
  • moduły radiowe roletowe,
  • moduły radiowe z zewnętrznymi czujnikami temperatury,
  • bateryjne moduły radiowe z zewnętrznym czujnikiem jasności i pomiaru temperatury,
  • sterowniki główne i jednostki centralne,
  • nadajniki 4-kanałowe,
  • nadajniki 6-kanałowe,
  • przekaźniki 1-kanałowe,
  • przekaźniki 3-kanałowe,
  • przekaźniki 5-kanałowe,
  • sterowniki 2-kanałowe niskiego napięcia,
  • sterowniki 3-kanałowe niskiego napięcia,
  • czujniki ruchu,
  • ściemniacze z nadajnikiem,
  • repeatery sygnału radiowego,
  • moduły integracji z głowicami termostatycznymi.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?